Skocz do zawartości
Adyan

Problemy z PC. Proponujecie modernizację czy zmianę sprzętu ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poniżej mój sprzęt z 2010 r.

 

*|* MOBO: ASRock M3A785GMH/128M

*|* CPU: AMD Athlon II x2 240 AM3

*|* RAM: Goodram DDR3 Dual Channel 2x2048MB 1333MHz CL9.0

*|* GFX: Integrated Radeon HD4200

*|* PSU: Delta DPS-350PB-2C

*|* HDD: Samsung HD502HI SpinPoint F2EG 500GB

*|* LCD: LG 23" W2353V-PF

*|* CHŁODZENIE: CPU: AC Freezer64 + AS5 | Obudowa: AC Fan Pro TC + AC Fan 3 TC

 

Komputer jest niestabilny. Niekiedy 3 razy dziennie a nieraz raz w tygodniu zawiesi się podczas przeglądania internetu/oglądaniu filmu. Objawia się to tym, że nagle obraz się zamrozi i często pojawią się na nim czerwone kropki a z głośników słychać trzaski. Klawiatura nie reaguje i jedynym wyjściem jest reset komputera. Sprawdzałem różnymi programami stabilność podzespołów i komputer przechodzi testu bez problemu.

W związku z tym jeśli macie na to "lekarstwo" to proszę o pomoc a jeśli nie to co proponujecie ? Wymianę jakiś podzespołów/całego PC ?

Chcę zaznaczyć, że nie gram a komputer służy mi do przeglądania internetu/oglądania filmów full HD/ słuchania muzyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sprawdzałeś i jakimi programami? Na początek proponuje sprawdzić dysk HDtune czy jest wszystko okej w zakładce "zdrowie" i sprawdzić czy nie ma badsectorów. następnie ściągnąć program memtest wypalić na płycie i z tej płyty zbootować komputer. sprawdzić pojedynczo kości ram czy nie mają błędów. Następny krok to aktualizacja wszystkich sterowników, wyczyścić i zainstalować najnowsze + aktualizacje windows jeśli to windows Dołączona grafika przed tym proponuje przywracanie systemu z daty kiedy wszsytko było okej, uwaga zainstalowane aplikacje od daty punktu przywracania systemu znikną

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem memtestem, OCCTPT, w Aida64 zrobiłem system stability test, Prime, Hd Tune

Oto screen z SMART:http://imageshack.us...s/203/dysk.png/

 

Testowałem pamięć memtest z dyskietki i zero błędów.

Od samego początku były problemy z tym kompem. System na nowo zainstalowany + najnowsze sterowniki. Nie wiem jaki podzespół jest winny zawieszaniu komputera a nie chciałbym kupować w ciemno podzespołów i wymieniać.

Edytowane przez Adyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod obciążeniem komputer też testowałeś np OCCT? Jeśli tak to tak jak wcześniej napisałem przywracanie, aktualizacja wszystkich sterowników/reinstalacja + aktualizacja windows. A jak z temperaturami?

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć. Jeszcze proponuje popracować pojedynczo na każdej z kości ramu i zobaczyć jak będzie. Kiedyś miałem problemy z tą kartą dvb na win 7 chyba ale objawami był bluescreen w każdym razie można spróbować ją wyłączyć w menadżerze urządzeń i też sprawdzić

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję pracę na jednej kości ram dla testów, np. dzień na jednej, dzień na drugiej.

Proponuję tez wyłączyć Sideport. Mam podobna płytę tylko na ddr2, najpewniej ma uszkodzoną tą pamięć. Miewałem też problemy ze stabilnością. Po wyłączeniu Sideportu można u mnie uznać, że komputer jest stabilny. Wskazywałyby na to problemy przy oglądaniu filmów i www (naszpikowane pewnie Flashem).

