Skocz do zawartości
007marc

P5B-E ,E4300 i i problem po dokupieniu pamięci .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,mam problem z komputerem a dokładnie jego prawidłowym działaniem po dokupieniu dodatkowej pamięci .

Platforma :

- Asus P5B-E ,

- Core 2 Duo E4300 ,

- Patriot 2x1gb 800MHz PC2-6400 DDR2 (do tej pory) .

 

Jest to komputer syna w którym podkręciłem procesor do 2,7 MHz :

- szyna na 300 ,

- ratio nie zmienione x 9 ,

- PCI Express na sztywno - 100 ,

- napięcie procesora na sztywno - 1,35 V .

 

Tak ustawiony komputer (testy m.in. - Super Pi Mod na 1M - OK !) pracował ostatnie pół roku bez problemu ale "zachciało" mi się powiększyć mu pamięć o dodatkowe 2 GB .

Dokupiłem takie same dokładnie Patriot 2x1gb 800MHz PC2-6400 czyli w sumie teraz 4x1 GB i niestety przy powyższych ustawieniach komputer nie "wstaje" Dołączona grafika

 

Próbowałem zmniejszyć szynę na 266 ale dalej to samo .

Po przywróceniu ustawień fabrycznych w biosie czyli 200 x 9 = 1,8 MHz komputer pracuje normalnie i bez problemu wykrywa całe 4 GB pamięci .

Nowe pamięci (bałem się że kupiłem zepsute) sprawdzone ,na podkręconych ustawieniach (2,7 MHz) działają bez problemu .

 

Doradźcie co zrobić żeby przy 4 BG pamięci komputer działał z podkręconym procesorem - niestety komputer ma swoje lata a różnica pracy przy 1,8 a 2,7 MHz kolosalna .

Podnieść napięcie pamięci (zalecane 1,8 V) coś z taktowaniem pamięci a może częstotliwości szyny czy mnożnika ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest pewnie w taktowaniu pamięci (przy > niż 2 obsadzonych bankach często są schody).

Ile MHz mają po o/c cpu ?

Staraj się po oc nie przekraczać tych 800MHz lub jak zauważyłeś podbij vmem, albo wręcz obniż takty pamięci (wiele na wydajności nie stracisz). Mój P5B (nie E, btw działa u rodziców do dziś :) ) lubi fsb:mem 1:1 przy czym można polecieć w dół z timingami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,nie było mnie przez jakiś czas teraz dwa dni wolnego i można poświęcisz trochę czasu na "walkę" z kompem syna ;) ,przy Twojej (Waszej) oczywiście pomocy ;)

@DJH83 na pewno masz rację ,po napisaniu postu próbowałem jeszcze przy ustawieniach : szyna na 266 (2,4 MHZ) ,pamięci - 677 (przy ustawieniu szyny na 300 pamięci ustawiało na 900 !) i napięcie które zawsze było na AUTO ewentualnie później na sztywno 1,8V dałem na 1,85 V komputer zaczął "wstawać" ale wypisywało - zainstalowano nowy sprzęt ,nowe oprogramowanie ewentualnie "syf" w oprogramowaniu - czyli dobra droga !

 

Teraz po kolei doradź (boję się coś popieprzyć ewentualnie "zwalić" pamięci) :

- DRAM Frequency - przy szynie 300 mam do wyboru - 750 i 600 ,wybrać na początek - 750 ? ,

- PCI Express - polecają ustawić na sztywno - 100 ?,

- Memory Voltage - polecane dla tej pamięci - 1,8V na ile ustawić ,do jakiej wartości mogę ustawiać zęby nie zepsuć pamięci ? ,

- DRAM Tming by SPD jest ustawione na - Enabled ,polecają przy OC wyłączyć wtedy pokazują się takie wartości (po kolei - 5 ,6 ,6 ,15 ,6 ,42)

  i ewentualnie (tak jak piszesz) na jakie wartości pozmieniać ? ,

 

I najważniejsze piszesz "Mój P5B  lubi fsb:mem 1:1" ??

 

Napisz (Napiszcie ;)) od jakich ustawień zacząć żeby nie siedzieć znów cały dzień przed kompem bo Żona mnie zabije Dołączona grafika

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzielnik 1:1 czyli przy fsb 300 mem tez na 300 (600 efektywnie).

