Skocz do zawartości
>Sentinel<

Piszczenie przy włączaniu komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Asus A7V8X-X

 

Przy włączaniu kompa piszczy - krótkie 3sek. niskie dźwięki, regularne, przerywane pauzą, pip (3sek) pauza (1sek) pip (3sek) pauza (1sek) i tak w nieskończoność - nie chce się włączyć, muszę wyłączać z zasilania.

 

Podopychałem części do płyty głównej itp i to samo. W necie przeczytałem, że to błąd zasilania, czyli padł mi zasilacz? (jak to sprawdzić, bez podpinania nowego?). W innym miejscu znalazłem, że to może być uszkodzona pamięć, ale to chyba byłby ciągły pisk a nie przerywany?

 

Będę wdzięczny za rady.

 

Pozdrowienia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak w końcu te dźwięki lecą? 3 krótkie przerwa 1 krótki przerwa 3 krótkie i tak bez końca? Bo chyba nie ogarniam tego Twojego tłumaczenia... co oznacza: (sec)? Z tego co moja dziurawa pamięć przechowuje ta płyta ma bios Phoenix który wydaje tylko krótkie piki i 3-1-3 oznaczałoby problem z kontrolerem przerwań(Master)... ale ja tu tylko za pucybuta robię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bip bip bip dwieki byly tej samej dlugosci, krotkie 3 sekundowe... co oznacza problem z kontrolerem przerwań?

 

Dziękuję wszystkim za pomoc, udało się naprawić i się doksztalcilem przy okazji :) ccmos zrobilem, choc nie byl pewnie potrzebny bo w mojej plycie nie dziala bateria i zawsze jak wylacze listwe zasilajaca albo zasilanie, bios sie defultuje. musze wymienic baterie.

 

Chodzilo o ram. mam trzy sloty i trzy kosci, wyjalem jedna i piszczał też, wyjąłem dwie i pozostawilem jedna - na pierwszym slocie i odpalił, czyli kosc i slot dobre, dałem wiec te samą kość na slot srodkowy i zaczał piszczec znowu i nie odpalil, dalem na slot ostatni i odpalił... dla pewnosci dalem tez jeszcze raz kosc na slot na ktorym nie odpalalo dla potwierdzenia i ku mojemu zaskoczeniu za drugim razem komp na tym slocie odpalil bez piszczenia... skonczylo sie na tym ze znowu mam 3 kosci na 3 slotach, wszystko wykrywa i wszystko chodzi... nie wiem czego to mogło byc wynikiem...

 

Mam jeszcze do Was pytanie, wydaje mi sie ze ten problem byl juz kiedys przy niepodkrecanym kompie z jakies 10 lat temu, kiedy jeszcze sam sie nie bawilem w takie rzeczy i ledwo to pamietam... kompa ostatnio w koncu podkreciłem - mnożik zostawilem defultowo na 12,5 (amd athlon 2600 xp +), taktowanie zwiekszylem ze 166/333mhz na 179/358 mhz (pamieci kingstona kvr 400), co podkrecilo procesor bez wysypywania sie windowsa z 2083 ghz na 2236 ghz... napiecie podnioslem ze 1,65 na 1,7V... jednoczesnie odblokowalem potoki riva tunerem w moim gainwardzie GF6800 i podkrecilem go do 385/870 mhz i teraz pytanie...

 

czy to mialo wplyw na to piszczenie, bo jutro próbuje znowu podkrecic na tyle co sie udalo i uzytkowac... na razie dziala mi na defulcie i czy tym ze podkrece nie ryzykuje ze cos popale skoro juz piszczal (ale na niepodkreconym 10 lat temu tez chyba piszczał)? podkrecenie w sumie niewielkie... temperatury cpu w stesie 70 stopni max, gpu 85 stopni max, chlodzenie standardowe, buda otwarta, zasilacz modecom feel 400...

 

z góry dzieki za rady... i pytanie dwa, czy to że ten srodkowy slot od ramu czasem zawodzi, może mieć wpływ na wydajnosc w grach i czasem przyciecie, czy jak sie wlaczy ten slot i dziala, to dziala na 100 procent swoich mozliwosci i nie powoduje konfliktow podczas grania?

 

pozdrowienia : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta Asus A7V8X-X - z tego co wyczytałem na forach nie ma blokady AGP/PCI...

