Skocz do zawartości
M671

Komputer do pracy i gier bez limitu cenowego.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Potrzebuję komputera do pracy i gier, zupełnie nieograniczonego cenowo. Ma być ekstremalnie najwydajniejszy i służyć jak najdłużej, aż będę gry nie będą chodzić w ogóle. Cena nie gra roli. Dysk SSD wystarczy mi w wersji 256 GB. Będę grał na 3 ekranach, w rozdzielczości 5760x1080 albo 1920x1080 jeśli gra nie będzie obsługiwać takiej rozdzielczości, oprócz tego chciałbym móc robić serwery w wszelakich grach dla kolegów. Karty będę łączył w SLI/CFX. Jeśli chodzę o pracę - renderowanie filmów 3D i 2D, grafika w PS'ie i parę innych rzeczy. Zastanawiam się, czy warto trochę poczekać, żeby w polsce pojawił się GeForce Titan i połączyć takie 3 w SLI, czy też zadowolić się obecnym 690/7990. W kwestii CPU również pozostaje niewiadoma - czy brać procesor 6-rdzeniowy, czy 4-rdzeniowca. Podkręcać będę na pewno, przez co zdecyduję się chyba na chłodzenie wodne. Wydajne i ciche - a właśnie, chcę aby obudowa nie pracowała zbyt głośno. Potrzebuję też USB 3.0 i napęd optyczny, najlepiej Blue-Ray. Posiadam wszystkie peryferia oprócz monitorów, ale w tym dziale nie można i z tym sobie poradzę samemu. To tyle, pozdrawiam i z góry dzięki. Aaa i jeszcze jedno - sklep jest mi obojętny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach jak na razie spokojnie starczy Quad .

 

Co innego do PS-a - tutaj dobry 6 rdzeniowiec ( np. I7 39xx na LGA2011 ) dużo da , ale znowu sporo kosztuje - sam procek to koszt 2 k zł , do tego płyta niezbyt tania .

 

Nie wiem czy jest sens wydawania 2,5+ k zł na potężny procek i płytę jak wydajnościowo będzie nie wiele lepiej niż na I7 SB/IB , a jak będzie wspomaganie CUDA to już w ogóle uber mocny procek wg. mnie jest zbędny .

 

 

Do gier bierz pojedyńcze karty i łącz je w CF czy SLI , GTX690/HD7990 mają niezbyt dobre chłodzenia .

 

 

Wstępnie :

 

 

Wersja LGA 1155 ( 4 rdzenie + HT ) .

 

 

I7 3770K - 1 221 zł .

 

 

Asrock Z77 Extreme 6 - 610 zł.

 

 

Goodram 8GB DDR3 1 333 mhz CL9 x 4- 162 zł x 4

 

 

2x Gigabyte GeForce CUDA GTX680 2GB DDR5 256BIT - 2 x 1 839 zł

 

 

Plextor M5S 256GB - 782 zł

 

 

WD Black 1TB x 2 - 2 x 368 zł

 

 

Corsair Carbide Series 500R - 410 zł

 

 

Enermax Platimax EPM750 AWT 750W - 793 zł .

 

 

Razem : 8 878 zł .

 

 

Wersja na LGA 2011 :

 

 

I7 3930K - 2 325 zł

 

 

Gigabyte GA-X79-UD3 - 788 zł

 

 

Do tego to co w zestawie wyżej , razem wychodzi 10 160 zł .

 

 

Dopłacasz ~1 200 zł za możliwość używania procka z 6 rdzeniami ( także wspomagane HT ) i włożenia 4 kart graficznych .

 

 

Ceny z morele.net , SLI z 2 kart jest najoptymalniejsze , dołożenie kolejnej karty zmienia nie wiele - nie wielki skok wydajności na koszta lecą w górę .

 

 

Do tego SLI z GTX680 jest wydajniejsze i bardziej kulturalne niż GTX690 .

 

 

W zestawie masz płytę pozwalające w razie czego dołożyć 3 kartę .

 

 

I7 3770K + SLI w grach będzie dobre , 3930K praktycznie nic tu nie zmieni i to jeszcze przez długi czas .

 

32GB ramu przyda ci się w PS .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś że będziesz zakładał WC , więc założyłem że kupowanie lepszego AC nie ma sensu .

