Skocz do zawartości
ishi

Komputer | ITX | Intel/AMD? | pytania i wątpliwości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od jakiegoś czasu na bieżaco śledzę "branżę", bo planuje złożyc sobie komputer. Czasu trochę minęło, postanowiłem zacząć to doprecyzowywać, ale mam parę wątpliwości, o które chciałem zapytać.

 

 

 

 

 

 

 

Tytułem wstępu, co już mam (lub co będzie na pewno):

  • Zasilacz Pentagram CAV SilentForce 630W
  • Obudowa Bitfenix Prodigy
  • Dysk HDD 640GB
  • Gigabyte Radeon HD7580 OC 1GB
  • +8GB pamięci Ram, zapewne 1333/1600
Wariant I AMD

 

- Płyta pod socket FM2

MSI FM2-A75IA-E53

- Procesor Athlon x4 750k (+ oczywiście OC)

 

Nie ukrywam, że ta opcja jest bliższa mojemu sercu. (AMD). Jednak moje główne pytanie - czy ta płyta (sekcja zasilania konkretniej) obsłuży OC na tym procesorze?

I czy ew. są jakieś godne polecenia zamienniki dla tej mobo?

 

 

 

Wariant II Intel

 

- Płyta pod socket 1155

Gigabyte GA-H77N-WiFi

- Procesor Intel Pentium G860

 

btw. Czy te droższe wersje pentiumów (w tym IB) są warte swojej ceny? Mają w sobie coś znacznie lepszego od G860?

 

Pytania:

1. Który zestaw według Was będzie lepszy? Składam głównie pod gry/codzienne użytkowanie, (działanie z wieloma programami odpalonymi w tle, szybkie wczytywanie pdf, ogólny komfort pracy systemu itd)

2. Jaki polecacie cooler na te procesory (cichy i wydajny) w zakresie 100-150zł? (do obudowy Bitfenix Prodigy)

 

3. przy okazji - planuję też zakup SSD na partycję z systemem, w okolicy 200zł, znajdzie się coś godnego polecenia?

 

 

Jeśli ktoś ma inne uwagi/pomysły/zamienniki, proszę pisać, chętnie wszystko rozważę i jestem otwarty na propozycję.

 

 

 

Co do rozbudowy - nie planuję na razie, poczekam do premiery Haswell'a, za około rok jak to wszystko ostygnie, wtedy może bym coś ulepszał, może sprzedał całość i wszedł w nową architekturę, nie wiem.

 

Dzięki za uwagę Dołączona grafika

Edytowane przez ishi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ta płytka na FM2 nie nadaje się do OC. Najlepszą konfuguracją będzie chyba i3-3220 i MSI B75IA-E33 (w sumie 710zł), chyba, że masz zamiar korzystać z WiFi i lepszej dźwiękówki to wtedy Gigabyte.

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD to jest wszystko tutaj http://forum.purepc.pl/topic/270332-wszystko-o-ssd-faq-1-strona/

 

Wariant AMD chyba trochę wydajniejszy, szczególnie po OC. W grach różnie, choć różnice niewielkie. Oprogramowanie można dobrać zarówno pod kątem AMD lub Intela by działało lepiej.

Do AMD pamięci 1866, działa trochę szybciej. Haswell to oczywiście nowa podstawka, więc nowe mobo w przyszłości. Z kolei jeśli nie spełni oczekiwań pod kątem wydajności pod FM2 może być jakaś ciekawa alternatywa, bo ta podstawka jeszcze nie idzie w odstawkę jak w przypadku 1155 Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolei jeśli nie spełni oczekiwań pod kątem wydajności pod FM2 może być jakaś ciekawa alternatywa, bo ta podstawka jeszcze nie idzie w odstawkę jak w przypadku 1155 Intela.

 

voodoo34, ty tak na poważnie? Przecież nawet po oc ten 750k ma wydajność w okolicach i3 SB. Nie ma w zasadzie szans aby kiedykolwiek wyszły procki ba FM2 wydajniejsze od obecnych i5. Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że ishi nie precyzował jaki procesor z linii Haswell ma na myśli, więc skąd sugestia że od razu odpowiednik i5 ? Komfort pracy jest pojęciem mocno ogólnym. Wszystko zależy co kto oczekuje, na co go stać i z jakiego sprzętu robi "przesiadkę". Jak ostatnio kolega poprosił mnie o modernizację komputera to przesiadka z Athlona XP 1800 (Palomino!!!) na Celerona G550 jak to określił "wysłała jego kompa w kosmos"Dołączona grafika . Dla mnie osobiście pełny komfort pracy zapewniła przesiadka z Athlona 64 X2 5400+ na A10-5800K. Obecnie nikt nie zagwarantuje że odpowiednik i3 z linii Haswell będzie wydajniejszy od A10-6800K na którego można zrobić ewentualną przesiadkę bez zmiany mobo. APU AMD nieźle radzą sobie z grami z oddzielną kartą graficzną i nie gorzej niż i3. W codziennej pracy, po zastosowaniu oprogramowania korzystającego z OpenCL, nawet i5 potrafią zostawić w tyle pod względem wydajności. Faktem jest że mnie osobiście A10-5800K ze zintegrowaną grafiką w grach wystarcza, bo mam trochę podstarzały 19" LCD z rozdzielczością 1280x1024 bo i tak jest wydajniejsza od 8600 GT którą miałem. ishi mógłby napisać jaki ma monitor.

 

Zamiennikiem dla MSI może być ASRock FM2A75M-ITX bądź najnowszy FM2A85X-ITX (ten już znacznie droższy ale na pewno z OC nie będzie miał problemu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie siedze na Phenomie II x2, wiec prawdopodobnie jakiejs przepasci nie odczuje. Na pewno nie taka duza.

 

Co do monitora- mialem 22" 16:10 ale poszedl do naprawy i jest mozliwe, ze wymienia mi na FHD, z czego tak sobie sie ciesze. Rozdzielczosc wiec nieco by podskoczyla.

 

Poki co bardziej sklaniam sie (choc z ciezkim sercem) w strone intela, szczegolnie ze ta sekcja zasilania na FM2 nie zostawia mi wiele nadzieji.

 

ps. przepraszam za brak polskich znakow, pisze z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komfort pracy na g550 (w sumie ja mam g530) jest w zasadzie wystarczający, nie wyobrażam sobie, żeby cokolwiek mogło działać szybciej bez ssd(poza visual studio, ale to odrębny przypadek, tutaj tworzenie projektu potrafi się w 30s nie zmieścić), oczywiście jakieś długie operacje jak kompresja danych to wiadomo, każdy MHz się przyda, ale do codziennego zwiedzania internetów spokojnie starcza, do tych gier to g860 pewnie bardziej. A za jakieś 3-4 lata można na celerona/pentuim broadwell przejść(jeśli nie odwalą maniany z podstawką)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...