Skocz do zawartości
Gumili

Wymiana HD5850, czy całego zestawu?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Zepsułem sobie ostatnio moją kartę graficzną -- AMD HD5850 -- podczas montażu Accelero Twin Turbo II.

 

Chciałbym ją wymienić na kartę o zbliżonej wydajności, tylko nie mogę się zdecydować pomiędzy HD6870 i HD7850. Albo jest może jakaś lepsza propozycja?

 

Czy po kupnie nowej karty warto od razu zamontować to nieszczęsne chłodzenie, czy lepiej spróbować je sprzedać?

 

Czy może, ze względu na to, że planowałem wymienić swój komputer w przyszłym roku (na następce Ivy Bridge i AMD z serii 8 lepiej będzie wymienić cały sprzęt teraz?

 

Proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Gumili
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniaj wszystko, budżet w potrzebie. Każda złotówka z vatu się liczy.

 

 

Nie wydaje ci się, że wypadałoby podać co wchodzi w skład twojego zestawu, jeśli zadajesz pytanie czy go wymienić?

 

 

Faktycznie, nie pomyślałem, przepraszam.

 

Reszta komponentów:

CPU: Intel Core i5 750

Chłodzenie CPU: Scythe Mugen II Rev. B

MoBo: MSI P55-GD65

PSU: OCZ ModXStream Pro 500W

RAM: 16GB Kingston HyperX Blue

HDD: Samsung Spinpoint F3 500GB

SSD: Crucial M4 128GB

 

Jeżeli byłaby możliwość wymiany tylko karty graficznej, to raczej optowałbym za tym rozwiązaniem.

Ewentualnie, jeśli uważacie, że kupno jakiejś wypasionej karty graficznej (GTX 670 PE albo HD7970), a za pół roku - rok wymiana CPU na nowszy jest rozsądne - to też możnaby wziąć to pod uwagę.

 

Teraz jeśli chodzi o budżet.

Ogólnie, na chwilę obecną, jestem gotów przeznaczyć 2000-2500zł na zestaw (CPU + MoBo + Karta Grafiki + ew. PSU), jeśli będzie to najoptymalniejsze rozwiązanie.

W zależności od wysokości wypłaty w tym miesiącu (podobno mają być premie Dołączona grafika) i w razię potrzeby, mogę prawdopodobnie dorzucić kolejne 500-750zł

W przypadku wymiany samej karty graficznej jestem gotów zaryzykować te ~1500zł na high endową kartę graficzną, żeby po pół roku - roku, dorzucić do niej lepszy CPU i MoBo.

 

Uprzedzając jeszcze kolejne pytania. Nie zamierzam robić OC - bardziej zależy mi na ciszy i niskim poborze energii.

 

Oczywiście jestem otwarty na wszelkie propozycje Dołączona grafika

 

Mam nadzieję, że tym razem o niczym nie zapomniałem Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Gumili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne na kompie grasz dużo, ja bym nie zmieniał całego zestawu, nie lepiej kupić w okolicach tysiaka jakąś fajną grafikę, wybór jest dość spory i podkręcić jednak cpu i gpu, bo aż szkoda żeby tak się nudził sprzęt :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną lepiej kupić tylko kartę graf. Te Accelero spróbój sprzedać i celuj w kartę z cichym chłodzeniem (gigabyte - windforce, asus - directcu).

Jeśli zależy Ci na energooszczędności to tylko nowsze konstrukcje - radeon 7xxx, geforce 6xx.

Edytowane przez Leon166

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne na kompie grasz dużo, ja bym nie zmieniał całego zestawu, nie lepiej kupić w okolicach tysiaka jakąś fajną grafikę, wybór jest dość spory i podkręcić jednak cpu i gpu, bo aż szkoda żeby tak się nudził sprzęt Dołączona grafika

 

Jednak o czymś zapomniałem.

Owszem, ten komputer służy głównie do gier.

 

Co do OC, to mnie martwi trochę wzrost poboru mocy. Teoretycznie ten zestaw był składany właśnie z możliwością OC, a dokładniej chciałem dać CPU do 4GHz, ale jak to robiłem to cewki zaczynały być słyszalne, więc się troszkę przestraszyłem, że wpłynie to znacząco na żywotność sprzętu, albo co gorsza coś wybuchnie Dołączona grafika

 

Na chwilę obecną lepiej kupić tylko kartę graf. Te Accelero spróbój sprzedać i celuj w kartę z cichym chłodzeniem (gigabyte - windforce, asus - directcu).

