Skocz do zawartości
Maragast

Projekt Cooler Master Cosmos 2 WC by Maragast

Rekomendowane odpowiedzi

Dziurę w podłodze mam tylko w miejscu zasilacza. Zresztą na zdjęciu w poście 5 widać dół. Te wywiewy na bokach są prawie na 3x120, powiedzmy 2,5. Na dolę chcę wrzucić poczwórną chłodnicę by mieć już spokój z temperaturami, a w pracy bez stresu mieć je bardzo przykręcone by było bardzo cicho.

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki układ <-[]-< mam zamontować w którą stronę??? Bo buda stoi przy biurku. Czy na stronę biurka ma wywiewać powietrze, czy z tamtąd je brać??? Bo jest tam mało miejsca. I w tym wypadku wentylatory są po zewnętrznej stronie, tak???

To lipa, w którąkolwiek stronę byś zrobił, biurko będzie ograniczało dostęp powietrza. Nie mógłbyś pomyśleć o lepszym miejscu na komputer ? Tudzież zrobienie dziury w biurku ? ;) Ułożenie wentylatorów wewnętrznie/zewnętrznie poczekałbym na zdanie KaszpiRa czy Eldera, bo Oni mają większe doświadczenie z chłodnicami (grubość, gęstość finów ma tu znaczenie) niż ja. 

 

 

Osobiscie jednak zrobilbym tak:

wydmuch jak <-[]->

przy czym w podłodze wyciąłbym dziury aby zwiększyć powierzchnie pobierania powietrza - aby zassysać od dołu oraz z przodu. Do tego trzeba karmic zasilacz.

 

Wentyl 1 skierowałbym w kierunku obudowy, aby wtłaczał powietrze, jest to wymagane, bo wentyl nr 4 po prostu nie da rady, gdyż masz na suficie wentyle 2 i 3, które potrzebuja powietrza.

Bardzo dobry pomysł z dziurami od dołu, weź to pod uwagę Maragast. Faktycznie wentylatory 1,2,3 musiałyby być nisko obrotowe a 4 wysokoobrotowy. Z drugiej strony przy zastosowaniu 2x 4x120mm mógłbyś pozbyć tego swifteca wentylatorów. Mam wrażenie, że nie zmienią już temperatury wody w układzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli komputer stoi przy akiejs sciance, to de fato starcza 3~4 cm aby bylo dostatecznie duzo miejsca na wywiew.

Wlot wymaga troche wiecej, aby lepiej zasysalo powietrze.

 

Ja mam miedzy sufitem a biurkiem jakies 4cm i jest ok, ale sie grzeje konkret Dołączona grafika

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator 5 został zamontowany tylko ze względów estetycznych, ładnie wygląda podświetlony przód budy.

Taki układ <-[]-< mam zamontować w którą stronę??? Bo buda stoi przy biurku. Czy na stronę biurka ma wywiewać powietrze, czy z tamtąd je brać??? Bo jest tam mało miejsca. I w tym wypadku wentylatory są po zewnętrznej stronie, tak???

Zamontuj układ w taki sposób aby wlot miał wiecej miejsca, na wylot wystarczy te 5-10cm i już jest ok. 

Przedni będzie zasysał powietrze, z tylnim poeksperymentuj. 

 

Generalnie ja jestem zwolennikiem metody żeby mieć tyle samo wentylatorów co zasysaja i tyle samo co usuwają powietrze z obudowy, ewentualnie ilość zasysających może byc lekko wieksza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja jestem zwolennikiem metody żeby mieć tyle samo wentylatorów co zasysaja i tyle samo co usuwają powietrze z obudowy, ewentualnie ilość zasysających może byc lekko wieksza. 

Mam podobnie, przy czym na wlot mam 2x140mm @ 900 RPM a wyciąg 2x120mm @ 1200 RPM. Przed chwilą wyłączyłem jeden wlot i po 15 minutach temperatura w obudowie podniosła się z 29.5*C na 30.0*C a na procesorze nic a nic.

 

Generalnie ciśnienie i tak się wyrówna, tylne spowolnią a przednie przyspieszy, więc tutaj nie oczekiwałbym jakichś anomalii, zwłaszcza, jeśli pozbyłby się wentylatorów na switfecu. I tak zaznaczyłem tylko dwa, bo 3 to przesada. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maragast montuj tą 480 a najlepiej dwie 480tki w piwnicy i nie rozważaj teoretycznie wydajności konfigu tylko rób testy praktyczne.

