Skocz do zawartości
Maragast

Projekt Cooler Master Cosmos 2 WC by Maragast

Rekomendowane odpowiedzi

Chociaż na trzech monitorach bez 3D lepiej widać całość powierzchni wyświetlania obrazu (tj. wszystkie monitory). Okulary 3D trochę ograniczają pole widzenia bocznych ekranów.

Dlatego sugerowałem ustawić je w pionie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde ponad dwa tysiaki za monitor z matrycą TN ,  hmmm ostro Dołączona grafika.

Tutaj chodzi o odświeżanie na poziomie 120Hz , bez tego 3D nie zadziała. Dołączona grafika Dlatego niestety, nie da się zrobić uniwersalnego stanowiska, tylko typowo gamingowe, bo dobrych VA/IPSów nie znajdziesz 120Hz.  

 

P.S. floyd , uważam, że 27" na FullHD ma za dużą plamkę, optymalnym rozmiarem do FHD jest 24", więc monitor do 3D znalazłby się taki : http://www.neo24.pl/?p=acer_gr235hbmii&aff_id=103113

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BUDOWA TRZECIEJ REWIZJI UKŁADU:

PLANOWANIE

 

 

Pewien zastój w projekcie, który ostatnio panuje spowodowany jest brakiem czasu i tak naprawdę także chęci by znowu spuszczać płyn i zamieniać blok, jednak wierzę, że w końcu się do tego zabiorę. Jednak zanim to nastapi mam do przemyślenienia inną sprawę.

Po powiekszeniu rozdzielczości do 5940 na 1080 podskoczyły temperatury. procek i tak był bardzo gorący pod obciążeniem (60-70), ale teraz nieźle podgrzewa sie płyn. przy wentylatorach na 100% po niecałej godzinie gry w Crysis 3 doczhodzi do 43 stopni i wciąz powoli rośnie. Dlatego zastanawiam się czy zostawić taki stan rzeczy, czy kombinować.

 

Na prędce wymysliłem taki układ:

Na dole zamiast połączonych dwóch podwójnych grubych chłodnic, wsadzić dwie grube poczwórne chłodnicę, a zasilcz amontować bokiem pod napędami. Wężę mogę spokojnie tyłem poprowadzić, powinno to wyglądac estetycznie jak urzyje odpowiednich złączek i reduktorów. Czytałem gdzieś, że na pewnym etapie ciągłe dodawanie chłodnic tak bardzo nie obniża temperatur bo nie tylko od ich ilości poziom temperatury zależe, a im układ bardziej rozbudowany tym bardziej spada flow, co też ma wpływ na temperaturę cieczy i całego układu. Czy w moim przypadku to da duży efekt? Czy będę musiał dokupić większą pompkę? Czy układ bedzie na tyle wydajny, by bez obciążenia chodził prawie pasywnie? Te pytania mnie nurtują, bo nie wiem czy jest sens wywać kolejną kasę na nowe rzeczy, kiedy mam trochę długów do spłaty.

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 43st sporo to trochę sporo jak na godz pracy, przy jakiej temperaturze otoczenia tyle miałes.

Wg mnie powietrze w twojej obudowie kisi się i nie ma gdzie uciekać z tych dolnych chłodnic przez te małe otwotki w boku obudowy za dużo nie wyleci, tak wiec jak wsadzisz 540 to będzie podobnie, pomyśl nad lepszym przewiewem chłodnic.

 

W moim układzie wiecej jak 38 st płyn nie miał nawet w ciepły dzien.

 

Mam procesor i7920@ 4.45 (1.45v) i gtx670 1.3Ghz (1.21v) 

 

Dołączona grafika

 

Wymiana pompki na mocniejsza nie zmniejszy temperatury płynu u siebie patrzyłem 50l/h czy 200l/h zadnych roznic nie zauważyłem.

Edytowane przez lukc85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maragast plisss nie wrzucaj obrazków na imageshack tylko na imgur.com

 

Jeszcze jeden pmysl - niech wentylatory na chlodnicach na dole beda od wewnatrz , aby wydmuchiwaly poietrze na zewnatrz na boki.

