Skocz do zawartości
smiglo777

Zestaw ~1800zł pod rozbudowę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w najbliższych dniach przymierzam się do zamówienia i składania komputera, sporo czytałem, obserwowałem zestawy i forum... i właśnie ten nadmiar informacji bywa czasem uciążliwy :) Zacznijmy od początku:

 

Konfiguracja jest pod rozbudowę ze względu na ograniczony budżet, zawiera System:

 

CPU: Intel Celeron G530 (używany od kumpla, na gwarancji) 110 zł

MOBO: MSI Z77A-G43

RAM: Corsair Vengeance 4GB,1600MHz DDR3

SSD: Kingston V300 120GB lub 60GB

OS: Windows 8 OEM

Zasilacz: Corsair CX Series 500W ATX

Obudowa: Cooler Master Silencio RC-550

 

I to by bylo na tyle. Oszczędzam na wszystkim aktualnie, ma to cudo po prostu działać, przeglądać internet, edytować dokumenty w Office i obsługiwać monitor FullHD. Jednak docelowo zamiast Celerona mam zamiar wstawić i3-3220 lub i5 oraz grafika pokroju Radeona 7850 - myślę również w przyszłości o graniu i OC.

Jak widać, póki co, ma działać na integrze, którą z tego co mi wiadomo, da się minimalnie podkręcić, jeśli chodzi o pamięć. Jednak mam pytanie dotyczące zasilacza: zależy mi na ciszy i jednak zapasie mocy... Czy ten Corsair sprosta wymaganiom, czy może jakieś inne, ciche koncepcje? I jeszcze sprawa systemu... Dość długo nie używam komputera, ze względu na jego awarię, więc nie boję się przeskoku z XP/Visty na 8. Jednak może warto wziąć sprawdzoną 7? Oraz ile może zająć system+podstawowe programy - w ostatnich dniach ceny SSD niesamowicie idą w górę... Jak wszystko gdy przymierzam się do zakupu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jest dość cicha, mogą być jednak problemy z chłodzeniem w przypadku mocniejszego zestawu.

 

Jedni twierdzą, że mieszczą się na 60GB, inni że to mało. Jeśli w planach jest grafika HD7850 to i też gry. Radziłbym więc 120GB. Zmieszczą się wtedy też 3-4 gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie cisza jest dla mnie dość ważna... Widziałem testy obudowy z najgorętszymi komponentami i było źle, ale nie tragicznie... Za to bardzo cicho :) Docelowo nie będę wkładał tam bardzo gorących podzespołów, do grania jeszcze nadaje się PS3 i raczej przez najbliższy rok się to nie zmieni :) A co do SSD, to będę na morele zamawiał, a stamtąd właśnie zniknął V300 120GB :( Będę czekał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej cenie (ok 370zł) V300 nie jest już opłacalny. Weź http://www.morele.net/dysk-ssd-plextor-2-5-128gb-sata-iii-520-200mb-s-9-5mm-px-128m5s-506401/

 

Co do obudowy, zerknij tu http://forum.purepc.pl/topic/350373-scythe-grand-kama-cross-i-phenom-x4-965-be-wysokie-temperatury/

 

Jeśli nie będziesz miał HDD a tylko SSD to będzie cicho jeśli dobrze dobierzesz komponenty.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu dopłać do Plextora M5S 128GB. Świetny, sprawdzony i większy dysk, a na morelach jest w najlepszej cenie (385zł). Cały zestaw OK jak pod rozbudowę.

 

 

Co do obudowy, zerknij tu http://forum.purepc....ie-temperatury/

 

Phenom to Phenom ;) A wentylator zablokowany koszykiem na dyski to druga sprawa.

 

 

Jeżeli zdecydowałbyś się na tą obudowę to wymontuj z niej górny koszyk na dysk i temperatury powinny być ok.

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus Dzięki za link... Obudowa mi się podoba i cisza również. Po złożeniu wszystkiego ocenię, czy będzie potrzeba dodatkowego przewiewu. Tam z przodu można dać większy wentyl - 140mm... Docelowo będę wybierał chłodne komponenty Dołączona grafika To nie będzie komputer ekstremalnego gracza, bo zazwyczaj grywam w klasyki, ewentualnie strategie... A takie gry nie będą przegrzewały sprzętu.

HDD będę miał, ale postaram się go wyciszyć, bo docelowo będę korzystał tylko z jednej zatoki 5,25". W przyszłości myślę o takim napędzie http://www.morele.ne...ls28rbb-473341/

Z porady o dysku chętnie skorzystam :) A koszyk tam się wyjmuje bez problemu i nie będzie mi potrzeby, bo dyski będą dwa. SSD dam na dole, a w jednej zatoce 5.25" wyciszony HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phenom to Phenom Dołączona grafika A wentylator zablokowany koszykiem na dyski to druga sprawa.