Jak więcej egz C2 z 2x480 w piwnicy było by na forum to można wymieniać doświadczenia z różnych sposobów wentylacji/montażu wentylatorów itd...ale nie ma takich C2.

 

Według mnie montaż 2x480 w piwnicy (plus 360 na top) da wprost kolosalny skok wydajności schładzania

 

Przy supersize układach chłodnic jest prosty wynik...1*C płyn w obiegu cieplejszy niż temp otoczenia w idle

oraz 8*C płyn w obiegu cieplejszy od temp otoczenia w stresie podczas gier typu Crysis3/Metro 2033 itp.

 

Takie miałem wyniki przy chłodnicach 2x560 outside i konfigu SLI 625W poboru mocy w Metro 2033.

Przy rzeźniku BarsWf i 3h full load podkręconego na 4.5GHz Xeona six core i podkręceniu obydwu graf pobór mocy sięgnął 725W

a delta nie przekroczyła 10*C.

Screeny z testów obciążeniowych są w worklogu Obsidian LC Dark Project.

 

Podaję te dane bo układ masz o poborze mocy po OC przy full load rzędu 600W  i będziesz miał porównanie jak zamontujesz 480tki i zrobisz testy.

Dla porównania jak ktoś ma rig o poborze mocy 600W-700W z LC i robił testy wydajnościowe proszę o dodanie swoich wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elder, Twój post raczej nadaje się na rozpoczęcie nowego topiku na forum.

 

A druga sprawa, jakoś nigdy się za bardzo nie zastanawiałem jaki jest 'mniej wiecej' przelicznik typu 'ile wat potrafi oddac chłodnica 1x120 o grubosći 45mm przy nawiewie ~900RPM'.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z przelicznikiem o którym wspominasz,nie wiem czy coś takiego wogóle istnieje a przydało by się.

 

Układy chłodzone LC które ponad pół kilowata prądu pożerają w stresie zwykle mają wysoki budżet więc chłodnice daje się "na zapas"

Pozwala to wyciszyć układ,zejść z rpm wentylatorów poniżej 1000 obr/min dla pracy w full load.

 

Testowałem tak z ciekawości SLI w stresie na jednej chłodnicy 480 i efekt był taki że po dłuższej pracy następowało przegrzanie i płyn dochodził do 51*C

pomimo wentylatorów pracujących na 1400 rpm.

Układ kumulował ciepło,nie nadążał go rozpraszać...temp płynu powoli lecz stale rosła aż nastąpiło przegrzanie i aquaero wyłączyło kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale ważne jeszcze jakiej grubości jest to 480 oraz jakiej gęstości ma finy.

 

Poza tym stres test a realne aplikacje to dwie rzeczy - vide na mojej 3x120 slim @1500RPM + i7-950 @ 4.1GHz + gtx 580 podczas full loadu typu prime/furmark to gotowałem CPU po 10 minutach, ale ten sam config juz trzymał stabilne temperatury na crysisie 2 na max detalach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elder, KaszpiR, MaciekCi i mib dzięki za odpowiedzi.

Stanęło na tym, że na pewno jak planowałem na dół pójdą dwie chłodnice 480. Nauczyłem się już, że jak pisze Elder, zawsze dobrze mieć zapas na ewentualny rozwój (chodzi mi po głowie większe podkręcenie procak i podkręcenie Titanów) oraz przykręcenie wentylatorów gdy komp nie jest w stresie.

 

Chcę zamówić wszystko na raz dlatego pytam od razu o kwestię wentylatorów na nich. Czy zostać przy tych https://www.cooling.pl/enermax-uctb12p-tb-silence-120mm-pwm,produkt,553012.html ??? Maks 1500 rpm chyba będzie dobrze, do tego przykręcone na aquaero przy 50% są prawie niesłyszalne, a przy 40% w ogóle ich nie słychać. Elder, KaszpiR, wy macie większe rozeznanie, zostawić te wentyle czy polecicie jakieś wydajniejsze (zależy mi też na ciszy kiedy komp nie jest w stresie)?

I w końcu jak układać wentyle na dole?