A zasysaly od przodu i dolu.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powietrze w twojej obudowie kisi się i nie ma gdzie uciekać

Zwracałem na to uwagę na pierwszej stronie. O ile dobrze liczę, powietrze jest wtłaczane przez 8 wentylatorów, wyrzucane przez jeden. Taki "bilans" może ograniczać przepływ powietrza przez chłodnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób test przy otwartej obudowie i zobacz czy też masz takie temperatury, sprawdzisz w ten sposób czy to problem z przewiewem.

Inną możliwością może być niewystarczajace ciśnienie jakie wentylatory generują, mogą poprostu mielić powietrze, sprawdz ręką za chlodnicą jak mocno wieje.

Jeśli chodzi o pompkę, przepływ powyżej pewnej granicy nic nie daje, jednak masz sporo bloków w systemie i biedna DDC może sobie nie radzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na podobne problemy i pytania trafiłem ze swoim SLI dwa lata temu,układ przy max obciażeniu żarł 725W

i efektywne schłodzenie przy zachowaniu ciszy skończyło się montażem dwu chłodnic 560 poza budą.

Miały tam idealne warunki do pracy nie to co chłodnice montowane wewnątrz Obsidiana.

 

Czas na zmianę budy na adekwatną do superpower konfigu jaki zbudowałeś.

Budy która nie ograniczy Ciebie miejscem na chłodnice i nie będzie wymagała modowania i kombinacji z zasilaczem.

Coś z oferty Case Labs lub taniej i szybciej...900D.

 

Co do ostatniego stwierdzenia zgadzam się...nie ma sensu dalej brnąć w długi

więc najpierw wypada z nich się wydostać a w tym czasie przemyśleć i rozplanować kolejny upgrade.

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie wskazówki.

Elder, niestety zmiana budy nie wchodzi w rachubę. Jak wcześniej napisałem ten Cosmos 2 to buda, o której marzyłem bardzo długo, nie ma mowy by ją zastąpić. Żaden argument nie zadziała, buda zostaje.

Elder, napisz co myślisz o zmianie jaką zasugerowałem w poście 184? Taki config chuba powinien być wystarczający, co o tym myślisz? Czy będę musiał wymieniać pompkę (obcnie przepływ mam na poziomie 130)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maragast, radziłbym najpierw sprawdzić rozwiązanie beznakładowe, tj. zmianę kierunku przepływu powietrza przez górną chłodnicę. Powinno to poprawić bilans powietrza w obudowie, zmiana kierunku nadmuchu pozwoli też pozbyć się filtrów z góry. Poprawi to wydajność górnej chłodnicy. Nie wiem natomiast na ile gorszy wpływ będzie miało to, powietrze będzie ciągnięte przez chłodnicę a nie pchane. Sprawdź też jak wyglądają filtry i odkurz je.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O flow się nie martw,130l to bdb wynik...jak zechcesz więcej to dajesz dwie pompy Swiftech 35X w turbo loop i zrobione.

 

Plan jaki podajesz w poście #184 jest wykonalny chociaż widziałem tylko jedną realizację w projekcie The Dark Shining Star (Sassanou)

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=258578

 

 

 

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Możesz dać jedną czy dwie chłodnice 480 do piwnicy,także 480 na top i przenieść zasilacz pod zatoki,to wykonalne.

Tyle że co wtedy z seryjnymi panelami bocznymi które będą przeszkadzać w sprawnej wymianie powietrza w budzie?

Panele te są z powodu swej nietypowej budowy wyjątkowo wredne i kosztowne w modowaniu.

Owszem można je wywalić i dać custom poliwęglan z wyciętymi otworami...uroda tego rozwiązania taka sobie.

 

Dołączona grafika

 

 

Chociaż....jak to się podświetli diodami tak źle nie wygląda.

Nie pytaj o koszty wykonania z giętego poliwęglanu...grubo.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

Krótko.

Drastyczna poprawa wydajności oznacza kolosalne koszta w przypadku tej budy i mocnego konfigu z poborem mocy powyżej pół kilowata.

