Skocz do zawartości
Maragast

Projekt Cooler Master Cosmos 2 WC by Maragast

Rekomendowane odpowiedzi

na zagranicznych forach jest napisane żeby w pierwszej kolejności sprawdzić czy wpięte są wszystkie wtyczki zasilania poprawnie w płytę główną. jeżeli to nie pomoże to wypiąć cały sprzęt pozostawić jedną kość pamięci i po kolei dopinać elementy dyski, karty graficzne i tak dalej żeby znaleźć co powoduje błąd.

 

sugerują również sprawdzić czy nie masz pogiętych pinów w sockecie cpu. 

 

jeden koleś napisał że podobny problem u niego występował gdy po zrobieniu clr cmosa od razu przy odpalaniu kompa wciskał mem ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc po kolei.
Wcześniej wybebeszyłem całą budę, bo będzie trochę modowana, cały układ połączyłem na nowo na stole (wszystkie podzespoły zostały podłączone jak wcześniej). Komp się normalnie uruchomił mi chodził bez problemu, zatem ta zmiana nic nie uszkodziła.

Następnego dnia był ten cyrk, który opisałem.

Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było wyjęcie kości ram i włożenie jednej, komp wystartował od razu. Normalnie się włączył i wszystko działało. Jednak po wyłączeniu już drugi raz nie wystartował, najpierw komunikat 77, po drugiej i kolejnych próbach uruchomienia był komunikat 76. Próbowałem nawet podłączyć inne kości ramu, nic nie pomogło.

Próbowałem zrobić tak jak pisaliście. Odłączyłem wszystko. Najpierw był podłączony procek. Jak dołożyłem ram miałem kilkukrotnie komunikat, memory not instaled, po kilku próbach poszło dalej. Podłączyłem jedną GPU w porządku, po drugiej błąd 76.
Znowu wszystko od nowa. Tym razem przy podłączeniu dysków (wcześniej podłączony był procek, ram i jedna GPU)komunikat 76.
Po raz kolejny przy samym procku i pamięciach nie udało mi się przejść komunikatu memory not instaled, pomimo, że zmieniałem kości i ich sposób podłączenia.


Myślę, że problemem jest uszkodzony socket i płyta dożyła końca swych dni (przypominam, że dwa piny odpowiedzialne za dwa sloty pamięci dotknęły siebie, spaliły się i wypadły).
Aż boje się w nowym X79 instalować backplate i wkładać procek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO MUSIAŁO SIĘ STAĆ - KONIEC TRZECIEJ REWIZJI

 

Ten dzień musiał kiedyś nadejść, przyszedł czas na pożegnanie się z trzecią rewizjom układu.
Układ został rozebrany, buda wybebeszona i wysłana do Eldera w celu wykonania nowych coverów. Tak, dobrze słyszycie. Czwarta Rewizja oprócz zmiany platformy, przejściu z węży na rurki i podziałowi na dwa obiegi cieczy będzie miała zupełnie nowe coery, które pod wymiar wykona sam  Mistrz Elder. Buda już jest u niego, życzenia na temat nowych elementów przekazana, pozostaje tylko czekać. Oczywiście poszczególne etapy prac będą przez Eldera fotografowane, a później przeze mnie opisane w worklogu.

WYBEBESZONA BUDA, JUŻ U ELDERA:

Dołączona grafika


 

UKŁAD TYMCZASOWY



Oczywiście na czas prac moddingowych i dopóki nie otrzymam nowych podzespołów trzeba było wykonać układ tymczasowy, zbudowany na zwykłym stole.
Problem, który pojawił się z uruchomieniem kompa i błędami mobo tymczasowo został zażegnany. Po którymś razie udało się komputer uruchomić z jedną kością pamięci. Nawet nie próbowałem wkładać drugiej aby problem znowu się nie powtórzył.
Tak więc mam działającego kompa w układzie tymczasowym.

 

CZYSZCZENIE CHŁODNIC


Przed powtórnym zwodowaniem układu musiałem wyczyścić stare chłodnice, które wykorzystałem (dwie chłodnice 480 zostały razem z budą wysłane do Eldera gdyż jeden z wykonanych przez niego coverów to zabudowa chłodnic).