 

Chyba że WC będzie tylko do kart albo to będzie dalsza przyszłość to bierz np. TR Macho HR-02 czy SPC Fortis .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem to albo siedzą tam 2 GPU jak w GTX690 albo nV wyczarowała nowy uber chip .

 

Z tego co pokazali to Titan ma wydajność nie wiele mniejszą niż GTX690 , ale nie wiadomo co w nim siedzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W configu który podawał reyden wprowadził bym małe zmiany.

 

Skoro comp ma być mocny i do OC to jakiś RAM 2133/2400 z niskim Cl. Nie zawsze szybki RAM daje kopa ale są aplikacje/gry gdzie ma znaczenie.

 

Dysk SSD wybrałbym Samsung 840 Pro.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reyden zapomiałeś o napędzie ;)

Moja propozycja:

 

i7 3770k

Asrock Z77 professional

2X G.skill ripjawsx 2x8GB CL9 1600MHz - co daje 32 GB ramu

2x Sapphire hd7970ghz edition 3GB Vapor-x

Plextor M5 Pro 256GB

2x WD Black 1TB

Bequiet dark power pro p10 850W

Bequiet dark rock pro 2 (jeżeli nie water cooling)

Corsair carbide 500r

Pioneer bdr-207ebk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@epoxer .

 

Po kiego ram 2100/2400 mhz , to nie APU AMD , w grach ani sofcie tego nie potrzebuje a tylko wywali kasę .

 

@up

 

Nie wiem czy karty ATI są najlepszym wyjściem w kontekście PS-a i innych aplikacji tego typu , NV dałem ze względu na CUDA .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem wstępnie zestaw, powiedzcie co nie tak i co zmienić itp itd.

CPU: i7 3770k

MOBO: ASUS Maximus V Formula

GPU: 2x MSI GeForce 680 Lighting w SLI

RAM: 32 Gb CL9 1600/1866 Mhz, nie wiem jakiej marki

SSD: Samsung 840 Pro 256 GB

HDD: WD Black 1 TB

PSU: BeQuiet Dark Rock Pro 850 lub 1000 W

COOL: Thermalright Silver Arrow SB-E Extreme (WC - jednak chyba rezygnuję, za dużo roboty : p)

CASE: coś fajnego z NZXT, ewentualnie Corsair Obsidian lub Fractal Design Define R4

Napęd opyczny: LG BH10LS30

Razem wychodzi coś koło 10-12k

Zestaw z 3960X/3930K wychodzi już trochę drożej.

Edytowane przez M671

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@epoxer .

 

Po kiego ram 2100/2400 mhz , to nie APU AMD , w grach ani sofcie tego nie potrzebuje a tylko wywali kasę .

 

 

Tak jak pisałem, nie każda aplikacja i gra wykorzysta szybszy RAM. Na szybko zrobiłem 2 testy:

 

Hitman

2400MHz cl11-13-12-30

FPS 56,26 ,FPS minimalny 45,3

 

1333MHz cl9-9-9-9-25

FPS 55,28, FPS minimalny 44,6

 

Batman AC

2400MHz cl11-13-12-30

52 FPS, FPS minimalny 23

 

1333MHz cl9-9-9-9-25

51 FPS, FPS minimalny 12

 

ale poniżej kilka przykładów gdzie można coś więcej zyskać.

 

post-10949-0-48084900-1361384091_thumb.jpg

 

post-10949-0-17692300-1361384167_thumb.jpg

 

post-10949-0-27205700-1361384284_thumb.jpg

 

post-10949-0-41492300-1361384388_thumb.jpg

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj żeby nie brać jakichś wysokich kości RAM, bo może być problem z montażem chłodzenia CPU. sam dopiero co składałem kompa i g.skill ripjawsx 2x8gb 1600mhz są godne polecenia, a różnica między 1600 a 1866mhz jest minimalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@M671

 

Płyta za droga w stosunku do tego co oferuje , spokojnie starczą o połowę tańsze płyty pokroju Asrock Z77 Extreme 4 lub 6 czy coś z wyższych modeli MSI .

 

Jak nie będziesz miał więcej niż 2 kart to nie ma sensu brać zasilacza o mocy 1 kW , już 850W będzie się strasznie nudzić .