 

 

Jeżeli zdecydowałbyś się na tą obudowę to wymontuj z niej górny koszyk na dysk i temperatury powinny być ok.

 

Jasne, że i5 tak się grzać nie będzie.

Co to demontażu koszyka, nie wiem na ile to pomoże. Ta obudowa nie ma skąd pobierać powietrza do chłodzenia. Filtry + lite drzwiczki są tu poważną przeszkodą.

Zwracałem na to uwagę, dlatego że w tej cenie (lun nie znacznie drożej) są obudowy bardziej kompromisowe jeśli chodzi o wentylację i ciszę. Jak nie będzie wentylacji to i i5 + HD7850 w końcu podgrzeją atmosferę, na skutek wzrostu temp. podniosą się obr. wentylatorów i po ciszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To polecasz jakąś inną obudowę :) ? Ta oferuję ciszę w rozsądnej cenie... Myślałem o Antec P280... Nie jest jakaś udziwniona, ale już droższa... Ma zdecydowanie lepiej rozwiązaną kwestię wentylacji... Niestety już droższa... Kolejna - Fractal Design Define R3 Black Pearl... Taka sama cena jak Antec :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta buda nie ma pobierać powietrza przez drzwiczki, tylko przez otwory wentylacyjne po obu stronach. Gdyby nie koszyki na dyski to byłoby możliwe Dołączona grafika Myślę, że jakby wywalić koszyki i wstawić 2 porządne wentyle na front to temperatury byłyby zupełnie w normie.

 

U mnie w korsarzu jest podobne rozwiązanie - frontowy wentyl bierze powietrze przez filtrowane otwory po bokach budy i wieje aż miło przy 800rpm. Tylko, że u mnie nie blokuje go nieszczęsny koszyk.

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta buda nie ma pobierać powietrza przez drzwiczki, tylko przez otwory wentylacyjne po obu stronach.

 

Klyk to po co otwory w filtrze od przodu? By się ratować otwarciem drzwiczek. Powierzchnia otworów z boku jest mniejsza niż w 200R, do tego jest tylko cieniutka szparka w ramce filtra po bokach.

Ta 200R ma filtr z przodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jakiś test tej budy {mowa o Cooler Master) i natknąłem się na coś, czego jeszcze nigdzie indziej nie widziałem... I nie wiem, czy wynika to z braku kompetencji, czy rzeczywiście tak jest...

Tu link: http://oclab.pl/arty...silencio-550/4/

 

Obudowa posiada na przednim panelu port USB 3.0. Jednak żeby działał nie wystarczy wpiąć go w płytę główną, jak to zazwyczaj bywa. Przewód jest zakończony wtyczką USB, a jedyny sposób na podłączenie go, to wyprowadzenie na tył obudowy i wpięcie bezpośrednio w port USB płyty głównej. Takie rozwiązanie będzie wyglądało bardzo niechlujnie, a co ważniejsze będzie stwarzało problem z w miarę eleganckim przeciągnięciem go wewnątrz obudowy.

Jeśli tak jest, to wezmę Fractala Dołączona grafika Ale czytałem też inne testy i nie wydaje mi się, żeby tak było... Czy to aby nie zależy od płyty głównej? Tu link do specyfikacji MSI ze strony http://pl.msi.com/pr...tml#?div=Detail

• 1 x USB 3.0 onboard connector by Intel® Z77

Może ich płyta (MSI P45 Diamond) nie obsługiwała front USB 3.0 Dołączona grafika ?

 

Jednak na tym teście, co wstawiłeś @Klaus jest to samo w wadach :/

 

- USB 3.0 from front panel has to be run outside the case

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, że to zależy od złącza obudowy, ta akurat ma zwykłą wtyczkę USB, a nie pinowe złącze do płyty głównej.

 

Ta 200R ma filtr z przodu?

Z przodu nie ma otworów wentylacyjnych, ofiltrowane są te otwory po bokach w okolicach frontpanelu. http://i755.photobucket.com/albums/xx191/MacClipper2/Corsair/Carbide%20200R%20and%20Hydro%20H55/IMG_4583Copy_zps36513f39.jpg

Edytowane przez humanoidal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki na info o filtrze.

