Skocz do zawartości
kszychooo

mały PC do telewizora

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Chciałbym złożyć komputer, które głównie służyłby do puszczania obrazu na telewizor przez hdmi. Mam jednak wątpliwości czy chce HTPC czy raczej coś klasycznego.

Zdecydowałem się, że zestaw będzie oparty na G2020 (jest często polecany), a płyta powinna obsłużyć później i5. Chciałbym mieć możliwość korzystać z iGPU, ale może kiedyś włożyć kartę graficzną. Mam zasilacz (delta 350w oraz dysk). Do obu zamierzam kupić ten sam ram Dołączona grafika

 

Oto moje wątpliwości:

 

Zestaw A (mATX):

- MSI B75MA-E33 212zł

- mała obudowa (?)

 

Uwagi:

- łatwiejszy (?) dobór komponentów - zasilaczy, kart graficznych (wyższe?)

- wolałbym aby obudowała leżała niż stała (mam tak w hp dc7700)

- może taka: Cooler Master RC-361-KKN1 141zł ?

 

Zestaw B (ITX):
- płyta - MSI B75IA-E33 279zł

- obudowa: Cooler Master RC-120A-KKN1 (175zł) lub Tacens TACORUM (106zł - w morele jest błąd ze obsługuje uATX?)

 

Uwagi:

- podoba mi się obudowa CM, ale czy będzie pasować zasilacz?

- najtańsza płyta z B75 na ITX, a może jakaś z H61?

 

Priorytetem nie jest aż tak bardzo rozmiar, chociaż chciałbym by była jak najmniejsza i najlepiej żeby leżała.

Edytowane przez kszychooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Klaus, dzięki za pomoc przy poprzednim zestawie - działa jak trzeba Dołączona grafika

 

Może przedstawie swoje wątpliwości co do rozwiązania ITX

- czy jest sensowna, niedroga płyta Mini ITX do G2020 (z możliwością rozbudowy do i5) ?

- czy jest sensowna obudowa, która nie zablokuje mnie gdy będę chciał dokupić kartę graficzna (chciałbym pograć np. w fife)?

 

Podsumowując, nie będę się upierał przy ITX jeśli będzie to rodziło problemy, chociaż sam pomysł małej obudowy mi się podoba.

Fajnie, żeby była przemyślana, np. w starym hp dc7700 mam możliwość rozłożenia i wymontowania elementów bez śrubokręta Dołączona grafika

 

Przy okazji przejrzałem obudowy w morelach i podobają mi się takie:

- http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-rc-120a-kkn1-499405/ - zmieści się do szafki

- http://www.morele.net/obudowa-chieftec-bt-02b-sfx180w-black-itx-mini-tower-302530/ - nie za słaby zasilacz?

- http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-rc-361-kkn1-463852 - czy może pracować w pozycji leżącej? no i to jest ATX

 

edit:

jeszcze znalazłem taką obudowę:

http://allegro.pl/at...3183828397.html

 

jest spora... ale leży i mieści ATX Dołączona grafika

Edytowane przez kszychooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w międzyczasie złozyłem takie zestawy:

 

mITX
1  521265  Płyta główna MSI B75IA-E33  Płyta główna MSI B75IA-E33  283,00    283,00  Usuń
2  499405  Obudowa Cooler Master RC-120A-KKN1  Obudowa Cooler Master RC-120A-KKN1  175,01    175,01  Usuń
3  545525  Procesor Intel Pentium G2020, Dual Core, 2.90GHz, 3MB, LGA1155, 22nm, 55W, VGA, BOX (BX80637G2020)  220,00    220,00  Usuń
4  462818  Pamięć Good Ram DDR3 4GB/1600 CL11 GR1600D364L11/4G 114,00    114,00  Usuń
 Suma  792,01


1  545525  Procesor Intel Pentium G2020, Dual Core, 2.90GHz, 3MB, LGA1155, 22nm, 55W, VGA, BOX (BX80637G2020)  220,00    220,00  Usuń
2  462818  Pamięć Good Ram DDR3 4GB/1600 CL11 GR1600D364L11/4G  Pamięć Good Ram DDR3 4GB/1600 CL11 GR1600D364L11/4G  114,00    114,00  Usuń
3  492767  Płyta główna MSI B75MA-E33 Intel B75 LGA 1155 (PCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/DDR3) mATX (B75MA-E33)  185,00    185,00  Usuń

4 obudowa?
 Suma  519,00 + obudowa:

a) Obudowa Cooler Master RC-361-KKN1 136,26 zł

b) Cooler Master Elite 343 mATX czarna ( bez zasilacza ) 128,31 zł

c) inna - najchętniej leżąca (czy może wszystkie mogą leżeć) ?

