Skocz do zawartości
polsal

LC Fractal Design ARC MIDI R2

Rekomendowane odpowiedzi

Elo elo!

Planuję właśnie swoje pierwsze chłodzenie cieczą. Przeglądałem trochę worklogów, kupowałem obudowę planując w przyszłości chłodzenie cieczą. Sytuacja wygląda tak:

Obudowa: Fractal Design Arc Midi R2

 

Płyta główna: ASUS P7P55D-PRO

Procesor: Core i5-760

Karta graficzna: MSI GeForce GTX 660 TF3 OC

 

W tej chwili procesor jest podkręcony do 4,0 GHz, na napięciu 1,352V, w prime95 osiąga ok.75*C, karta graficzna nie jest podkręcona i w Furmarku grzeje się do 67*C przy wentylatorach ustawionych na auto.

Ze strony intela wyczytałem, że procesor ma TDP 95W, przy napięciu 1,4V. Karta graficzna ma TDP 140W. Do tego dochodzi sekcja zasilania i chipset, ale one się za bardzo nie grzeją, stawiam że mając w tej chwili 235W to te 250W powinno być ok, do tego dalsze OC, to jakieś 280W ciepła. Pierwszy raz w życiu robią taką kalkulację, więc może to wszystko bzdury.

 

W obudowie jest 9 wentylatorów (zasilacz, 2 grafika, 2 procesor, 4 obudowa), planowałem zmniejszyć tą liczbę do 4 (2 chłodnica, zasilacz, obudowa). 

 

Preferowany sklep angela.pl, ponieważ mam tam zniżkę. 

Preferowana marka EK Waterblocks, bo lubię Dołączona grafika

 

Zakładana pętla: Pompka -> karta graficzna -> sekcja zasilania -> procesor -> chipset -> chłodnica -> pompka (ta sama, nie dwie pompki)

 

części:

pompka: http://angela.pl/p9162,ek-water-blocks-ek-d5-x-res-140-csq-acetal.html

karta graficzna: http://angela.pl/p9316,ek-water-blocks-ek-fc660-gtx-nickel.html

sekcja zasilania: KIT, niestety w sklepie go nie ma, ale jest na stronie producenta do kupienia, koszt ok. 350zł

procesor: http://angela.pl/p8769,ek-water-blocks-ek-supremacy-acetal-nickel.html

chipset: KIT, patrz sekcja zasilania

chłodnica: http://angela.pl/p5592,ek-water-blocks-ek-coolstream-rad-xt-240.html (montowana z przodu obudowy)

 

Chłodnicę chłodziłyby wentylatory, które w tej chwili są na coolerze procesora czyli Enermax CLUSTER 12cm

 

Pytania do was:

1. Jakieś sugestie dotyczące obliczeń?

2. Sugestie dotyczące pętli wodnej?

3. Sugestie dotyczące części?

4. Jakie przekroje węży? 13/19?

5. Jakieś inne sugestie? Dołączona grafika

 

W tej chwili sytuacja wygląda tak:

post-190741-0-71606500-1369472744_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łoł. faktycznie, dziwne że wrzucili to do działu z pompkami, nvm

A któraś z tych dwóch?

 

http://angela.pl/p8135,ek-water-blocks-ek-dcp-4-0.html

 

http://angela.pl/p7167,ek-water-blocks-ek-dcp-2-2.html

 

Albo raczej taki zestaw:

http://angela.pl/p3903,swiftech-mcp350-12v-laing-dcc-1t.html

http://angela.pl/p9159,ek-water-blocks-ek-ddc-x-res-100-csq-acetal.html

Edytowane przez polsal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pierwszy uklad wez pompke EKWB DCP 4,0, moze byc ze zintegorwanym zbiornikiem jak chciales.

W sumie wersja 2,2 tez da rade, ale 4,0 mozna w razie czego skrecic aby bylo ciszej i miec kopa jak trzeba.

 

Ewentualnie, jesli w przyszlosci bedziesz rozbudowywal uklad to D5 i do tego jakis lepszy top bez reza, ale to bedzie troche kosztowac.

 

 

1. Co do obliczen, 2x120 to moze byc troche za malo na low rpm fans (aby bylo cicho), szczegolnie na lato. No chyba, ze kupisz jakas chlodnice fat, (patrz pkt 5)

 

2. Petla - zapomniales o rezerwuarze, ale to dlatego ze jest zintegrowany z pompa.

 

Sugeruje jednak pompa -> gpu -> chipset -> cpu -> mosfety

 

3. Co do kitu mosfety i chipset, moze EKWB ma rasztki na stanie, ale nowych raczej nie dofrezuja. Wiec moze byc tak naprawde ciezko z dostepem.