Jak patrzę po fotkach w sieci, 200R w porównaniu do RC-550 to jak durszlak przy patelni ;) Corsair ma nieporównywalnie lepszą wentylację. Ma otwory z dołu, z tyłu, z boku, z góry. Nie można porównywać tych obudów pod względem wentylacji tylko ze względu na podobny front.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sprowadza się do tego, żeby pogodzić ciszę i liczbę otworów pod rozbudowę wentylacji sprowadza się do Fractala R4... Ale ona ma dwa porty USB 3.0... Co znowu zachęca do zakupu lepszej płyty głównej, która obsłuży te USB ;] No i wracamy do punktu wyjścia... Zawsze jest tak z tym USB w tej Cooler Master? Dziwne, że tylko w dwóch testach zauważono to... A płyta główna nie ma jakiegoś innego wewnętrznego portu USB ? Czy to zawsze wpina się przez piny...? Nie znam się, stąd moje pytania :) Do tej pory komputer był dla mnie zamkniętą skrzynią, która od czasu do czasu otwierałem i czyściłem. Na tym kończyła się moja wiedza :D Jednak jak już przymierzam się do zakupy, to ze 3 miesiące śledzę poradniki zakupowe i czytam o każdym z podzespołów, ale to mnie zaskoczyło :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI Z77A-G43 ma złącze usb3.0 frontpanelu. Nie musisz brać z tego względu innej obudowy. Jedno złącze usb3.0 obsługuje dwa gniazda usb3.0 LEci to wszystko jednym przewodem, nie jak przy USB2.0 każde gniazdo osobnym.

 

Część płyt na chipsetach P67, H61/67 nie posiadało złącza pinowego usb3.0 a tylko dwa gniazda usb3.0 z tyłu. Pod tamte płyty było to dobre rozwiązanie. Może obecne rewizje tej budy mają już inne rozwiązanie?

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ona ma dwa porty USB 3.0... Co znowu zachęca do zakupu lepszej płyty głównej, która obsłuży te USB ;] No i wracamy do punktu wyjścia...

Złącze na mobo obsługuje 2 porty. http://img97.imageshack.us/img97/3928/usb3header.jpg

 

 

Jak patrzę po fotkach w sieci, 200R w porównaniu do RC-550 to jak durszlak przy patelni Dołączona grafika Corsair ma nieporównywalnie lepszą wentylację. Ma otwory z dołu, z tyłu, z boku, z góry. Nie można porównywać tych obudów pod względem wentylacji tylko ze względu na podobny front.

 

Jak na mój gust to za dużo go podziurkowali nawet. Jakby wszędzie zamontować wentyle 140mm to w środku możnaby zrobić małe tornado. Bałem się, że te wszystkie nieofiltrowane dziury będą zasysały kurz i musiałem zrobić pozytywne ciśnienie w budzie (2 wentyle wdmuchujące, jeden na froncie a drugi dmucha na grafikę), dzięki temu przez wszystkie pozostałe dziury powietrze wylatuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie znalazłem na jakiejś wideo recenzji - ta Silencio 550 ma z tyłu specjalny otwór, taki sam jak do węży, na przewód USB do wpięcia z tyłu ;] Bezsens... Traci się te porty z MOBO ;) No trudno, muszę to, co na napędzie zaoszczędzę (przypomniałem sobie, że mam zewnętrzny napęd pod USB) do obudowy dołożyć i pewnie padnie na Fractala R4... Rozwiąże to problem wentylacji i tego USB ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morele owszem, niejedyny sklep :) Ale w nim jest wszystko prawie :D Nie ma tylko obudowy... W innych już nie jest tak kolorowo... Na agito nie ma też obudowy i SSD droższy... Znowu z tego sklepu z Ceneo - Saturion, to już w ogóle mają ceny odlotowe innych rzeczy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To weź http://www.morele.ne...a1333c9-356344/ lub http://www.saturion.pl/product/115726/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/GoodRam_DDR3_4GB_1333MHz_CL9.html

 

W saturionie bardziej opłacalny od Plextora jest OCZ Vertex 4

Uprzedzając, wolałbym tańszy ram 1333MHz i dołożyć do Vertexa 4 niż do ramu.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że przejściowo kupić jakiś słabszy RAM, bo ten Celeron obsługuje chyba do 1066, o ile warto inwestować w coraz droższy SSD :) A jeśli nie, zostałbym przy RAM Corsair, ale bez radiatorów, a SSD Kingstona, jako złoty środek - cena/jakość :) Najwyżej go bratu sprzedam, a sobie lepszy dysk kupię :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierzę, że nic nie brakuje, ale skoro to różnica 16 złotych, to już żadna różnica :) Jestem detalistą (nie)stety i wygląd wnętrza ma też dla mnie znaczenie :( Tego Corsair'a z Twojego postu mogę w sumie brać, bo kolorystyka wnętrza będzie: czarny, niebieski i biały :)

 

Aż taka jest różnica między tym OCZ, a Kingstonem, poza ceną i 8 GB :) ? W sensie, czy warto jest dokładać te 80 zł ;) ?

 

Jeszcze jedno pytanie mi się zrodziło, dotyczące zasilaczy... Czym się różni ten z linku @humanoidal'a od tego, o którym mówiłem ja :) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...