Jeśli zależy Ci na energooszczędności to tylko nowsze konstrukcje - radeon 7xxx, geforce 6xx.

 

Właśnie moja pierwsza myśl była taka, żeby kupić coś nowszego, ale zauważyłem, że te karty mają PCI-Ex w wersji 3, a moja płyta główna posiada PCI-Ex wer. 2 i zacząłem się zastanawiać co może taka różnica powodować? Że jak kupię np. HD7970 to z moim obecnym zestawem będzie tak wydajna jak HD7850, bo zostanie "zagłodzona" przez stary procesor i starsze PCI-Ex?

 

Przy okazji, można liczyć, że HD7970 starczy na jakieś 4-5 lat? (O ile nie zaczne jej wyciszać/poprawiać chłodzenia) Bo przyznam szczerze, że marzy mi się 7970 a dokładniej http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-7970-ghz-edition-3gb-ddr5-384-bit-hdmi-dvi-minidp-box-gv-r797to-3gd-510487/, ale z drugiej strony nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto Dołączona grafika

Edytowane przez Gumili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o takim rozwiązaniu:

OC obecnego CPU do 3,8-4GHz + http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-hd-7970-ghz-edition-3gb-ddr5-384-bit-hdmi-dvi-minidp-box-gv-r797to-3gd-510487/ ?

 

Czy mój PSU to uciągnie?

Czy dzięki OC, CPU da sobie radę z tą kartą graficzną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzęt był pod OC i masz dobre mobo, to podkręcenie nawet nie takie ekstremalne da pewny przyrost. Różnica między pci-e 2.0 a 3.0 dla kart graficznych to są jakieś marginalne straty do 2% max? Efektu "zagłodzenia" nie będzie. Co do zasilacza to hmm, mam taki sam jak widzisz, może niech ktoś kto się zna na zasilaczach wypowie, według mnie starczy, ale to będzie już na granicy, dla tego zestawu z tą kartą graficzną i OC cpu.

Edytowane przez mrwhoope

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak od razu 1KW kup. Ten OCZ (430W na 12v) sobie poradzi bez problemu

 

Czyli według Ciebie zalecenie Gigabyte'a, żeby PSU miało co najmniej 600W jest przesadzone?

 

Przy okazji, bardziej opłacalna jest wersja GHz, czy zwykła przetaktowana do parametrów GHz? Czy prócz taktowaniem, te karty różnią się układami scalonymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zalecenie dla osób, które kupują marketowe komputery z 600W codegenami czy innym badziewiem w środku. Ten zestaw weźmie ok 300-350W w stresie więc zostanie jeszcze 130W zapasu (~30%). Wersja GHz edition nie różni się niczym oprócz standardowo podwyższonego taktowania. Ja bym kupił zwykłą wersję i w 2min podkręcił do 1.1GHz.

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaijitsu, 7970 ma tdp na poziome 250W, a ocz 500W 18A na lini 12V co daje 216W, ładnie polecasz

Gdyby miał jedną mocną linię to by starczył

 

To pozostałe linie są tylko tak żeby były :) i już nie dają mocy? czyli mój zasilacz ma tylko 204W kurde chyba muszę wymienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ją wymienić na kartę o zbliżonej wydajności, tylko nie mogę się zdecydować pomiędzy HD6870 i HD7850. Albo jest może jakaś lepsza propozycja?

 

Auto był zadowolony z wydajności HD5850. Po co więc kupować kartę za niestworzone pieniądze?

 

Proponuję HD7850/7870 ze wskazaniem na 7870 z dobrym chłodzeniem.

 

Panowie rozpisujący się o mocach, zasilaczach, proszę nie używać terminów których nie rozumiecie. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaijitsu, kable PCIE biorą prąd tylko z jednej linii zasilacza, druga jest zarezerwowana dla CPU + MOBO

 

Raczej jedna linia na CPU, druga na całą resztę. Świadczy o tym chociażby kolor przewodów.

 

Inna sprawa, większość zasilaczy i tak miało jedną mocną linię a mnożą się one tylko na tabliczce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto był zadowolony z wydajności HD5850. Po co więc kupować kartę za niestworzone pieniądze?

 

Proponuję HD7850/7870 ze wskazaniem na 7870 z dobrym chłodzeniem.

