Skocz do zawartości
_KaszpiR_

Przejadły mi się towery...

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzieki za foty.

Kurcze juz widze jeden problem - trzea miec bloki, ktore maja wyjscia prostopadle do PCB karty graficznej.

Aktualnie mam blok EKWB CSQ i musialbym kombinowac z jakimis przelaczkami, albo mostkiem.

 

Jeszcze jedno pytanie, to są węże 10/16 czy coś grubszego? Bo coś to takie strasznie spasione...

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węże czarne to 9.5/15.9 Tygon R3400,węże clear taki sam rozmiar ale model R3603.

 

Total parallel wymaga dobrania odpowiednich bloków i nawet umiejscowienie mostków na blokach graf i socketu na mobo jest istotne.

W przypadku R3E Black Edition i GTX480z Aquagrafix miałem niemal idealnie liniowe zestawienie.

Czy tak samo z GTX 680 lub GTX Titan w nowym LC wypadnie to się dopiero okaże.

 

Red Harbringer to arcydzieło ale koszty całości są wprost powalające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoły mnie kompletnie nie kręcą.

 

Dzięki za info, Elder. To widać na zdjęciach.

 

Pa powem tak: Aquacomputer kryographics = perełka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No dobra, świecidełko, ale chyba nikt przed nimi tego nie zrobił Dołączona grafika

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Bitfenix jest na microATX.

 

Z drugiej strony popatrz sobie co Elder robi - obudowe taka, ze mozna tam napchac 2 komputery - dla mnie to zbyt wielkie, a jednak jemu odpowiada.

 

Kazdy ma inna wizje.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie przypomniałem, że dzisiaj rano dostałem olśnienia, które dość konkretnie zmieniło mój pogląd na obudowy.

Ostatnio myślałem o zalaniu całego kompa olejem, ale jakoś odrzuca mnie idea grzebania się w sprzęcie zafajdanym olejem.

Dzisiejsze bjawienie pewnie to wynika także ze wczorajszego grzebania w budzie.

 

Problem - kurz.

Stosowanie filtrów przeciw kurzowych ma jedną, zasadnicza wadę - nie są w stanie odfiltrować 100% kurzu Dołączona grafika

 

Rozwiązanie: podzielenie przestrzeni obudowy na dwie części, w zależności od potrzeb chłodzenia (no shit sherlock?), z uwzględnieniem osadzania się kurzu.

 

Pomysł polega na tym, że komputer/obudowę/element można podzielić na dwie części:

- elementy wymagające nawiewu powietrza w celu chłodzenia - tutaj powietrze jest kluczowym elementem w całej pracy zestawu

- elementy nie wymagające nawiewu, gdyż generowane ciepło jest niskie i transferować innymi metodami. Albo generowane ciepło jest oddawane do elementu opisanego wyżej.

 

Oczywiście mamy to w komputerze od wieków, ale potraktowane dość bezpośrednio - czyli każdy moduł komputera posiada oba elementy:

- procesor - IHS + radiator i wentylator

- grafika - gpu, stabailizatory napiecia i kosci ram + radiator i nawiew

- mobo - jedynie stabilizatory napiec, chip do I/O + zwykly radiator.

 

Problem polega na tym, że elementy oddające ciepło potrzebują nawiewu - jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie, działające.

Ma ono jednak dla niektórych ludzi (czyli ja) jedną wadę - wymaga wejścia powietrza do komputera, a powietrze niesie kurz.

 

Pomysł rozwiązania problemu:

- wymagane chłodzenie wodne na dane elementy - to znamy, działa. Opcjonalnie widziałem takie rozwiązania z heatpipe, ale raczej wychodziło biednie.

- oddzielna część obudowy - szczelna, blokująca dostęp do normalnego powietrza - w niej siedzi płyta główna z prockiem, grafika i całą resztą - z niej mamy tylko punkty styku jak kable i węże wodne.

