Skocz do zawartości
kilobajt

Czy da sie wyciac kolko otwornica w pleksji??

Rekomendowane odpowiedzi

A jak inaczej moża wyciąć?

Konkretniej w pleksie 5mm, a dziura ma być na wentyl 12cm.

A po co inaczej????????

Trzeba tylko mieć wystarczająco dużą otwornicę.

Z tego co pamiętam to w marketach 120mm czyba idzie kupić. Bo są 2 rodzaje, takie mniejsze i te większe. Te większe powinny mieć coś koło 110-120 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna jeszcze zrobic szkic calego otworu na pleksie, wyrabac wiertarka dziure troche mniejsza od otworu a potem poszerzyc otwor pilnikiem.

Tak robilem. Najpewniejsze. Pilnik do metalu, polokragly, albo okragly.

Plaskiego, trojkatnego, do drewna :lol: nie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hieh. sa zdolni ludzie. ale czy nie latwiej otwornice rozgrzac? ;)

otwornica sie baaaardzo miodnie robi otwory(nie trzeba jej grzac ) - wystarczy poradny stojak na wiertarke i regulacje obrotow wiertary (najlepiej autotrafo) i wtedy najpierw obrys rozpoczynamy na niskich obrotach , tak aby rowek byl wyczuwaln , pozniej zwiekszamy doscisk i proporcjonalnie obroty , wtedy plexa zaczyna sie ttopic i wtenczas juz w domq jestesmy i do konca juz jedziemy - ok 2 min. zajmowalo mi wyciecie otworu w plexi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wycinalem pilka wlosowa (modelarze wiedza co to jest :)

 

jest to cienki brzeszczot (szer ok 1..1,5 mm, dlugosc ok 10 cm) naciagniety na ramke w ksztalcie wydluzonej litery U z raczka do trzymania. pare minut ciecia i bardzo ladne koleczko. potem wyrownaie pilnikiem (lub dremelem na bardzo wolnych obrotach).

 

arthx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie bede kupował otwornice żeby zrobić dwie dziury! :?

ja obecnie jestem w trakcie tworzenia nowej budy tj. robie ją z pozostałości nowej szafy którą firma zbijała i docieli troche za duzo polek no to ja 5 wzialem no i zbilem...ale chcialem zrobic w tym okno: z jenej strony wycieta dziura bez otwornicy (nawet by sie nie przydała) w kształcie prostokąta w którym wszystkie kąty są ładnie zaokrąglone --> jest to dość duże a na pewno większe od tego co ty chce wyciąć i nie mając otwornicy zajmie ci to góra 5 minut jeśli masz sprawną łapę do trzymania wiertarki. Drugi otwór w drzwiczkach to plexa z dziurka z wiertary .. ladne koleczko 240mm srednicy na duzy wiatrak... jak skońćze to zapodam fotki , niestety cały projekt został na działce gdzie mam możliwości robienia czegoś takiego aczkolwiek jakieś małę cząstki robie także w wc.

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie bede kupował otwornice żeby zrobić dwie dziury! :?

ja obecnie jestem w trakcie tworzenia nowej budy tj. robie ją z pozostałości nowej szafy którą firma zbijała i docieli troche za duzo polek no to ja 5 wzialem no i zbilem...ale chcialem zrobic w tym okno: z jenej strony wycieta dziura bez otwornicy (nawet by sie nie przydała) w kształcie prostokąta w którym wszystkie kąty są ładnie zaokrąglone --> jest to dość duże a na pewno większe od tego co ty chce wyciąć i nie mając otwornicy zajmie ci to góra 5 minut jeśli masz sprawną łapę do trzymania wiertarki. Drugi otwór w drzwiczkach to plexa z dziurka z wiertary .. ladne koleczko 240mm srednicy na duzy wiatrak... jak skońćze to zapodam fotki , niestety cały projekt został na działce gdzie mam możliwości robienia czegoś takiego aczkolwiek jakieś małę cząstki robie także w wc.

 

Hehhe...ja też w łazience robie jakiś procennt MODD'a, szczególnie takie rzeczy jak wycinanie, szlifowanie :lol: Resztę robię w swoim pokoju. Mam dwa biurka więc daję radę w domu :wink:

 

Pozdro :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze no naprawdę ale wymyslacie, jakieś stojaki prowadnice, trafo i tak dalej

 

Rzeczywiście - jeden otwór na wentyl zrobiłem łopatologicznie czyli wyrysowałem okrąg i wokoło obrysu --> wiertareczka małe wiertło i do dzieła -potem pilnik i wyrównywanie krawędzi w tak <span style="color:red;">[ciach!]</span>iłem że szok. Był to pierwszy i ostatni otwór jaki wykonałem w ten sposób

 

Zszedłem na dół do sklepu i kupiłem zestaw otwornic nakładanych na wiertło - przecież to kosztuje z 10-14zł i w tym cały zestaw średnić 70,80,90, 120 mm i tak dalej. :wink:

 

plexi 5 mm, przykładamy wiertarkę z otwornicą - włączamy power - 1,5 sekundy i po bólu otwór idealny, głatki. Koniec pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak z precyzja wykonania w przypadku lutownicy? nie ma zadnych "zaciekow" ?

Hmm musisz wyciac minimalnie mniejszy ksztalt ok 2mm, a wtedy papier scierny do reki lub lepiej jakis pilnik zaokraglony i dawaj.

Lutownica jest dobra do wycinania skaplikowanych ksztaltów i np. dziurek na srubki.

Pozdro.

UPDATE

Otwornica jest o wiele prostszym rozwiazaniem jesli chodzi o wycinanie okregow tylko problem polega na kruchosci plexi - trzeba poprostu uwazac. Wiec do okraglych otworow polecam otwornice - reszta zajmnie sie lutownica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywalem (akurat potrzebowalem kolko 150mm w pleksi 2,5mm) specjalnej pilki. Kurde, nie pamietam tej nazwy. W obi kosztuje ~20 PLN.

Wyglada jak cienki drut obsypany ostrymy opilkami. Przez to, ze jest okragla mozna wycinac dowolne ksztalty. Idzie jak przez maslo!

Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywalem (akurat potrzebowalem kolko 150mm w pleksi 2,5mm) specjalnej pilki. Kurde, nie pamietam tej nazwy. W obi kosztuje ~20 PLN.

Wyglada jak cienki drut obsypany ostrymy opilkami. Przez to, ze jest okragla mozna wycinac dowolne ksztalty. Idzie jak przez maslo!

Polecam.

Ta piłka nazywa się PIŁKA WŁOŚNICOWA :!: :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...