Pod takie superpower konfiguracje używa się dedykowanych do nich rozwiązań od Case labs LD,XSPC czy najnowszego 900D.

 

Chcesz wydać 2K i więcej zł na modyfikacje obecnej budy ...no problemo,Twoja kasa.

 

Na obecną chwilę usprawnił bym obecny układ,tak jak Klaus wspomniał.

Górna chłodnica wentylatory pod spód i wykonanie układu push wyrzucającego ciepłe powietrze przez top nad budę.

Marnujesz potencjał chłodnicy obecnym rozwiązaniem.

Wentylatory front i tył budy powinny podawać chłodne powietrze do środka.

 

Dolne chłodnice mają kiepskie warunki pracy i tam co by nie robić nie ma idealnej wymiany powietrza.

Nie ma bdb rozwiązania bo albo jedna podgrzewa drugą jak obydwie w układzie push pracują

albo przy wyrzucaniu przez obydwie ciepłego powietrza przez panele boczne na zewnątrz jest zonk

z dostarczeniem im odpowiedniej ilości chłodnego powietrza przez frontowy panel.

 

Ciekaw jestem jaką droga pójdziesz.

U mnie skończyło to się budową full custom budy alu z podwójnym unibody  Dołączona grafika

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem budy nie zmieniam, jestem "zakochany" w tym Cosmosie.

 

Wg waszych sugestii najpierw zamieniam wentylatory i patrzę jak będzie działać. Czyli zamieniam te na górnej chłodnicy. Zamienić mam też ten na przedzie budy czy ten na tyle? Kompletnie nie znam się na tym przpływie powietrza, tak to jest jak amator zaczyna się czymś bawić. Czy na dolnych chłodnicach też jakoś zamienić wentyle??? Na tej z tyłu są trochę słabsze enermaxy więc też chyba będę musiał je wymienić, by zwięszyć nawiew przy obciążeniu.

 

PS Gdybym się zdecydował na montarz na dole tych dwóch 480 bez zmiany paneli na drzwiach czy dałoby to wystarczający efekt???

 

PS 2 Miałem wyciek z tych dziadowskich złączek choinkowych na płycie glównej. Czy dałoby się odpiłować te złączki i w ich miejsce przyspawać tradycyjne złączki (od nich trzeba by chyba odpiłować gwinty, by to ładnie wyglądało).

Edytowane przez Maragast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje propozycja:

Gorna chlodnica - wentyle powinny byc od srodka obudowy tak, aby wyrzucaly powietrze z obudowy na zewnatrz.

 

Dolne chlodnice - z tego co widze to masz tam dwie chlodnice, wiec sugerowalbym je rozsunac i wstawic wentylatory od srodka tak, aby wydmuchiwaly powietrze na zewnatrz. Sprawdzic, czy na spodzie obudowy jest kratownica aby powietrze moglo byc zasysane od dolu.

 

Reszty nie zmieniac i zobaczyc jak bedzie z temperaturami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety KaszpiR wentylatory nie zmieszczą się pod chłodnicą od strony wewnętrzenej budy, a chłodnicy nie dam rady walnąć w obecne miejsce wentylatorów bo musiałbym kroić budę, a tego nie chcę robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroic budy chyba bys az tak bardzo nie musial - moze jedynie plastikowa osloe z tylu, lae bys musial miec na przyklad cienka chlodnice z gwintami prostopadle do najmniejszego boku (a nie wiem czy takie robia).

 

A nie ma jakiegos miejsca z przodu miedzy panelem a sufitem, tam przewaznie jest troche miejsca na kable do panelu...

 

 

Jesli nic sie nie da zrobic, to w takim razie obroc wentylatory na gorze tak, aby nie wtlaczaly powietrza do srodka, a wysysaly - ja tak mialem w swoim CM II Advanced.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory na górze zmienione. Zamieniłem też blok na ram na poczwórny, o wiele lepiej to wygląda. Tylko, ze spadł mi flow gdzieś między 80-90 (zgaduje, ze jakiś syf dostał się do bloków, przez co będę musiał rozebrać cały układ i przeczyścić bloki). Jeśli będę zmieniał złączki przy bloku na mobo to wtedy bym to zrobił. A właśnie, bo nikt nie odpisał. Czy jeśli od złączek odpiłuje gwinty i odpiłuje te złączki choinkowe na mobo by przyspawać w to miejsce zwykłe złączki to będzie to dobrze działało? Czy taki zabieg nie uszkodzi bloku z płyty???