 

I7 3770K + 2xGTX680 na stock zegarach będą brać jakieś ~410 W w szczycie , 50-60W reszta elementów .

 

Do zasilania tego wystarczyło by dobre 550W czy 600W np. OCZ ZT 550W lub Be Quiet! STRAIGHT POWER CM BQT E9-CM-580W .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz dobiera się tak by pracował w swoim optymalnym zakresie gdy jest pod obciążeniem a ten zakres to 40-60% mocy maksymalnej. Wtedy zasilacz pracuje z maksymalną skutecznością, nie nagrzewa się a wentylator przeważnie jeszcze nie zwiększa obrotów. Czyli w uproszczeniu 800W zasilacz do configa który ciągnie 400W.

 

 

post-10949-0-21054000-1361398925_thumb.jpg

 

post-10949-0-64907000-1361399150_thumb.jpg

 

 

W przypadku nV Titan zalecenia są takie:

  • GeForce GTX Titan - On your average system the card requires you to have a 550 Watt power supply unit.
  • GeForce GTX Titan 2-way SLI - On your average system the cards require you to have a 800 Watt power supply unit as minimum.
  • GeForce GTX Titan 3-way SLI - On your average system the cards require you to have a 1200 Watt power supply unit as minimum
Źródło http://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_titan_preview_reference,9.html

 

 

UPDATE

 

Osoby które tak chętnie dały (-) za tego posta proszę o kreatyną dyskusję.

 

Config który podał kolega M671 w poscie 12 wymaga zasilacza minimum 700W (według kalkulatora), a zalecany jest 776W przy założeniu, że:

- CPU podkręcony jest do 4.5GHz przy 1.25V,

- sprzęt chodzi 24/7 więc dodane je 30% narzutu na starzejące się kondensatory,

- sprzęt obciążony jest w 100%.

 

 

Druga opcja:

 

- CPU 4.7GHz 1.35V

- 15% narzutu na kondensatory = sprzęt nie chodzi non stop

- obciążenie w peaku 100%

 

Wymagany zasilacz minimum 656W, zalecany 706W.

 

Kalkulator http://extreme.outer...n.com/PSUEngine

Edytowane przez epoxer
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką dyskusje stary jak Ty wyniki z kalkulatorów podajesz to szkoda dyskutować Dołączona grafika. Moim zdaniem nie ma co z zasilaczami przesadzać i kupować na wyrost nie wiadomo jakiej mocy ważne żeby kupić porządny i odpowiedniej mocy z jakimś tam zapasem wiadomo ale nie aż 50% pod obciążeniem bez sensu. Druga sprawa o co Ci chodzi z tymi kondensatorami hehe po to się kupuje właśnie porządne zasilacze odpowiedniej mocy i wysokiej sprawności żeby się nie przegrzewały i nie hałasowały. Po prostu jakieś dziwne dałeś procenty "narzutów" na kondensatory wyjęte z nie powiem czego chyba tego kalkulatora hehe. Dodatkowo moim zdaniem się ośmieszyłeś podając zalecenia producenta na moc zasilacza. Aha i nie wiem czy wiesz bo tak napisałeś to wszystko jakbyś nie wiedział, że w zasilaczach istnieje takie coś jak linia 12v i to raczej na nią się zwraca uwage

Edit: Klaus no tak skoro budżet nieograniczony to czemu nie chociaż moim zdaniem tak ogólnie często tutaj na forum dokładane są za mocne zasilacze zamiast dołożyć do czegoś wydajniejszego, albo zostawić sobie na piwo i już za określony budżet nie wychodzić. Tutaj jest trochę inna sytuacja Dołączona grafika, ale i tak zostawie to wyżej bo epoxer te wszystkie wyniki wyliczenia podał z nie powiem czego każdy wie. Chociaż minusa nie dawałem bo każdy ma jakieś swoje teorie Dołączona grafika

Edytowane przez michalelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem racjonalny dobór zasilaczy przy ograniczonym budżecie. Tu? Przecież nie obcinamy na innym elemencie kosztem zasilacza. Różnica pomiędzy dobrym 650W a dobrym 800W to groszowe sprawy (w odniesieniu do całości).