 

KaszpiR radzi dać je do wewnątrz chłodnic i dać tak by wywiewały powietrze na zewnątrz, czyli  chłodnica < wentylator przerwa wentylator > chłodnica do tego w miejscu przerwy wyciąć dziurę w podłodze budy (w sumie ma to sens, bo buda stoi na "nóżkach" i można ten fakt wykorzystać. Jaki wtedy wentylator dać na tył budy (w miejscy zasilacza, na planie, który zrobił MaciekCi numer 10). Na przedzie budy dałem to: https://www.cooling.pl/enermax-ucta12-tb-apollish-red-120mm,produkt,552881.html bo jest w miarę ciche i ma bardzo ładne podświetlenie, buda wygląda wręcz obłędnie, a to też jest ważne, bo przecież wszyscy jesteśmy estetami i ogólny wygląd układu jest bardzo ważny). Z tych samych względów estetycznych dałem na przód i tył budy te wentyle: https://www.cooling.pl/enermax-ucta14-tb-apollish-red-140mm,produkt,552883.html?from_category=30_225  Nie są za silne, ale bardzo ładne i ciche mam nadzieję, ze nie będę musiał ich wymieniać.

 

MaciekCi radzi dać je tak: wentylator < chłodnica chłodnica < wentylator, a ja pomyślałem jeszcze o takiej opcji:  wentylator < chłodnica < wentylator chłodnica < wentylator, czyli wentylatory na zewnątrz i dodatkowo wewnątrz na jednej z chłodnic, wiejące wszystkie w jednym kierunku (jak pisałem wcześniej drzwi na pracę w stresie będę otwierać, więc z tej strony mogły brać powietrze.

 

Elder, a ty co o tym sądzisz? Z tego co piszesz masz doświadczenie w podobnych układach i chyba podobny układ chłodnic chcesz zrobić w swoim Black Ice.

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie, to nie miałem na myśli takiego rozwoju sytuacji : 

 

 wentylator < chłodnica chłodnica < wentylator , tylko raczej :

<-wentylator<chłodnica<-wentylator<chłodnica 

teraz pytanie, czy tak jak wyżej, czy : 

chłodnica<-wentylator<chłodnica<-wentylator


Otóż tu jest różnica między "push" i "pull" , co jak wiadomo, znaczy pchać i ciągnąć. W teorii brzmi to tak, że słabe wentylatory powinny pracować w trybie push  (chłodnica<-wentylator) , ponieważ nie są narażone na ciśnienie zwrotne, które może wytwarzać się przez finy. Natomiast mocne wentylatory mogą już się na to ciśnienie załapać, więc powinny pracować w trybie pull (czyli wyciągać). Oczywiście to tylko teoria, bo wszystko zależy jeszcze od typu wentylatorów (różne łopatki wytwarzają różne ciśnienie). Jednak jak wszyscy tutaj chyba wiemy, że praktyka jest ważniejsza niż teoria, więc póki nie sprawdzisz, to się nie dowiesz. Oczywiście w idealnej sytuacji miałbyś coś takiego : 

Dołączona grafika

;) A i tak nie do końca, bo chyba jeszcze lepiej jakby były shroudy między wentylatorami a chłodnicą. :lol: Tak czy siak, taki komin jak zaprezentowałem da konkretny przelot i jeśli nie obawiasz się hałasu i jednocześnie wydatków (wszak te 16 wentylatorów dobrej klasy też trzeba co 2-3 lata wymienić) to możesz się bawić. :) 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacenty podrzucił mi fajny test "kanapki chłodnic": http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?220874-More-Radiator-Sandwich-testing

Opcja KaszpiR'a wypada najlepiej.

jakieś 6 lat temu bawiłem się w kanapki, odradzam

2 chłodnice odseparowane to jest to !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcja KaszpiR'a wypada najlepiej.

Złe wnioski wyciągasz, wiadomo, że odseparowanie przynosi najlepsze rezultaty i zwróć uwagę, że właśnie taki system Ci polecam. Odseparowanie chłodnic shroudem na grubość obudowy to zupełnie co innego niż taka "kanapka".

 

Dopóki nie zbudujesz to się nie dowiesz. Fakt, że w opcji KaszpiRa obie chłodnice dostają zimne powietrze z dołu, natomiast, gdzie tu teoria, że ilość wentylatorów wciągających ma się równać wyciągającym ? Dołączona grafika Pomyśl nad tym w ten sposób...W powyższym teście dostęp do powietrza był swobodny. Przed praktyką nie uciekniesz, niestety. 