Chłodnice czyściłem według przepisu Darmacza: szybki układ zalany destylką z płynem do mycia naczyń (koniecznie łagodnym dla rąk) i kilkukrotnie wypłukany czystą wodą (najpierw do pozbycia się piany użyłem wody z kranu, gdyż sporo razy trzeba było całość zalać, na koniec kilka razy zalałem wszystko destylką).
Tak płukane elementy są bardzo czyste. Tak samo wcześniej wypłukałem chłodnice podczas tworzenia Trzeciej Rewizji Układu, a gdy zlewałem płyn po jej rozebraniu był on czyściutki.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


 

GALERIA UKŁADU TYMCZASOWEGO



Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NOWE PODZESPOŁY I TYMCZASOWA BUDA



NOWE PODZESPOŁY:


W końcu udało się skompletować nowe podzespoły do projektu:

PŁYTA GŁÓWNA: ASUS RAMPAGE IV BLACK EDITION
PROCESOR: INTEL CORE I7 4820K
DYSK SSD: SAMSUNG 840 PRO 128 GB

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika



Trochę strachu, pełna ostrożność i procek siedzi w gnieździe:

Dołączona grafika

Najlepszy jest ten odgłos podczas dopinania procka, człowiek zastanawia się czy wszystko dobrze, czy piny są łamane. Ale na szczęście wszystko poszło sprawnie.

PS nie wiem czemu ale zawsze ImageShack odwracało mi to zdjęcie.



Procek zwodowany:

Dołączona grafika

Dołączona grafika




TYMCZASOWA BUDA:


Dołączona grafika

Oprócz mojego Cosmos 2 bardzo podoba mi się buda Cosmos S. Już kiedyś myślałem sobie aby kupić taką budę i w przyszłości pobawić się w jej modding, tak tylko dla czystej frajdy. Teraz udało mi się dorwać na allegro Cosmos S za 180 zł. Pomyślałem, że dopóki Cosmos 2 jest u Eldera w trakcie przeróbek, to w Cosmos S zbuduje sobie tymczasowy układ na nowej mobo. Tak dla zabawy. A kiedy już skończę projekt RED TITAN zajmę się moddingiem budy Cosmos S.

Na razie tyle.
Wkrótce zdjęcia tymczasowego układu w Cosmos S.

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jest ten odgłos podczas dopinania procka, człowiek zastanawia się czy wszystko dobrze, czy piny są łamane. Ale na szczęście wszystko poszło sprawnie.

 

złe wspomnienia bolą całe życie?Dołączona grafika

 

Cosmos średnio mi się podoba przez sanki na topie, ale zobaczymy co we wnętrzu zdziałasz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie kupowanie LGA2011 i wsadzanie tam proca z 4 jajami to troche lipa, bo wlasnie po to jest LGA2011 aby pakowac w rdzenie.

Niemniej masz racje mowiac, ze nie wykorzystalbyc tylu rdzeni, bo twoj zestaw jest do grania - wiec mozna zaoszczedzic na procku i wykorzystac te kase gdzie indziej.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie niepotrzebny byłby to wydatek. Nie wykozystam 6 rdzeni. A dzięki mniejszej liczbie rdzeni mogę bardziej podkręcić procek.

Podasz 1 istotny powód po co brałeś płytę na 2011 skoro nie potrzeba ci więcej niż 4rdzeni? Wymiękam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam odciąć czapki nie umiesz w 4770K? Przecież tyle poradników/instruktaży na youtube... Szkoda bulić tyle kasy na 2011 jak można mieć to samo na 1150 ale to twój wybór tylko mało opłacalny.

Po pierwsze, kolega Maragast już jeden procesor popsuł w ten sposób. Można mu teraz zarzucić niedbałość, czy brak umiejętności technicznych, tylko ... po co ? Nie każdy człowiek ma takie predyspozycje, Jego szkoda, że nie zastosował patentu z imadłem, ale cóż, stało się i z pewnością nie chce ryzykować znowu.

 

Po drugie, jakakolwiek pasta nie przewodzi tak ciepła jak spoiwo lutownicze. ;) Tak, wiem, że tu różnice mogą być pojedynczych stopni - ale jednak są.

