Skocz do zawartości
Htpc

Jaki HTPC pod XBMC, Chrome (Win/Linux)?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuje złożyć sobie HTPC, obecnie używam Raspbmc na Raspberry PI ale nie do końca spełnia moje oczekiwania, po za słabą wydajnością (wolne menu itp) głównie brakuje mi przeglądarki Chrome (z działającym Flash Player). Niestety nie orientuje się za bardzo w dostępnym na rynku sprzęcie, więc liczę na Waszą pomoc.

 

Moje oczekiwania:

- energooszczędność

- bezproblemowe, płynne odtwarzanie filmów full HD 1080p, 3D, z dzwiękiem DTS/AC3

- płynne bezproblemowe działanie przeglądarki Chrome z Flash Playerem

- płynnie działające XBMC

- system, jeszcze się nie zdecydowałem, Ubuntu/Windows 7 - nie mam doświadczenia z XBMC na windowsie - może Wy macie?

- jeśli będzie windows to możliwość pogrania w niezbyt wymagające gry np. Need For Speed - jeśli będzie trzeba dużo dołożyć kasy to nie jest konieczne

 

Co do sprzętu:

Mam:

- dysk zew. 1T USB3

- 1 x 4GB DDR3 1333 MHz (PC3-10700)

- klawiature Logitech K700

Potrzebuje całą reszte, czyli:

- mały dysk SSD: 40, 64GB

- płyta główna z możliwością włożenia ramu DDR3 który podałem wyżej, USB 3.0

- procesor, grafika

- obudowa nie musi być bardzo mała i nie musi być ładna, komputer i tak będzie schowany do szuflady pod tv (jeśli będzie wystarczająco cichy) lub do drugiego pokoju a tylko będzie pociągniety kabel HDMI

- wyjściem HDMI

- zasilacz

- sensowne wydajne (w miarę ciche) chłodzenie

 

Jeśli o czymś zapomniałem podpowiedzcie, z góry dzięki za pomoc.

Edit: chciałbym wydać jak najmniej, tj. nie chce sprzętu który przerasta moje oczekiwania, mój absolutny max to 1200zł ale wydaje mi się że da radę złożyć coś za dużo mniej? Dołączona grafika

Edytowane przez Htpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G1610 na b75, obudowa jak nie mała to brutus 430 to się chyba nazywało...

Ten 'potwór' zmieści się w 100w więc nie ma co szaleć z zasilaniem, chłodzenie box potrafi być bardzo ciche jak i bardzo głośne, jakbyś postawił obudowę tak, aby zasilacz był na górze to procesor może być nawet w pasywie. Płytę dobierz sam wedle uznania, na radę dotyczącą zasilacza jeszcze poczekaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno G1610 da radę z płynnym odtwarzaniem full HD, filmów 3D, obrazów blue ray? Wstępnie myślałem o i3 3225 z Intel HD 4000 - niestety jest dość drogi ok 500zł ale może bym się zmieścił ze wszystkim jakoś tylko pytanie czy jest sens ;) Czy zobaczę różnicę. Z tego co widzę oba procki są w miarę energooszczędne, tj. 55W

 

PS Pytanie dodatkowe: jaki całkowity pobór mocy mam oczekiwać przy odtwarzaniu filmów/średnim obciążeniu procesora na takim zestawie. 60W? 100W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3d nie mam pojęcia, z najcięższym h264 hi10p powinien sobie poradzić softwareowo, 3d to może w zależności od metody być

(55w podają dla wszystkich 2 jajowych ivy o nie obniżonnym zegarze, g1610 to może 20)

całość z monitorem na g530 szacuję u siebie na 100w, g1610 ma wyższy zegar, ale ivy ciągnie minimalnie mniej to będzie coś koło tego przy pełnym stresie cpu, igp i dysku

 

 

 

3225 tylko do gier, tak to g2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FullHD, Bluray - bez zająknięcia. Obrazy 3D - musisz sprawdzić, czy wbudowany układ graficzny to obsługuje.

 

EDIT: @zakius - żeby nie mieć problemów z 3D to GPU musi mieć obsługę HDMI 1.4. Pentiumy czy Celerony Sandy Bridge tego nie zapewniają, dlatego trzeba się dobrze przyjrzeć tym na IB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może jakaś karta graficzna na PCI-E z pasywnym chłodzeniem i wyjściem HDMI będzie lepsza? - chociaż pewnie taka karta pobiera sporo prądu.

Ok wiec procek mniej więcej wiem: g2020 a jeśli będę chciał gry i 3D to i3-3225. Zawsze mogę kupić na początek g2020 i jak nie będzie mi wystarczał to zamienić na i3.

Teraz jaki zasilacz? - żeby było cicho i energooszczędnie.

Edytowane przez Htpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, znalazłem tutaj taką płytę gł. (http://allegro.pl/intel-dq77kb-thin-mini-itx-ivy-bridge-2xlan-kvm-i3090838305.html) ale nie rozumiem dwóch rzeczy:

1. płyta jest z zintegrowanym zasilaniem 19V - co to oznacza? Jest w zestawie kabel który podłączam do gniazdka i do płyty i to wszystko? Czy jeszcze czegoś potrzebuje?

