Skocz do zawartości
Hiker

Brzęczące Gtx660

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni jestem posiadaczem zestawu, który udało mi się złożyć także dzięki Waszej pomoc. Mam jednak pewien problem z kartą graficzną: MSI GeForce GTX 660 TwinFrozr III OC (wg. testów najcichsza i najchłodniejsza w swojej klasie). Przy normalnym obiążeniu karta rzeczywiście jest bardzo cicha, natomiast w czasie testów graficznych w 3dmarku zaczyna brzęczeć (uprzedzając wątpliwości: nie jestem pewny czy to wentyle czy cewki, ale raczej to brzęk niż pisk, stąd wnioskuje, że raczej wentyle). Starałem się wszystko skręcić na sztywno, więc to raczej nie jest wina luźno przykręconej karty.

 

Co mogę z tym zrobić? - Reklamować (jest sens?)? Ogrniczyć fps? V-sync? A może to normalne - przynajmniej w 3dmarku?

[gdzieś na necie było też coś o problemach z biosem tej karty i zalecali flashowanie, ale może moja już jest zaktualizowana - jak sprawdzić wersję bios gfx?]

 

P.S. Osiągi wg 3dmarkk są ok, wychodzi jakieś - 6700 pkt. (dla gtx660+i5 3470+8gb Xyperx ddr 1866mhz) bez jakiegokolwiek oc.

 

Karta jest tutaj jakby ktoś miał wątpliwośco o którą mi chodzi:

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_geforce_gtx_660_przeglad_modeli_niereferencyjnych?page=0%2C5

Edytowane przez Hiker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz pewność, że ów dźwięk wydaje karta, a nie np. zasilacz? Zapuść jakiś program obciążający CPU i posłuchaj.

Jeśli to karta, to w grach pod obciążeniem też powinna brzęczeć, nie tylko w benchmarkach.

 

Generalnie brzęczenie/piszczenie cewek karty nie jest powodem do zmartwień. Niczym to nie grozi, poza tym, że może być irytujące.

Mój GTX780 EVGA SC ACX piszczał, wymienili mi na gwarancji, ale nowa karta wydaje identyczny dźwięk (!), więc odpuściłem, bo mi to w sumie nie przeszkadzało jakoś bardzo.

 

Upewnij się na 100%, że to karta brzęczy a nie zasilacz, i ewentualnie próbuj reklamować, jak Cię ten dźwięk wkurza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź samo chłodzenie (zwiększ rpm wentylatorów w sterach). Jak zacznie brzęczeć, masz winowajcę, jak nie to dalej. Ustaw stałe rpm na poziomie np 20-25% (tak, by było bardzo ciche) i wtedy odpal jakąś grę czy benchmarka - jak brzęczy/piszczy/trzeszczy, to znaczy, że to sekcja zasilania. Sprawdź też organoleptycznie, że hałas nie dobiega z innego miejsca (płyta główna, zasilacz itp...

 

Jeśli to brzęczenie sekcji, to nie ma podstaw do reklamacji - karta jest sprawna, cooler też, więc i tak Ci to odrzucą. Moja MSI 7950 też szemrze przy maksymalnym obciążeniu (w furmarku robi to tylko wtedy, gdy to "futro" przybliża się do ekranu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem przez moment u siebie w komputerze MSI GTX660 ale wersja "Gaming"... Pewnie niczym się nie różni, jedynie chłodzeniem które co jak co ale było niesłyszalne praktycznie.

Podczas 3dmark 13 w pierwszym teście jest generowane dużo fps i też z karty słyszałem brzęczenie cewek (takiego koncertu jeszcze nigdy nie słyszałem w żadnej z moich kart) więc widocznie ten model tak ma. Szczerze mówiąc to w grach powinieneś tego nie słyszeć jeśli fps do wartości 100kl/s będzie się utrzymywać. Dołączona grafika

 

 

(uprzedzając wątpliwości: nie jestem pewny czy to wentyle czy cewki, ale raczej to brzęk niż pisk, stąd wnioskuje, że raczej wentyle).

 

Cewki, jeśli jest to bardzo głośne choćby w grach to da się to reklamować - kiedyś brzęczały mi cewki na Gigabyte GTX560Ti - oddałem na RMA i wróciła karta bez tej wady.

 

Tak wgl to z automatu poleciałem i nawet nie zauważyłem że niezły odkop :D

Edytowane przez wlodarq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to karta, to w grach pod obciążeniem też powinna brzęczeć, nie tylko w benchmarkach.

Niekoniecznie.

Przyklad: 290x zwodowana tak więc wentyl nic nie zagłusza.

 

3DMarka 2011 - piszczy jak szalona

Unigine Heaven - piszczy umiarkowanie

CS:GO - nie piszczy w ogóle

AC 4 Black Flag - piszczy ale bardzo cicho, słychać to tylko jak wyłącze głośniki

 

A co do problemu z tematu - możesz reklamować, mogą Ci nawet wymienić kartę, ale szansa że nowa karta nie będzie piszczeć to jakieś 50%.

 

Jeszcze jedno - u wielu osób piszczenie ustąpiło albo się znacznie zmniejszyło po wymianie zasilacza na lepszy.

 

Tapatalk 4 @ SGS 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokręcenie chłodzenia niewiele tu da jak  to nie jego wina.  W przypadku cewek spóbuj wymusiść V-Sync i Triple Buffering w sterownikach karty.  Mi to pomagało na piszczące cewki w karcie GTX 460.  Ale często tez winny jest zasilacz. Przysłuchaj się dokładnie.

Edytowane przez Devil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Zasilacz z marnym filtrowaniem może powodować piszczenie sekcji zasilania karty graficznej.

 

Hm cóż mój Enermax Revolution X`t 730 Watt (80 Gold)  raczej marnego filtrowania nie ma , a ceweczki na karcie piszczą tak samo jak na poprzednim Fractalu Tesla 550 Wat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...