 

EDIT : Weź jeszcze sobie dwie 120mm, przystaw do siebie przeciwstawnie , w sensie <-[][]-> włącz i przyjrzyj, co się dzieje... Dołączona grafika Ewentualnie, jak nie zaobserwujesz zmiany, weź odkurzacz. Dołączona grafika

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz wiedzieć jaka różnica jest pomiędzy rozwiązaniem proponowanym przez Kaszpira i Maćka?

Wypróbuj obydwa to się dowiesz,praktyczne testy pokażą co lepsze...

nikt tu nie odpowie jak to w C2 wypadnie bo nikt z pure nie robił w tej budzie LC z 2x480 w piwnicy.

 

Wentylatory masz bdb,zakres pracy 500->1500rpm jest odpowiedni,łożysko Twister bdb jakości...nie ma sensu zmieniać na inny model

tylko dokupić te kilka brakujących sztuk i temat z głowy.

 

 

Nie będę miał podobnego do Twojego układu chłodnic więc ciężko to porównać.

Miałem do tej pory dwie chłodnice 560 ale pracujące poza budą.

 

Black Ice rev1 ma układ chłodnic do pracy w poziomie z kierunkowaniem wymuszonego przepływu powietrza poprzez zabudowy chłodnic/deflektory.

To eksperyment i dopiero praktyczne testy pokażą jak taka opcja wypadnie.

Black Ice rev2 z dual unibody ma przygotowane do zamontowania cztery chłodnice SR1 560 (dwie w poziomie i dwie w pionie)

ale to jest karkołomna koncepcja i nie wiem czy pompy w single loop to ogarną wraz z pięcioma blokami wodnymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Black Ice rev2 z dual unibody ma przygotowane do zamontowania cztery chłodnice SR1 560 (dwie w poziomie i dwie w pionie)

Dołączona grafika Jeszcze chwila i schłodzisz swoimi konstrukcjami silnik od EVO / Imprezy WRX po półdniowym rajdzie. 

 

 

[sPAM]

 

EDIT : Jakby któryś z Was miał niepotrzebną chłodnicę 2x120mm grubą albo 3x120mm wydajniejszą od Black Ice Pro II :

 

Dołączona grafika

 

I nie miałby planów co z nią zrobić a jednocześnie chciał się jej pozbyć po kosztach, proszę o PW. Mam starego złomka z C2D @ 3.5GHz i chłodniczka już średnio daje radę, a zapewne w przeciągu następnego 1,5 roku* pójdzie pod tamto chłodzenie stare i7, więc warto byłoby mieć zapas. 

 

* 1,5 roku, więc nie jest to żadna pilna sprawa, po prostu jakbyście mogli o tym pamiętać wyrzucając na śmietnik swoje chłodnice. Dołączona grafika 

 

[/sPAM]

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już wspominałem że koncept Black Ice rev2 jest pomyślany do nietypowych celów (superpower graphic workstation / folding setup itp)

dlatego planowane cztery Black Ice SR1 560.

 

Wrócę do testu z XS.

 

 

Dołączona grafika

 

 

Przy zewnętrznych chłodnicach 2x560 opcja nr3 działa bdb jak miałem okazję sprawdzić w praktyce,

przy wpakowaniu dwu poczwórnych chłodnic do piwnicy budy trudno o zapewnienie tak dobrego schładzania.

 

Nie widziałem testów porównawczych double rad 480 w wersji zabudowanej w piwnicy budy i zewnętrznej

więc nie powiem ile taka zmiana wnosi różnic...będziesz musiał sam to przetestować by znaleźć odpowiedź.

Nie chcesz ciąć budy a obecne rozwiązania perforacji według mnie mocno ograniczą wydajny przepływ powietrza przez chłodnice.

 

Najważniejsze obecnie pytanie to ile tam w piwnicy jest miejsca na zestaw podwójnych chłodnic

tzn przy zamontowanych dwu chłodnicach 60mm grubości z wentylatorami ile zostaje wolnego miejsca pomiędzy chłodnicami?

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kluczowa sprawa to żeby obie chłodnice miały nadmuch powietrza z zewnątrz (oddzielnie). Odprowadzenie ciepłego powierza z chłodnic, ma drugoplanową rolę, o ile to powietrze nie wydostaje się w pobliże obszaru, z którego brane jest powietrze do ich chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by sprawdzić obydwie opcje (wentylatory od wewnątrz chłodnic i od zewnątrz)  aby ocenić zmiany...na razie tylko zgadujemy

a zapewnie taka przekładka to minimalna różnica w temperaturze płynu w obiegu.