 

pytania:

1. lepszy zestaw ITX czy ATX ?

2. jaka obudowa do ATX (wymieniłem kilka)?

3. czy na iGPU pójdzie fifa 2013, nfs w razie czego czy nie?

Edytowane przez kszychooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można mówić że którys standard jest lepszy bo oba mają swoje zastosowanie i zalety. ATX jest najlepszy pod dużą rozbudowę a mITX minimalne wymiary z zachowaniem dużej funkcjonalności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

Ja rozumiem, że główna różnica między mITX i ATX to wielkość. Złożyłem dwa zestawy (po lekturze kilku forum), chciałbym, żeby spojrzeć na nie i wypowiedzieć się. Często jest tak, że jeden element lub jakiś pomysł jest bez sensu, mimo że na papierze wygląda ok. Co do zestawu ATX jest on polecany na tym forum, sam miesiąc temu złozyłem podobny (z i5) i jestem zadowolony. Co do ITX - zastanawia mnie czy jest sens sie pchać, z uwzględnieniem faktu że kiedyś chciałbym dokupić kartę graficzną i nie chciałbym mieć z tym problemu. Ideałem byłaby leżąca, mała obudowa ATX :-)

 

@Raveon

nie chcę raspberry, myślę że nie da rady w moim zastosowaniu i co więcej nie da się go rozbudowywać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość płyt itx oraz B75MA-E33 ma gniazdo procesora bardzo blisko slotu pci-e x16. Po włożeniu grafiki w pci-e będzie trudno założyć lepszy cooler niż boxowy.

 

Jeśli priorytetem jest możliwość rozbudowy do i5 + karta graficzna, bierz mATX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy każda obudowa mATX może pracować w pozycji leżącej ?

widze, ze np. Cooler Master RC-361-KKN1 zasilacz jest w pozycji leżącej (u mnie będzie delta z wentylatorem na tylnej ściance)

 

czy procesor w grach (fifa, nfs - gdy jak na xboxa na 2 osoby) jest taki ważny czy wystarczy g2020 + karta graficzna?

w brutusie mam i5 z boxowym chlodzeniem - czy on nie wystarcza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie pasuje mi ATX - zwlaszcza, ze jest tanszy :-)

 

to teraz jaka obudowa (leżaca lub bardzo niska) ?

 

kusi mnie ten NOX Media HD, ale czytajac o nim mam pewne watpliwosci:

- zasilacz dmucha w przednia obudowe?

- 2 wentylatory 60mm i brak dziur po bokach - nie bedzie za cieplo?

- czy wejdzie do niego karta graficzna np. 650Ti?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio składałem kompa pod filmy blu ray, serwer plików tak żeby sobie stał gdzieś schowany za szafą, który będzie włączany raz na pół roku. Podłączenie przez HDMI do TV Led 55 cali. Tak jak nie będzie nic fajnego leciało w TV to żeby można było włączyć jakiś film w 3d, pochodzić po sieci.

I wymysliłem coś takiego:

Procesor: Athlon II x4 620 kupiony na allegro za 100zł z KW (2,6 ghz, 4 rdzenie, podkręcony na luzie do 13*240 = 3100)

Płyta: MSI 760GM-E51 kupiona w Morele za 190zł (3 lata gwarancji , port IDE, 6 sata, AM3+, zintegrowana grafika HD3000)

Ram: Kingston 4gb 1333 w jednej kości kupiony na allegro za 50zł z KW

Karta graficzna: Powercolor hd5770 - koszt 0 zł, wyciągnięty ze starego komputera

Zasilacz: Chieftec GPS-450A 450W - koszt 0 zł,  leżał i się kurzył od lat

Obudowa: Koszt 0zl Jakaś stara ze strychu

Napęd Blu-ray: LG BH10LS38 - kupiony w styczniu za 300zł czekał sobie na lepsze czasy aż się doczekał

Karta PCi - kontroler sata - 4 dodatkowe porty sata - kupiony w Saturion za 80zł

Kieszeń na dyski twarde: Lian Li EX-36A2 - kupiona w 3 kropki za 76zł

Dyski:

1 ata Samsung 80 GB na system - koszt 0zł stary dysk z którym nie wiedziałem co zrobić

5x Seagate 2TB sata - koszt 0zł z innego komputera

2x WD 2TB sata - koszt 540zł kupowane jako nowe, zafoliowane na allegro po 270zł za sztukę. 