 

Po trzecie, i chyba najważniejsze, gwarancja. Mi osobiście, na szczęście nie przyszło jeszcze korzystać z gwarancji na procesor, ale wystarczy poczytać wątek o Ivy/Sandy, że niektórzy musieli... Głupio by było 2 miesiące od zakupu 4770k nie móc go odesłać na gwarancję z powodu zerwanej czapki, nie ? 

 

Po czwarte, ile przepłacił ? Procesor kosztuje tyle samo co 4770K, więc jedynie mógł przepłacić na płycie głównej, no i ile ? 1800 zł zamiast 1400zł obstawiam, że zapłacił za to, że black edition jest czarna, więc to akurat Jego odczucie estetyki i bo tak mu pasowało do projektu. Mógł wydać 1400zł na wersję zwykłą. Tutaj pytanie, ile kosztuje Maximus VI Extreme na LGA1150 ? 1400zł. :lol: Nie widzę, żeby Maragast gdzieś znacząco przepłacił.  

 

Jak dla mnie, jest kilka powodów, które są całkiem racjonalne i sam zastanawiam się nad takim manewrem, tylko z 2011-3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaodrze, zlewka powyższej wypowiedzi...

 

Niecałe 1700 kosztował mnie Black. Na procku nie przepłaciłem, a nawet zaoszczędziłem, bo jest on minimalnie tańszy. Ponadto wiemy jak podle haswelle się kręcą, by miec pewność dobrego wyniku trzeba by kupić selekta. To koszt około 1500 zł, więc dokładnie różnica między Maximus VI Extreme a Rampage IV Black Edition.

Chociaż z drugiej strony ktoś powie, ze można kupić płytę za 800 zł i to pewnie też będzie racja. W tym wypadku też aż tak wiele nie przepłaciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maragast gra w konfigu trzech monitorów 3D więc dwa Titany to czasem mało (sam o tym pisał) aby osiągnąć zadowalającą wydajność

a wszelkie pytania o potrzebie użycia six core do grania ucina ten test.

http://www.guru3d.com/articles_pages/core_i7_4820k_processor_review,17.html

Spójrzcie co się dzieje w SLI przy maksymalnych ustawieniach obrazu jakie Maragast stosuje w swoim konfigu.

 

Kupienie tysiąc złotych droższego procka (i7-3940) czy 2400zł droższego topowego six core (i7-4960X) w przypadku Maragasta

dało by kilka procent przyrostu wydajności i to nie zawsze.

 

Trzeba być zdrowo pieprzniętym w dekiel maniakiem by wywalić taką kasę nie zyskując w zamian nic konkretnego.

Jak by Sony Vegas,3DS MAX chłopak używał to six core daje kopa ale w grach bez sensu.

 

Używałem Xeonów X5670 six core i X5570 quad core (podkręcone do 4.5GHz)  dwa lata i six core nic nie wnosił przy kompie z SLI

podczas grania...w PS i Vegas owszem.

 

Dalej.

 

Podsumowanie ivanowa z testu R4 BE jest odpowiedzią dlaczego ta platforma nie inna w Twoim przypadku:

San­dy Brid­ge Extre­me oraz Ivy Brid­ge Extre­me dys­po­nu­ją ob­słu­gą du­żej ilo­ści li­nii PCI-Express
i za­pew­nia­ją na­tyw­ne wspar­cie dla tech­no­lo­gii 4-Way SLI oraz 4-Way Cross­Fi­reX.
Dzię­ki te­mu, na pły­cie nie trze­ba sto­so­wać wpro­wa­dza­ją­cych opóź­nie­nia (i grze­ją­cych się) most­ków PLX,
któ­re od­po­wia­da­ją za roz­dział li­nii PCI-E.
Nie­sie to ze so­bą też ko­rzyść, że kar­ty gra­ficz­ne mo­że­my za­mon­to­wać w ta­kich slo­tach, w ja­kich nam się po­do­ba, a nie z gó­ry na­rzu­co­nych.


Jeśli trzeci Titan dojdzie nie ma mowy o kompromisach,robisz 4.8GHz do 5GHz na CPU
a przy obecnych 4.6Ghz (1.3V) jak widziałem masz temperatury ponizej 60*C na rdzeniach więc kręcenie go dalej nie stanowi problemu.