 

Pójdę na łatwiznę i wrzucę foty z ustawieniami biosu, pewnie na P5B-E jest +- to samo. Przy takim lajtowym oc nie powinno być jakiś większych filozofii

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Możesz dodatkowo dowoltować NB na 1.4 (przynajmniej u mnie po 1.25V następnym krokiem jest 1.4V).

Pamięci daj na początek na 600 i def 1.8V, timingi najlepiej sztywno, jak będzie ok to później możesz walczyć o więcej (te 750, o więcej będzie pewnie ciężko w konfigu 4x1GB).

Dla DDR2 możesz dać i z 2.1V, ale 1.8 ~ 1.95V powinno ci starczyć do taktów ~800,

PCIE - 100 czy tam 101

Edytowane przez DJH83
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zdecydowanie problem jest w kontrolerze pamięci czyli chipsecie a nie w samych pamięciach.

Cztery kości o wiele bardziej obciążają i nie wyrabia. Podniesienie napięcia powinno rozwiązać problem.

 

Warto też sprawdzić SPD starych i nowych pamięci czy nie ma jednak jakichś różnic (mimo ich identyczności z nazwy). Wtedy trzeba ewentualnie ustawić zgodnie z tymi wolniejszymi.

Edytowane przez rafa
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmień paste i daj nawiew na radiator jak podnosisz VNB - sam miałem taką płytę kilka ładnych lat temu to bez wentylatora na tym radiatorze szło się o niego oparzyć ( chłodzenie cpu było box ) przy okazji fsb poleciało na ponad 420. Co do napięć nie pamiętam, ale wiem, że były ruszane.

 

płyta śmigała wtedy z E6300 1,86@~3,1GHz i pamięci 3x1

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up przy boxie właśnie jeszcze najgorzej nie ma (sieje powietrzem dookoła), ale przy jakimś freezerze, mugenie itp jest juz masakra...

 

BTW to samo przerabiam teraz na 865PE : po założeniu Freezera 7 radiator na chipsecie parzył to przykleiłem jakieś 60mm @5V .
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już 97 % Sukcesu !! ;)

 

@DJH83 przy wprowadzeniu Twoich ustawień komp co prawda nie ruszył ale po ustawieniu DRAM Timing by SPD na Disabled  nareszcie po raz pierwszy wystartował i tak "na szybko" przeszedł test w Super Pi Mod na 1M !!

 

Przy próbie ustawienia pracy pamięci na 750 MHz komp nie "wstaje" ,powrót na 600 MHz i wszystko gra (przy 600 CPU-Z pokazuje timingi odpowiednio : 4/4/4/11/2T) .

Czy gra jest warta świeczki zęby spróbować ustawić pamięci na 750 MHz i przy włączonym DRAM Timing ustawić odpowiednie timingi a jeżeli tak to jakie ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw timingi jak dla 800 [odczytaj z pamięci lub cpuz]

 

wlaśnie przy tym chipsecie (nei wiem moze tej plycie?) jest  taki problem z konfiguracjami 3x1/4x1, że nawet jeżeli wsadzisz identyczne pamięci niczym sie nie rozniace praktycznie jest dosc spory problem zeby pracowaly jak nalezy - nawet na domyslnych taktach sporo trzeba sie bawic z timingami w biosie.

 

nie moge tego co powiedzialem potwierdzic screenami bo ich poprostu nie robiłem wtedy, ale pocatkowo miałem na swojej p5b 2x512 corsairy xms2 667 cl4, ktore nie chciały polecieć na 860~~ - wtedy 1:1 fsb:dram (pozniej zostaly zamienione na 3x1 - tak sie trafiło.) natomiast w/w pamieci na plycie abita ip35 latały bez problemów na uwaga 1008 cl4 2T screen jaki dalem - taki jest innego z tymi memkami nie mam nie musicie wierzyc Dołączona grafika. Także osobiscie twierdzę, że to wina kontrolera p[amięci i poprostu w bardziej problematycznych konfiguracjach sie gubi.

Edytowane przez Yogi311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem powyżej komputer chodzi stabilnie ,czyli pełne 4 GB (4x1) pamięci działa z OC 2,7 MHz (300x9) Dołączona grafika

Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia (podkręcania Dołączona grafika) i tak jak piszę zadowolony jestem na 97% ...

Parę lat temu kupując ten sprzęt m.in. wybrałem ten procesor bo nieźle się podkręcał ,ludzie uzyskiwali powyżej 3,0 MHz a już równe 3,0 MHz chodziło w większości stabilnie i to by było już dla mnie te 100 % !