 

Jak zamontować resztę wentylatorów?

Elder pisał by zmienić coś przy wentylatorach z przodu i z tyłu. Który mam przestawić?

Co z wentylatorami na chłodnicach dolnych? Między chłodnicami jest wolna przestrzeń. Tam przemontować jakieś wentylatory? Czy zmienić tylko układ tych z prawej bądź z lewej (tj z jednej strony zostawić jak są, a odwrócić te z drugiej, czy odwrócić i z jednej i z drugiej)???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie spawaj, nie wyjdzie.

Musiałbyś najpierw zdemontowac blok i robić to bez płyty, a nawet jeśli to spawanie mosiądzu to nie jest takie proste (a raczej lutowanie).

Do tego układ zacząłby ci korodować od połączeniu, miedzi, brązu i lutu (robi się ogniwo galwaniczne).

 

Co do doolnych wentylatorów - przeczytaj uważnie moje wcześniejsze posty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory dolnych chłodnic mają być tak zamontowane aby dmuchały na chłodnicę (push)

i na zewnątrz budy wywalały ciepłe powietrze przez otwory w bocznych panelach.

To oznacza przeniesienie wentylatorów do wewnątrz i dosunięcie chłodnic do bocznych paneli.

 

Nic nie tnij i nie przerabiaj złączek choinkowych na bloku mobo...nie ma to sensu.

Asus spaprał temat tymi choinkami bo dali by zamiast nich gwint 1/4" pod wkręcenie dowolnych złączek i było by super a tak kaszanka.

Ile stopni C spada temp jak masz blok Asusowy na mobo pod LC podpięty?

Ile spada flow jak masz ten blok podpięty?

 

Pytam bo może suma zysków i strat wychodzi taka że lepiej ten blok zignorować i nie podpinać pod LC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy. Wentylatory. Te Enermaxy na dolnych chłodnicach to one się chyba bardziej kręcą niż dmuchają. Da się wyczuć za chłodnicą jakiś podmuch? Może pora zgłębić temat wentylatorów do WC? Nie podpowiem nic konkretnego, te Enemaxy wydają mi się jednak nie najlepsze do tej roli.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

- zawsze miałem zwodowany blok na mobo. Przepływ z podwójnym blokiem na ramie był na poziomie 125-130. Gdy wymieniłem blok na ramie z podwójnego na poczwórny to przepływ był na poziomie 120-125. Jednak po uruchomieniu miałem wyciek z tej złączki choinkowej na mobo. Po tym jak rozłożyłem wszystko i złożyłem wszystko na nowo przepływ spad do 80-90, więc wnioskuje, że jakiś syf musiał dostać się do układu (zapewne blok na procku jest zasyfiony, już raz tak miałem). Muszę pewnie spuścić cały płyn i przeczyścić wszystko.

- Zastanawiam się czy nie wymienić bloku na mobo na coś takiego https://www.cooling.pl/ek-water-blocks-ekfb-asus-maximus-v-formula-plexi-nickel-csq,produkt,554156.html?from_category=28_55_125

- Jak ustawić wentylatory na przodzie i tyle??? Mają nawiewać powietrze do budy?

- Co do tych dolnych chłodnic może być problem. Jak wstawię na wentylatory za chłodnicami będę miał problem by poprowadzić węże przez otwory w dole budy, z których korzystam. I tak są teraz trochę wygięte. Czy jest inna opcja montażu tych wentylatorów??? Może wstawić jeszcze dwa do środka i zrobić jeden kierunek nawiewu??? Przykładowo by zasysały powietrze od tej strony gdzie jest okno, przy graniu mógłbym otwierać te drzwi by mieć lepszy przewiew.

Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

- Jak ustawić wentylatory na przodzie i tyle??? Mają nawiewać powietrze do budy?

 

Jak jedne będą nawiewać to drugie powinny wywiewać. Pamiętaj o prostej zasadzie, że ciepłe powietrze idzie do góry, więc naturalnym układem jest, że niższe wentylatory (czyli te z przodu) powinny nawiewać do budy, tak, aby w środku budy ciepłe powietrze wywiewało coś wyżej (czyli tylne/górne). Oczywiście można wymusić odwrotny obieg, ale po co walczyć z fizyką ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że EK Water Blocks EK-FB ASUS Maximus V Formula

będzie w przypadku dolnego bloku wodnego kolidował z dźwiękówka zainstalowaną pomiędzy grafami.

Z zamontowanymi dwoma kartami graficznymi i tym EK FC na mobo jest też nie za ciekawie z sensownym i estetycznym poprowadzeniem węży.

Przy jednej grafie ten problem nie istnieje.

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Edytowane przez Elder

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw na próbę układ z pominięciem bloku na płycie i sprawdź, jaki on ma wpływ na przepływ i temperatury. Przecież to tańsze i prostsze niż wywalenie 400zł na nowy blok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu godzinach przemyśleń, analizy różnych możliwych wariantów, rozważaniu wszelkich za i przeciw postanowiłem rozbudować układ w moim Cosmosie 2. Dziękuję za wszelkie wskazówki, szczególnie dzięki Elderowi za bardzo wyczerpujące wyjaśnienia na privie. Zanim zacznę cokolwiek zamawiać chciałbym raz jeszcze zdać się na Wasza pomoc, wspólnie wszystko zaplanować i zdecydować co dokładnie kupić i jak zamontować. Mając chwilę czasu będę zadawał pytania etapami by każdy szczegół dokładnie przemyśleć.

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

 

PS posłuchajcie tej piosenki:

(ale koniecznie do końca, bo fajnie się rozkręca). Coś pięknego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to chłodnice i układ wentyli na nich.

Górna zostaje jak była i wentylatory zostają po zmianie. Chociaż zastanawiam się czy nie dać jednego wentylatora jak ktoś kto robił ten układ, który w pierwszym poście wykorzystałem do planu mojego układu. Czy jest sens czynić taki zabieg?

Z dołu wymontowuje zasilacz (kwestią jego montażu zajmiemy się później) i wstawiam tam dwie 4x120 https://www.cooling.pl/phobya-gchanger-480-ver-12-black,produkt,552460.html?from_category=28_56_232

Prowadzeniem węży też zajmiemy się później, teraz chcę omówić kwestię wentylacji dolnych chłodnic. Wentylatory montuje jak radziliście po wewnętrznej stronie, tak by wydmuchiwały powietrze na zewnątrz. I teraz pojawia się pierwsze pytanie jakie wentylatory? Używałem tych https://www.cooling.pl/enermax-uctb12p-tb-silence-120mm-pwm,produkt,553012.html ze względu na dobrą kulturę pracy, ale Klaus zaproponował zmianę na inne. Czy zmieniać tu wentylatory? Czy są jakieś ciche i wydajne, które polecicie?

Kolejna kwestia przy dolnych chłodnicach to wentylacja, którą rozwiążę w ten sposób: z tej strony gdzie jest okno nie będę ciął budy, nie chcę jej oszpecić, po prostu na czas grania będę otwierał drzwi (w Cosmosie 2 otwieranie budy jest świetnie rozwiązane, naciskasz guzik i otwierasz bok, który jest zamontowany na zawiasach jak drzwi, więc to żaden kłopot, tylko 3 sekundy). Osobną kwestią jest druga strona. Czy jak tam zostawię drzwi jak są to dużo stracę? Czy wyciąć otwór wzdłuż wentylatorów i wstawić jakąś kratkę na wzór tego co jest 900D lub Temjinie 07. To chyba jest do zrobienia. Albo też od strony drzwi wstawić podświetlane wentylatory i też zrobić coś takiego jak będzie to ładnie wyglądało. Ma ktoś na to jakieś pomysły?