 

4. Weze 10/16 najlepiej, 13/19 to buły, które się niewygodnie wygina. Wąż Tygon, bo warty wszystkich pieniędzy.

 

5. Inne sugestie - jak jedna chlodnica nie da rady, to drugą możesz wsadzić pod sufit, ale raczej bedzie to slim - http://cdn.overclock.net/2/2b/2b4cece6_IMG_0849.jpeg

 

Kup kranik do spuszczania plynu.

 

Złączki EKWB albo Feser - dobra cena/jakosc.

 

Płyn, EKWB robi w sumie dobry płyn, od pół roku nic mi sie nie dzieje. Nie kupuj płynu Feser One, to niestety syfi.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak obszerną odpowiedź!

 

1. Co do pompki, na pewno wolę mieć za mocną z możliwością skręcenia niż kupić za słabą Dołączona grafika

Pompka EK Water Blocks EK-DCP 4.0 z rezerwuarem EK-Reservoir Combo EK DCP 4.0 to koszt 318zł, 

ten który wyrzeźbiłem wcześniej z proponowanej pompki Swiftech MCP350 12V z rezerwuarem EK-DDC X-RES 100 CSQ kosztuje 488zł. Pytanie czy warto dopłacać te 170zł?

 

2. Co do kitu to będę się jutro kontaktował ze sklepem o możliwość ściągnięcia tego kitu na zamówienie.

 

3. Co do węży i złączek, opinia taka sama do tych które dotąd czytałem, chyba tak zrobie Dołączona grafika

 

4. Za podpowiedź co do płynu dzięki, to znacznie ułatwi wybór. Pytanie co z ilością, ile się wlewa w taki układ?

 

5. Od ilu mm szerokości chłodnica jest FAT? Jak widać na zdjęciu tam wejdzie chłodnica dowolnej grubości, ta zaproponowana przeze mnie ma 47mm, w sklepie są dostępne chłodnice Alphacoola o grubościach 60mm i 86mm, z czego różnica w cenie jest 80zł.

 

6. Kranik z tego co czytałem musi być w najniższym punkcie systemu (w sumie to logiczne). Nie bardzo wiem gdzie go umiejscowić, myślałem żeby pętlę zrobić tak (już poprawiona o sugestie _KaszpiR_ ):

post-190741-0-93053000-1369571430_thumb.jpg

 

Dlatego chipset był po drodze z procesora do chłodnicy, żeby nie było takiego długiego węża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. Co do ilosci plynu, na razie z jedna chlodnica i bez blokow na mosfety i chipset to zmiescisz sie w 1 litrze i jeszcze Ci zostanie.

Najwiecej plynu wchlania chlodnica oraz rezerwuar.

 

5. w sumie szystko co ma pow 45mm to juz sie robi grube.

Pamietaj, ze jak zwiekszasz grubosc chlodnicy to zwiekszasz powierzchnie oddawania ciepla, kosztem ptorzeby zwiekszenia nawiewu. Poza tym zbyt grube chlodnice nie sa super wygodne bo z jednej strony chlodne powietrze wchodzi, nagrzewa sie i juz slabiej odbiera cieplo w miejscu jak wychodzi.

Moim zdaniem 60mm to maks, a i tak robi sie to mega grube (pamietaj, ze trzeba jeszcze liczyc wentylatory i miejsce na zassanie i wydmuchanie powietrza.

 

6. Co do rysunku, sugeruje robic dokladnie tak jak ma byc, ew w skali - wtedy widac jak sie weze ukladaja.

Na Twoim iejsuc zrobilbym kranik miedzy chlodnica a pompka (trojnik), albo jesli bierzesz EKWB z rezeruwarem to masz tma przeciez 2 dziury na dole, dolna idealnie pasuje na kranik - w tym miejsu proponuje wstawic kolanko obrotowe, kranik, a w kranik mozna wkrecic wezyk.

 

Ew jak poprowadzisz to na dole obudowy zrobic kanal spustowy z wylewem.

 

Zobacz jak u mnie jest to zrobione (sygnatura, ostatnie posty) - daje to swobode ruchu.

