Skocz do zawartości
KrzysztofPL

Dyski Seagate 1-3TB (np. ST2000DM001) UWAGA!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem kilka dni temu dysk firmy Seagate , model ST2000DM001 . Jest to wersja 2 talerzowa szybsza ( 210mb/s z początku dysku do 100mb/s na końcu) . Problem jednak jest inny , otóż słyszalny jest co jakiś czas powrót głowicy na talerz , pozycjonowanie , podobno najnowszy firmware CC4H eliminuje ten zgrzyt, ale niestety nie mogę go wgrać u siebie , dysk posiada firmware CC46 . Próbowałem z obrazu ISO , trybie IDE, widzi dysk, ale niestety nie wgrywa , podobnie po użyciu sposobu z windows pokazanego na You Tubie również . Czy komus udało sie zaaktualizowac podobną rewizję CC46? Dysk posiada gwarancje do 19 maja 2015 wg strony Seagate .

 

Druga sprawa ważniejsza - posiadaczy tych dysków proponuje sprawdzić programami typu MHDD z poziomu DOS lub HDDScan 3.3 z poziomu Windows testu kondycji talerzy , szybkości dostepu do poszczególnych sektorów - wyniki mogą być fatalne . Po przeskanowaniu programem MHDD całego dysku okazało się iż posiada on aż 1402 ! sektory o czasie dostepu do 150ms , co jest fatalnym wynikiem . Nie musze nikomu mówić czym to grozi w przyszłości . Moje poprzednie dyski Samsunga mimo kilku lat pracy nie mają ani jednego takiego sektora . Trzymając ważne dane na takich dyskach prosimy się sami o ryzyko ( wszakże zawsze ryzyko jest, ale zatrważająca liczba sektorów zwiększa takie ryzyko).

 

Chciałbym wiedzieć jak u was, czy wasze Seagaty ( 1Tb-3Tb) również posiadają taką ilość sektorów - w moim przypadku o 1402 sektory za dużo .

MHDD test scanu powierzchni (2xF4) i już pierwsze procenty pokazują z jakim dyskiem mamy do czynienia , podobnie HDDScan 3.3 z poziomu Windows test Butterflay Read pokazuje tę samą wartość , inne dyski ( 2 sztuki Samsunga i 1 Hitachi nie pokazują ani jednego sektora do 150ms) .

 

Oczywiście dysk Seagate przechodzi test SMART pozytywnie, jak i inne testy z programu Seagate Tools, gdyż wolniejsze sektory nie są wystarczającym powodem do gwarancji - chyba, że się mylę ??

 

Poniżej dodaje screena z MHDD .

 

post-152676-0-98144500-1364140239_thumb.jpg

 

Tym , którzy sprawdzą swoje dyski proszę o screeny , jak i sposób na aktualizację jeśli komuś się to udało .

Pozdrawiam i czekam na wasze informacje.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ST2000DM001, 2TB. Seryjnie na firmware CC24.

 

U mnie ten sam problem, jeśli chodzi o aktualizację firmware.

Używając Seagate Drive Detect, na stronie producenta otrzymałem informację, że dla mojego urządzenia nie ma nowszego firmware.

Serial Number: W1E30JBR

Model Number: ST2000DM001

Part Number: 1CH164-301

 

Skanuję sektory, podrzucę info jak zwróci mi wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panikujesz...

Sprawdz kilka dyskow i wtedy siej zamet.

A jak sam trafiles wadliwa sztuke to chyba nie musimy CI tlumaczyc co nalezy z takim fantem zrobic

 

 

Gdybym nie sprawdził kilku sztuk nie siałbym zamętu . Nie panikuję to tylko dysk z resztą dopiero początek gwarancji jeśli padnie po gwarancji kupi się inny nowy, z dyskami mam do czynienia od kilkunastu lat , widać , jak na dłoni , że producenci , a zostało ich już praktycznie dwóch , stosują dość często słabej jakości podzespoły co przekłada się na niską żywotność, wysoką awaryjność . Miałem wiele dysków dla siebie, wiele dysków naprawiłem znajomym , wiem czym grożą wolniejsze sektory , miałem kilka przypadków , gdzie sektory o wysokim czasie dostępu ( 150ms) po kilku miesiacach stały się badami UNC z powodu częstego zapisu danych w tych sektorach . Poczytaj sobie zagraniczne fora, tam również ludzie mają podobne problemy co świadczy tylko i wyłacznie o tym iz nie są to pojedyńcze wadliwe sztuki . Lepiej za wczasu niektórych ostrzec przed zakupem, lub przed trzymaniem na takich dyskach ważnych danych w nieświadomości .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, zakupiłem kilka dni temu dysk firmy Seagate , model ST2000DM001 . ble ble ble

