Skocz do zawartości
Patrycjusz

Zestaw komputerowy za około 3000 PLN ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję zakup komputera. Głownie będzie służył do programowania, oglądania filmów w HD i pracy na wirtualnych maszynach (z systemami linux, mac os x, android - ADV itp). Chciałbym też pograć w obecne i nadchodzące tytuły. Zastanawiam się pomiędzy zestawami na marzec za 2500 (link) i 3000 PLN (link). Oczywiście propozycja zmian komponentów lub "mieszania" zestawów mile widziana. Chciałbym się zmieścić w kwocie 3000 PLN.

 

Moje pytania/przemyślenia:

  • Czy warto dołożyć do i5-3350P? Do wirtualizacji na pewno plusem będzie VT-d. Zintegrowana procesor graficzny jest mi zbędny.
  • Dobrze by było, żeby płyta miała 3 złącza SATA 3.
  • Potrzebuję dysku SSD o pojemności ~120 GB. Dobrym pomysłem jest zamiana Plextor M5S 128GB na OCZ Vertex 4 128 GB? OCZ na allegro można kupić od ręki za lekko ponad 430 PLN z przesyłką.
  • Szukam też obudowy z dobrym filtrem przeciwkurzowym. Warto kupić SilentiumPC Gladius X80 Pure Black czy są jakieś tańsze odpowiedniki?
  • Od ceny zestawu można odliczyć HDD i napęd.
  • Zapewne przydałby się inny cooler na procesor - cichszy i wydajniejszy?
Uwzględniając większość rzeczy które wymieniłem ułożyłem taki zestaw:

 

Procesor: Intel Core i3-3220 / Intel Core i5-3350P - 445 / 655 PLN

Płyta Główna: MSI Z77A-G43 (szkoda, że ma tylko 2 złącza SATA 3) - 325 PLN

Pamięć: Crucial Spektek 8GB 1333 MHz - 182 PLN

Karta Graficzna: Sapphire HD 7870 XT - 899 PLN

Dysk SSD: OCZ Vertex 4 128GB - 459 PLN

Zasilacz: SilentiumPC Deus 600W / Corsair CP-9020060-EU (nie jestem przekonany do zasilacza SilentiumPC, odpinane złącza w Corsair) - 225 / 284 PLN

Obudowa: SilentiumPC Gladius X80 Pure Black - 355 PLN

Cooler na procesor: ? - ? PLN

 

Łączna cena (i3, Deus, bez coolera): 2890 PLN - KOSZYK

Łączna cena (i5, Corsair, bez coolera): 3159 PLN - KOSZYK (mogło by być mniej)

 

Proszę o rady i z góry dziękuję.

 

Edit: Cena dotyczy oczywiście samej jednostki centralnej. Komputer będzie pracował z systemem Windows 7/8 i będzie podłączony pod monitor (lub dwoma) o rozdzielczości 1920x1200 lub 1920x1080.

Edytowane przez Patrycjusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw bez modularnego zasilacza:

Płyta: ASRock Z75 Pro3

Procesor: Intel Core i5-3350P

Pamięć: Corsair Vengeance 8GB (low profile)

Karta: Sapphire HD7870 XT

Dysk: OCZ Vertex 4

Zasilacz: XFX 550W

Obudowa: SilentiumPC Gladius M40

Suma: 2988,01

 

 

Zestaw z modularnym zasilaczem:

 

Płyta: ASRock Z75 Pro3

Procesor: Intel Core i5-3350P

Pamięć: Corsair Vengeance 8GB (low profile)

Karta: Sapphire HD7870 XT

Dysk: OCZ Vertex 4

Zasilacz: Corsair CX600M

Obudowa: SilentiumPC Gladius M40

Suma: 3033,01

 

 

 

Płyta lepsza jak Z75 nie jest potrzebna ponieważ i tak OC procesora zablokowano (tylko 400Mhz), chłodzenie nie jest potrzebne ewentualnie jak wolisz cichsze możesz dokupić Fera Pro HE1224 (ale skoro tamten starczy czy jest sens?).