- druga oddzielna część obudowy - przewiewna - wymagająca do swojje pracy powietrza z zewnątrz - w niej właśnie znajdują się takie elementy jak chłodnice dla płynu. W tej sekcji mozna też umieścic zasilacz, który gabarytowo potrzebuje sporo miejsca i wymaga do tego chłodzenia powietrzem (bo raczej na rynku zasilaczy chłodzonych wodą brak Dołączona grafika )

 

Plusy:

- część komputera oddzielona całkowicie od nawiewu (ew w bardzo wysokim stopniu), dzieki czemu nie trzeba walczyć z kurzem

- część komputera skazana na kurz, ale pozwalająca na prostsze odkurzanie

- efekt estetyczny

 

Minusy:

- aktualne obudowy trzeba dostosować do takiej pracy, jest to uciążliwe, bo 95% z nich została opracowana do pracy w przewiewie powietrza przez wszystkie części.

- szczelna część obudowy może generować takie ciepło, że może byc problem z jego odprowadzeniem - niemniej aktualny sprzęt nie grzeje się tak jak kiedyś, można zastosować też wewnętrzny obieg powietrza i zastosować żeberka na wewnętrznych częściach obudowy do zwiększenia transferu ciepła.

 

 

Łącząc powyższe chore wizje z pomysłem na inną obudowę, doszedłem do wniosku, ze 'tower' nie jest tutaj rozwiązaniem.

Za to idealnie pasuje zmodyfikowany bench table (które same w sobie to wymysł szatana w celu zbierania kurzu).

Wystarczy nakryć górę bench table akwarium i uszczelnić dziury.

 

Góra bench table posiadała by mobo i całą resztę - z blokami wodnymi.

Dół bench table przeznaczony byłby na zasilacz, pompkę i chłodnice.

 

W sumie zgadza sie to z moja ideą komputera, ale dochodzi element uszczelnienia.

 

Realnie główny problem to znalezienie odpowiednio dużego bench table oraz wyprowadzenie kabli na zewnątrz jako przedłużki i ich uszczelnienie w punkcie wyjścia na zewnątrz.

 

 

 

Dziękuję za uwagę, jeśli uważacie, abym się stuknął w czoło to mówię stanowcze NIE, bo mam idee fixe :D

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydzielić mobo od reszty sprzętu to nie problem, reszta sprzętu nie powinna mieć problemu z działaniem "na szczelno", w końcu np. dyski mogły spokojnie pracować w bitumboxach czy quietdrive, a są chyba najgorętsze ze wszystkich pozostałych komponentów. A zasilacz może spokojnie pracować na dnie we własnym obiegu (wciąga z dołu, wyrzuca z tyłu).

 

Tak wiec można zrobić skrzyneczkę (nie towera) z 2-ema komorami, z których jedna będzie trzymać w środku mobo i zasiłkę na dole (chłodzenie przez 2 wentylatory wystarczy - można by się wtedy pokusić o same pasywne radiatory na procku i grafice), a druga szczelna i wyciszona grubymi matami na wszystkie pozostałe części. Wzorem może być tu nowy imac, w którym zastosowali w cylindrycznej obudowie wentylator wiejący przez całe jej wnętrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź kup sobie lepsze filtry, czyść raz w tygodniu i nie kombinuj. ;) 

Na poważnie, fajna idea, ale i tak czyszczenie zasiłki będzie wiązało się z rozbiórką (dla mnie najgorsza rzecz do czyszczenia, tyle tam zakamarków...). 

Może zwiększ projekt i... Zbuduj wszystko totalnie szczelne, wypełnij tlenem/helem/azotem (nie wiem, nie znam się ;) ). A do środka zapakuj klimatyzator - skrzynka na zewnątrz i z tego co wiem, da się do umyć karcherem. ;) PODOBNO. 

Dołączona grafika

Efekt będzie z pewnością zadowalający. ;) 

Pokazywałem już stan po 2 latach na mojej LL : 

Dołączona grafika

Czy to dużo ? gdybym czyścił filtry częściej niż raz na miesiąc, byłoby lepiej. Po reszcie przeleciałem pędzlem : 

Dołączona grafika

I czysto jak ta lala. Nie jestem pewien, czy Twój wysiłek będzie adekwatny do efektu. :) 




 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtrny mam, juz nie bede wiecej z nimi kombinowal. Dawanie abrdzo gestych filtrow zabija przeplyw, szczegolnie jak sie zapchaja.

