Skocz do zawartości
Bezan

Jaki dysk 2TB głównie jako magazyn - praca 24/7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Szykuję się do zakupu nowego dysku 2TB.

Docelowo ma być wsadzony do HTPC i pracować 24/7. Głównie jako magazyn muzyki, filmów, zdjęć bez ogromnego obciążenia. Prawdopodobnie będzie tez uruchomiony torrent czyli delikatne użycie read / write większość dnia. Sporadycznie (max 4h dziennie) będzie też na nim odpalany serwer ze sporą bazą danych - wtedy obciążenie będzie większe ale też sama wydajność dysku nie będzie kluczowa dla systemu. Ważne by był niezawodny (długa gwarancja?), cichy, energooszczędny.

 

Wstępnie myślę o:

WD Red WD20EFRX 2TB sATA III 64MB

WD Caviar Green WD20EZRX 2TB sATA III 64MB

.... generalnie dużego wyboru nie ma.

 

 

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez Bezan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc nie wiem czy nie lepiej dołożyć te ~30zł do RED...

 

Mam podobny dylemat... Ale ja szukam dysku typowo do NAS. Za WD Red przemawia dłuższa gwarancja, mniejsze zużycie prądu i oprogramowanie NASware. Do komputera może lepiej wziąć WD Green z racji na mniejsze czasy dostępu i wyższe IOPSy, bo jednak będzie na nim zainstalowany też system operacyjny i serwer z bazą danych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD Green i WD Red to ta sama mechanika, diabeł leży jednak w firmware.

 

WD Red ma obsluge TLER, pomocna w konfiguracjach RAID - chodzi o to, ze jak wystapi blad na dysku, to dysk probuje przez okolo 7s zapisac/odczytac dane, jak mu sie nie uda to ozacza, ze sektor jest bledny i tyle.

 

Jest to pomocne w raidach typu RAID1, RAID5, RAID6 i innych kombinacjach, gdzie kontroler macierzy moze odczytac dane z innych dyskow, wiec nie ma sensu strasznie sie trudzic nad proba odczytu z jednego dysku, jak mozna sie posilkowac innymi.

 

W swiecie relanym jest to bardzo uzyteczne, bo WD Green bedzie do zdechu probowal odczytac dane, co moze skutkowac wypieciem dysku z raidu (no response) albo freeze systemu.

 

Oczywiscie istnieja opcje włączenia TLER na dyskach Green, ale podejrzewam, ze w firmwarze RED jest kilka rzeczy ekstra.

 

http://www.avsforum.com/t/1320098/western-digital-green-hdds-in-raid5-no-tler-huge-problem

tu fajne info co się dzieje bez TLER.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Error_recovery_control

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WD20EZRX. Jeśli masz fejsa to zgłoś się do WD to przedłużą ci gwarancję o rok.

 

Kupiłem WD20EZRX. Profil WD to https://www.facebook.../WesternDigital Czy mają też jakiś polski? Co mam napisać i z rakiej jacji dadzą mi rok więcej gwarancji? Mam go najpierw zarejstrować? Edytowane przez kaem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...