 

 

Jeszcze co do chlodnicy - jesli nie ma ona otworu odpowietrzajacego na gorze, to sugeruje zamontowac ja otworami do gory, bo inaczej bedzie ci sie zbierac tam powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloki na mobo i grafikę już zamówione od producenta. KIT leży na magazynie, ale bloki na grafikę się skończyły, muszą dofrezować. Zdecydowałem się na pompkę EK zintegrowaną z rezerwuarem do tego chłodnica Alphacool 60mm (ma odpowietrzenie u góry), węże tygon 9,5x15,9 1. Pytanie ile tych węży pójdzie? 1m? 2m? 2. Zakładając że chłodzenie będzie 2x120 wentylatorami 1200rpm to chłodnica da radę na taki układ? 3. Czy jest sens używania shroundów? zawór spustowy planuję pomiędzy chłodnicą a pompką z trójnika i zaworu kulowego jednak ten niższy otwór w rezerwuarze razem z kolankiem 90 wydaje się lepszą opcją.

Edytowane przez polsal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.5 bedzie akurat, ale wez 2m - zawsze sie przydaje przy test loopach na zewnatrz obudowy, albo zeby zrobic wezyk wylewowy itd.

 

2x120mm @ 60mm i 1200 RPM, to raczej wentyle musza sie krecic na maksa w cieply dzien.

 

Shroudy - tak, jest sens kiedy nie masz zbytnio zabudowanego wlotu powietrza. Dodatkowo shroudy zwiekszaja objetosc calosci.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. odnośnie jeszcze wentylatorów. Mają po obwodzie wycięte otwory, którymi się chwali producent, z tego co wnioskuję, wentylator wciąga przez nie powietrze. W takim wypadku wydaje mi się że tracę siłę ssącą potrzebną przy chłodnicy?

 

2. czy dodanie do układu dodatkowej chłodnicy na top (tam mieści się 240mm dowolnej grubości, przynajmniej tak wynika z tego co pisze producent, ale myślę że na przykład ta wejdzie spokojnie. Włożyłbym wtedy wentylatory pod nią, te enermaxy, żeby diodami oświetlały mobo.

 

3. W chłodnicy lepiej jak wentylatory pchają czy ssą?

 

4. Czy druga chłodnica będzie się wiązała z dodatkowym płynem?

 

5. Jakie białe wentylatory byście polecili do chłodnicy?

Edytowane przez polsal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mozesz to olac, to sluzy do zmiany cisnienia aby mniej szumialo, a i tak jakiekolwiek zmiany czy bedzie lepie/mniej to sprawa marginalna, bo wieksze masz opory z powodu samej chlodnicy.

 

2. Jest sens aby dodawac chlodnice, bo aktualnie masz troszke malo. Wentylatory za bardzo nie oświetlą płyty głównej, raczej oswietlaja wentylator jako-taki Dołączona grafika

Ale to juz zalezy jak rozpraszaja swiatlo i jaki chcesz uzyskac efekt.

 

3. Lepsza jest wydajnosc gdy wentylatory pchają w chlodnice powietrze.

 

4. Oczywiście, przeciez do srodka wchodzi plyn. Ale 1 litr to naprawde duzo.

 

5. Zalezy czy 120 czy 140 mm - niektorych nie ma. To juz raczej samemu trzeba poszukac jak ci pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Druga chłodnica wejdzie w takim razie potem, kiedy pieniądz będzie posypany.

 

Korzystając z porady, zrobiłem projekt w skali, używając do tego celu zdjęcia HI-RES mojej płyty głównej.

post-190741-0-18456100-1369760889_thumb.jpg

 

Przy takim rozkładzie wentylatory dać

- między obudowę a chłodnicę, dmuchają do środka (pchają przez chłodnicę)

- między obudowę a chłodnicę, dmuchają na zewnątrz (ssą z chłodnicy)

- za chłodnicą, dmuchają do środka (ssą z chłodnicy)

- za chłodnicą, dmuchają na zewnątrz (pchają przez chłodnicę)

W przypadku dwóch ostatnich czy montować shroudy?

 

Druga chłodnica wejdzie na górę, z wentylatorami pod nią, będą pchały powietrze przez chłodnicę pionowo do góry. Tam nie mam problemu, shroudy się nie zmieszczą Dołączona grafika W loopie planowałem wtedy ją włączyć pomiędzy sekcję zasilania a procesor.

 

Czy pompkę też można podłączyć do potencjometru, żeby np. zmniejszyć przepływ cieczy tym samym hałas?