Dla topowej karty graficznej i i7 dobieramy najczęściej 650W. Tu będą najpewniej dwie topowe karty. 800W nie wydaje mi się przesadzone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dla kolegi M671 kasa nie stanowi problemu, to po co zamiast "lichego" Samsunga 840 Pro 256 GB, nie zafundować sobie czegoś w rodzaju Ocz Revo 3? Tylko, że w tym wypadku, trzeba byłoby zmienić mobaska, ponieważ do asusa w połączeniu z SLI raczej się nie "zmieści". W połączeniu z prockiem i 32GB ramu już całkiem "znośnie" pracowałoby się na PS ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem, że 840 to najlepszy dysk, ale jednak po sprawdzeniu - fakt, są lepsze, tak jak wymieniony wyżej ocz revo 3. Tylko jakie mobo wziąć, żeby pomieścić 2 karty graficzne w SLI i takiego SSD? Zasilacz w takim razie wezmę przeze mnie wymieniony BQ 850W - kuszące 80+ Platinum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michalelo

 

Zasilacza nie wymienia się co rok, a sprawność kondensatorów powoli spada. W drugim przykładzie jest 15% spadek wydajności wzięty pod uwagę. To nie jest chyba jakaś kosmiczna wartość ? Ponadto wychodzę z założenia, że zasilacz powinien mieć zapaś w razie gdy przyjdzie nam do głowy upgrade czy dokupienie jakiegoś prądożernego podzespołu czyli VGA czy CPU. Co do linii +12V to współczesne zasilacze są tak konstruowane, że większość mocy dostępna jest z tej linii i w przypadku BQ 850W max. pobór mocy wynosi 840W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka propozycji:

 

LGA2011:

CPU: Intel Core i7 3930K

MOBO: MSI X79A-GD65/X-Power 2

CASE: Define R4/HAF X/Define XL/inne

RAM: Tutaj się nie wypowiadam.

PSU: Corsair AX/HX850 (2way)/Corsair AX1200 (3-way)

HDD: WD Black 1TB

K. Graf.: Titan/680 w 2way lub 3way

SSD: Samsung 840 Pro

 

LGA1155 2way SLI:

CPU: Intel Core i7 3770K

MOBO: MSI Z77A-GD65/MPower

CASE: Define R4/HAF X/Define XL/inne

RAM: Tutaj się nie wypowiadam.

PSU: Corsair AX/HX850

HDD: WD Black 1TB

K. Graf.: Titan/680 w 2way

SSD: Samsung 840 Pro

 

LGA1155 3way SLI:

 

CPU: Intel Core i7 3770K

MOBO: Asus Maximus V Extreme

CASE: Define R4/HAF X/Define XL/inne

RAM: Tutaj się nie wypowiadam.

PSU: Corsair AX1200

HDD: WD Black 1TB

K. Graf.: Titan/680 w 3way

SSD: Samsung 840 Pro

 

 

Ogólnie jak będzie z tym chłodzeniem? Też co wymagasz od obudowy?

Edytowane przez Jaazik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jak najcichsza.

Chłodzenie Silver Arrow SB-E Extreme, waży prawie trochę ponad 1 kg i ma wysokość 165 cm, więc musi być wystarczająco duża obudowa. Czytałem trochę o dyskach SSD i istnieją szybsze od 840, przykładem jest choćby Intel 910, który jest extremalnie szybki, drogi i za razem trudno dostępny. Wersja 400 gb kosztuje 4000 zł, więc tyle co Titan. Szukam alternatywy, cena jak mówiłem nie ważna, byle by było bardziej dostępne, bo tego dziadostwa nie mogę nigdzie znaleźć. Czy opłaca się kupić 2x WD Black 1 TB i łączyć w raid 0 ? Jest duża poprawa wydajności ?

 

Edit: Znalazłem pamięci ram - G.Skill Ares 32 Gb 4x8Gb 1600 Mhz CL9 - nie kolidują z Silver Arrow.

Edytowane przez M671

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid ze zwykłych dysków talerzowych ( nawet jak to będą dyski typu Velocitraptor czy Cheetach 15k rpm ) ni jak ma się do wydajności jednego dobrego SSD na SATA III .

 

Bo siła SSD nie leży w transferze ( który swoją drogą jest bardzo wysoki , na dzień dzisiejszy tylko SSD są w stanie wykorzystać całą przepustowość portu ) tylko w ultra niskich czasach dostępu , transfer jest tutaj na drugim miejscu .

