Skocz do zawartości
Marcines

Komputer mini ITX za 3600 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Składam sobie komputer zgodnie z wytycznymi z portalu purepc za 3600. Pomyślałem sobie, że fajnie by było mieć taki komputer, który mógłbym w prosty sposób zapakować do samochodu i zabierać ze sobą na kilku dniowe (tygodniowe) wyjazdy do rodziców.

Nie chciał bym, aby taki mobilny komputer tracił na mocy. Natomiast mogę spokojnie zrezygnować z możliwości jego późniejszej rozbudowy. Nigdy nie wykorzystałem więcej jak 1 karty rozszerzeń, pomijając grafikę.

Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc w dobraniu podzespołów do takiego komputera. Sądzę, że obudowy mini ITX rozwiążą mój problem, ale czy przez to nie stracę za dużo na mocy komputera?

Chciałbym go wykorzystywać do pracy z kodem, trochę do grafiki 3D (głównie blender) no i oczywiście do gier (dlatego chcę móc go zabierać ze sobą). Nie planuję grać dużo w najnowsze tytuły, dlatego uważam, że w moim sprzęcie będę mógł sobie trochę zaoszczędzić na karcie graficznej.

Na razie złożyłem sobie taki zestaw:

http://www.morele.net/inventory/info/xMH0vk/

Wybrałem dysk 2TB, bo w pracy muszę często tworzyć wielomagabajt backup'y.

(cena jest wyższa od tych 3600 bo uwzględnia obudowę i klawiaturę z myszą)

 

Co myślicie o takim zestawie? Czy będzie mógł konkurować z zestawem zaproponowanym na purepc za 3600 zł? Nada się do podkręcenia? Jakie zmiany powinienem zrobić, by być z niego bardziej zadowolony?

Jestem też przygotowany na opcję, że zestaw będzie kompletnie nieopłacalny. Będzie się grzał, jak kuchenka i pracował głośniej od pralki. Taką wydajność, jaką chcę w tej cenie, uzyskam tylko dla komputera o standardowych wymiarach.

Bardzo proszę o rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi,

Fakt, że może chłodzenie może się nie zmieścić bardzo mnie niepokoi. Poszukam jeszcze i policzę odległości.

Chyba faktycznie aż taka miniaturyzacja jest zbyt problematyczna.

Spojrzałem na zaproponowany przez @tesel zestaw. Martwi mnie to, że w obudowie zasilacz jest montowany w taki sposób by chłodzenie było skierowane na procesor. Sądzę, że jednak zdecyduję się na normalną obudowę, bo te Micro ATX chyba wszystkie mają tak rozwiązane umiejscowienie zasilacza :(

Co do cen procesorów to na morele jakieś cudza się dzieją i cena skacze z dnia na dzień. Na razie planuje kupić, gdzieś indziej, gdzie cena nie przekroczy tych 900zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

mi dalej chodzi po głowie ta mała obudowa. Chyba mnie czymś zauroczyła :)

Przeglądałem trochę filmów na yt na temat tej obudowy i kilka recenzji. Szczególnie ta: http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=246&Itemid=61&limit=1&limitstart=4

Zainstalowali tam chłodzenie: Cooler Master RR-GMM4 (około 130zł) na zdjęciach widać że mieści się.

 

Jeżeli jestem zaślepiony tą obudową, przez co nie mogę podjąć właściwej decyzji, to bardzo proszę o jakiś znak, który wybije mi te miniITX z głowy. Jutro planuję zacząć kupować cześci :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie ta: http://benchmarkrevi...=1&limitstart=4

Zainstalowali tam chłodzenie: Cooler Master RR-GMM4 (około 130zł) na zdjęciach widać że mieści się.

 

Staraj się czytać ze zrozumieniem ;) Nie pisałem, że chłodzenie nie zmieści się w obudowie, tylko że nie zmieści się na płycie obok karty graficznej.

Nie wiem czy to chłodzenie ci wejdzie na ta płytę. Chodzi o odległość procesora od slotu pci-e. Nie wiem ki diabeł podpowiedział producentom takie rozwiązanie w płytach itx.