2. zintegrowana karta graficzna Intel HD 100/200 - tzn. że jest na tej płycie karta graficzna? I jak kupię procesor z gorszą grafiką to ta na płycie będzie używana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę chcesz wydać 600zł na sama płytę? (w budżecie 1200zł)

Kup jak koledzy wyżej radzą, nie będzie działać ci 3D na integrze to dokupisz dodatkowa k. graficzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy chce wydać - raczej nie, po prostu jestem ciekawy o co chodzi z tym zintegrowanym zasilaniem na 19V

 

OK więc wstępnie:

 

płyta: GIGABYTE GA-B75M-HD3 - http://allegro.pl/gi...3123062038.html - będzie ok? co innego?

pamięć: mam kość 4GB DDR3 1333MHz

procesor: g2020

zasilacz: hmm energooszczędny i cichy ale nie wiem jaki, może 19V? Tylko one są max 70W? Starczy?

obudowa: znajdę coś używanego do 100zł - chyba Dołączona grafika ?

dysk: hmm nie wiem czy brać najtańszy Scandisk czy droższy Samsung SSD 840 i chyba będzie 120GB bo widzę że różnica w cenie między 64 a 120 jest b. mała

 

Jeśli iGP okaże się za słabe to zmienię z czasem procka na i3-3225/lub dokupię kartę graficzną - chociaż tutaj pewnie muszę się liczyć z znacznym wzrostem poboru prądu czego chciałbym uniknąć.

 

 

@zakius:

naspsałeś "...g1610 to może 20" tzn 20W? g1610 będzie bardziej energooszczędny niż g2020? W specyfikacji widzę że oba mają 55W

Edytowane przez Htpc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiego. Tdp jest wyznaczane dla całego segmentu i najwyżej najmocniejsza wersja się do niego zbliża. Pobór mocy jest minimalnie większy niż wydzielane ciepło. G1610 to g2020 z niższym zegarem i być może mniejsza ilością pamięci podręcznej. Przy pełnym obciążeniu będzie brał na pewno mniej, w idlu tak samo(zegar spada do tego samego poziomu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podmieniłem w kompie G530 na G1610 o ile w wydajności samego procesora nie ma większej różnicy to pod względem poboru energii jestem mocno zaskoczony.

 

Na platformie:

Asrock H61M-ITX

2x2GB Patriot

SSD LiteOn E200-160

AIO DIC0104, czyli przetwornica ADD12P6020 i jakiś chiński zasilacz 12V

 

Wyniki odpowiednio dla G530 / G1610:

 

-IDLE po 5 minutach bezczynności: 17 / 15,5W

-OCCT CPU(linpack) 10 minut: max. 51,9 / 32,3W

-CCCT CPU+GPU 10 minut: max. 64,5 / 46,3W.

 

Temperatury pod obciążeniem niższe o jakieś ~9stopni w porównaniu do G530.

Pobór całej platformy oczywiście.

 

CoreTemp dla G1610 podaje niecałe 13W poboru przez procesor przy pełnym obciążeniu samego CPU i ok. 17,5W CPU+GPU.

Edytowane przez honor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jest to płyta bez złącza zasilania ATX, tylko z wejściem 2pin na 12/19V to znaczy że wymaga takiego zasilacza (jak Laptop). Reszte napięć sobie tworzy sama dzięki wbudowanej przetwornicy(jak Laptop ;p )

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta na E350 załatwia wszystkie moje potrzeby pod XBMC ale ja olewam 3D więc musiałbyś się zorientować. XBMC dekoduje wszystko poprzez wbudowana kartę graficzną użycie przy fullHD wynosi wtedy około 20%, pobór prądu całego zestawu to 20W

 

http://www.ceneo.pl/10726111

 

do tego kupujesz zasilacz picoPSU 90W zasilany z 12V i masz malutki tani komp

a jak nie oszczędzasz to

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Flimbox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Moze byc taki HTPC : 

 

 Dysk Adata SSD Premier Pro SP600S3 32GB SATA3 
PROCESOR AMD APU A4-4000 3.0GHz BOX (FM2) (65W) 
MSI FM2-A75IA-E53 AMD A75 DDR3 MINI-ITX BT WIFI 
PAMIĘĆ KINGSTON 4GB DDR3 1333MHz PC3-10600 CL9 FV 
MINI ITX CZARNA 150W 
NAPĘD COMBO BLURAY LG CT10N SATA

 

Wyjdzie okolo 1250  PLN

 

Jest jeszcze cos takiego MINIX NEO X5mini okolo 350 PLN

 

Processor  Rockchip RK3066 Dual-Core Cortex A9 Processor (1.6GHz) GPU Quad-Core Mali 400 Memory  1GB DDR3 Internal Storage 8GB NAND Flash Wireless Connectivity  802.11 b/g/n Wi-Fi OS  Android™ Jelly Bean 4.2 Video Output HDMI™ 1.4a, Full HD 1080p, 3D movie file format supported Audio Output  HDMI™ 1.4a two channels, Optical S/PDIF AC3 multi-channel Peripheral Interface  RJ-45 Ethernet jack (10/00Mbps) SD/MMC card reader (SD 3.0, MMC V4.41) USB 2.0 HOST port x 2 IR receiver (built-in, remote included) Power  DC 5V, 2A adapter included (CE, FCC, CCC certified) Supported Video Format  AVI/RM/RMVB/MKV/WMV/MOV/MP4/WEBM/DAT(VCD format) VOB(DVD format)/MPEG/MPG/FLV/ASF/TS/TP/3GP…etc Supported Audio Format MP3/WMA/WMV/APE/OGG/FLAC/AAC…etc Dimensions 98x98x22.8 mm

 

 

Pozdrawiam  Rudi

Edytowane przez Rudi_m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...