Skocz do zawartości
daniel11111

Budowa sieci w mieszkaniu, potrzeba porady jak to wszystko zgrać

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Borykam sie z problemami związanymi z rozbudową sieci w mieszkaniu. Niestety robiąc remont mieszkania nie pomyślałem, zeby pociągnąć do każdego pokoju sieć LAN. Obecnie po mieszkaniu chula wifi, jednak nie każde urządzenie ma opcje podłączenia bezprzewodowego.

 

Pokój pierwszy:

-Router (Tp-link n750) - 2 wolne porty ethernet

-Modem (Tp-link TD-8816) podłaczony kablem do routera

-Serwer NAS (Synology DS212+) podłączony kablem do routera

-Komputer podłaczony kablem do routera

-Telewizor ze Smart TV łączy się z siecią poprzez wifi

-niebawem dekoder telewizji satelitarnej którą można podłączyć tylko przez kabel ethernet

W tym pokoju nie ma problemu, bo jest router i bez problemu kabelkami dojade do TV i dekodera choć ciut niestetycznie to może wyglądać, bo kable szłyby przy ścianie w miejscu gdzie nie ma mebli

 

Pokój drugi:

-Telewizor ze Smart TV (łączy się przez wifi z siecia) choć czasem niestety przy filmach Blueray 3d hd potrafi ciut przyciąć

-Xbox 360 - nie mam karty wifi, wiec jedynie przez podłączenie kablem

-Amplituner Denon - nie ma wifi, jedyna opcja podłączenia to kabel - dostęp do internetowego radia

-Niebawem dekoder telwizji satelitarnej (matka dekoderów w innych pokojach) - musi on łączyć się po kablu z siecią - potrzebuje internetu i dostępu do lokalnej sieci aby przekazywał sygnał do kolejnych dekoderów w domu

 

Pokój trzeci:

-Aktualnie tylko telewizor, w przyszłości dekoder do tv, potrzebujący podłaczenia do sieci po kablu.

 

 

Jak to rozwiązać ?

-W pierwszym pokoju do tv podciągnać kabel? Czy może acces point?

-Do drugiego pokoju i trzeciego Acces Pointy?

-A może przeciągnąć z pierwszego do drugiego kabel ethernet (szedłby przy ścianie gdzie sa meble i biurko, po drugiej stronie sciany jest tv, więc prawie niewidoczne połączenie. Tam na miejscu Swich?

Pokój trzeci Acces point ?

Kolejne 2 możliwości:

-Pokój 2 podłączenie po kablu i w nim swich, a do trzeciego pokoju PowerLine - transmisja przez gniazdko prądu

-W pokoju 1, 2, 3 montaż PowerLine tak aby router w 1 był podłaczony do PowerLine i wysyłał sygnał do 2 kolejnych pokojów. Pokój 2 ze wzgledu na ilosc źródeł - montarz swicha. Nie znam niestety jakości w jakiej działa PowerLine, zeby czasem nie chodzila 10 czy 20 mbit....

 

Chodzi o wydajnosc, bo dosyc spory ruch bedzie w sieci, poczawszy od telewizji satelitarnej, po komunikacje urządzeń komputerowych i telewizorów w sieci oraz z serwerem NAS, skonczywszy na korzystaniu z internetu przez urzadzenia

 

Pomóżcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Listwy mam z mdfu, technika ich montarzu wymaga klejenia, dosc mocnym klejem.... Wiec duży problem byłby z ich zerwaniem i ponownym położeniem, tym bardziej że od spodu są płaskie, nie mają rynienek jak plastikowe listwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są sufity podwieszone w cały mieszkaniu. Ale pozostaje sprawa, że do sufitu trzeba się dostać, więc kabel szedłby po ścianie. Ryć w ścianach nie będę, mieszkanie jest świeżo co po remoncie i wkurzam się, że zapomniałem o lanie. Druga sprawa, że przeciągnąć kabel w podwieszonym suficie o 8 metrów też bardzo ciężko...

 

Z pokoju 1 do drugiego puszcze chyba przy listwie kabelek. Widac nie bedzie bo przy tej scianie mam i biurko i łóżko i szafe, a po przewierceniu za ścianą jest od razu tv i amplituner. Co kabel to kabel. Gorzej z trzecim pokojem - jakby sie mieszkanie rozrysowalo na kwadracie, to router jest w jednym rogu, a po przekątnej dokładnie z drugiej strony jest w pokoju 3 telewizor, pytanie czy transfer bylby wystarczający aby udostępnić sygnał satelitarny przez wifi

 

Zastanawiam sie jeszcze na połączenie gniazdkami prądowymi, myślałem o Tp-Link Tl-Pa511. Tyle że nie znalazłem informacji czy urządzenie musi być bezposrednio podlaczone do np telewizora, czy moge do tego podłączyć swich i rozdzielić sygnał na kilka urządzeń

Edytowane przez daniel11111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka opcji:

 

1. Zerwać listwy i wymienić na takie z kanałami.

Opcja pt 'za brak myslenia się płaci', ale przyda się na przyszłość, szczególnie jak będziesz musiał jeszcze jakies kable kłaść, np od innej kablówki/tv.

Przyda się też do sprzętu audio.

 

2. Przykleić kabel nad cokołem.

Klejem z pistoletu termicznego można bardzo dobrze przykleić kabel na styku ściany i cokołu.

Przykładasz kabel i kleisz kroplami co 5 cm, na załamaniach częściej.

Jeśli masz białe ściany to pół biedy, gorzej jak kolorowe.

Jeśli zrobisz to dobrze to kabel nie będzie tak widoczny.

 

Oczywiście jak będziesz odrywał kabel to zerwiesz kawałek farby ;D

 

Najlepiej robi się to kablem ze szpuli i zostawia się conajmniej 2m na końcach aby na przyszłość nie było problemu, że przesuwamy szafke i problem z drutem ;)

 

3. Po podwieszancyh sufitach.

Podwieszane sufity - poprawnie powinno sie zrobić korytka na druty, jest to popularne rozwiązanie w serwerowniach, gdzie chodzenie po kablach albo panelach podłogowych jest niewygodne ;)

Tania opcja to puścić kabel na chama po podwieszanym suficie.

 

Największym problemem jest delikante podnoszenie sufitu aby go nie zniszczyć itd.

 

Druga sprawa to puszczenie kabal tak, aby za bardzo nie rzucał się w oczy - dlatego np można puścić w rogu pokoju, albo do framugi drzwi i dalej ciągnąć np korzystając metody z punktu 2.

 

Opcjonalnie dobrze zamocować kabel przy suficie i wukorzystac jako elemend do podwieszenia kwiatków pnących ;D

 

 

Sugeruje pociągnąć do każdego pokoju kabel z głównego routera, i na końcach w każdym pokoju dac proste switche gigabitowe, a do switchy podłączyć urządzenia końcowe.

Całość w topologii gwiazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po kiego kable po ścianach czy sufitach ciągać jeśli nie chcesz niczego ruszać w mieszkaniu wykorzystać można instalację elektryczną, tanio może nie jest jeśli chce się mieć w miarę dobre efekty ale daje całość radę. Robiłem tak u znajomego z ścianami jak bunkier Hitlera, telewizja NC+ śmiga aż miło.

 

002.jpg

Edytowane przez HubiiDubii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...