 

Nigdzie tu nie widze wzmianki o kilku dyskach... wiec wybacz

 

Wiec do wyboru masz Seagaty w ktorych nie mozna zmienic firmware, albo gotujace sie WD'ki

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej liscie na prawo tam jest < 150, czyli czas dostepu jest do 150ms. Przy takiej gestosci zapisu to w sumie sie nie dziwie, jak masz tak malo talerzy.

 

Twoje zdjecie z lampą błyskową niestety jest dość słabo widoczne.

 

Rozumiem, jkabys przetestowal 1000 dyskow, ale jeden....

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowalem 3 dyski , dziś dostałem email ze strony sklepu iż u nich również pojawiaja sie wolniejsze sektory , widac ten typ tak ma,ale zle swiadczy to o producencie jak i zywotnosci dysku. Mialem stycznosc z innym dyskiem podobnej pojemnosci i 1tb/talerz i nie bylo zadnych wolniejszych sektorow. Zobaczymy ileSeagate pociagnie a bedzie dobrze eksploatowany :) .

 

Co do wolniejszych sektorow polecam wlaczyc posiadaczom tej serii MHDD tryb skanu zapisu i obserwowanie jak dysk miło zacina sie po natrafieniu na wolniejsze sektory tj.co 400-500mb pojemnosci .

Fotka zrobiona ze smartfona podobnie ,jak ten wpis . Obeznani w mhdd wiedza gdzie co jest . :)

Edytowane przez KrzysztofPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ST2000DM001 z firmware CC4C. Gdy nie pracuje niestety stuka głowicami ale torrent 24/7 mu pomaga :-)

Przegrywanie z tego dysku dużych plików to koszmar bo transfer czasmai spada do 2..5M na dłuższą chwilę.

SMART 0 bad, 0 relokowanych wszystko OK.

Dysk kiedyś wsadzę do kieszeni i na półkę ale mam nadzieję że padnie przed koncem gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyciel tematu dobrze łączy fakty...

Sporo 150 = prawdopodbne problemy w przyszłości.. ( ja miałem a było ich z 30... )

 

Wiesz co to sa 150 tki w fabrycznym dysku .... Fabrycznie ukryte bady...( jest tablica sektorów ukrytych " tj. badów ")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi właśnie wersja 2TB padła, po 1,5 roku używania. Faktycznie już wcześniej widziałem gołym okiem, że coś jest nie tak z czasem dostępu i było to nawet słyszalne w przypadku tego dysku. Niestety nie zdążyłem zrobić pełnej kopii zapasowej. Dysk chodzi na zasilaniu, ale jakby kompletnie odłączony. Ani BIOS ani W7 nie potrafi go wykryć. Teraz zastanawiam się jak rozwiązać odzyskiwanie danych - OnTrack czy producenckie Seagate za granicą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem jakiś czas temu 1TB z tej serii w 3 kompach biurowych do składowania skanów faktur, i też ostatnio jak byłem sprawdzać innego kompa tam, to też były dziwne skoki dostępu... na szczęście wszystko się backup-uje raz dziennie na macierz. Ostatnio zresztą przerzuciłem się na WD AAKX.

 

Nie wiem dokładnie co jest grane, bo to co teraz piszę, to zupełne spekulacje, ale po zalaniu fabryk i ich zamianach przez producentów dysków (chyba teraz te barracudy robi stara fabryka Samsunga, co nie powinno martwić, bo mój zestaw 2xSamsung HD501HI chodzi już czwarty rok w NASie 24x7, robili dobre dyski), mam wrażenie że jedyne dyski Seagate, które są takie jak były, to Constellation. Nawet SV35, które montuje w rejestratorach, padają.

