Skocz do zawartości
fr3x

Nowy dysk WD Caviar 2TB/drugi dzień i problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam mianowicie taki problem, że wczoraj odebrałem nowy dysk WD Green Caviar 2TB. Okej, zainstalowałem system, zero problemów. Ale miałem jeszcze podpięty drugi dysk 500 gb - gdzie wywalał mi jakiś czas temu smart bad. Odpiąłem go, bo stwierdziłem - po co mi awaryjny dysk. WD podpiąłem pod sata 1 a zasilanie niezmienione. Co ciekawsze - bios go widzi, a instalator windows 7 nie. Ktoś zaraz zapyta, po co sprawdzałem w instalatorze. Sprawdzałem po to, że jak próbuję uruchomić system, to wita mnie automatycznie Blue Screen w momencie ładowania systemu.
 
Czy istnieje możliwość reaktywowania systemu, bądź chociaż ujrzenie dysku w instalatorze i przeinstalowanie systemu?
 
Zakładka Main
Dołączona grafika 
 
Ustawienia dysku:
Dołączona grafika
 
Botowanie - kolejność dysków:
Dołączona grafika
 
Wiadomość przy każdym uruchomieniu:
Dołączona grafika
 
Bootowanie:
Dołączona grafika
 
Widzi tylko stary dysk 500gb ten uszkodzony SMART BAD:
Dołączona grafika
 
Postaram się jeszcze zrobić zdjęcie bluescreena, ale bardzo szybko znika.
P.s Blue Screen:
Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne ten port sata jest innego producenta, czyli potrzebujesz sterowników do niego, dlatego instalator go nie widzi. Sprawdź w instrukcji od płyty.  Do tego może dojść zamiana trybu IDE/AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wczoraj go widział. Nie wrzucałem sterowników, więc nagle potrzebuje je? A na płycie głównej Asus P5KC gdzie mieści się zmiana IDE/AHCI? Z tego co czytałem, to prędzej odpala się na IDE, ale mogę się mylić. Jakie sterowniki w ostateczności powinienem pobrać i zaaplikować podczas 'instalacji'?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po podłączeniu w pierwotny port(sata) system już może nie wstać - po prostu się wyłożył i bez reinstallki nie pójdzie... a próbowałeś opcji uruchomienia "ostatniej znanej dobrej konfiguracji" itp? ewentualnie "naprawa" systemu z płyty instalatora (wpięty dysk tak jak wczoraj)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale widziałeś co pisałem uprzednio? Chciałem zrobić format - reinstalować system, ale instalator windows 7 nie widzi mi w ogóle tego dysku, więc w jaki sposób mam to zrobić? Odłączyłem oby dwa dyski. Ten nowy WD 2tb wpiąłem w wejście SATA 1, pomyślałem, że skoro jest jeden to wepnę w 1 slot.

Potem bootuję Windowsa, idzie bez problemu, ale nie widzi dysku. Znalazł tylko 100mb zarezerwowane przez system z tego dysku. 

 

 

Sprawdziłem nawet w Paragon Partition Manager™ 12 Professional i widzi ten dysk - lecz wszystko na czerwono. File system invalid. Sformatować nie mogę, na MBR również update zrobić nie mogę. Wszystko zaczęło się dziać, gdy odłączyłem dysk. Co dziwne, nawet na tym dysku ze SMART Bad zainstalowałem system, aby cokolwiek zobaczyć na tym dysku... Pomóżcie proszę, bo muszę się dostać na ten dysk 2 TB...
 
Zarządzanie komputerem - dyskami:
Dołączona grafika
 
Dołączona grafika
Dołączona grafika
 
Z  poziomu partion magica mam dostęp do partycji drugiego dysku. Niestety, nie jestem w stanie uruchomić z niego systemu, który wczoraj zainstalowałem. Chcę wyjąć te 500 gb dysk i pracować tylko na tym nowym 2 TB dysku, gdzie jest system. Jak to zrobić?
 
SMART 500 GB - Mówiłem, że jest uszkodzony
Dołączona grafika 
 
SMART 2 TB - to nowy dysk, ale proszę. 
Dołączona grafika 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TestDisk

A możesz mi powiedzieć jak dokładnie powinienem to zrobić? Bo doszedłem do momentu Analyze>Quick Search>

potem mam to:

 

Dołączona grafika

Oraz to:

Dołączona grafika

 

Co mam wówczas zrobić, aby przywrócić te partycje i pozbawić komputer 500gb, oraz 2tb ustawić jako główny dysk?

Możesz napisać to tak na chłopski rozum po prostu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nigdy nie miałem potrzeby używania tego programu, wiem że w takich sytuacjach pomaga. Tu też raczej da radę. Nie ruszaj tego dysku innym programem.

W sieci jest pewnie wiele poradników używania tego programu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czasie instalacji robiłeś partycje instalatorem Windows??? Jest zła geometria dysku co już daje mocno do myślenia. Może przyczyną kłopotów jest kontroler dysków płyty głównej ale musiałbyś mieć dostęp do innego mobo i dodatkowy dobry dysk żeby to w 100% sprawdzić. Jeśli chodzi o tego WD 2TB to można spróbować wyzerować go narzędziem dostępnym ze strony WD a następnie zobaczyć w TestDisk czy jest dobra geometria (te 255 głowic) i czy instalator ruszy. Oczywiście ten sposób zniszczy wszystkie dane na nim. Test Disk nigdy nie używałem ale poszukaj w necie opisów bo może on potrafi zrobić cud i naprawić geometrię bez usuwania danych. Jeżeli miałeś podpięty 500GB z zainstalowanym systemem i do tego zainstalowałeś na 2TB nowy Windows to po uruchomieniu mogło dojść do korupcji danych (niestety może się to zdarzyć, choć bardzo rzadko, kiedy dwa Windowsy się widzą). Ta zła geometria nie powinna całkowicie unieruchomić dysku/partycji jeśli jest magazynowa na dane (mam taki dysk z partycją powstałą na uszkodzonym kontrolerze już działającą ponad 5 lat) ale w przypadku systemu i instalatora może i trzeba ją poprawić.

Aha! Koniecznie spróbuj podłączyć ten 2TB do jakiegoś działającego systemu i zobacz co i jak bo może dysk najzwyczajniej jest wadliwy.

Edytowane przez cassandra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...