Skocz do zawartości
TearfulRhino

Upgrade procka AMD pod GTX660 i 530W zasilacz.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Może zacznę od podania obecnej konfiguracji:

 

Procesor: AMD Phenom II X2 550 BE @3.4 Ghz (300 MHz podkręcony, w sumie tak symbolicznie lol)

Chłodzenie procesora: Arctic Cooling Freezer XTREME Rev.2

Płyta główna: Gigabyte GA-M720-US3

RAM: 2x2GB Kingston DDR2

Karta graficzna: Gigabyte GTX 660 OC 2GB

Zasilacz: BeQuiet BQT-L7 530W

 

Jak widać, mój procesor znacznie odstaje od karty graficznej. Kartę kupiłem kilka dni temu, gdyż za jakiś czas (z naciskiem na później niż wcześniej) miałem zamiar przesiąść się na platformę i5. Niestety, obecnie odnoszę wrażenie, że bottleneck przez procesor w niektórych grach jest tak duży, że FPS potrafi spaść niżej, niż przy poprzedniej konfiguracji z Radeonem HD 4890 1GB. Jestem w związku z tym zmuszony wymienić procesor szybciej, niż to planowałem pierwotnie. 

 

Absolutnie odpada i5 - nie stać mnie w tej chwili na niego i nie będzie mnie raczej stać ani za miesiąc, ani za dwa. Wymiana taka wiąże się również z kupnem nowej płyty głównej oraz pamięci RAM, przy najniższym wariancie i5 3350-P jest to całkowity koszt ok. 1050 zł. 

 

W grę wchodzą obecnie dwa procesory: Phenom II X4 965 BE oraz Phenom II X6 1045T. I tu się zaczynają moje wątpliwości. Moja płyta główna jest raczej z niższej półki i wiem, że miała problemy z odpaleniem pierwszych "rewizji" X4 965, które pracowały na wyższym TPD (140W). Z nowszym Phenomem X4 965 125W niby daje sobie radę, ale domyślam się, że w takim razie jest to na granicy szczytu jej możliwości (tabela wspieranych procesorów GA-M720-US3). Z kolei Phenom II X6 1045T ma TPD 95W, więc to jednak nieco mniej, ale za to ma słabsze taktowanie (no ale skoro ma mniejszy pobór prądu, a ja mam dobre chłodzenie, to mógłbym go trochę podkręcić i mieć 6 rdzeni zamiast 4).

 

W związku z tym krótko. Co lepiej kupić:

 

1. Phenom II X4 965 BE 125W 3.4 GHZ bez podkręcania, żeby nie katować płyty i zasilacza dodatkowym poborem prądu

 

czy

 

2. Phenom II X6 1045T 95W i podkręcić do tych 3.4 GHZ, żeby zrównał się z powyższym, a miał jednocześnie sześć rdzeni i niższy od X4 pobór prądu?

Edytowane przez Finnen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Phenom II X4 965 BE 125W 3.4 GHZ bez podkręcania, żeby nie katować płyty i zasilacza dodatkowym poborem prądu

 

czy

 

2. Phenom II X6 1045T 95W i podkręcić do tych 3.4 GHZ, żeby zrównał się z powyższym, a miał jednocześnie sześć rdzeni i niższy od X4 pobór prądu?

Oba cpu w tym samym procesie technologicznym.

Oba tak samo taktowane.

6 rdzeni ma mieć mniejszy pobór niż 4? Jak to ma być możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba cpu w tym samym procesie technologicznym.

Oba tak samo taktowane.

6 rdzeni ma mieć mniejszy pobór niż 4? Jak to ma być możliwe?

 

Dobre pytanie, ale niestety nie znam na nie odpowiedzi. Niemniej jednak chyba jakimś cudem tak właśnie jest - zarówno opisy tych procesorów w sklepach internetowych jak i tabelka z listą wspieranych procesorów odnośnie mojej płyty wskazują, że X6 jest 95W, a X4 125W.

Edytowane przez Finnen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma zmniejszone taktowanie i inne rdzenie.

No właśnie, a w poscie pierwszym jest mowa, że po oc do 3,4GHz będzie miał niższy pobór. Przy takim taktowaniu trzeba będzie podnieść napięcie na x6 i pobór podskoczy raz ze względu na napięcia a dwa, ze względu na wyższe taktowanie. Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężki wybór, najlepiej byłoby kupić jakieś i5 i spokój. 

Pakować w to kasę? Ciężka decyzja.

Z tą płytą nie ma sensu bawić się w mocniejsze procki, tak jak Klaus napisał, lepiej będzie przejść na i5. Jeśli teraz cię nie stać to lepiej pocierpieć trochę na tym co masz i dozbierać do i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w sumie racja, kupowanie dziś X4 965 bez jakiegokolwiek podkręcania to marnowanie potencjału, a na tej płycie nie ma co ryzykować, bo jeszcze się to źle skończy. Póki co zostawię tak, jak jest i będę odkładać na i5. Trochę w sumie szkoda, że i5 obecnie mają aż taką przewagę - Intel stał się poniekąd "jedynym słusznym wyborem". Dzięki za odpowiedzi :)

Edytowane przez Finnen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym celował w używane Phenom II x4 955/965. Czyli jakieś 250zł. No i oczywiście sprzedasz stary procesor, więc wyjdzie dużo mniej. Bez zmiany napięcia ten procesor powinien pójść na 3,6-3,7GHz. Z doświadczenia wiem, że taka konfiguracja (podkręcony PII 965 + GTX660) pozwala na komfortowe granie we wszystkie nowe gry i to na stosunkowo wysokich detalach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...