Skocz do zawartości
patrykk1

WYMIANA BATERI POMOCY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

Laptopa mam około 8 miesięcy Asus K52F,

Od wczoraj pokazuje sie na pulpicie " Rozwiąz wymianę bateri" ale ładuje do 100 % a gdy odłącze od ładowania to bateria wytrzymuje jeszcze 1h.

Co jest, czy potrzeba kupować nową baterie, czy to wina systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że pracujesz często przy podłączonym cały czas zasilaniu i to przyspieszyło "starzenie się" baterii. Jeśli trzyma Ci tylko 1h, to znaczy, że jest zużyta. Albo się z tym pogodzisz, albo wymienisz ją na nową (koszt koło 90-100zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzę, widzę zamiennik kosztuje 100 zł.

No ,ale raczej zdecyduje się na ten zamiennik co mi podałeś w wyżej linku ;)

Bo i tak ciągle pracuje pod podłączonym laptopie więc oryginalną w moim przypadku raczej " się nie opłaca.

To jak kupie ten zamiennik to będzie dobrze?;p

 

Denerwuje się bo bateria nadal trzyma 1h i nadal ładuje się bateria a pisze" rozważ wymian baterii".

Nie da się to jakoś wyłączyć tego komunikatu ?

Sorry za tyle pytań ,ale nie miałem styczności z lapkiem wcześniej

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda pracowałem z podłączonym zasilaniem.

To aby bateria dłużej wytrzymała to co zrobić?..

Jakbyś pozwalał baterii/akumulatorowi pracować czyli praca po odłączeniu z sieci to jej trwałość wtedy będzie odpowiednio długa. Musi być regularnie rozładowywana do zera i ładowana do pełna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie długo pracuje na laptopie ładuje się np z 10 godzin i w żadne zasilanie sieciowe nie przechodzi.

Teraz ładowałem go pod kablem z 2 ,5 h i smiało wytrzyma mi 1h.

Zawsze rozładowuje się , to zawsze ładuje mi do 100 %.

Wiec to nie wiem czy wina systemu , czy to jakiś błąd .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz Wear Level w jakims programie, np. Aida64 w zakladce "Opcje Zasilania". Generalnie to moze sie zdarzyc, bateria to cos takiego, co po prostu moze sie sypnąć, nie ma reguły, ale generalnie nie powinna po tak krotkim czasie. Ja tam siedze z podpieta i nic sie nie dzieje juz 7 miesiecy, po prostu raz na jakis czas trzeba odpiac zasilanie i popracowac na baterii.

 

Sproboj zrobic kablibracje, czy jak to sie nazywa. Najpierw sprawdz Wear Level, pozniej zacznij kalibracje i zobaczymy czy cos da. Wylaczasz laptopa, podlaczasz ladownie i ładujesz bez przerywania do 100%. Jak dojdzie do 100% i przestanie ładować, to zostaw na parenascie minut i odlacz ladowanie. Teraz wlaczasz laptopa i wejdz odrazu do biosu. Teraz zostawiasz laptopa na pare godzin nie robiąc nic, niech sie rozladuje w biosie do totalnego wylaczenia (niech sie sam wylaczy jak juz bateria bedzie rozladowana). No i jak sie rozladuje i wylaczy, to znowu zaczekaj parenascie minut i podpinasz ladownie, znowu ladujesz do 100% i powtarzasz to co wyzej, czyli bios itd.. Zrob tak ze 2-3 razy pod rząd i sprawdz po tej akcji Wear Level.

 

Sam w ten sposob nie wierzylem, dopoki ostatnio nie mialem sytuacji, ze nowa bateria mi zaczela swirowac, jest 30%, a tu sie komp wylacza, Wear Level najpierw 0% po pierwszym ladowaniu 14%, a po drugim juz 22% i tym podobne akcje. Mysle bateria do wymiany mimo, ze nowa. Ale zrobilem ten sposob i teraz wszystko gra, Wear Level 0%, bateria trzyma idealnie od 100% do konca, a do tego trzyma dokladnie tyle ile powinna wg. testów.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziubek : w twojej baterii doszło do rozjechania się 1 sekcji ogniw.. wystarczy różnica 0.10 0,15V i sterownik mówi odłączam zasilanie...