 

P.S. Jeśli chcesz tańsze modularne to masz te Thermaltake Smart 630W, OCZ ModXSteam 500W, Thermaltake Smart 550W (jednak na zasilaczu nie ma co oszczędzać)

Edytowane przez XarduneK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dopłacać do i5-3470? Ma 0,1 GHz (0,3 przy turbo) różnicy między i5-3350P, zintegrowany układ graficzny, Technologia Intel® vPro™ i Technologia Intel® Trusted Execution.

 

@XarduneK: ASRock Z75 Pro3 nie posiada wewnętrznego złącza USB 3.0 którego będę używał. Czy jest zauważalna różnica między ramami 1333, a 1600 MHz? Szkoda, że SilentiumPC Gladius M40 ma z przodu tylko jeden port USB 3.0 (nie tak jak SilentiumPC Gladius X80 - 2) ale różnica w cenie mnie chyba przekonała Dołączona grafika

Edytowane przez Patrycjusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASRock Z75 Pro3 nie posiada wewnętrznego złącza USB 3.0 którego będę używał. Czy jest zauważalna różnica między ramami 1333, a 1600 MHz? Szkoda, że SilentiumPC Gladius M40 ma z przodu tylko jeden port USB 3.0 (nie tak jak SilentiumPC Gladius X80 - 2) ale różnica w cenie mnie chyba przekonała Dołączona grafika

 

Jak wół stoi FRONT USB 3.0 na krawędzi laminatu.

Mimo wszystko brałbym Z77 jeśli można w tej cenie też dostać i to z 3 letnią gwarancją, np MSI Z77A-G43

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wół stoi FRONT USB 3.0 na krawędzi laminatu.

Faktycznie. Patrzyłem tylko na opis i jakoś mi uciekło.

 

Mimo wszystko brałbym Z77 jeśli można w tej cenie też dostać i to z 3 letnią gwarancją, np MSI Z77A-G43

Tylko 11 PLN różnicy. Co jeszcze po za gwarancją działa na korzyść MSI?

 

Edit:

@XarduneK: Na zasilaczu już raz oszczędziłem i od tej chwili wiem, że to coś na czym oszczędzać nie można Dołączona grafika

Edytowane przez Patrycjusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro procesor nie nadaje się do podkręcania to jest sens brać ramy z radiatorami? Nie wystarczą np takie Good Ram GR1333D364L9/8GDC?

 

Edit:

 

Na chwile obecną zestaw wygląda tak:

 

Procesor: Intel Core i5-3350P / Intel Core i5-3470 - 655 / 705 PLN

Płyta Główna: MSI Z77A-G43 - 325 PLN

Pamięć: Crucial Spektek 8GB 1333 MHz - 149 PLN

Karta Graficzna: Sapphire HD 7870 XT - 899 PLN

Dysk SSD: OCZ Vertex 4 128GB - 430 PLN (kupiony)

Zasilacz: Corsair CP-9020060-EU - 286 PLN

Obudowa: SilentiumPC Gladius M40 - 199 PLN

Cooler na procesor (opcjonalnie): SilentiumPC Fera Pro HE1224 - 95 PLN

 

Łączna cena (i5-3350P, bez coolera): 2943 PLN - KOSZYK

Łączna cena (i5-3470, bez coolera): 2993 PLN - KOSZYK

Edytowane przez Patrycjusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro procesor nie nadaje się do podkręcania to jest sens brać ramy z radiatorami? Nie wystarczą np takie Good Ram GR1333D364L9/8GDC?

 

Jedno (podkręcanie cpu) z drugim (radiatorami na ramie) nie ma nic wspólnego. Radiatory to gadżet bardziej niż coś co jest pamięciom potrzebne. Czasami wysokie radiatory potrafią kolidować z chłodzeniem cpu. Linkowane Goodramy są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając płytę na chipsecie Z75 / Z77 możesz podkręcić i5-3350P / i5-3470 poprzez mnożnik Turbo + szynę BCLK o kilkaset MHz. Jeśli nie planujesz w ten sposób podkręcać, możesz trochę zaoszczędzić na płycie, biorąc tańszą na chipsecie B75, np. Gigabyte GA-B75-D3V lub MSI B75A-G43:

http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b75-d3v-b75-dualddr3-1600-sata3-4xsata2-dvi-d-sub-gblan-atx-458746/