 

na forum tutaj o tej plycie nikt nie pisal że coś zepsul przez podkrecenie... znalazlem dwa wpisy ze plyta pracuje ok na fsb 179 czyli takiej jak moja, u ludzi po poltora roku i jest ok. ludzie bali sie o dysk przy fsb 200, fakt nie ma blokady o ktorej piszesz, ale czy przy ustawieniach 179/358 - 1,7 V, mnoznik 12,5 co daje 2236GHz jest sie czego obawiać? defult 166/333 mnoznik też 12,5 1,65V co daje 2083 GHz.

 

z góry dzięki za rady : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za posta pod postem ale tamtego nie zdołałem usunąć.

 

Mam konkretne pytanie, wyczytałem w necie że dzielnik mojej płyty to 5, czy zawsze musi być równo 66/33 Mhz, żeby nic nie padło, czy może być 66,6/33,2? Pytam dlatego, bo mam w biosie opcje defultową procesora 2083Ghz co pracuje na 166/333 (opcje szyny są zaszarzone, gdy wyświetla się taktowanie proca) dzieląc to jednak przez 5 nie uzyskamy równo 33/66 Mhz tylko właśnie 33,2/66,6 i stąd pytanie czy to jest defult, żeby nie zaszkodzić dyskowi i grafie, czy to jest opcja stała i co innego jest podkrecanie ręczne, w którym musi być zawsze 66/33 mhz równo?

 

Reasumując pozostaje mi w zasadzie tylko zmiana mnożnika w góre, żeby zachować te bezpieczne 66/33 mhz, dziś tak wstepnie poszedl mi na 13,5 mnozniku (defult 12,5) na 165/330 tak by dzieląc przez 5 wyszlo te bezpieczne 33/66... podkrecił się do 2223 GHZ... Pytanie czy mogę podnosić bezpiecznie mnożnik na 166/333 (wyszarzonym defulcie kiedy podstawia sie automatycznie czestotliwosc defultowa proca w biosie czyli 2083Ghz)? Czy już tylko na 165/330, by równo wychodziło 66/33?

 

Z góry dzięki za pomoc, bedę wdzięczny za rady i dzięki za ostrzeżenie mnie : )

Edytowane przez >Sentinel<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 33/66 nigdy nie będzie, mała tolerancja zawsze jest.

Przy pci na 36MHz może się pojawiać niestabilność niektórych urządzeń. 38MHz potrafiło już ubijać mniej odporne dyski czy karty rozszerzeń.

 

Jeśli nie zmieniasz fsb, pozostaje 166/333MHZ to mnożnikiem możesz spokojnie kręcić.

 

Musisz uważać na inną rzecz. Pilnować napięcia 12V. Procesor jest zasilany z linii 5V, 12V lubi wtedy podskakiwać ponad 13V. Sytuację może ratować trochę GF6800 zasilany z linii 12V. Napięć trzeba jednak pilnować. Oczywiście miernik a nie programy.

 

Jeśli masz temp 70st. C na cpu, nie będzie on raczej w 100% stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki serdeczne za rozjaśnienie tej kwestii...

 

da się w ogole podać maksymalną granicę stabilnosci pci i agp, można przyjąć że pci poniżej 36 mhz bedzie bezpieczne? pracowalem na fsb 179/358 (mnoznik defultowo 12,5) poniewaz wyczytalem ze lepiej podkrecać nie mnoznikiem, wtedy przyspiesza nie tylko procesor... przy tych ustawieniach dzieląc przez 5 miałem pci na 35,8 mhz a agp na 71,6 mhz i dzialal stabilnie w grach i 3dmarkach i windowsie, az do momentu kiedy zaczal piszczec po 3 tygodniach, ale nie jestem przekonany czy to od podkrecania, bo nic sie nie spalilo i slot pamieci zaczal dzialac znowu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz płytę na chipsecie VIA szczerze dałbym sobie spokój z kręceniem tego sprzętu.. chyba że mnożnikiem.. Wg mnie gra nie warta świeczki..Zresztą przyrost wydajności który uzyskasz i tak jest/będzie niezauważalny przy obecnych wymaganiach programów, a uwalenie dysku z danymi to niezbyt przyjemna sprawa..

 

 

Tak na marginesie jeśli dobrze pamiętam to przy FSB: 133, 166, 200 MHz - AGP/PCI będą miały wartość bliską domyślnym taktowaniu, ale poczytaj dla pewności..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...