Co byście doradzili od czego zacząć :

- 330 x 9 czy

- 300 x 10 ?

Czy przy tych ustawieniach dalej pozostawić DRAM Timing by SPD na Disabled czy włączyć i spróbować ręcznie na sztywno poustawiać timingi pamięci ?

Edytowane przez 007marc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu od @Yogi311 czyli 4/4/4/13/4 ?

Przypomnę że przy automatycznych timingach ustawia mi pamięci według CPU-Z - 4/4/4/11/2T)

Jeżeli komp by nie "wstawał" albo chodził niestabilnie przy tych ustawieniach ze zdjęcia to przestawić na (nigdy tego nie zapamiętam ;)) - 5/5/... czy 3/3/... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK ,szyna ustawiona na 333 ...

DRAM Frequency - 667 ..

przy ustawieniach pamięci ze zdjęciu komp nie wstaje ..

przy żonglowaniu timingami na 6-tki itp ,napięcia pamięci 1,9-,1,95 i (jak dotąd 1,8V) i NBVCore 1,4 (dotąd 1,25) komp to nie wstawał - próbował ruszyć Dołączona grafika ..

 

Poszedłem "na całość" i za jednym zamachem :

- pamięci na Auto czyli Enabled (pozostały oczywiście - 667) ,

- napięcie pamięci na 2,0V ,

- podniosłem napięcie procesora na - 1,4V (dotąd - 1,35V) ,

- NB wróciłem do - 1,25V

 

Komputer bez problemu się uruchomił ,przeszedł test SuperPi Mod .

Liczę że dużo dało jednak zwiększenie napięcia dla procesora bo CPU-Z pokazuje (chociaż nie jest to miarodajny program do napięć) napięcie procesora - ok. 1,368V !

 

CPU-Z pokazuje (przy automatycznych timingach w biosie) odpowiednio : 4/4/4/11/2T - myślę że jest to miarodajne i tu pytanie czy zostawić w biosie automatyczne ustawienie czy spróbować ustawić na sztywno tak jak pokazuje CPU-Z : 4/4/4/11/2T ?

 

I drugie pytanie jakim programem jeszcze sprawdzić stabilność tak ustawionej platformy ale nie działającego pół nocy Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak stabilnie to zostaw. Z okrągłym taktowaniem ramu jest pół biedy. Dałeś na SPD i przypisał jak powinien, tj takie jak dla 667MHz.

Ustawiając np. pamięci na 600MHz, komp ustawi ci timingi jak dla 533MHz i komp nie wstanie, timingi za ciasne.

 

To sprawdzenia daj Hyperpi, próbkę 32M, Orthosa na godzinę.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę jeszcze powalczyć o stabilne działanie Dołączona grafika

Testy :SuperPi Mod i HyperPi przechodzi bez problemu ,przy Orthosie pada po kilku minutach ,błękitny ekran i bugcheck 124 czyli raczej problemy z napięciami .

Najważniejszy test - po kilku sekundach po załączeniu Battlefield 3 to samo !

 

Co według Was jeszcze podciągnąć (nap. procesora ,pamięci) ?

 

 

Dołączona grafikaDołączona grafika
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chmm ,metodą ręczno-dotykową ;) widzę jedynie (czuję) że pamięci mocno się grzeją ,chyba zainstaluje jakiś program do pomiarów ,co byś miarodajnego proponował (mam gdzieś instalkę HW Monitor Pro) ?

 

W międzyczasie jeszcze przed Twoim postem o obniżeniu temperatury pamięci zmieniłem : napięcie procesora na 1,45V i napięcie NB na 1,4V i jak na razie Orthos "chodzi" już ponad pół godziny - to już jakiś sukces !!

Jeżeli przejdzie ponad godzinę - zmniejszę napięcie pamięci na 1,8V i jeszcze raz zapuszczę test .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na powyższych napięciach (Core -1,45V ,DRAM-2,0V ,NB-1,4V) - Orthos przeszedł test (na 9 tce) półtora godziny - jest dobrze ;) !!

Spróbowałem ustawić pamięć na 1,8V - komp nie wstawał .

Ustawione na 1,9V jak na razie komputer śmiga bez problemu ,na razie nie zapuszczam Orthos`a niech synek sobie trochę poszpila (BF 3 i inne gierki - bez problemu czyli jest GIT) :)

 

Jutro zrobię 3-4 godzinny test Orthosem to dam znać czy komp "przeżył" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...