Skocz do zawartości
Axcel

Czy mogę położyć dysk na głośniku?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mogę położyć pracujący dysk SSD albo HDD na głośniku (który też jest podłączony do zasilania)?

 

Czy w szkołach już nie uczą o polu magnetycznym?

 

btw SSD/HDD wcale nie musi być podłączony

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob sobie test : Połóż na dysku magnes neodymowy i zobaczysz nie znikinie nic ( co niektórzy za dużo filmów się naogladali )..

By zniszycz w ten sposób dane na dysku trzeba bardzo silnego pola Magnetycznego !

Zrezta w samym dysku mamy 2 magnesy neodymowe i jakoś nic się nośnikowi nie dzieje..

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pola magnetyczne go jedno. Jak Kwazor napisał, nie przeszkadza.

Są jeszcze wibracje pochodzące od pracującego głośnika. Jeśli to będzie sub lub coś z większym nośnikiem niskotonowym, może to nie wyjść dyskowi na zdrowie (jeśli oba będą pracować jednocześnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o zniszczenie danych na dysku, a uszkodzenie mechaniki dysku, polecam przy pracującym dysku połozyc na nim komórkę i wykonywac połączenia, lub przy głośnikukolumnie, oczywiście nie twierdzę że uszkodzenie nastapi natychmiast po minucie, ale na pewno nastąpi i nie jest to 100% bezpiecznie, to tak offline jak juz rozdajecie minusy za moją poprzednią jacyś "znawcy" odpowiedź i dla odmiany wiem to z doświadczenia ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem to z doświadczenia Dołączona grafika

 

Tylko że dysk nie uszkodził się "od głośnika" a od upadku, pewnie zsunął się od drgań ;)

Ile takich dysków zepsułeś na głośniku? Bo to że padł ci jeden dysk, który leżał kilka minut na głośniku o niczym nie świadczy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no przepraszam że nie poświęciłem więcej dysków tylko jeden ...

to tak jakbym wykręcił po nakrętce przy felgach w aucie i tak jeździł, może sie coś stanie a może nie ...

dajcie mi 10 dysków to sprawdzę ... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam niczego mądrzejszego nie napisałeś, tyle ja moge udowodnić co i ty, dysponujesz testami labolatoryjnymi ? masz jakieś wyniki analiz ?

pisze co widziałem, zróbcie test na stronie, chętnie zobaczę Dołączona grafika

 

 

edit:

cyt.chip

 

Jedno trzeba wziąć pod uwagę: jeśli zbliżymy magnes do dysku twardego w trakcie pracy napędu, może on odciągnąć głowicę albo spowodować nacisk na talerze. W takim przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie do błędu zapisu lub fizycznych uszkodzeń, czego efektem może być utrata danych.

Edytowane przez TSRules

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie zauważyłeś, że temat dot. położenia dysku na głośniku. Co to znaczy? Ano chodzi o położenie dysku na takim drewnianym pudełku w którym zabudowany jest głośnik. Opisane wyżej skutki może wywołać zabawa z silnym magnesem neodymowym i dyskiem hdd. W głośniku mamy najczęściej znacznie słabszy magnes, ekranowany, oddalony kilka cm od drewnianej obudowy. Pole magnetyczne jest w tym miejscu znikome.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Talerzowy dysk można położyć na głośniku, ale wibracje wywołane dźwiękiem mogą miec negatywny wpływ na żywotność dysku. Przykładem jest tu stosowanie dysków z serii green przykręconych do obudowy, tworzące tym samym macierz, np 5 dysków. Wibracje jakie każdy z nich generuje przekładają się na działanie innych dysków. Międy innymi dlatego dyski macierzowe są znacznie droższe, gdyż są dedykowane do pracy ciałgej w warunkach o zwiększonch drganiach i hałasie.

 

Ogólnie z dyskiem najlepiej obchodzić się jak z jajkiem.

 

Co do magnesów - ważne jest ułożenie pola magnetycznego, czyli jak się rozkładaja linie w stosunku do talerzy.

 

Dyskom SSD w sumie nic nie szkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że dysk nie uszkodził się "od głośnika" a od upadku, pewnie zsunął się od drgań Dołączona grafika

Ile takich dysków zepsułeś na głośniku? Bo to że padł ci jeden dysk, który leżał kilka minut na głośniku o niczym nie świadczy.

 

Zgadzam sie z Klausem. Moj Goflex lezy na subwooferze z zestawu Z540 juz od ponad roku i nic mu nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie:

-nie da się już uszkodzić danych na talerzu za pomocą magnesu stałego.

-współczesne dyski sa robione w 99% z materiałów niemagnetycznych, poza łożyskami i obudową napędu głowicy.

 

Dane usuwa się zmiennym polem magnetycznym o wysokiej częstotliwości, dużym natężeniu i stopniowo opadającej amplitudzie. Magnesem stałym nie da się uszkodzić danych na współczesnych dyskach, bo zwyczajnie nie istnieją takie silne magnesy. Sam mam na biurku WD20EARX na którym czasem leżały magnesy 45SH (NdFeB), bez wpływu na jego pracę.

 

Wibracje to dużo większy problem, teoretycznie nawet niewielki wstrząs w złym momencie może uszkodzić dysk. O ile dobrze pamiętam, w raporcie Google sprzed roku stwierdzono, że główna przyczyna awarii dysków w macierzach to właśnie wibracje. I, przy okazji, że dyski pracujące powyżej 50*C psują się rzadziej niż pracujące w okolicach 40*C.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj pierdziawek w laptopie do kolumn....

 

Poza tym w laptopach dyski czesciej padaja od ruchow calym laptopem typu dynamiczne machnięcia, zamknięcia klapy albo upadki.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...