Edytowane przez Elder
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim ten setup to hi-end, który będzie trzymał cenę mocniej, niż 1150 (podobnie jak jest w przypadku 1356 vs 1156), więc mimo wszystko to i tak jest bardziej opłacalna inwestycja w kontekście możliwej odsprzedaży w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moder weź wytnij te jęki pańskie bo się tego czytać nie dać typowe polaczkowe łkanie. 

 

zaodrze, zlewka powyższej wypowiedzi...

 

Panowie, żeby było jasne, nie mogę w tym dziale nic wywalać. ; ] Nie mam takiej funkcji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna typu - MONSTER i procek 4820. Trochę śmiesznie to wygląda.

Autor pewnie postawił na design bo rzeczywiście ładnie się prezentuje.

Na temat sensowności zakupu nie ma co dyskutować - kasa autora :)

 

Moje zdanie: 4 rdzenie też kupiłbym 1150 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaodrze, zlewka powyższej wypowiedzi...

 

Niecałe 1700 kosztował mnie Black. Na procku nie przepłaciłem, a nawet zaoszczędziłem, bo jest on minimalnie tańszy. Ponadto wiemy jak podle haswelle się kręcą, by miec pewność dobrego wyniku trzeba by kupić selekta. To koszt około 1500 zł, więc dokładnie różnica między Maximus VI Extreme a Rampage IV Black Edition.

Chociaż z drugiej strony ktoś powie, ze można kupić płytę za 800 zł i to pewnie też będzie racja. W tym wypadku też aż tak wiele nie przepłaciłem.

 

Margast żeby było jasne -> Twoje życie Twoje pieniądze rób z nimi co chcesz  :) oby ładnie wyszło :)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Margast żeby było jasne -> Twoje życie Twoje pieniądze rób z nimi co chcesz  Dołączona grafika oby ładnie wyszło Dołączona grafika

 To jest chyba najsensowniejsze stwierdzenie, bo wydawać ileś tam ZŁ więcej by było ładnie to... Ale jak piszesz "Twoje pieniądze rób co chcesz" ja tylko mogę wyrazić moją opinie, a brzmi ona "głupota nic więcej". ; ) Ale czekam na dalsze modernizacje i rewizje twojego sprzętu. ;0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UKŁAD TYMCZASOWY - RED TITAN REWIZJA 3,5


 

Jak już pisałem układ zbudowany w budzie Cosmos S tylko do czasu, aż Cosmos 2 wróci z przeróbek od Elder'a.
Rewizja 3,5 chłodzi tylko grafiki i procek. Nie jest ani ładna, ani przełomowa. Jest po prostu po to aby być. Być tymczasowo.
Budy nie moddingowałem, jedynie wpakowałem sprzęt do środka. Dopiero jak już skończę finalną wersję układu Red Titan zajmę się zabawą w modding Cosmos S.

Rewizja 3,5 posiada trzy chłodnice: grubą 360 na górze, cienką 360 na froncie i grubą 240 na dole. Niestety okazało się, że nie mam wystarczającej ilości działających wiatraków, by uzbroić wszystkie. Na dolnej chłodnicy jest tyko jeden wentylator (w sumie akurat w podłodze jest otwór tylko na jeden wentylator i nie muszę ani ciąć podłogi, ani umieszczać chłodnicy na nóżkach co w tej ciasnocie nie byłoby łatwe.


Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


PS Jak się podoba nowy mostek SLI od Evgi???

 

PS2 KaszpiR mnie również argumentacja przekonuje... Właściwie przekonała dość dawno... Zaraz, zaraz... to właśnie dlatego kupiłem to mobo i ten procek...

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mostki SLI od EVGA super się prezentują w porównaniu z seryjnym rozwiązaniem mostka ze sterczącymi lutami.

Cosmos S jest niezwykle pojemną konstrukcją jak widać i przy kosztach jakie poniosłeś na zakup tej budy nie mam pytań  Dołączona grafika
Oddasz S-kę po migracji LC do Cosmos 2 do lakierni i mankamenty znikną
a wcześniej można będzie ją odpowiednio dostosować do idealnej pracy z LC.

Moja propozycja to biały kolor  Dołączona grafika
http://forums.evga.com/tm.aspx?m=187428

 


Dołączona grafika



Dołączona grafika

 

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...