 

Asus z linka ma znacznie lepiej umiejscowione gniazdo procesora.
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielki dzięki, dużo czasu mi zajęło zrozumienie w czym rzecz. Na "benchmarkreviews.com" zastosowali płytę "ASUS P8Z77-I Deluxe", a ja dotychczas patrzyłam na "ASUS P8Z77-I". Wersja Deluxe kosztuje koło 700zł, co niestety przekracza mój budżet.

Przy okazji przewertowałem kawałek internetu, jakie chłodzenie zastosować, aby podkręcanie było możliwe na innych płytkach (za ok 400zł). Znalazłem, że najlepiej było by zastosować jakieś chłodzenie wodne (czyli jakieś +150zł do ceny chłodzenia).

Jako alternatywę znalazłem newsa, że Zalman planuje wprowadzić cooler "CNPS2X", który spokojnie wszedł by do obudowy. Nie wiadomo tylko czy umożliwił by podkręcanie procesora. (Ja w to trochę wątpię). No i jeszcze nie można narazie go kupić.

 

Ostatecznie odszedłem od pomysłu z małym komputerem.

Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Bez nich mogłem wydać pieniądze na coś czego bym żałował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcines - w chłodzenie wodne się nie baw, to nie jest coś, co można raz zamontować i wiecej o tym nie myśleć, ono wymaga odrobiny uwagi. Jak Klaus zaproponował - weź Bitfenix Prodigy, to naprawdę świetna buda, odrobinę większa od innych modeli pod ITX, ale dobrze wykonana i ma sporo miejsca, w tym nawet na duże chłodzenia AC.

 

Co do płyt asusa - nie ma obecnie żadnego modelu ITX na z77 z wyjątkiem tego Deluxe, ale na innym chpisecie raczej możesz zapomnieć o podkręcaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokażę Ci co ja zmontowałem:

 

i5 3470 @ 3.95GHz

Scythe Samurai ZZ @ Fander 92mm

Asrock Z68M ITX

8GB Corsair Vengeance (na zdjęciu jedna kość wyciągnięta, normalnie są dwie)

Club 3D HD7770 1GB @ 1100/1250MHz

Delta SFX 300W

Seagate 7200.12 1TB

Chieftec BT-02B

 

Najwięcej kombinowania było z grafą (odpowiednio krótkie pcb, a chłodzenie wycinałem sam z innego coolera, nie ma więcej jak 85C w stresie). Procek działa bezproblemowo, napięcie stock, więc ledwo się grzeje. Ta płyta nie jest idealna do OC (trzeba dać radiatory na mosfety, bo inaczej jest throttling ale to zazwyczaj na prockach typu K), jednak spokojnie te 4-4.2GHz można zrobić. No i zapomnij o zamknięciu obudowy :) Całość nie jest głośna.

 

post-107525-0-34359700-1366002459_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_bartx ----- szacun za upchanie tego w BT-02. Obudowa jest fajna (sam taką mam), ale z kartą graficzną jest trochę "rzeźbienia". Znalazłeś może jakąś względnie wydajną kartę od nVidii która by tam wlazła? Chodzi za mną upgrade, ale wszystkie karty które znalazłem są za długie... Jakie tempy są jeśli jednak zamkniesz bok obudowy?

 

Marcines ----- nie rezygnuj tak łatwo! Jak już złożysz pierwszego ITX-a, to potem nie będziesz chciał patrzeć na towery. Pamiętaj tylko o "głębokiej" obudowie, żeby sensowna grafika weszła. No i małe wcale nie musi być głośne, choć przeważnie trzeba się nieco więcej nakombinować niż przy ATX.

Edytowane przez Night_Bird

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktos probowal Fractal Node 304? Sam sie nad nia zastanawiam.

Z tego co znalazlem, mozna do niego wsadzic chlodzenie typu tower, pelnowymiarowa karte graficzna, oraz normalny zasilacz ATX. Oprocz tego ladnie wyglada, choc troche droga...

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/fractal_design_node_304_review.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcines

Mam ITX i Prodigy. I tak jak Klaus pisze, z pełnowymiarowym chłodzeniem będzie problem.

