Skocz do zawartości
tato84

Mały, wydajny mITX.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Od bardzo dawna śledzę portal PurePC i chyba nadszedł czas na zmianę wysłużonego notebooka - kolejnego już zresztą, na coś bardziej wydajnego Dołączona grafika. Po wielu godzinach (dniach) spędzonych na recenzjach, testach i opiniach, złożyłem taki oto zestaw:

 

Obudowa: Bitfenix Prodigy Black
CPU: Intel Core i5-3550P
CPU Cooler: CoolerMaster Hyper 212
Mobo: Gigabyte H77N-Wifi
RAM: Corsair Vengeance 2 x 4 GB  DDR3-1600
PSU: Seasonic X-650 80+ Gold 

Dyski: Samsung 840PRO 128GB + obecny 1TB

GPU: Chyba Asus GF 670GTX DCUII 

 

Powiedzmy, że w budżecie się jako tako zmieszczę. Dodam, że komputer będzie wykorzystywany do wszystkiego (głównie praca - stąd docelowo 2x23" IPS, trochę gierki, filmy, muzyka itp.). Jeśli chodzi o części to wyselekcjonowałem je po naprawdę długich poszukiwaniach. Proszę o opinie, czy coś tu można/warto zmienić:

 

Dzięki

Edytowane przez tato84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenia nie założysz w obecnej konfiguracji. Z jednej strony będą przeszkadzać pamięci, z drugiej k. graficzna. Przy pamięciach bez radiatorów jest szansa na założenie tego, musiałoby niestety dmuchać w kartę graficzną. Jest to wina umieszczenia podstawki cpu na niemal 99% płyt głównych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o chłodzenie to do PCIE mam 23.5mm od końca gniazda CPU a do RAMu 26mm. Z kolei wentyl radiator ma: 120x80x159mm, więc przy rozmiarach gniazda ok. 40mm powinno wejść, wolałbym żeby dmuchało na tył obudowy (może push/pull) ale nie znalazłem nic w podobnej cenie, ciche i wydajne...

 

Zamontować zamontuje, ale: http://cdn.overclock.net/0/0b/350x700px-LL-0bfd27ab_WP_002779.jpeg nie w tym kierunku Dołączona grafika - tutaj zdaje się Asus P77Z-I deluxe

 

Co do RAMu: może się uda na firmę, jak z prezesem zagadam, a u dystrybutora nie ma 1x8GB...

Edytowane przez tato84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakieś inne chłodzenie, które by mogło tam pasować? Myślałem o H60, ale ponoć nie jest ciche... 

 

W ostateczności może dmuchać w górę (na górze kolejny wentylator odsysający), nie wiem czy będzie to jakaś znacząca różnica ... ?

 

edit: Cooler Master TX3 wygląda jakby miał pasować. Z tego co wiem, to stockowy cooler, prawie dotyka PCB od grafiki ;]

Edytowane przez tato84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Relatywnie mały. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że standardowe obudowy to "duże" pudła Dołączona grafika. Na overclock.net, większość ma to na wodzie... ale już nie ten przedział cenowy, i nie te chęci jak dawniej bawić się w tuning kompa i oc Dołączona grafika

 

edit: może ten TX3 nie byłby zły i do tego Noctua NF-B9 PWM

Edytowane przez tato84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tato84

Posiadam taką płytę i z tego co pamiętam odległość od środka gniazda CPU do karty grafiki to 52mm. Jeśli potrzebujesz dobrego chłodzenia to może Noctua NH U9B SE2.. (nie wiem czy druciki zaczepowe wentylatorów nie będą przeszkadzać/zwiększać rozmiar chłodzenia) ale do Twojego zestawu: Cooler Master TX3 + Noctua NF-B9 PWM musiałbyś dołożyć 40-50zł.

Jeśli chodzi o montaż chłodzenia przedstawiony na linkowanym zdjęciu powyżej ( w P77Z-I) tez tak próbowalem z chłodzeniem Silentium Fera Pro, pamięci nie przeszkadzaly-chłodzenie na tyle wysokie, ale problem był inny. Ciepłowody coolera opieraly się na kondensatorach umieszczonych obok gniazda CPU. Uniemożliwiało to wlaściwe położenie i doleganie radiatora do procesora.

 

Edit:

1) Jeśli chodzi o cooler master TX3 i pamięci na ich stronie masz wymiary  http://www.coolermaster.de/product.php?product_id=6602

 

Gdyby kolidowały możesz założyć wentyl z drugiej strony by wyciągał ciepłe powietrze zamiast wdmuchiwać chłodne w cooler.

 

2) O H60 i GA-Z77N WIFI tutaj: http://myhack.sojugarden.com/forum/viewtopic.php?f=17&t=802

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie !

 

Jeszcze dopinam wszystko na ostatni guzik i zbieram fundusze :), i zastanawiam się, czy jest sens taki duży cooler brać skoro ani nie będę kręcił tego, ani nie będzie się grzało aż tak... Natrafiłem gdzieś na zagranicznym portalu na test coolera Scythe Samurai ZZ, i wydaje się malutki, do tego zamontować 120mm z frontu obudowy (na przód obudowy wziąłbym bitfenix spectre 230mm), i myślę, że starczyłoby na tyle, aby było cicho i chłodno.... Wentylek z tego dmuchałby na sekcję zasilania czy też RAM.

 

Mówisz, że 52mm więc tak czy siak tylko 92mm wentyl wejdzie (100mm to chyba rzadkość).

 

Myślę, czy nie poczekać jeszcze tygodnia, dwóch na jakieś miniITX pod Haswella - jeśli nie to może "stare" intele stanieją, to samo z GPU... wejdą nowe, to może nieco spadnie też cena starych - jeśli chodzi o GPU to zbyt prądożerne te bestie nowe ;)

 

Wodę sobie darowałem chyba, dodatkowe koszta, które wolę przeznaczyć na monitor drugi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od "niespodzianki" po zakupie chłodzenia CPU pozostałem przy fabrycznym Intela.
Także wracam do myśli o coolerze innym od Intelowskiego, choć ten jest cichy (nie wiem czy taki mi się trafił czy zwykle takie są), ale tylko ze względu na małe podkręcenie. Wiatraczki k.graf. dają słyszalny szum (jedyny jaki słyszę) zagłuszając Intela i 2x 120mm Prodigy.

Wybierając chłodzenie CPU jeśli wpadnie Tobie jakieś w oko to zaglądnij na stronę producenta. Zwykle pokazane są wymiary.
Gdybyś potrzebował jakieś odległości związane z Gigabyte GA-Z77N-WIFI to służę pomocą. - nie zaglądam codziennie na forum ale parę razy w tyg. zerknę Dołączona grafika

Edit:
Pod nową platformę umiejscowienia gniazda procesora nie zmienili.. szkoda.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/gigabyte-ga-z87n-wifi-plyta-intel-haswell-mini-itx.html

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop sprzedany, wiec wezme chyba juz ivy (haswell dla pc nic nie wnosi), zastanawiam sie nad artic freezer 13 zamiast samuraja ;) wymiar 96mm mnie zastanawia, ale z tego co piszesz powinno wejsc...? Ceny az tak nie spadna zeby bglo warto czekac wiec trzeba dzialac zeby nie zostac bez kompa.

 

Z gory przepraszam za brak polskich znakow ale nie mam tu polskiego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro szerokość artic freezer 13 to 96mm (92mm śmigiełko+po 2mm na bokach) to się zmieści montując we właściwą stronę czyli tak by dmuchał w tył obudowy. Ale czy nie będzie kolidowal z ramem? Jest odpowiednio wysoki od podstawy do oprawy wiatraczka?

 

@Klaus też podobnie pisaleś :)

http://forum.purepc.pl/topic/350668-zgrabny-pc-2800zl-miniitx/?do=findComment&comment=3789522

Edytowane przez Dart9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zobacz najpierw jak to chłodzenie wygląda.

2. Nie moja wina, że Arctic inaczej widzi "szerokość"

3. Usuń zbędne znaczniki formatowania tekstu, chyba mnie szlag trafi pewnego dnia przez to.



Zauważ też, że w tamtym temacie posługiwaliśmy się "szerokością" i "grubością".

Arctic zaś podaje szerokość, długość i wysokość. Wysokość to wymiar w pionie, szerokość i długość to dwa pozostałe wymiary, z tym że długość to większy wymiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobny zestaw złożyłem miesiąc temu na płycie Gigabyte H77N-Wifi tyle że wstawiłem fortisa na 3570k

 

https://docs.google.com/file/d/0BzTf_QaZ0uXbMzZYWGNEV1NjMHM/edit?usp=sharing

 

 
 

 

 

Wiatraczek obróciłem w na drugą stronę niż jest na zdjęciu, tak więc wyciąga teraz powietrze

Edytowane przez tukan90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OO super :) To albo mi się taka Fera trafiła albo Fortis ma trochę inaczej wyprofilowane Heat Pipe'ry. 

Dodatkowo tylny went. obudowy ciągnie przez chłodzenie powietrze.  

 

Tato84, jeśli nie będzie chłodzenie pasowało możesz spokojnie oddać do sklepu ( nie naruszając/uszkadzając opakowania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...