 

Jak powyższe nie pomoże, warto załatwić jakiś zasilacz na podmianę. Wymieniona Delta to doby zasilacz, niestety blisko 10-cio letni.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Na pewno z nich korzystam. Memtest nie wykazuje żadnych błędów. Sprawdzę jeszcze GoldMemory a jak to nie pomoże zastosuje porady @Klausa i @pierwszego z tym, że będę chyba musiał testować komputer tydzień na jednej kości ram i następny tydzień na drugiej, bo zjawisko zamarznięcia ekranu występuje raz dziennie albo raz na około tydzień. Natomiast jeśli już do tego dojdzie to nieraz zawiesi się dwa, trzy razy po rząd. Klawiatura nie reaguje i nie idzie np. wyłączyć klawisza NumLock (dioda klawisza cały czas świeci).

Edit: GoldMemory po ponad 9 godzinach pracy nie wykazał żadnych błędów.

Teraz wyłączyłem pamięć sideport i zobaczę czy to pomoże.

Edytowane przez Adyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem sideport i od dwóch dni komputer jest stabilny :) Czas pokaże czy to aby na pewno była przyczyna "zamrażania/czerwonych kropek" na ekranie i zawieszeń komputera.

1.Jest może jakiś program którym mógłbym przetestować kość pamięci sideport memory ? Chciałbym wiedzieć czy aby na pewno jest uwalona kość pamięci czy może to problem niedopracowanych sterowników ATI.

2. Ile pamięci RAM przeznaczyć na integrę ? Mam monitor full hd 23 cale. Obecnie mam 256 MB RAM.

3. Po co tą kość sideport montują na niektórych płytach ? Pytam, bo wyczytalem, że sideport memory ma tylko przepustowość 32 bit a pamięć zewnętrzna RAM 64 bit lub w dualu 128 bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. nie wiem czym się za to zabrać. Grafa potrafiła przechodzić Furmatka, OCCT, wywalała się na Flashu, filmach.

2. Więcej niż te 256MB nie ma po co przypisywać.

3. Odpal z ciekawości GPU-Z i sprawdź jaką masz szerokość szyny. Mi pokazuje 32bit pomimo pamięci w dualu. Sideport mógł mieć jakiś tam sens przy pamięciach ddr2, gdy sideport miał chyba kość ddr3. Płyt pod AM3 (ddr3) było znacznie mniej niż AM2+. W czasach świetności płyt z HD3200 + sideport krążyła opinia, że grafiki te były wyraźnie wydajniejsze od pozbawionych tego cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

po bardzooo długim czasie znalazłem przyczynę bluescreenów mojego komputera. Na początek powiem, że zarówno ja jak i forumowicze brali pod uwagę wszystkie komponenty mojego komputera łącznie z pamięcią SidePort na płycie głównej (ponieważ powodowała artefakty gdy była w biosie włączona). Otóż wszystkie komponenty okazały się w 100 % sprawne i na całe szczęcie nie wymieniałem podzespołów komputera, bo tylko straciłbym pieniądze.

Problemem było taktowanie pamięci RAM.

Płyta główna obsługuje pamięci DDR3 do 1333 MHz a po OC do 1600 MHz.

RAM posiadam również 1333 MHz.

Niestety procesor AMD Athlon II x2 240 AM3 obsługuje pamięć RAM DDR3 do 1066 MHz ponieważ kontroler pamięci jest zintegrowany w procesorze a nie na płycie głównej.

Wystarczyło zmniejszyć taktowanie pamięci DDR3 na 1066 MHz i komputer (nawet po włączeniu SidePort) jest stabilny od przeszło pół roku czyt. zero zawieszeń i bluescreenów.

 

Dodam na koniec, że w 2009 roku złożyłem ten zestaw z zestawów polecanych na PURE PC i nie było tam wzmianki o tym, że kontroler w procesorze obsługuje RAM do 1066 MHz a pamięci RAM w polecanym zestawie były takie jakl posiadam czyli Goodram DDR3 Dual Channel 2x2048MB 1333MHz CL9.0

Podejrzewam, że więcej ludzi taki zestaw złożyło jak ja ponieważ był to zestaw polecany na PurePc.

Więc jeśli ktoś ma jeszcze takie problemy jak ja miałem to powinno pomóc zmniejszenie taktowania pamięci DDR3 na 1066 MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...