Skocz do zawartości
ciumak

Grzejący się Phenom II 965

Rekomendowane odpowiedzi

Konfiguracja komputera:

 

CPU: AMD Phenom II X4 965

MOBO: Asus M4A785TD-V EVO

GPU: Radeon 7850 Sapphire (2gb)

PSU; Tacens Radix IV 450W

RAM: 4 GB

BUDA: Gigabyte Luxo M1000 http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3145#kf

CHŁODZENIE: BOX

 

W obudowie są dwa fany 120mm.

 

Załączam screeny z OCCT. I w sumie nie wiem co czynić, komputer dość często się wiesza. I podczas obciążenia tak szybko rosną temperatury, co nawet przy boxowym chłodzeniu nie powinno mieć chyba miejsca... Macie jakieś rady ? Na razie zmiana chłodzenia nie wchodzi w grę. Chyba że na takie samo BOXowe bo mam dwa... Z góry dzięki za wszelakie rady.

post-183453-0-15625000-1358696650_thumb.png

post-183453-0-65886500-1358696659_thumb.png

post-183453-0-62475700-1358696670_thumb.png

post-183453-0-39279700-1358696676_thumb.png

post-183453-0-22920100-1358696686_thumb.png

post-183453-0-98752600-1358696695_thumb.png

post-183453-0-12639500-1358696705_thumb.png

post-183453-0-37442800-1358696711_thumb.png

post-183453-0-07300500-1358696719_thumb.png

post-183453-0-03033300-1358696728_thumb.png

post-183453-0-03720200-1358696741_thumb.png

post-183453-0-74917800-1358696748_thumb.png

post-183453-0-04117800-1358696757_thumb.png

post-183453-0-69037100-1358696764_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój procek teoretycznie ma maks temperaturę 65 stopni. RACZEJ przez te temperatury się nie wiesza. Na początek sprawdź dysk/dyski programem HDTune. Wejdź jeszcze w menadżer urządzeń (kliknij pokaż procesy wszystjich użytkowników) i zobacz czy coś Ci nie obciąża komputera. Wracając do temperatury jak na boxowe chłodzenie ta obudowa jest spoko, po pierwsze wyczyść z kurzu zobacz czy chłodzenie jest dobrze przypiete, po drugie demontaż chłodzenia i nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej dobrej typu (silver 5) w odpowiedniej ilości

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że on nagrzał się w ciągu 3 min do 73 stopni. Test wyłączyłem bo jak piszesz maks temperatura dla tego procka to 65 stopni. Co do HD Tune to w zakładce Health w rubryce (C7) Ultra DMA CRC Error Count mam WARNING i w rubryce DATA mam wartość 186. No ale sprawdzam co jakiś czas i ta wartość nie rośnie. Co do menadżera urządzeń to nie ma tam nic co by obciążało CPU. Przeważnie wiesza się grach. Jak nie jest pod obciążeniem czyli korzystam z internetu to jakoś sobie radzi. Ostatnio budę czyściłem i pasta też była wymieniona na Arctic Cooling MX-2. Chyba że to wina zbyt dużej ilości pasty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd c7 może oznaczać uszkodzony kabel sata więc radze podmienić, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzony kontroler na płycie i to może być jak najbardziej powodem zawieszeń. Co do pasty musisz sprawdzić jeszcze raz czy jest okej najlepiej jest masa poradników w sieci na google czy youtube jak nakładać pastę. Jeśli po 3 minutach miał taką temperaturę to w grach ta temperatura rzeczywiście może być powodem zawieszeń ale ponieważ w ide też sie tak dzieje to bardzo mozliwe że dysk też skopany. Na początek podmień przewód sata, założ jeszcze raz chłodzenie. I jeszcze jedno z wentylatorem na chłodzeniu wszystko w porządku? ściągnij hwmonitor włącz test occt i zobacz jakie obroty łapie wentylator