Nikt w C2 nie robił z 2x480 rad w piwnicy takich pomiarów więc nie ma konkretnych danych.

Maragast jakoś nie ma chęci na takie eksperymenty z tego co wspominał na PW.

Wkrótce układ będzie zmontowany to przekonamy się jak to wypadło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą jak gadałem z Elderem to bardzo trudno jest takie testy zrobić gdyż do opcji proponowanej przez KaszpiR'a trzeba wyciąć dziurę w podłodze, co nie jest konieczne przy opcji Maćka. Jak już raz wytnę dziurę to nie wrócę już do opcji Maćka gdyby opcja KaszpiR'a okazała się mniej wydajna. Musiałbym zatem zabudować chłodnice w jakiś sposób poza komputerem stwarzając im warunki identyczne jak w piwnicy Cosmos'a co już takie proste nie jest. A naprawdę czasu dużo na takie zabawy nie mam, potrzebuje jak najszybciej złożyć kompa.

 

Bardziej przychylam się do opcji KaszpiR'a i chyba tak ułożę chłodnice i wentylatory jak ona radził, wycinając dziurę w podłodze. Zresztą jak pisał Elder pewnie dużych różnic w temperaturach nie będzie niezależnie którą opcję się wybierze.

 

Teraz czekam na resztę gratów. Mam już drugą pompkę, wentylatory, przedłużki, całe podświetlenie, złączki kontowe i zewntrzny czytnik Blu-ray. Czekam teraz aż z Angeli dojdą chłodnicę i top do połączenia pompek z resztą złączek. Teraz wymierzam dokładnie jakich blaszek będę potrzebował do zamaskowania zasilacza i niepotrzebnych zatok na napędy (te bazowe w Cosmosie mi się nie podobają) i w poniedziałek jadę pozamawiać to wszystko i pomalować. Jak dojdą chłodnicę to pojadę zrobić blaszki do zamocowania ich. Jak już wszystko to będzie gotowe rozbieram układ, wybebeszam budę i jadę powycinać odpowiednie otwory (przede wszystkim do mocowania zasilacza). Całość chcę złożyć w dwa dni góra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NOWE CHŁODNICE I WENTYLATORY:

 

Dołączona grafika

 

Chłodnice do piwnicy (2x Gruba Phobia 480): https://www.cooling.pl/phobya-gchanger-480-ver-12-black,produkt,552460.html?from_category=28_56_232

Wentylatory na nie (4x Enermax TB Silence): https://www.cooling.pl/enermax-uctb12p-tb-silence-120mm-pwm,produkt,553012.html

 

 

 

ORAZ ZDJĘCIE Z PRAC MODDINGOWYCH:

 

Dołączona grafika

 

Widać na nim kompletnie rozebraną budę z plastikowych części (które niebawem będą malowane), oraz wstępną przymiarkę coverów i reza. Widoczy na zdjęciu przepływomierz zostanie zastąpiony przeźroczystym, podświetlanym, a covery są w trakcie malowania na połysk.

W piwnicy widać wycięcie mające dostarczyć świerzego powietrza dla chłodnic (wentylatory na chłodnicach będą po wewnętrznej stronie i będą wywiewać powietrze na zewnątrz).

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chyba wycial troche szersza ta dziure na dole, i taral bym sie dociagnac ja blizej przodu - zawsze troche wiecej powietrza.

A wentylator z przodu na dole wpychajacy powietrze do budy (tam gdzie chlodnice) tez bedzie?

 

Ten obraz z Jezusem ma kluczowe znaczenie ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przodu i z tyłu będą wentylatory wtłaczające powietrze do środka. Z przodu będzie ten podświetlony Enermax, który był poprzednio (ze względów estetycznych, ładnie przód budy wygląda), a z tyłu taki sam wiatrak jak na chłodnicy (też będzie sterowny z Aquaero, razem z tymi na chłodnicach będzie przyspieszał).


KaszpiR, ten obraz Jezusa czeka aż przyjdzie czas zawiesić go na ścianę. A wszystko zależy kiedy oprawią mi inny obraz który drukowałem, bo muszę oba przymierzyć. A co przeszkadza Ci ten obraz? A może podoba Ci się i chcesz go kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...