Klawiatura + mysz: Logitech Mk220 - kupiony w Morele za 80zł, małe wymiary, bezprzewodowość

 

W sumie wydałem ~1450zł, ale zestaw składał się kilka miesięcy. Nagrywarka, dyski, kontroler na PCI, Dodatkowa kieszeń, były kupione na przestrzeni ostatnich 6-9 miesięcy i wykorzystane w innych komputerach lub miały być w innym komputerze ale zabrakło dla nich miejsca. Tak samo obudowa, zasilacz czy karta graficzna.

 

Myślałem o czymś na platformę 1155 ale w tej chwili można łatwo wylicytować jakiegoś taniego Athlona x4 na AM3. a procesory, ram się raczej nie psują. Jedynie warto kupić nową płytę główną bo używana może się popsuć i co wtedy.

 

Dla mnie taki zestaw jest w 100% wystarczalny, zintegrowana karta graficzna nie dawała rady z filmami w 3d dlatego do obudowy trafił stary hd5770 który z 3d radzi sobie wyśmienicie, zwykłe blu ray-e z dysku za pomocą TotalMedia Theatre 5 i filmy na Youtube 1080p zintegrowana grafika obsługiwała bez najmniejszych problemów, więc jak ktoś nie jest maniakiem 3d to spokojnie wystarczy mu integra.

 

Co do zużycia prądu - z założenia komputer ma slużyć tylko i wyłącznie do sieci, oglądania filmów, czyli będzie włączany 2-3 razy w tygodniu a może raz w miesiącu więc myślę że te kilka Wat nie zrobi różnicy.

Edytowane przez wwf123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Klaus

Przeglądałem już obudowy typu htpc, micro atx i matx i zastanawia mnie dlaczego każdy z rodzajów ma wady:

- obudowy typu htpc (np. nox media hd) maja zasilacz wewnatrz obudowy, ktorego wentylator dmucha w jedna ze scian, do tego dokładając małe wentylatory (najczesciej 2x60) - moze robic sie cieplo?

- obudowy microatx sa ciekawe, ale niektore maja jeszcze zasilacz na górze, do tego dochodzi brak mozliwosci przekrecena napedy (2 wneki), ale znalazlem takie: Sharkoon MS120 lub Cooler Master Elite 342 - obie maja wentylatory na przodzie i wieksza dziure na wentylator z tylu

- obudowy atx (tu mi sie podoba: SILENTIUMPC GLADIUS M40), ktore maja sporo wentylatorow - jednak to juz wiekszy rozmiar

- itx (np. CM 120) - problem z mała ilościa na kartę graficzna, z drugiej przemyslana wentylacja

 

podsumowujac:

albo wentylacja albo wyglad...

 

@wwf123

ja tez mam hp dc7700 z e4500 tylko brakuje mu wyjscia hdmi :-) moze jakies takie rozwiazanie tutaj?

 

 

pytanie ogolne: czy na g2020 mozna w cos pograc (fifa2013, nfs, teken) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kszychooo ja też myślałem nad czymś pod 1155, bo ludzie strasznie chwalą zintegrowane układy graficzne + w przyszłości można się przesiąść na 3770K

 

Ja poszłem w stronę AM3 tylko dlatego bo trafiła mi się ciekawa aukcja i udało się kupić/ wylicytować procesor za 80zł +20 zł wysyłka. A póżniej poszło już z górki.

Dodatkowo chciałem złącze IDE na płycie, bo nie chciałem stawiać systemu na dysku 2TB, a miałem jakieś stare 80GB, a wiadomo jak sytuacja z tym wygląda na s.1155.

 

Natomiast gdybym nic nie miał i nie trafiła się aukcja to pewnie poszedłbym w kierunku ITX o następujących parametrach:

- Obudowa która pozwala wsadzić normalny zasilacz ATX.