 

Panowie rozpisujący się o mocach, zasilaczach, proszę nie używać terminów których nie rozumiecie. Dzięki.

 

Zgadza się, byłem bardzo zadowolony z HD5850.

 

A zastanawiam się nad HD7970, ponieważ wydaje mi się, że będę się nią cieszył przez dłuższy okres czasu, niż HD7870. Chyba, że się mylę?

 

Ogólnie to chciałbym kartę, która ma najlepszy stosunek mocy do wydajności, ponieważ doszedłem do wniosku, że jak już mam kupować kartę, to rozsądnie i na lata :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, z tymi 100% to chyba przesadzasz? :)

 

Ale jeśli zysk w wydajności jest tylko 20%, to chyba jednak zdecyduje się na HD7870. Tylko teraz pojawia się pytanie, który producent ma najlepsze chłodzenie?

 

Tak z ciekawości, jakiego skoku(spadku) wydajności mogę się spodziewać od HD7870 w stosunku do HD5850?

 

Aha, HD7870 to jest praktycznie to samo wydajnościowo co GTX 660 Ti, tylko jakieś 200zł tańszy?

 

Podsumowując jeszcze wątek zasilaczy -- o ile dobrze zrozumiałem, mój OCZ da sobie radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie zalecenie Gigabyte'a, żeby PSU miało co najmniej 600W jest przesadzone?

Podsumowując jeszcze wątek zasilaczy -- o ile dobrze zrozumiałem, mój OCZ da sobie radę?

Popatrz się na mój zestaw. Zasilacz się jeszcze nigdy nawet nie zaczał męczyć...

Więc twój z 7870 też się będzie nudził ;)

 

A PCI-E się nie martw. Żadna z obecnych jedno-układowych kart nie wykorzystuje pojemności dwójki. W zasadzie zostało to stworzone pod tych co łącza kilka kart(przynajmniej na razie).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mamy akurat MXS, to akurat bez różnicy.

Producenci dublowali linie na tabliczkach bo taki był trend i wymóg jakiejś tam rev. normy ATX.

 

Nie wykluczam, ze taki zasilacz może sobie poradzić z HD7970, może da radę.

Osobiście nie poleciłbym nikomu takiej konfiguracji. Dlatego też radziłem HD7870. Można z czystym sumieniem podłączyć to komuś pod zasilacz SXS, MXS 500W. Jest to też znacznie bardziej opłacalna karta dla kogoś, kto był do końca zadowolony z HD5850.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez noc wymyśliłem jeszcze jedno pytanko, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że 7870 będzie dobrym wyborem.

Czy 7970 będzie sobie dużo lepiej radziła od 7870 przy anty aliasingu, czy w tym przypadku zysk też będzie na poziomie 20%?

 

Bo w sumie to była jedyna rzecz, która mi nie pasowała w 5850 - w niektórych grach nie radziła sobie najlepiej z anty aliasingiem.

 

EDIT:

 

Dobra, poszperałem jeszcze troszkę w necie i zdecydowałem się na HD7870 od Gigabyte.

 

Tylko mam jedną wątpliwość, wg Gigabyte długość tej karty to 280mm. Na stronie Anteca znalazłem informację, że do mojej obudowy (Gamer Threehundred) można włożyć kartę graf. o maks. dł. 279mm. Czy ktoś może to zweryfikować? Czy ten 1mm może być dużą przeszkodą w zamonotwaniu tej karty w tej obudowie? Szczerze powiem, że nie jestem zwolennikiem piłowania/wycinania, etc.

Edytowane przez Gumili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi do głowy jeszcze jeden głupi pomysł, którym chciałbym się z Wami podzielić i poprosić o skomentowanie go.

 

Mianowicie, czy wyszłoby coś z połączenia http://www.morele.net/karta-graficzna-club-3d-hd7870-xt-tahiti-le-2gb-gddr5-2xmdp-hdmi-dvi-coolstream-cgax-7876xt-542133/ + Accelero Twin Turbo II?

czy może to chłodzenie jest za słabe do okrojonego 7950?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy wyszłoby coś z połączenia http://www.morele.ne...-7876xt-542133/ + Accelero Twin Turbo II?

 

Masz jaja, dopiero co zepsułeś kartę wartą 500zł przy montażu chłodzenia, teraz chcesz się wziąć za taką za 900 :P Tak czy siak to chłodzenie jest OK dla tej karty, można próbować.

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...