Skocz do zawartości
P3ss

Procesor, płyta główna, grafika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

2 lata minęły od mojego ostatniego upgrade'u, który to upgrade sam w sobie nie był szczególnie powalający. W tym czasie wymieniłem monitor na 23", rozdzielczość zmieniła się na 1920x1080, tak więc rozważam zainwestowanie w jakieś bardziej aktualne podzespoły. Co mam w tej chwili:

Procesor: AMD Athlon II X3 450

Płyta główna: Gigabyte 770T-UD3L

Pamięć RAM: GoodRam 2x2GB 1333 MHz

Karta graficzna: Vertex3D Radeon HD 5770 1GB

Zasilacz: OCZ StealthXStream OCZ500SXS

To chyba tyle istotnych rzeczy.

 

Budżet? Powiedzmy, że okolice 2000 zł.

Cel? Ogólna poprawa wydajności, głównie w grach. Na chwile obecną coś tam mogę pograć, ale przy mocno okrojonych detalach i ogólnie niskim komforcie. Chciałbym być może sprawdzić coś z nowych tytułów, nadrobić coś z tych, które ukazały się niedawno.

 

Teraz część właściwa czyli moje propozycje i pytania. Jako, że wyrobiłem już sobie pewną dozę zaufania do zestawów umieszczanych na portalu, zajrzałem tam w poszukiwaniu inspiracji i wracam z połączeniem 3 podzespołów z zestawu za 3000 zł tj.:

Procesor: Intel Core i5-3470

Płyta główna: MSI Z77A-G43

Karta graficzna: Gigabyte HD 7870 WindForce 3X

Moje pytania:

1. Najważniejsze - jak bardzo opłacalna byłaby taka wymiana? Jakiego wzrostu wydajności mógłbym się spodziewać? Te 2 tysiące to dla mnie sporo pieniędzy więc jeśli odczuwalna różnica byłaby niewielka to wolę już pozostać przy tym co mam.

2. Kwestia zasilacza - do zestawu na stronie dołączono zasilacz 530W, mój obecny ma 500W - czy musiałbym go wymienić? To znów różnica 300zł.

3. RAM - dokładać? Nie dokładać? Ile? Znowu trzymając się optymalnego stosunku ceny do wzrostu wydajności.

4. Jakieś inne propozycje? Myślałem nad SSD ale to jeszcze inna kwestia, zależna też od tego czego dowiem się tutaj. Na chwilę obecną mam zwykły dysk 500GB, na dane mi wystarcza.

 

Za wszelką udzieloną pomoc z góry dziękuję.

P3ss

Edytowane przez P3ss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Będziesz miał 2-3x więcej klatek w grach niż do tej pory. Zestaw dobry.

2. Zasilacz da radę.

3. Ramu polecam dołożyć, przynajmniej jedną kostkę 2GB (wydatek 35zł).

4. SSD jak najbardziej polecam. Jest to kwestia zależna od twojego portfela (dodatkowy wydatek 300-450zł)

Edytowane przez humanoidal
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedzi! Jeśli chodzi o ram - jedna kość czy dwie?

http://www.morele.net/pamiec-a-data-ad3u1333w8g9-r-442430/ czy http://www.morele.net/pamiec-good-ram-gr1333d364l9-8gdc-312401/ ? Może coś innego? W tych okolicach cenowych.

Podsumowując, zakładam, że mogę sobie do tego wszystkiego dołożyć polecany w komputerach do 3000 zł SSD tj. Plextor M5S 128GB, tworząc tym samym całość w postaci:

Procesor: Intel Core i5-3470

Płyta główna: MSI Z77A-G43

Karta graficzna: Gigabyte HD 7870 WindForce 3X

Zasilacz: OCZ StealthXStream OCZ500SXS

Dysk twardy: Western Digital 500GB 7200rpm 16MB cache SATAII

SSD: Plextor M5S 128GB

Ram: 8GB w tej czy innej postaci

Wszystko się ładnie zgra ze sobą? ;) Budżet trochę przekroczony ale liczę, że uda się coś sprzedać ze starych podzespołów i na tym odrobić.

Jeszcze jedna kwestia - co z nowymi kartami AMD z serii 8000 - uważacie, że mogę teraz dość spokojnie kupić taki zestaw tak by nie pluć sobie potem w brodę, że nie poczekałem chwilę dłużej (chwila to pojęcie względne skoro oficjalnej daty nigdzie nie ma) i kupiłbym coś o wiele bardziej opłacalnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne karty staniały do opłacalnego poziomu dopiero pół roku po premierze, więc raczej nie powinieneś się martwić serią 8000.

 

Ram: ja brałbym 2 takie moduły: http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr3-4gb-1333mhz-cl9-f3-10600cl9s-4gbnt-487117/ Wieczysta gwarancja, dual channel, a w razie awarii jednego modułu komputer nadal działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że będziesz podkręcał z płytą na Z77?

 

Prawdę mówiąc nie miałem takiego zamiaru. A to jakiś wymóg? Dołączona grafika Niepotrzebnie przepłacam? Chciałbym zaznaczyć, że zależałoby mi na płycie głównej porządnej jakościowo niezależnie od OC, w przeszłości miałem już dziwne przypadki na tym polu. Edytowane przez P3ss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile z kart graficznych i procesorów coś jeszcze rozumiem, o tyle na płytach głównych nie znam się wcale, wziąłem po prostu płytę z zestawu na stronie, dodawaną do tego samego procesora ;]

Czyli mówicie, że biorąc pod uwagę to, że nie będę się bawił w OC mogę spokojnie wziąć te tańszą płytę i nic na tym nie stracę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Tak czy siak podkręcanie tego procesora ogranicza się do zmiany mnożnika w biosie. Nie trzeba zmieniać napiecia, testować pod obciążeniem itd, w sumie jakieś 10 sekund roboty. Więc jak budżet cię nie ogranicza to dopłata do chipsetu Z77 to nie jest zła opcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przemyślę sobie jeszcze tę sprawę, ale jeśli chodzi o ogólny zamysł to wiem już co chcę kupić. Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi i pomoc Dołączona grafika Dodałbym wszędzie plusy, ale niestety wykorzystałem dzienny limit ;)

Edytowane przez P3ss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...