Skocz do zawartości
faro666

mały serwer plików na płycie głównej starego laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się intensywnie na skleceniem czegoś takiego. Czy to w ogóle ma szanse na powodzenie?

Mam dwa dyski SATA nieużywane i chciał bym zrobić z nich jakiś pożytek. Planuję kupić za bezcen jakąś używaną płytę główną laptopa z procesorem, do tego podpiąć dyski na przejściówce mSATA -> SATA (w miejsce dysku i napędu optycznego) Wszystko miało by działać pod kontrolą FreeNAS. Jestem w pełni świadom tego że z routerm który posiadam (ovislink wl1600) nie osiągnę jakiejś zabójczej wydajności. NAS używany będzie główne do trzymania zdjęć, muzyki i plików tekstowych. Traktuję ten pomysł z przymrużeniem oka, w ramach okazji do pomajsterkowania;-) Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakaś full integra od VIA, pasywnie chłodzona + zasilacz okrojony z wentylatora (o ile podoła)? Ostatnio trochę się tego pojawiło na Allegro. Wydajności kosmicznej wszak nie trzeba, a przy takim zastosowaniu pewnie będzie zadowalająco :).

Sam rozważam zakup, aby postawić serwer VPN obsługujący wiele połączeń i RADIUS na W2k3 - obecny, głównie plikowy + torrenciarnia + VPN (PPTP; jeden klient max) jest @XP Pro.

 

@Tapatalk

Edytowane przez AragornPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam się intensywnie na skleceniem czegoś takiego. Czy to w ogóle ma szanse na powodzenie?

Mam dwa dyski SATA nieużywane i chciał bym zrobić z nich jakiś pożytek. Planuję kupić za bezcen jakąś używaną płytę główną laptopa z procesorem, do tego podpiąć dyski na przejściówce mSATA -> SATA (w miejsce dysku i napędu optycznego) Wszystko miało by działać pod kontrolą FreeNAS. Jestem w pełni świadom tego że z routerm który posiadam (ovislink wl1600) nie osiągnę jakiejś zabójczej wydajności. NAS używany będzie główne do trzymania zdjęć, muzyki i plików tekstowych. Traktuję ten pomysł z przymrużeniem oka, w ramach okazji do pomajsterkowania;-) Co o tym myślicie?

 

A czy do takich prostych zadań nie lepszy by był dysk zewnętrzny z LAN podłączony do routera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać o kliencie torrent który też chciał bym tam umieścić:P ta płyta na intelu wygląda interesująco. :D myślałem bardziej żeby stworzyć coś na "elektro śmieciach" ale nie ukrywam że ta płyta wyglądała by dużo lepiej.

Często sprzedają płyty laptopow już z prockiem i ramem za grosze. Czy takie ustrojstwo po pdpieciu zasilacza i dyskow w ogole ruszy?

A jakaś via epia czy coś w tym stylu?

Dzięki za zainteresowanie.

 

Wysyłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez faro666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta do laptopa ma mniej foremny kształt i zajmuje więcej miejsca niż mATX, jeśli chodzi o rozłożystość. Zresztą bez obudowy ani wtyczka zasilacza nie będzie się dobrze trzymać, ani dysku solidnie nie umocujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj plyty D945GSEJT

uzywke kupisz za 120-160zł (ma juz wbudowy zasilacz) jedynie potrzeba zewnętrzną kostke na 19V ktore są bardzo tanie 60W chyba 20zł widzialem.

 

calosc dziala pasywnie i ma maly pobor prądu, na dodatek za grosze kupujesz matryce z laptopa i podłaczasz pod złacze LVDS

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taka płyta?

http://www.asus.com/Motherboard/P5SMX_SE/#specifications

Plus jakis celeron ktorego puszcze na 1 ghz albo mniej (da sie?) Całość 84zl będzie kosztować. Dało by rade po obniżeniu taktowania procesora puścić go pasywnie? ile take coś może siorbac pradu? Zasilacz 100w styknie?

 

 

Wysyłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj plyty D945GSEJT

uzywke kupisz za 120-160zł (ma juz wbudowy zasilacz) jedynie potrzeba zewnętrzną kostke na 19V ktore są bardzo tanie 60W chyba 20zł widzialem.

 

calosc dziala pasywnie i ma maly pobor prądu, na dodatek za grosze kupujesz matryce z laptopa i podłaczasz pod złacze LVDS

 

możesz rozwinąć kwestię podłaczania matrycy przez to złącze? masz tak ustawione, potrzebny jest jakiś konkretny typ matrycy?

Edytowane przez krzynek1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz rozwinąć kwestię podłaczania matrycy przez to złącze? masz tak ustawione, potrzebny jest jakiś konkretny typ matrycy?

 

google it

Ja osobiscie nie podłaczalem, ale wiem ze sie da, kwestia odp kabla ze złaczami i trzeba w datasheecie mobo sprawdzic jaką res obsluguje (czasami tylko jedną, czasami kilka)

 

Aktualnie mam plyte DH61AG ktora ma LVDS i eDP, ale nie mam czasu wyrzezbić sobie kabla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis kupilem ta płytkę.

http://allegro.pl/intel-desktop-board-d425kt-z-procesorem-1-80ghz-i3046959042.html

Rozumiem ze mogę ja zasilić zwykłym zasilaczem atx 350w? Jak sądzicie ile może pobierać taki zestaw (plyta + 2xhdd) z 40w pod obciążeniem?

 

Edycja: wszystko już ustawione, NAS śmiga aż miło. Zastanawiam się teraz czym to zasilić. Obecnie robi to 400w klamot znaleziony w szafie. Trochę jednak hałasuje i pewnie (przez słaba wydajność energetyczna) pobiera więcej niż powinien>_> fajna by była jakaś przetwornica dc-dc do 80W i zasilacz kostka. Możecie polecić jakiś konkretny model w rozsądnej cenie?

Wysyłane z mojego XT910 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez faro666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...