Acha jeszcze jedno. Wentylator z przodu ma pchać powietrze do budy, tak? Czy z tyły, tam gdzie wymontuje zasilacz też dać wentylator pchający powietrze do budy? Może da się tam walnąć 140.

 

Na razie to tyle. Reszta kwestii później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wyciąć otwór wzdłuż wentylatorów i wstawić jakąś kratkę na wzór tego co jest 900D lub Temjinie 07. To chyba jest do zrobienia. Albo też od strony drzwi wstawić podświetlane wentylatory i też zrobić coś takiego jak będzie to ładnie wyglądało. Ma ktoś na to jakieś pomysły?

Acha jeszcze jedno. Wentylator z przodu ma pchać powietrze do budy, tak? Czy z tyły, tam gdzie wymontuje zasilacz też dać wentylator pchający powietrze do budy? Może da się tam walnąć 140.

Na wyciętą dziurę możesz zamontować nawet siatkę tuningową.

 

Dołączona grafika

 

Jest tania, bardzo plastyczna i łatwa w docinaniu i montażu. Z czasem możesz pokusić się o solidniejsze rozwiązanie np. zamówić sobie wycinaną blachę pod siebie, tzn. z Twoimi wzorami, z pewnością będziesz zachwycony i Twoja wymarzona buda tylko zyska. 

 

Możesz też użyć gotowych grilli 4x120. Np. 

 

Dołączona grafika

 

Osobiście bym nie ciął, z tego co widzę, to "przyblokuje" Ci "półtora" wentylatora. Najpierw nic nie rób i zmierz wydajność z założonym bokiem i bez. Dopiero na podstawie różnicy wydajności dojdź do wniosku, czy warto ciąć. Moim zdaniem nie będzie to wielka różnica.  

 

Co do kierunków wentylatorów, już pisałem. Nie wiem czy zrozumiałem Cię z tym wentylatorem zamiast zasilacza, ale proponuję taki układ (ponumerowałem wentyle, aby ułatwić dyskusję o nich) : 

 

Dołączona grafika

 

 

10tka w tę stronę, ponieważ zwiększy ciśnienie powietrza w piwnicy, w drugą stronę byłoby bez sensu. Jak rozumiem, dwie chłodnice będą wywiewały w ten sposób : (widok budy z frontu)  <-[]-> ? Jednak wymagałoby to zastosowania o wiele mocniejszych wentylatorów (przedniego i tylnego) niż pozostałych ośmiu na chłodnicy. Natomiast jeśli chłodnice miałyby być w układzie (znów od frontu) :  <-[]<-  , to wtedy daruj sobie zarówno wentylator 5 i 10, bo będą całkowicie zbędne. 

 

Osobiście obstawiam rozwiązanie nr 2. czyli <-[]<- 

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator 5 został zamontowany tylko ze względów estetycznych, ładnie wygląda podświetlony przód budy.

Taki układ <-[]-< mam zamontować w którą stronę??? Bo buda stoi przy biurku. Czy na stronę biurka ma wywiewać powietrze, czy z tamtąd je brać??? Bo jest tam mało miejsca. I w tym wypadku wentylatory są po zewnętrznej stronie, tak???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maragast, ty w podłodze tej obudowy masz jakieś otwory, czy nie?

 

Dla mnie osobiście pakowanie 2x 4x 120 to przesada, szczególnie w tej obudowie, jak nie masz wylotu powietrza na boki w czesci na zasilacze.

 

Jesli juz, to sprawdzilbym ile realie miejsca zajmuja te wywiewy na bokach, czy sa 2x120 czy 3x120.

 

Osobiscie jednak zrobilbym tak:

wydmuch jak <-[]->

przy czym w podłodze wyciąłbym dziury aby zwiększyć powierzchnie pobierania powietrza - aby zassysać od dołu oraz z przodu. Do tego trzeba karmic zasilacz.

 

Wentyl 1 skierowałbym w kierunku obudowy, aby wtłaczał powietrze, jest to wymagane, bo wentyl nr 4 po prostu nie da rady, gdyż masz na suficie wentyle 2 i 3, które potrzebuja powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...