Skocz do zawartości
ConfusioN

Zawieszanie sie komputera co 60miunt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Koledzy mam nietypowy problem. Od wczoraj co godzine wiesza mi sie komputer. Za trzecim razem zauważyłem ze w podobnych odstępach czasu wystepują zwiechy. Od tego momentu zaczalem zagladac na zegar systemowy po restarcie kompa i za kazdym razem po 60minutach nastepuje zwiecha. Mierzylem nawet czas stoperem i co do sekundy co 60minut komputer staje w miejscu. Podejrzewam ze to mobo lub dysk twardy tylko głowie sie skad taka precyzja? To nie może być przypadek.

Po restarcie kompa czesto płyta głowna nie wykrywa dysku. Proces inicjalizacji biosu zatrzymuje sie na detecting hdd.... Restart nie pomoga bo dalej staje w tym samym miejscu. Musze wylaczyc kompa całkowicie i ponownie uruchomic.

Czasami problem opisany powyzej nie występuje, wykryje dysk i przejdzie dalej ale wtedy znowu przy ładowaniu backup cmos wywala mi komunikat ze nie ma systemu na dysku. Wchodze do biosu i co się okazuje, ze zamienione sa pozycje z którego hdd ma wpierw bootowac. Normalnie na pierwszej pozycji zawsze jest crucial ssd a drugi Samsung sata. Odlaczylem samsunga bo system stoi na ssd no i zamiana pozycji już nie wystepuje po zwieszeniu systemu bo bios nie ma po prostu czego zamienic. Dziwne to troche ze bios sam z siebie zamienia pozycje dysków z których ma startowac.

Reset biosa nic nie pomógł. Dodam ze czas 60minut jest liczony od nacisniesia power na komputerze. Moge wlaczyc komputer przykladowo o 18:00. Pozniej o 18:30 start>uruchom ponownie, załadowac ponownie windowsa a komp i tak sie zawiesi równo o 19:00. Jedynie wylaczenie i wlaczenie na nowo kompa sprawia ze ten dziwny "zegar odliczajacy" sie resetuje. Nie widze sensu w resinstalacji windowsa bo na razie wyglada mi to na ewidentny problem z ktoryms z komponentow. Ale zeby za kazdym razem 60minut co do sekundy?

 

System win 7

mobo DFI LanParty DK P45 T3RSB PLUS

procek intel e6400 nie podkrecony

dysk SSD Crucial M4 64GB

grafa nvidia 8600gt

RAM 2gb OCZ PC3 12800

zasilacz OCZ 500MXSP

Edytowane przez ConfusioN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz firmware w m4? Spróbuj zaktualizować do najnowszego, o ile jeszcze nie posiadasz - ludzie miewali problemy z niewykrywaniem przy starcie*. Te resety co 60 minut... dziwne, można by pomyśleć o wirusie, aczkolwiek to wysoce nieprawdopodobne.

 

*patrz forumowy temat o SSD/Google; ja z moim m4 nie miałem takich jazd - jedyna trudność, jakiej doświadczyłem, to niemożność uśpienia lapka, dopiero od firmware 0309 wzwyż udało się rozwiązać sprawę ;)

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...