Skocz do zawartości
seba_evil

ciągły reset biosu Abit nf7-s v.2.0 + barton 2500 + ,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam od miesiąca problem na moim "weteranie".

 

* Abit nf7-s v.2.0 + barton 2500 +

bios - jeden z ostatnich jakie były dostępne pod oc (6A61 BA1BC-27)

* Thermaltake Silent Boost

* Kingston PC3200 2x512 +1024

* MAXTOR 160 (SY160PO) + Seagate 500 (ST350041 8AS)

* SAPPHIRE HD 3650 512MB DDR2 AGP zamiana z RADEON'a X1650XT, który padł od ok 3 miesięcy (był problem na HD 3650 ze sterami, zeby wogóle poszedł)

* HP LP2475W

* DVD SH-S223L

* be quiet! Pure Power L7 430W

* WIN XP SP3

Przez kilka lat chodził bez problemów (na X1650XT) no i te 3 miechy na HD 3650

 

Kompa nie włączałem przez jakieś 4-5 dni.

Wywaliło stery do grafy w Windzie... z bólem zostały przeinstalowane i wtrakcie nie obyło się bez problemów i restartów

Przy odpaleniu post, że CPU nie wykryte prawidłowo - opcja F1 albo DEL

Wszedłem do BIOS i ustawiłem Bartona jak zwykle na 2200 (2000x11) + inne ustawienia jakie były dotychczas.

Potem poszło, Winda uruchomiła się normalnie, ale dopiero po kilku razach

Następnego dnia to samo....

To, do czego udało mi się doprowadzić to to, że praktycznie zawsze pierwsze uruchomienie kompa to wejście do BIOS i ustawienie wszystkiego od początku.

Potem wejście do Windy bez problemu. Jak komp chodzi to nigdy się sam nie restartuje- jest ok.

Temp na wszystkich podzespołach są ok.

 

To co zrobiłem:

 

1. Wymieniłem baterię w BIOSie

2. Wymieniłem pastę na procu

3. Podopinałem kable

4. Pozamieniałem miejscami pamięci / potestowałem na każdej z osobna (obecnie mam 3 kości Kingstona 2x512 +1024)

5. Testowałem na 1 twardzielu (bez DVD i drugiego)

6. Kondensatory na płycie wyglądają ok, nic nie "puchnie"

 

Sytuacja bez zmian.

Czasami był problem, bo zawieszał się komp w Biosie, czasami 2-3 razy miał restart żeby wejść do BIOS

Kilka razy do Windy ciężko było wejść, ale to było przez 1-2 dni.

 

Mam pytanie co może być przyczyną resetowania się biosu?

Może jest jakieś ustawienie w samym Bios'ie.....

Nie mam niestety dostępu do innych Bios'ów oprócz aktualnego i oryginalnego.

Gdzieś czytałem,że grafa - jej stery mogą powodowac konflikty z mobo (tylko nie pamiętam czy chodziło o szynę czy coś innego).

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz oglądałem kondensatory (nie wyjmując płyty) i jak na moje oko wszystko jest ok - żaden nie "spuchł".

Wyjmę płytę i posprawdzam jeszcze raz kondensatory... mam nadzieję, że znajdę przyczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego czas wymienić baterię podtrzymującą bios. Model baterii to 2032. to jest to okrągłe srebrne coś w prawym dolnym rogu Dołączona grafika

 

Widzę, że się troche pospieszyłem z postem, kolega już wymienił baterię.

 

p.s.

Mam sporo biosów MERLINA, w tym ostatnie D27. Jakby co moge podesłać, może pomogą :-)

Edytowane przez dr_Misiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Już jest chyba po problemie. Komp ładuje się od kilku dni bez resetu BIOS'a :-)

Parę dni przed Świętami coś mnie tknęło i wymieniłem jeszcze raz baterię w BIOS'ie tym razem na Maxell'a z datą ważności do XII 2020 roku.

Najprawdopodobniej ta wcześniejsza, którą wymieniłem (SONY) przeleżała ładnych kilka lat w sklepie, albo trafiłem na jakieś badziewie.

A co do bios'a to ten co mam D27 na razie śmiga i nie będę na razie kombinował, niemniej jednak wielkie dzięki dr_Misiek.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim abicie lepiej sprawuje się D26. Nie wiem czemu ale na D27 miałem restarty przy OC 2500@3200 na D26 na budżetowych pamiątkach leci FSB 220 jeden do jeden :-)

 

A co do baterii to tak już bywa. Dwa lata temu kupiłem notebooka z asusa i po 10 miesiącach przestał trzymać bios. Wymiana baterii i jak ręką odjął :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...