 

 

To co jednak cały czas przemawia za Seagate'em, to ich serwis, także o ile ma się w domu jakiś zapas i dane jest gdzie przegrać i pracować na zapasowym dysku, to w sumie nie ma tak bardzo dużego problemu.

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co jednak cały czas przemawia za Seagate'em, to ich serwis, także o ile ma się w domu jakiś zapas i dane jest gdzie przegrać i pracować na zapasowym dysku, to w sumie nie ma tak bardzo dużego problemu.

Tylko co komu z dobrego serwisu jak dane nie są bezpieczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moim 1tb też dzieje się coś dziwnego. Raw read error rate szaleje.

 

Ten parametr to nie jest liczba błędów, tylko liczba przeczytanych sektorów. Liczba błędów jest uwzględniona dopiero w wartości Current (która bodajże może przyjmować wartości pomiędzy wartością w okolicy 30 oraz 120, im wyżej tym lepiej, przy czym zmienia się to logarytmicznie, a nie liniowo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co komu z dobrego serwisu jak dane nie są bezpieczne?

Raczej bym się czepiał uciążliwości, bo jednak to upierdliwe tak zajmować się awariami. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych - jesteś kolejnym, nie robiącym kopii bezpieczeństwa?

Seagate już przed zalaniem zaczął robić szroty.

 

Też mam samsunga tylko 502hj i spisuje się wyśmienicie.

2-3 lata i żadnych reloców czy badów.

 

Kiedyś Seagate robił dobre dyski (jeden 12 GB działał u mnie jako systemowy 5 lat - sprzedałem sprawny, a obecny 320 GB działa 7 lat, też jako systemowy, ma przepracowane 26500 godzin i 3200 włączeń wyłączeń na karku). Samsung natomiast padł mi po ~9 miesiącach (250GB).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle fakt trochę nie jasno sie wyraziłem.

Kiedyś Seagate robił najlepsze dyski. Ja również kiedyś kupowałem wyłącznie dyski tej firmy.

 

Chodziło o to że od jakiś 5 lat (może mniej, straciłem rachubę :) ) firma jest nie do poznania bo z pierwszego miejsca

stoczyła się na ostatnie.

Przynajmniej ja to tak odbieram bo co chwila na forum jest temat typu "problem z dyskiem Seagate".

Edytowane przez szpachla2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo problemu z firmware, nie mogę narzekać na mój egzemplarz. Nie mam problemów, z którymi spotkali się inni w tym poście więc to nie musi być reguła. Wyniki z programów testujących nie odbiegają od normy w prawidłowo działających egzemplarzach.

 

Z mojego punktu widzenia mogę polecić ten dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam brac tego seagate, mam go już z 2 lata i jest na padnięciu. Próbowałem naprawić dysk MHDD, poprzez zerowanie i kasowanie badsektorow. Po 2 nocach i 3 dniach naprawiania nonstop w programch diagnostycznych nie bylo roznicy. Dysk póki co chodzi ale benchmarku w hdtune calego nie przechodzi. Kolejnym moim dyskiem bedzie wd blue bo niestety seagate mnie zawiodl. Dodam ze mam drugi dysk seagate 160gb ktory ma 2x tyle godzin na liczniku i jest w pelni sprawny ( jedynie swieci sie kontrolka od spin retry count w hdtune ale to chyba w kazdym seagate jest) Po za tym moj dysk ma dziwny firmware CC4D ktory nie lapie sie do aktualizacji pod CC4H nie mam pojecia dlaczego tak jest.

 

Hd tune : http://zapodaj.net/de8fd3b85c0f8.png.html

Crystaldisk : http://zapodaj.net/ddda8e375e0a9.png.html

 

Jeszcze jak znajde zdjecia z mhdd z iloscia badsektorow i blokow 150ms to podrzuce

Edytowane przez johnoka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu już u ciebie pracuje że go tak śmiało polecasz?

No i jak na wstępie trzeba zmieniać frimware to rzeczywiście dysk w zasadzie bezobsługowy Dołączona grafika

Dopiero pół roku. Wiem, że w kwestii HDD to niedużo, jeszcze może mnie zaskoczyć :P

Moim głównym zamierzeniem było wskazanie, że nie z każdym już od początku może być coś nie tak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...