Skocz do zawartości
Kuba86

Toshiba Satellite A300 - wyłącza się - wysoka temp, CPU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

mam problem z przegrzewaniem się procesora w laptopie, co powoduje jego automatyczne wyłączenie.

 

Laptop to Toshiba Satellite A300 PSAG0E-02M02FPL. Temperatura CPU w spoczynku to ok 63*C, w stresie dochodzi do blisko 100*C co powoduje oczywiście wyłączenie sprzętu. Dziwne jednak, że choć obudowa była w sumie gorąca, to na pewno przy realnych 100* byłaby gorętsza. Laptop był czyszczony wcześniej kompresorem, na żeberkach nie było w ogóle kurzu.

 

Dlatego zdecydowałem się wymienić pastę na CPU oraz GPU.  Po wymianie - odczytywane temp nie zmieniły się, laptop w dalszym ciągu się wyłącza.

 

Podejrzewam w takim razie uszkodzony czujnik temperatury - da się go wymienić, ew wgrać zmodyfikowany BIOS, w którym ręcznie ustawiłbym temp wyłączenia sprzętu?

 

Pozdrawiam, Kuba

 

EDIT:

 

Rozwiązanie --->>  http://forum.purepc.pl/topic/352689-toshiba-satellite-a300-wyłącza-się-wysoka-temp-cpu/?p=3812530

Edytowane przez Kuba86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są 3 opcje :

Uszkodzony czujnik ( tylko on jest w CPU )

Uszkodzony cieplowód. ( jesli rurka nie robi się goraca na koncu przy radiatorze to masz odpowiedź )

Uszkodzony wentylator.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam uszkodzony wentylator, przydarzyło się mojemu kumplowi w podobnym satelicie. Innemu kumplowi starsza protege też się przegrzewała i wyłączała. Tego akurat sam naprawiałem bo był po gwarancji i mimo czystych żeberek wentylator był zapchany zbitymi kłakami kurzu. Nawet nie wiem czy mógł się kręcić, w każdym razie po wytarganiu ich stamtąd działał bez problemu, ale rozebranie lapka nie było łatwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy za rady - przyjrzałem się laptopowi jeszcze raz i faktycznie problem będzie najprawdopodobniej z wentylatorem oraz ciepłowodem - wentylator działa wybiórczo, radiator przy obudowie nie je grzeje się zbyt mocno - pomimo to laptop wyłącza się.

 

Widziałem na Allegro zestaw wentylator plus radiator pod Toshibę A300 za 50 zł z przesyłką, tylko upewnię się jeszcze, czy pasuje.

 

PS. W pierwszym poście wspomniałem, że wentylator i radiator były czyszczone, zatem kurz nie jest powodem awarii.

 

Pozdrawiam, Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiazanie najprostsze - rozbierz laptopa sciagnij chlodzenie, wez suszarkę dmuchaj cieplym powietrzem na radiator tam gdzie normalnie dolegałby do procesora po chwili dotknij drugi koniec heatpipe'a ( a raczej radiatora znajdujacego sie na nim ) reszta - wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa

 

Nie - momentami nie kręci się w ogóle.

Może być tak właśnie skonfigurowany. Ważne żeby kręcił się z dużą prędkością kiedy temperatura jest wysoka.

Bios do laptopa najnowszy? Czasem producenci oprócz parametrów pracy laptopa w nowych biosach poprawiają ustawienia systemu chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ UP

Tak, BIOS najnowszy.


-------------------------

Rozwiązanie:


Powodem przegrzewania laptopa był uszkodzony ciepłowód - rurka cieplna nie była gorąca na końcu [przy radiatorze]. Po wymianie temp. są w normie, laptop się nie przegrzewa, ani nie wyłącza.


Dzięki wszystkim za pomoc, szczególnie Koledze Kwazor za trafną diagnozę Dołączona grafika

Edytowane przez Kuba86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ XPX_pl

 

Hej, sorry, że dopiero teraz odpisuję.

 

Radiator i wentylator kosztowały mnie po 20 zł/szt, w sumie z wysyłką za całość zapłaciłem 50 zł [części kupowałem u tej samej osoby, na wszelki wypadek wziąłem również wentylator].

 

Wymieniałem sam Dołączona grafika

 

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...