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b75a-g43-b75-dualddr3-1600-sata3-5xsata2-hdmi-dvi-gblan-atx-459601/

Boxowe chłodzenie od Intela powinno być w miarę ciche, więc zakup dodatkowego chłodzenia przyniesie korzyści głównie pod względem trochę niższych temperatur (które mogą mieć znaczenie, jeśli chcesz trochę podkręcić procesor, w przeciwnym wypadku wydawanie 100 zł na dodatkowe chłodzenie wydaje się średnio opłacalnym interesem).

Jeśli chodzi o zasilacz, to jeżeli zależy Ci na czymś z modularnym okablowaniem, warto rozważyć zakup Thermaltake Smart SE 630W:

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-630w-sps-630mpcbeu-549805/

Trochę mocniejszy od Corsaira (mocniejsza o 36W linia 12 V), ponadto ma większą ilość złącz modularnych. Swoją drogą, 9 zł drożej jest już wersja 730W, blisko 100W mocniejsza i mająca o dwie wtyczki PCI-E więcej:

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-730w-9sps-730mpcbeu-549806/

Przy tak małej różnicy w cenie, warto rozważyć jej zakup, nawet jeśli nadwyżka w postaci większej mocy najprawdopodobniej nie zostanie wykorzystana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając płytę na chipsecie Z75 / Z77 możesz podkręcić i5-3350P / i5-3470 poprzez mnożnik Turbo + szynę BCLK o kilkaset MHz. Jeśli nie planujesz w ten sposób podkręcać, możesz trochę zaoszczędzić na płycie, biorąc tańszą na chipsecie B75, np. Gigabyte GA-B75-D3V lub MSI B75A-G43:

http://www.morele.ne...lan-atx-458746/

http://www.morele.ne...lan-atx-459601/

Decyzja padła na MSI Z77A-G43 z powodu 2 złącz SATA3.

 

Boxowe chłodzenie od Intela powinno być w miarę ciche, więc zakup dodatkowego chłodzenia przyniesie korzyści głównie pod względem trochę niższych temperatur (które mogą mieć znaczenie, jeśli chcesz trochę podkręcić procesor, w przeciwnym wypadku wydawanie 100 zł na dodatkowe chłodzenie wydaje się średnio opłacalnym interesem).

W takim wypadku przetestuje BOXa i ew w późniejszym terminie dokupię coś innego.

 

Jeśli chodzi o zasilacz, to jeżeli zależy Ci na czymś z modularnym okablowaniem, warto rozważyć zakup Thermaltake Smart SE 630W:

http://www.morele.ne...0mpcbeu-549805/

Trochę mocniejszy od Corsaira (mocniejsza o 36W linia 12 V), ponadto ma większą ilość złącz modularnych. Swoją drogą, 9 zł drożej jest już wersja 730W, blisko 100W mocniejsza i mająca o dwie wtyczki PCI-E więcej:

http://www.morele.ne...0mpcbeu-549806/

Przy tak małej różnicy w cenie, warto rozważyć jej zakup, nawet jeśli nadwyżka w postaci większej mocy najprawdopodobniej nie zostanie wykorzystana.

Jakoś jestem bardziej przekonany do niezawodności firmy Corsair niż Thermaltake (nie popieram tego żadnymi testami). Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś jestem bardziej przekonany do niezawodności firmy Corsair niż Thermaltake (nie popieram tego żadnymi testami). Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

Osobiste przekonania to jedno, rzeczywistość to drugie. Generalnie obie firmy są w miarę znane i rozpoznawalne jako produkujące komponenty PC, ciężko byłoby tutaj zbadać, która oferuje bardziej niezawodny sprzęt. Ja brałbym po prostu lepszy produkt, niezależnie od firmy, jaka go produkuje. Stare przywiązania do konkretnych producentów zwykle tylko przeszkadzają przy obiektywnym doborze jak najbardziej optymalnych podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...