 

Machac pedzlem mi sie nie chce, ale chyba czasem bede musial. I tak czyszcze kompa raz ma miesiac.

 

Do zasilki kupuje sie sprezone powietrze i odkurzy wszystko.

 

Pakowanie klimy do budy to przesada. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schłodzić powietrze w zamknietej czesci moża pakujac tam chłodnice z wentylem, węże wyprowadzasz do części "zakurzonej" i tam druga chłodnica. Teoretycznie powinno zadziałać, tylko z wydajnością nie wiadomo jak by było takiego rozwiazania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duzo kommbinowania.

Uwazam, ze czesc zamknieta bedzie na tyle malo generowac ciepla, ze powierchnia oddawania ciepla scianek izolujacych bedzie wystarczajaca.

Najwazniejsze jednak, aby byl tam w srodku wentylator, aby generowal ruch powietrza.

 

Pamietam, jak mialem jakas taka mala obudowe z jakims komputerem bzidłem - grzało się to dość mocno. Starczyło jednak dać wentylator, powietrze kotłowało się w środku ale bardzo skutecznnie poprawiło rozproszenie ciepła na wszystkie elementy, w tym ścianki. A ścianki oddawały ciepło na zewnątrz, do chłodniejszego otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawa rozmowa sie tu rozwinela :) zainteresowala mnie glownie z racji na to ze od skonczenia mojego ReaktorModa rozmyslalem jakby tu zrobic mozliwie jak najmniejsza obudowe, ktora miescilaby plyty ATX. Obecnie jestem na etapie ostatecznych decyzji i na dniach biore sie do pracy nad budowa od podstaw. Najmniejsze wymiary jakie udalo mi wycisnac to (szerokosc x glebokosc x wysokosc) 360x290x240.

 

Wlasnie jest to podobna koncepcja co do tej ze strefami "kurzu" i "czysta", ale nie zakladalem szczelnosci strefy bez kurzu. Moim zdaniem nie mozna calkowicie wyeliminowac ruchow powietrza, jesli komp nie bedzie w 100% zwodowany, tzn bedzie fullcover na gpu, i bloki cpu,nb,ram i sekcje zasilania mb. Nawet wtedy bym sie zastanowil, w swoim kompie mam wode na cpu,gpu i nb a i tak uznalem ze trzeba dac chociaz jeden wentyl z tylu budy.

 

w mojej nowej budzie mobo dam poziomo w gornej czesci obudowy, pod nia cala reszta:chlodnica, zasilacz, hdds, pompka+rez. Gdybym mogl uzyc risera pci-e to udaloby sie polozyc karte graf a co za tym idzie urwac jeszcze kilka centymetrow z wysokosci budy, ale niestety po ktorejs burzy musze uzywac karty sieciowej na pci ...

 

Wysłane z mojego LT18i za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorkami trochę posiedziałem i podumałem.

Wymiary płyty pod mobo ~ 36x36 cm. Płyta główna zamocowana na słupkach o wysokości 40mm - można spokojnie wsunąć tam dyski 3.5" a do tego jeszcze zostanie trochę miejsca.

Wysokość całości ~ 40cm.

Część dolna - odległość między dołem a górą ~ 18,5 cm

 

 

Pomysł z poziomo ułożonymi chłodnicami, właściwie tylko szkic.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Wersja z pionowo ułożonymi chłodnicami. Tutja trochę kombinowałem więcej.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Z początku chciałem zrobic więcej otworów na  druty (widac to na górnych zdjęciach), ale doszedłem do wniosku, że jeden większy otwór będzie łatwiejszy w wykonaniu.

 

Spód chroniony z 3 stron siatką, górna część zakryta szklanym akwarium. Siatki nie było by od strony zasilacza od strony wtyczki. Ewentualnie zasłonić, ale zostawić dzuirę, na kable.o

Radiatory po to, aby transferować ciepło z górnej części na dół.

Płyta główna, grafiki, blok wodny są tylko na przymiarkę.