Edytowane przez polsal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkryłem błąd w moim rozumowaniu podczas kompletownia złączek Dołączona grafika cóż, robię to pierwszy raz, dobrze że na tym etapie się skapnąłem xD

 

Mianowicie, blok na kartę graficzną ma złączki nie w tą stronę co planowałem! Myślałem, że złączki wystają ponad obrys karty i można sobie dowolnie podpinać do 4 otworów. Niestety złączki są tylko z jednej strony, do tego nie z tej co powinny. zdjęcie

 

Teraz pytanie jak się jednym wężem przebić na drugą stronę? złączką 180? dwie złączki 90? Bo przewijanie węża tak dookoła będzie co najmniej nieestetyczne.

 

Mogę dać złączkę 90 stopni i węża puścić z tej 90 prosto do mosfetu ze złączką prostą, tylko nie wiem czy mi się taki łuk zmieści między kartą a oknem. 

 

A może coś takiego? To mi zmienia kierunek o 90 stopni czy o 180? Bo niby współpracuje z blokami Full Cover CSQ (do jakich się zalicza mój blok) ale nie bardzo wiem jak to montować?

 

Jakie złączki 90 i 45 stopni byście polecili? bo prostych jest od groma, gorzej z kątówkami.

Edytowane przez polsal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ten element się nazywa EK-FC Link i też będzie w zestawie. Uf, uspokoiłeś mnie :)

 

A jakiej firmy złączki 90 i 45 stopni? Bo nie znalazłem ani u Fesera ani u EKWB złączek 90 stopni, poza adapterami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorka za odkopanie tematu, ale pojawił się nieoczekiwany problem

 

Całość została pomyślnie złożona, następnie przekonfigurowana już ze 2 razy :) aktualnie czekam na blok i bridge do drugiej 660.

 

Zdjęcia z wodowania są dostępne tutaj: Facebook (oczywiście jest to pierwotna wersja która już teraz inaczej wygląda)

 

Co do problemu: zakupione przeze mnie wentylatory be quiet! SilentWingsPURE 120mm zamontowane na chłodnicy FAT (60mm) i podpięte do przełącznika 5/7/12V nawet na maxymalnych ustawieniach ledwo dmuchają przez taką grubą chłodnicę. Zadania nie ułatwia im gąbka filtrująca kurz która jest z przodu obudowy. Wbrew zdjęciom chłodnica została już zamontowana w inny sposób i wentylatory dmuchają powietrze z zewnątrz obudowy do środka przez chłodnicę. Albo i nie dmuchają i w tym jest problem.

 

Z racji przełącznika nie potrzebuję wentylatorów PWM, pytanie jakie wybrać, żeby dawały maksymalne ciśnienie, a więc i największą "siłę przebicia"? Akceptowane kolory to biały, czarny, niebieski.

 

Dzięki za odpowiedzi, tych wentylatorów jest tak dużo, tak wiele firm, że jak ktoś się nie orientuje to ciężko wybrać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyglądają ciekawie :)

http://www.angela.pl/p9126,noiseblocker-120mm-nb-eloop-s-series-2400rpm-b12-4.html

ile z tej ceny to wydajność a ile to design?

 

2400 obrotów x2 wentyle to brzmi jak tornado. Głośne są? Warte swojej ceny?

 

W specyfikacji jest ciśnienie 2,741 w porównaniu do 1,8 u be quiet! (mm H2O), więc myślę że znacząco poprawią one sprawę (wzrost ciśnienia o 52%). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zamontowałeś dokładnie tę chłodnicę?

Jak są rozmieszczone wszystkie wentylatory w obudowie?

Przewiew przez chłodnicę nie musi być duży pod warunkiem, że temperatury są w normie.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 wentylatorów w obudowie:

TYŁ: 1x140mm wydmuch na zewnątrz

GÓRA: 2x120mm wydmuch przez chłodnicę SLIM na zewnątrz

PRZÓD: 2x120mm wciąganie powietrza z zewnątrz przez chłodnice FAT (wentylatory dmuchają przez chodnicę FAT do środka)


myślałem o dołożeniu chłodnicy SLIM 1x120 na tył

wymianie wentylatorów z przodu, żeby dawały radę dmuchać przez chłodnicę FAT Coolgate'a


Boję się, że pompka nie wyrobi takiego zestawu:

pompa -> chipset -> GTX660 -> GTX660 -> chłodnica SLIM 120 -> sekcja zasilania -> chłodnica SLIM 240 -> procesor -> chłodnica FAT 240

Edytowane przez polsal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...