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz drugie chłodzenie więc podmień tylko wentylatory nie zdejmując radiatora i sprawdź jak będzie i oczywiście podłącz go pod wtyczke na płycię głównej odpowiedzialnej za wentylator procesora (cpu_fan). Może nie musisz zmieniać a ten masz pod złą wtyczkę zasilania podłączony jeśli pod dobra to zamień wentylator

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy normalne po 3 minutach testu. Dodatkowo wydaje się że jest problem z wentylatorem albo źle program odczytuje, jeśli autor ma drugie chłodzenie polecam podmienić i oczywiście podłączyć pod cpu_fan

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zmieniłem wentylator. Zrobiłem test OCCT. W ciągu 5 min procesor nagrzał się do 57 stopni i walnął reset... a jeśli chodzi o obroty wentylatora sięgnęły one 3,5k

Edytowane przez ciumak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie. Miałem się pytać czy to może być wina zasilacza. Np. przed chwilą odpaliłem D3 i zawiesił się po paru minutach gdy temperatura wynosiła 44 stopnie. I potem miał małe problemy ze wstaniem. Wyłączyłem go i próbowałem włączyć ale niby coś tam chodziło ale ekran był czarny, raz i drugi. Potem wyłączyłem jeszcze raz i włączyłem to zawiesił się na obrazie z nazwą płyty główną i możliwością wejścia do biosu i innych ustawień. Na a kolejny raz udało mi się go odpalić już normalnie. Jeszcze co mogę zrobić to przejechać RAM Memtestem...

 

A odpowiadając na pytanie. To nie były mierzone. Nie mam miernika.

Edytowane przez ciumak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Bios był resetowany po zmianie procka?

Nie miałeś żadnego programu, który sterował pracą procesora w autostarcie? (Zmiana napięć, zegarów?)

 

I jeszcze jedno dla Radixa 450W masz za mocny sprzęt. Chociaż markowe 550W na taki sprzęt trzeba. Radixy nie są super zasilaczami. (Ale złe też nie są)

Pewnie wentylator na większe RPM nie wchodzi bo nie ma 12V...

Edytowane przez stasio1500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy resetowane ustawienia w Biosie ? Tak. Bo sam Bios sam w sobie nie był uaktualniany bo mam najnowszą wersje. A co do programu to nie miałem żadnego takiego. No kupując części do komputera pytałem się tutaj na forum czy zasiłka wystarczy. No ale ale jak trzeba wymienić to wymienię :) Tylko że mam dylemat jaki wybrać, chciałby się zmieścić w cenie 250zł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak nie ma 12V nie ma cudów wentylator nawet, gdy dostaje sygnał PWM na maksymalne obroty nie wejdzie na nie bez odpowiedniego zasilania.

Z wymienianiem zasilacza bym zaczekał, chociaż napięcia zmierz czy są OK (koniecznie miernikiem)

Musisz sprawdzić dokładnie czy ten model procesora (nie po symbolu 965 a po serii) jest na liście obsługiwanych przez płytę.

Napięcie procesor ma dziwnie wysokie, ustaw z palca mu na 1,3V też powinno działać.

 

A o zasilkę pytałeś się pewnie pod Athlona x2 245. Pod niego spokojnie wystarczała.

Edytowane przez stasio1500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak procek poszedł na gwarancje ten Phenom. To na Athlonie robiło to samo... Też się wieszał może nie tak często jak przy Phenomie ale robił dokładnie to samo... A co do napięć na zasilaczu spróbuję ogarnąć jakiś miernik i posprawdzam Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, zanim udasz sie kupic nowy zasilacz sprawdz pamieci programami do ich testowania. Przerabialem ten temat jakies dwa lata temu. Mam ten sam procesor i podobna plyte (88td evo3).