 

Zastanawiam się nad ułożeniem rezerwuaru, czy nie lepiej zamontować go na środku w pionie (widać taki prostokąc na płycie, zasłania okrągły otwór) - opcjonalnie zintegrowany z pompką.

 

Dołączona grafika

 

W sumie zapomniałem o takich rzeczach jak panel 5.25" np pod kontroler obrotów, czy klawisze zasilania :D

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podobna koncepcja do obudowy którą właśnie buduję. U mnie głównym kryterium była wielkość obudowy dlatego chłodnicę i zasilacz mam poziomo.

Moim zdaniem wadą tego akwarium jest kłopot z podłączaniem przewodów do kompa, ale w końcu tego się nie robi tak często, a można sobie wyprowadzić jakieś usb czy coś.

Co mają robić tamte radiatory pod mobo? Oddawać ciepło od dysku?

Generalnie pomysł dobry, ale tak jak teraz zaprojektowałeś to obudowa (dolna część) będzie mocno przegubowa.

I tak bez żadnego mocowania na karty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable się odłącza bardzo rzadko, do tego kilka rzeczy mam na przedłużaczach wyprowadzone na stół (audio/USB.

 

Ponieważ góra ma być szczelna, to trzeba jakoś odbierać ciepło z innych części  - zrobi się mniejszy wentylator z tyłu, aby owiewać środek. Ciepło będzie trafiać na radiatory i będzie transferowane na zewnątrz. obudowy - dlatego są te radiatory. Oczywiście to jest pomysl zależny od tego, jakie faktycznie będą tam temperatury.

 

Przegubowa obudowa - chodzi Ci o to, te cztery słupki są za rachityczne? Tak wiem, myślałem jak je wzmicnić (myślę nad jakimiś L-ownikami albo coś w ten deseń, oraz dodatkowym usztywnieniem w okolicy zasilacza.

Zastanawiałem się nad zastosowaniem aluminiowych profili,  zdaje sie, ze Elder tez mial taki pomysl.

 

Karty będa mocowane, nie zamieściłem ich w planie - zdaje się, że takie długie szpilki są w zestawach bench table, np Dimastech. Takie coś bardzo łatwo zrobić.

 

 

Chłodnica i zasilacz poziomo - wbrew pozorom to zajmuje sporo miejsca. Chyba, ze masz zasilacz nad chlodnica.

 

W sumie najchetniej najpierw zrobilbym ją z klocków LEGO :D

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable się odłącza bardzo rzadko, do tego kilka rzeczy mam na przedłużaczach wyprowadzone na stół (audio/USB.

 

Ponieważ góra ma być szczelna, to trzeba jakoś odbierać ciepło z innych części  - zrobi się mniejszy wentylator z tyłu, aby owiewać środek. Ciepło będzie trafiać na radiatory i będzie transferowane na zewnątrz. obudowy - dlatego są te radiatory. Oczywiście to jest pomysl zależny od tego, jakie faktycznie będą tam temperatury.

Teoretycznie takie wydzielenie dwóch stref jest dobrym pomysłem, ale obawiam się, że może nie udać się tego idealnie uszczelnić i skończy się tak, że zamiast odkurzać tylko filtry wentylatorów będziesz musiał czyścić szybki z kurzu. Ale nie mówię że nie da się tego zrobić, trzeba tylko to zrobić naprawdę porządnie, kurz prędzej czy później dostanie się najmniejszą szczeliną.

 

Przegubowa obudowa - chodzi Ci o to, te cztery słupki są za rachityczne? Tak wiem, myślałem jak je wzmicnić (myślę nad jakimiś L-ownikami albo coś w ten deseń, oraz dodatkowym usztywnieniem w okolicy zasilacza.

Zastanawiałem się nad zastosowaniem aluminiowych profili,  zdaje sie, ze Elder tez mial taki pomysl.