A jaśniej, mam Gigabyte GA-Z77N-WIFI. Odległość od środka gniazda procesora do wpiętej karty graficznej wynosi 52mm. Czyli chłodzenie o szerokości do 100-104mm max (zwykle takie maja średnice wentyl. 92-95mm). I podobnie w Asrock czy MSI (choć co do nich to spostrzeżenia wizualne - ich nie mierzyłem) chłodzenie o większej szerokości będzie kolidowało z kartą graf.

Wyjątkiem jest Asus  "Deluxe"..ma gniazdo procka umiejscowione na lub prawie na środku płyty ITX. Do niego wejdą nawet takie chłodzenia jak Macho nie zasłaniając PCI. Ale cena przekreśliła wybór jej do zestawu. Ciekawa jest też EVEGA Z77 Stinger ITX. 

Pod proc. AMD Asrock też zrobił w środkowej części gniazdo procesora http://www.benchmark.pl/aktualnosci/asrock-fm2a85x-itx-amd-a85x-plyta-glowna-cena-specyfikacja.html

Ja swoje chłodzenie musiałem niestety oddać i teraz pracuje na intelowskim choć nie powiem , trafiło mi się wyjątkowo ciche ( ja jego nie słyszę - słyszę jedynie chłodzenie karty).

Mam zamiar dokupić jakiś cooler. I zastanawiam sie nad Noctua NH U9B, wymiarowo się zmieści http://proline.pl/?p=NOC+NH-U9B+SE2 lub Prolimatech Samuel 17 http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-prolimatech-samuel-17-503429/ + jakiś cichy wentylator. Tyle, że cenowo wypadają...no są drogawe, zwłaszcza Noctua.

Co do budy BitFenix Prodigy muszę powiedzieć, że jest rewelacyjna. Dobre materiały, dobrze dopasowana, przewiewna ( przód, góra i tył praktycznie same kratki+dół dla zasilacza), wiele miejsc na dyski ale pewnie już o tym czytałeś skoro Ciebie interesuje. Nie jest mała co jest (moim zdaniem) "+" dla wentylacji i zamontowania coolera tower - oczywiście zależne jest to od płyty głównej jak wcześniej pisałem.

 Jeśli chodzi o podkręcanie to na ITX Z77 można.. więcej tutaj http://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_plyt_glownych_lga_1155_intel_z77_miniitx?page=0,17

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_bartx

Jest szansa wciśnięcia tam normalnego zasilacza ATX nawet kosztem jakiegoś cięcia gięcia? Dołączona grafika

Nie ma takiej mocy, zająłby chyba całą obudowę, ona naprawdę nie jest duża. Akurat z zasilaczem to najmniejszy problem, ten 300W spokojnie to ciągnie a SFX widziałem nawet 450W, także w zasadzie pociągnie każdy sprzęt (nie licząc high endu).

 

_bartx ----- szacun za upchanie tego w BT-02. Obudowa jest fajna (sam taką mam), ale z kartą graficzną jest trochę "rzeźbienia". Znalazłeś może jakąś względnie wydajną kartę od nVidii która by tam wlazła? Chodzi za mną upgrade, ale wszystkie karty które znalazłem są za długie... Jakie tempy są jeśli jednak zamkniesz bok obudowy?

Boku nigdy nie zamykałem. Z GPU to porażka jest. Raz, że tylko jednoslotowa, więc wystarczy, że masz podwójny śledź to pozamiatane. A dwa to długośc - HD7770 to najmocniejsze co tam można wsadzić. Jakby obudowa miała miejsce na dwuslotową grafę i byłaby szersza o jakieś 2cm, to byłaby idealna, a tak to trzeba kombinować.

 

W każdym razie jestem zadowolony z tego, kompa wożę ze sobą (dom <-> akademik) także większy być nie może. Wyszedł mnie gdzieś 2100-2300 (mam jeszcze Xonara U3 na USB), ale uważam, że to dobra inwestycja. Laptop o tej mocy musiałby kosztować z 8-10k a i tak prawdopodobnie miałbym wolniejszego procka.

Edytowane przez _bartx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...