Niestety LI-ion są "wredne" u mnie ostatnio 2 razy wymieniałem pakiet ogniw bo sekcja dostała zwarcia wewnetrzego...

Starsze laptopy miały kalibrator baterii w biosie..

 

Rafa : Li-ion to nie NI-MH lub NI-CD... Li ion powinny być non stop naładowane.. rozładowane szybko ulegaja samodestrukcji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Li-ion w laptopie mojej żony (Asus F2J) wytrzymała ponad 5 lat utrzymując pełną sprawność aż do ostatnich kilku tygodni po których szybko padła. Traktowana była dokładnie tak jak napisałem przez cały okres eksploatacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj x53 pracuje dziennie 12h+ na kablu. Po roku czasu mam ubytek 10% wiec mysle ze nie najgorzej. Czasem popracuje na baterii a tak to ciagle w sieci. Czy kalibracja jest w stanie poprawic wear lvl?

 

Sent from my HTC Wildfire S A510e using Tapatalk

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne baterie nie lubią ani rozładowywania do 0, ani trzymania cały czas na 100%. W wypadku tego drugiego jest ona bardzo obciążona i przez to szybciej się starzeje. Fajne oprogramowanie do swoich ideapadów daje Lenovo - można ustawić ładowanie baterii do 50% a potem automatycznie odłącza się akumulator, dzięki czemu mogę bez obaw siedzieć cały czas na kablu w pracy. Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory litowe w laptopach można łatwo "naprawić", wystarczy zbalansować cele. Jedyny problem jest taki, że trzeba akumulator otworzyć, wyjąć cele i podłączyć do ładowarki z balanserem (modelarskie są do tego idealne).

Cały kłopot wynika z tego, że układy ładujące w laptopach nie balansują cel, więc zawsze jedna (albo kilka, zależy w jakim układzie są połączone) będzie niedoładowana, w skrajnych przypadkach bardzo niedoładowana. Cykl balansowanie -> rozładowanie do 60% -> balansowanie przywraca je do stanu bliskiego nowości.

Przy ciągłym używaniu zasilacza, najzdrowsze jest naładowanie akumulatora do ~60-80% i schowanie do szuflady, co dwa miesiące doładowanie do 100% i rozładowanie do 80%.

 

BTW, akumulatory litowe nie lubią rozładowywania poniżej 3.3V/cela, rozładowanie poniżej 3V natychmiast je uszkadza. Elektronika raczej do tego nie dopuści, ale o rzeczach typu "formatowanie baterii" radzę już zapomnieć, czasy NiMH i NiCd minęły dawno.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee tam chowanie do szuflady. Po roku częstego używania laptopa mam 10% straty (Pewnie na samym starcie już był jakiś ubytek). Za kolejny rok będzie 20% straty a wtedy tak czy siak laptop zostanie wymieniony. Koszt baterii (zamiennika) to 100zł, oryginał 200-300 więc tragedii nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie balansowanie (nigdy o tym nie wiedzialem i poczytalem troche wiecej na ten temat ale odpowiedzi na moje pytanie nie znalazlem) pomoze na baterie ktora mam w EeePC 1080HA. Tam akumulator jest niewymienialny (trzeba rozebrac obudowe by go odlaczyc) wiec nie mozna go nigdzie kupic. Kilka miesiecy temu windows zaczal zglaszac problem z bateria, ktora trzymala coraz krocej (przy pierwszym alercie ok 10min przy stanie 100%). W tej chwili po odlaczeniu z gniazdka komputer wylacza sie od razu (tak jakby baterii w ogole nie bylo). Da sie cos z tym zrobic czy szukac jakiegos trupa i transplantowac baterie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bateria w laptopie nie ma balancera : O kurna to ci nowość.... nie chciał bym być na miejscu konstruktora tej baterii bo dawno w kiciu by wylądował..

To powiedz mi po co w baterii są odczepy na poszczegolnych sekcjach ? Dla ozdoby ?

Minimalne napiecie dla li-ion 3V  niektórzy producenci 3.1 V,

A max napiecie :starsze ogniwa 4.2V nosza produkcja 4.35V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...