Wiadomo że jak teraz kupisz słabsze 1155 (celeron, pentium) to w przyszłości bedziesz chciał wsadzić nawet 3770K jak będzie na aukcjach za 450-500zł, dodatkowo osobna karta graficzna.

Obecnie bez dodatkowego zasilania ,z 1 slotowym chłodzeniem jest HD7750. Ale ona jest gdzieś tak na poziomie HD5770 która spokojnie ciągnie w 1680x1050 ale już w full hd 1920x1080 będzie za słaba.

Pelne możliwości w 1920x1080 daje dopiero HD7850 1gb która ma 2 slotowe chłodzenie i 1 zasilanie 6pin.

Dlatego ja myślałem o

- BitFenix Prodigy - cena 300zł. Dostępne białe, czarne.

http://www.saturion.pl/product/160329/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/BitFenix_Prodigy_Arctic_White.html

 

 

Fajnie wygląda, można używać kart z 2 slotowym chłodzeniem, sporo wentylatorów, można zamontować kilka dysków, normalny zasilacz.

 

- Płyta główna która da mi mozliwość w przyszłości zamontować procesor 3770K

Wchodzimy na

http://www.skapiec.pl/cat/13-plyty-glowne.html

 

Zaznaczamy socket 1155, format mITX i klikamy szukaj.

Następnie wybieramy to na co pozwala nam budżet i sprawdzamy na stronie producenta jakie procesory może obsłużyc dana płyta.

 

- Osobna karta graficzna.

Jeżeli chcesz grać na tym zestawie na 100% potrzebujesz ososbnej karty graficznej.

Tanio bedzie tylko na allegro lub na forach komputerowych w dziale sprzedam.

Z nowych widziałem ostatnio 7850 z 1GB ram za 549zł na allegro do pełnego full HD

lub HD7770, 7750 za odpowiednio mniej i niższą wydajnością. W ostateczności HD5770, 6770 za około 300zł na aukcji

 

- Pamięc RAM minimum 4GB

Używane nie są złe a potrafią kosztować troszkę mniej. Okolice 100zł

 

- Procesor

Pisałeś o g2020 - 2 rdzenie , 2 watki, taktowanie 2.9GHz. Koszt 200zł

Pewnie do sieci, filmów HD, jakiejść mniej wymagającej gry jak Fifa , Starcraft 2,  Need For Speed the run w rozdzielczości do 1680x1050 pewnie wystarczy 

 

Podsumowująć, najważniejszym parametrem jest tutaj ilość gotówki jaką masz.

Jak ma to być sprzęt używany 2-3 razy w tygodniu to ja bym pewnie brał

G2020, do tego szukał na aukcji jak najtańszej HD5770, 6770

Obudowa którą wskazałem 300zl, Procesor 200zł, karta grafiki 300zł, Ram 100zł, Płyta główna 300zł.

W sumie 1200zł, a jak znam życie po drodze zawsze coś wyskoczy.

 

Z drugiej strony jak pójdziesz w zwykłe ATX, to obudowę można wyrwać, byle tylko była za 60zł , płyte kupisz do 200zł , procesor za 200zł, ram za 100zł, a kartę graficzną na razie testujesz co może układ zintegrowany i rozglądasz się za czymś używanym.

Kosztuje cię to okolicach 560zł. Chowasz za mebel, firanki, za wersalkę i też można działać. Koszty nie duże a zawsze będzie można coś pogrzebać w przyszłości.

Edytowane przez wwf123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie podoba mi się ta obudowa BitFenix... Dołączona grafika

jesli dobrze rozumiem do grania wystarczy G2020 + karta... wiec moge zrezygnowac z i5, natomiast wolalbym aby obudowa lezala lub byla typu desktop

troche myslalem o tych tanich obudowach zalmana T1/T2, ale nie wiem jak z glosnoscia w nich?

no i nie wiem czy latwiej bedzie wlozyc karte graficzna do tego Cooler Master 120 czy np. do NOX i gdzie bedzie chlopniej ?

Edytowane przez kszychooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zlozylem taki zestaw:

- Procesor Intel Pentium G2020, Dual Core, 2.90GHz,

- Płyta główna MSI B75MA-E33 Intel B75 LGA 1155

- Pamięć Good Ram DDR3 4GB/1600 CL11
- odubowa NOX Media HD (http://www.nox-xtreme.com/en/product/media-hd/42/)

do tego mam takie czesci:

- seagate barracuda 7200.10 160GB

- DELTA 350w DPS-350AB 24 PINY SATA

 

moje pytania:

- czy zestaw jest ok?

