Skocz do zawartości
s-bart

ATI Radeon HD4850 – paski, kropki na ekranie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z 4-letnią kartą asus ati radeon hd4850. Wczoraj podczas grania komputer zrestartował się. Gdy monitor się włączył to pojawiły się pionowe zielone kreski w lewej części ekranu a następnie gdy wyświetliło się logo płyty głównej to na całym ekranie były białe kropki. Po wybraniu opcji uruchomienia systemu windows normalnie komputer restartuje się ponownie. Kiedy wybiorę tryb awaryjny system uruchamia się i gdy zrestartuje komputer wszystko wraca do normy. Natomiast po włączeniu gry ekran gaśnie i komputer się restartuje. Znowu pojawiają się paski i kropki na początku uruchomienia komputera. Systemu nie można uruchomić normalnie tylko tryb awaryjny i tak w kółko.

 

Komputer czyszczony regularnie co 3 miesiące. Obudowa wentylowana dwoma dodatkowymi wentylatorami. Temperatury w idle do 65 stopni, pod obciążeniem zazwyczaj do 95 stopni. Odpaliłem dwie gry i w menu pojawiały się artefakty a po chwili komputer zawieszał się i sam restartował. Raz zrestartował się nawet jak był wyświetlany sam pulpit. Kilka razy zdarzyło się, że obraz tak jakby przygasł i wyskoczył komunikat: „sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność” po czym nastąpił restart komputera.

 

Po przeczyszczeniu karty temperatura w idle ok. 48 stopni. Wczoraj zainstalowałem nowe sterowniki 13.1 ale już programy do regulacji obrotów wentylatora mi nie działają i w idle karta ma obecnie 78 stopni. Dziś rano włączyłem na chwilę grę i w menu nie było żadnych artefaktów. Nie mam jak sprawdzić karty na innym komputerze. Nigdzie nie zauważyłem spuchniętych kondensatorów. Poniżej podaję mój zestaw:

 

Intel Core2 Duo E7200 2.53 GHz

Asus P5Q Pro

ASUS Radeon HD4850 512MB

Corsair XMS2 DHX 2x2GB + Corsair XMS2 DHX 2x1GB DDR2 CL4

Samsung SpinPoint F1 750GB + WD Caviar SE 400GB

LG SuperMulti DVDRW

SB Audigy 2 ZS

NOX Urano 500W (NOX-PSU-U500)

Chieftec Smart SH-01B-B-B

Windows 7 64bit

Edytowane przez s-bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie objawy to raczej powoli padające pamięci na grafice.

Czy masz Asusa bez radiatorów na pamięci?

Bo jeśli tak, to jest duże prawdopodobieństwo, że się kończą (kropki, kreski, ogólnie artrefakty, kłopoty z restartem sterownika, zwisy).

Parę razy już widziałem takie sytuacje, w sensie opisane wyżej i za każdym razem była to wina pamięci.

W ogóle 4850, to niezła grzałka. Też do niedawna miałem asusa w wersji glaciator (o niego pytam) i tempy miałem podobne.

U mnie wszystko było ok, dawała radę, ale sprzedałem, bo drażniły mnie wysokie tempy.

 

Teraz na 7870 30*C w idle to max, wobec min 45-55 przy 4850.

 

Podsumowując.

Możesz zacząc zbierać pieniądze na nową grafikę, bo problem ewidentnie sprzętowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bga/pamięci

mozesz naprawic piekarnikiem, poszukaj opisu w sieci.

Tez tak miałem, karte oddałem koledze za 50zł, on se wrzucił w piekarnik i mu działa do tej pory bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z pracy to pożyczę jakiś woltomierz to sprawdzę napięcia.

 

Karta jest taka jak na poniższym obrazku.

Dołączona grafika

 

W ostatecznośći mogę spróbować sposobu z piekarnikiem. Głupi kiedyś byłem, że dałem sobie kiedyś wcisnąć ten zasilacz bo do niego też nie mam pewności. Jak karta padnie to i ten zasilacz pewnie trzeba by było wymienić a nie chciałbym już inwestować większych pieniędzy w ten komputer.

 

 

 

edit

 

Napięcia w spoczynku:

 

+3,33V

 

+5,11V

 

+12,14V

 

 

Napięcia podczas obciążenia:

 

+3,33V

 

+5,11V

 

+12,13V

Edytowane przez s-bart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...