Chodzi mi o to, że przykręcając każdy profil jedną śrubą w tej samej płaszczyźnie robisz czworobok przegubowy, oś śrub tworzy jakby zawias wokół którego obudowa będzie się wyginać. Potrzeba dać element który będzie przykręcony na co najmniej dwie śruby przez co odbierze więcej stopni swobody całej konstrukcji. Lub zamiast tego mocować profile jedną śrubą, ale w różnych płaszczyznach. Niedługo wrzucę do workloga Lignum Cube opis tego ze zdjęciami, jestem z tym na bieżąco w mojej obudowie;) Ja zrobiłem z prętów aluminiowych 10x10mm

 

ps. Nie ma czegoś takiego jak L-ownik, to się nazywa kątownik, tak na przyszłośćDołączona grafika Ale Leownik to może być dobry nick na forum Dołączona grafika

 

Chłodnica i zasilacz poziomo - wbrew pozorom to zajmuje sporo miejsca. Chyba, ze masz zasilacz nad chlodnica.

 

W sumie najchetniej najpierw zrobilbym ją z klocków LEGO Dołączona grafika

Jedna chłodnica 240 i zasilacz poziomo bez problemów mieszczą się pod płytą główną, a oszczędza się wtedy na wysokości.

Buduj, buduj, będę kibicował Dołączona grafika

 

A po co rez taki wielki? Może starczy ten 110.

Edytowane przez Modyfikator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurz zawsze będzie, ale przy wentylu dmuchającym z zewnątrz do środka to wpadnie kurz przez filtr tak cz siak - im mniejsze oczka tm bardziej stawia opór oraz wpada drobniejszy pył. A ja chce to wyeliminować aby kompletnie nie wdmuchiwać tam powietrza. Oczywiście to teoria, w praktyce się zobaczy :)

 

Z usztywnieniem konstrukcji - jestem tego całkowicie świadom. Dlatego padł pomysł, aby dodać usztywniającą szynę koło zasilacza, albo kątowniki.

 

Jedna chłodnica i zasilacz - no to znaczy, że nie masz zbyt mocno grzejącego się zestawu, zapowiada się raczej HTPC? :)

 

Może byś przedstawił jakis swój plan?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam mocno grzejącego się zestawu..ale to też nie htpc, komp do codziennego użytku po prostu. A mam zwodowaną grafę, proca i nb. W tej chwili mam 29* na cpu i 31* gpu przy wentylatorach na minimum.

Poza tym zawsze można kombinować z dwoma chłodnicami jedna na drugiej:)

 

Swoją obudowę przedstawiam w worklogu tutaj: http://forum.purepc.pl/topic/354121-lignum-cube/

zaraz wrzucam update:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nudziło mi się, więc podgrzałem procesor.

Zapomniałem tekstur zaktualizować, więc daje po gałach.

 

Dołączona grafika

Cholera, podłoga sie za bardzo odbija.

 

Dołączona grafika

Inne swiatlo.

 

 

 

Wersja na czarno.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edytowane przez _KaszpiR_
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie była to bym nie dawał na obrazku Dołączona grafika

http://www.delock.de/produkte/F_664_DVI_65173/merkmale.html

 

 

Na allegro jakies 30zł

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=adapter+dvi+dual+k%C4%85towy+&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y

 

 

Dołączona grafika

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Hm, w sumie takie rurki to niczego sobie, ktos wie skąd i w jakich długościach mozna kupic te akrylowe rurki?

 

 

 

https://sketchfab.com/show/8d2eb5783779447cb4eb027bd92992a9 to jest fajne, ze mozna ogladac modele online, tylko troche nie do konca sie dobrze eksportuje. Podejrzewam, ze to moja wina ;)

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz być uszczypliwy, skoro masz mały problem rozumiem, że marzysz o custom benchtable. Szkoda, sądziłem że masz już jakiś zamysł dot. wdrażania projektu w życie. 

 

Nie mniej, jaki stuff LC tam wyląduje? 

 

Budowa takiego stolika w 1szt. nie ma większego sensu, a i zlecenie firmie to też udręka. Wystarczy spojrzeć na problemy Eldera z BI. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rexroth odpada, za duzy. W obi znalazlem odpowiednie kawalki profili i kątowniki do montowania krzeseł, zapomniałem się jednak przyjrzeć zawiasom.

Teraz kombinuje jak najlepiej złożyc ze sobą te profile.

I pytanie czy iść w śruby i gwintowanie otworów, czy tez w śruby z nakrętkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...