- czy zasilacz da rade (ma wentylator z tylu, a nie na gorze)?

 

 

dodatkowe pytania do zasilacza:

- jesli zasilacz nie da rady to widzialem delty i fortrony na allegro - plyta ma 24pin, a niektore zasilacze 20pin - czy to problem?

- czy zasilacz da rade jesli zaloze ze do zestawu chcialbym dolozyc karte graficzna ? czy zasilacz wtedy potrzebuje jakiegos dodatkowego zlacza (6pin?) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz da radę z dodatkową kartą graficzną ze średniej półki. 

 

Wybrałeś zestawienie tej obudowy z twoim zasilaczem. Co będzie się działo z ciepłem wydzielanym w zasilaczu? Którędy ma ono ujść z obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Klaus, dlatego napisalem caly komplet. Z tego co sam sie zorientowalem to w tej obudowie zasilacz montuje sie na przodzie obok napedu, pod ta mniejsza kratka.
Stad moje pytanie czy moj zasilacz wogole pasuje, a jesli nie to dorzucilem dwa pytania o zasilacz z wentylatorem u gory :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli zasilacz będzie miał wentylator u góry, będzie tam zasysał powietrze, pytanie gdzie ono ma ujść. Szukałbym jakiegoś Fortrona, HHN/HLN 350W.  Wybór taki, by bez obaw o gwarancję można odwrócić wentylator w zasilaczu. Wtedy wyrzucałby ciepło do góry.

 

Edit: sama obudowa nie sprawia wrażenia solidnej jak za takie pieniądze. Śledzie/zaślepki to się chyba w lakierowaniu powyginały... ;)

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/chieftec-maestro-cs-01b-b-i3227363529.html - jest jeszcze taki Chieftec. Cena niska, kupiłem na próbę (akurat wcisnę we wnękę pod TV, 15cm na wysokość). Wadą może być zasilacz SFX.

Pierwsze wrażenie - dosyć ciężka (~5.5kg), miejsce na napęd jest, na dyski 2.5" i 3.5" jest, płyta mATX się mieści, karty z dwuslotowym (=cichszym) chłodzeniem wchodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta obudowa http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-rc-361-kkn1-463852/ ma dziury na zasilacz z tego co widze od spodu (ale nie ma u gory)

coraz bardziej zastanawiam sie nad ta http://www.morele.net/obudowa-cooler-master-rc-120a-kkn1-499405/, bo zasilacz bedzie pasowal, wyglada na przemyslana...

ten chieftec mi sie front strasznie nie podoba :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ma ITX wiec plyta z pierwszego postu z problemem wiekszego chlodzenia na i5 przy karcie graficznej :>

idealna bylaby obudowa dla matx, z zasilaczem z tylu, do tego zeby wygladala klasycznie :) (niestety takie kosztuja >500zl)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawano chciałeś Zalmana T1 czy Gladiusa M40 kłaść na boku a Chieftec Ci się nie podoba Dołączona grafika

Nie masz koncepcji tego projektu.

 

Radziłbym podejść do sprawy na chłodno. Rozejrzyj się może za używkami o klasycznym wyglądzie. Czasami coś się pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sztywno ustalonej koncepcji, bo nie jestem pod ścianą - aktualnie to zadanie wykonuje laptop, ale się grzeje i nie ma możliwości pracowania na nim. Chciałbym wybrać obudowę w miarę uniwersalna - aby się nie przyblokować, gdybym zdecydował się np. na kartę graficzną. Myślałem, że po prostu nie umiem jej znaleźć, ale dochodzę do wniosku, że mimo dość standardowych wymagań (klasyczny wygląd, możliwość zamontowania elementów w wymiarach, matx (płyta, zasilacz, karta graficzna) i w posiadanie w miarę sensownej wentylacji) żaden producent nie ma nic w sensownej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do zestawu: hp dc7700: e4500/2GB - oczywiście low profile, jakie karty doradzilibyście w dwoch przypadkach:

- tylko wyjscie hdmi na full hd (wyswietlanie obrazu)

- jakies sensowne granie w sredniej jakosci (np. fifa 2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...