 

Oba problemy przerabialem (temperatura, jak i zwiechy) i tez nieomal nie wymienilem zasilacza (mam 400W Fortrona). Po wielogodzinnych testach roznymi programami okazalo sie, ze winny zwiecha bylo napiecie kosci pamieci. Nie wiem dlaczego, ale na naszych plytkach, mimo standardowego napiecia kosci ram, musialem odrobine podniesc ich napiecie (wpisac w Bios recznie nieco wyzsze napiecie) i temat zwiech zostal rozwiazany. Tu mala uwaga - programow do testowania pamieci jest wiele i tylko jeden z nich po kilkugodzinnym katowaniu pokazal mi blad. Gdy juz wiedzialem, ktory program pokazuje blad, to ponowne testowanie nim za kazdym razem pokazywal, ze cos jest nie tak (ale czas testowania byl rozny). Moja rada porzadnie, dlugo i wytrwale potestowac pamieci roznymi programami. Gdy wyjdzie blad podniesc napiecie w Biosie.

 

Co do temperatury, to tak jak juz jak ktorys z kolegow zaproponowal - kupic nowe chlodzenie, moze byc nawet prosty i niedrogi Spartan. Problem polega na tym, ze Box'owe chlodzenie ma wlasny PWN, ktory jest przy wiatraku, wiec gdy plyta krzyczy, ze nalezy dac cale napiecie, bo temperatura wysoka, on pod wiatrakiem jest jeszcze na tyle chlodny (czyli u gory, mimo, ze na dole juz sie gotuje), ze nie przekazuje pelnego napiecia na wiatrak. Mialem dokladnie to samo. Zainstalowalem dla testow walajacy sie jakis stary wentylator na Box'owy radiator i plyta regulowala obroty prawidlowo zgodnie z odczytami temperatury. Po zmianie na Spartana cisza i przyjemne temperatury.

 

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Problem polega na tym, ze Box'owe chlodzenie ma wlasny PWN, ktory jest przy wiatraku, wiec gdy plyta krzyczy, ze nalezy dac cale napiecie, bo temperatura wysoka, on pod wiatrakiem jest jeszcze na tyle chlodny (czyli u gory, mimo, ze na dole juz sie gotuje)

 

 

To, co opisujesz to problem z pastą. A i o wentylatorze to mówisz tym na wtyczce 3 pin a nie 4. Jeszcze nie spotkałem BOX’a z regulacją PWM i czujnikiem temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stasio, Twoj poziom wiedzy juz ktos wczesniej trafnie podsumowal. Malo wiesz a strasznie starasz sie zgrywac speca (rada z zasilaczem 550W na podobnym poziomie co brak 12v). Daj sobie na wstrzymanie i nie rob juz z siebie posmiewiska.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i walka z wiatrakami... a nie wentylatorami....

Pokaż mi zdjęcie wentylatora, z PWM i czujnikiem temperatury od BOXa AMD to uwierzę, że takie coś istnieje. Może się zdziwię, ale tyle już tego miałem w rękach i nigdy nie widziałem takiego cuda.

Tacensy nie są złymi zasilaczami, ale i nie rewelacyjnymi, dużo zależy od sztuki. Bez pomiaru napięć miernikiem nic się nie zdziała. Nie wiem wszystkiego, ale staram się pomóc z własnego doświadczenia. O ile pamiętam to wentylatory z PWM mają podane cały czas 12V a tylko sygnał z dodanego dodatkowo kabelka steruje układem w wentylatorze, który reguluje mu obroty. Więc jeśli nie ma 12V na tej linii bardzo możliwe, że i wentylator nie dostaje tego, przez co wentylator się wolniej kręci. Już widziałem nie raz PC, które chodziły na noname zasilaczach z napięciem 10V i ludzie dziwili się, czemu się zawiesza.

 

 

http://infobit.pl/ka...s-czyli-cisza/7

 

Jak widać akurat ten Tacens nie trzyma zbyt rewelacyjnie napięć. To że w normie w teście się mieścił nie znaczy że po jakimś okresie użytkowania też tak będzie.

Edytowane przez stasio1500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem po raz kolejny uruchomić memtesta tym razem zawiesił się po 20 min... Więc jakieś wielogodzinne testowanie odpada... Spróbuję podnieść te napięcia jak tam kolega radził. Ale myślę że to jednak zasilacz. Jutro może uda mi się załatwić miernik. I posprawdzam te napięcia...

 

Podniesienie napięć na pamięciach nic nie dało.

Edytowane przez ciumak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...