Skocz do zawartości
prosobol

Wodowanie sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumienie i danie mi troszkę czasu na zaaklimatyzowanie się :) otóż zamierzam zwodować ten sprzęt https://docs.google.com/file/d/0B1NmSvku7_KbV1ZKOWJMQVg1Snc/edit i podkręcić. Mam dostęp na politechnice do frezarki CNC więc problemu ze zrobieniem bloczku nie ma. Tylko muszę zrobić projekt i dać materiały np. bloczek miedzi. Teraz co bardziej się opłaca kupić czy zrobić. Zasilacz będzie wymieniony na 780W Tangan.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klaus napisał dokładnie to, co ja chciałem przekazać, tylko zrobił to po prostu ostrzej. :P

 

do autora - Masz cały wielki dział "Galeria WC", popatrz po tamtejszych projektach i wykonaniach i zastanów się najpierw, czy w ogóle masz siły i umiejętności (i kasę), by się w to pakować. Same chęci tu w żadnym wypadku nie wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi mi o bude do WC tylko jak ma wyglądać bloczek do WC aby jak najwiecej ciepła oddawał same schematy mi potrzebne :) bo potem tyko wrzucam do programu frezarki i po problemie przykładowy plan bloczku Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być tanio to tnie się na tym co się ma, co można tanio na szrocie dostać.

Top to już zależy od koncepcji estetycznej.

Wzór? Pooglądaj bloki i tnij co ci się podoba. Nikt za ciebie decyzji nie podejmie. Nie wiadomo jak rozbudowany ma być układ, jaka pompa. Od tego zależy czy blok może być bardziej restrykcyjny i wydajniejszy, czy ma mieć łatwiejszy przepływ. Chcesz wodować grafikę fullcoverem, płytę (sekcję + chipset), procesor?

Na WC trzeba mieć kasę. Same złączki potrafią pochłonąć tyle co znośne AC na procesor.

Co do bloku, możesz bazować na projektach homemade, możesz wesprzeć się gotowym blokiem.

 

Przede wszystkim by robić WC, trzeba mieć inicjatywę. U ciebie jej nie widać. Cała twoja inicjatywa to "dajcie mi wzór bloku".

Ludzie tu bloki wygryzali zębami, mieli jednak serce i determinację.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie podobne tematy (a jest ich na tym forum nieco). Obejrzyj bloki "bite" przez producentów i zrób jakiś projekt. Choćby szkic. I go tu wrzuć.

Dyskusja musi się od czegoś rozpocząć.

 

Nikt Ci gotowego projektu nie da. Najwyżej doradzi co poprawić/zmienić w tym, który samemu planujesz zrobić.

Szkoda, że od razu nie napisałeś do XSPC, albo do Koolance, żeby Ci przesłali schemat swojego bloku.

Edytowane przez ivanov
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci podadzą Ci plany zgodne z parametrami socketu i standard gwintów. Reszta to raczej ich projekt, i niekoniecznie będą chcieli sie takimi informacjami dzielić.

 

Trzeba raczej samemu popatrzeć na necie na zdjęcia, oszacować wymiary elementów.

Musisz wiedzieć jakimi narzędziami dokładnie dysponujesz, np końcówkami w maszynie CNC, dzięki temu będziesz wiedział jak małe i jak dokładne będziesz w stanie uzyskać elementy.

 

Poza tym samo wycięcie bloku to jedno, druga sprawa to montaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem plany bloczku.. grzebalem po grafice w google i nic az tak bardzo wydajnego i swietnego nie znalazlem... nie śmiejcie się bo dysponowałem tylko pintem nie wiem czy to będzie bardzo wydajne. nie mam pojęcia jak zrobić full cover dla GPU :/ oto "plan" https://docs.google.com/file/d/0B1NmSvku7_KbemtvTHRZOEFQOUU/edit?usp=sharing

co do końcówek tokarki to dopiero we wtorek zobaczę co tam mogę na niej zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz obliczyć jaki masz przekrój pola jakie daje złączka i dać przynajmniej takie samo pole przekroju poprzecznego w miejscu żebrowania.

 

Raczej robiłbym proste grzebienie grubości 0.5mm z przerwą 0.5mm między nimi.

 

Zdecydować jaka będzie głębokość nacięć, na jakiej szerokosci oraz jakiej długości.

 

Definuje to pole powierzchi oddawania ciepla przez blok do cieczy, ale także definuje jaka blok stawia restrykcję w układzie.

 

Za długie = za duża restrykcja i będzie problem z pompką.

Za krótkie = ciecz nie będzie odbierac wystarczająco dużo ciepła i blok będzie się przegrzewał, czyli jedyną opcją wtedy jest zwiększenie prędkości przepływu cieczy.

 

Tutaj juz moja wiedza się kończy.

 

Ja bym sie sugerował na istniejących rozwiązaniach, popatrzyć jak to jest zrobione i skopiować w takim stopniu w jakim się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zrobieniu fullcovera na grafikę zapomnij. Musiałbyś dokładnie pomierzyć pozycje i wysokości wszystkich elementów na PCB, które się znajdą pod blokiem. Bloki na sam rdzeń są o wiele łatwiejsze, ponieważ masz po prostu płaskie, równe dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przecież masz na każdej stronie producenta schemat bloków.

np. 

Dołączona grafika

1. Znajdź test wydajnościowy bloków CPU
2. Przejrzyj trzy najlepsze pozycje
3. Stwórz coś własnego na ich konstrukcji


Oczywiście, jeśli masz sporo miedzi to pobaw się w inne ustawienia, tylko pamiętaj o tym, żeby woda rozchodziła się ładnie po całości a nie tylko po części bloku. Jesteś na Politechnice ... Zaraz (albo już) jesteś inżynierem... Nie osłabiaj nas. Dołączona grafika 

No i nie zapomnij o prezentowaniu tutaj efektów. Z pewnością wiele cennych rad (już bez ironii) uzyskasz. 

Edytowane przez MaciekCi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miedzi jest sporo :) co do możliwości frezarki to mogę wyciąć wcięcia na grubość około 1,5mm inżynier to za 3 lata jak się uda. Sorry że tak długo ale panie w dziekanacie mnie odsyłały ciągle gdzie indziej gdyby nie życzliwość kolegów bym tam w ogóle nie dotarł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...