 

Owszem RAID 0 z szybkych talerzowców da większy transfer ale nie poprawi za bardzo czasu dostępu , SSD nadal jest tutaj nie do pobicia .

 

OCZ Revo to super sprawa - uber transfer , w końcu dysk pracuje na magistrali PCI-E która jest dużo szybsza niż SATA III ( 600 mb/s w SATA III vs. ~2 GB w Revo 2 PCI-E 2.0 4x ) .

 

Ale ten SSD ma kilka wad , wg. których nie ma sensu go brać :

 

Cena - model 240GB kosztuje ~1400 zł .

 

Brak funkcji TRIM , Revo to tak na prawdę masa małych dysków SSD pracujących w RAID .

 

Ale najważniejsza wada wg. mnie - zawodny kontroler Sandforce SF-2281 .

 

Za tyle to już lepiej i bezpieczniej brać sprawdzone SSD na SATA III od Samsunga/Cruciala czy nawet OCZ np. model Vertex 4 albo szybszy Vector .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie masz trzy obudowy do wyboru: Fractal Design Define R4/XL oraz Bitfenix Ghost (super buda ten Ghost, dobry jeśli byś chciał wodę na CPU założyć, sam ją będę brał).

 

Jeśli chcesz dużo ciszy to zamiast Silver Arrow bym proponował Be Quiet Dark Rock (Pro) 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, ale na SSD nie zmieszczę wszystkiego i muszę ulokować też trochę rzeczy na HDD. Jakbym kupił dwa dyski 15k RPM które wymieniłeś i połączył w raid 0+ SSD 840 pro(bez raid 0), to czy będzie to dużo szybsze od tych dwóch konfiguracji:

1. 2x WD Black 1 TB w raid 0 + SSD 840 Pro

2. 1x WD Black 1 TB + SSD 840 Pro

 

EDIT: Silver Arrow to chyba najwydajniejsze AC na tej planecie, a potrzebuję właśnie coś takiego, bo 3770k to niezła grzałka na wysokich zegarach.

Obudowę wezmę Define R4 z oknem.

Edytowane przez M671

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC na Ivy Bridge jest bardzo ciekawe - dodajemy Vcore aż do momentu, gdy temperatury są za wysokie. Nawet z OC nie potrzeba mocnego chłodzenia? A co jeśli chcę podkręcić do wartości np 4.7, bądź 4,8 Ghz? Wtedy potrzebne są już na prawdę potężne chłodzenia, takie jak właśnie Silver Arrow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że Cheetach to drogi i niezbyt pojemny sprzęt - za 300GB płacisz ponad 1 800 zł .

 

Więc 2x Cheetach 15k RPM to koszt 3,6+ k zł , za tyle można 2x OCZ Vertex4 512GB , które nie dość że mają większą pojemność to rozkładają RAID z dysków 15K Rpm na łopatki .

 

A jeszcze zostanie na piwo albo nawet kilka .

 

Więc raczej Cheetach odpada , to był tylko przykład - w końcu zanim nastała era SSD takie dyski były najszybsze .

 

Co do IB i temperatur przy OC - za wszystko odpowiedzialne jest kiepskie mocowanie IHS-a .

 

Zamiast lutować jak wcześniej Intel postanowił daj jakiegoś gluta udającego pastę termoprzewodzącą .

 

Efekt - temperatury sporo wyższe niż na SB mimo mniejszego procesu technologicznego .

 

Jak masz trochę zdolności manualnych i nie boisz się utraty gwarancji to możesz zdjąć IHS-a z procka , gluta zastąpić jakąś dobrą pastą i założyć go z powrotem .

 

Poprawa gwarantowana - gdzieś czytałem że różnica wynosi nawet 20 C .

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaka sztuka się trafi, jak CPU będzie wymagał dużo V to temeperatura lawinowo zacznie rosnąć i ograniczy OC.

 

 

 

Referencyjny cooler przy 3770K 4.4GHz 1.22V wysiada.

post-10949-0-16410600-1361475760_thumb.jpg

 

 

 

Wpływ różnych coolerów na Core i7 3960X

post-10949-0-83724000-1361475524_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...