Skocz do zawartości
kmph

Asus X54C nie za bardzo chce się włączać

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zawsze się włącza. Mam na nim Windows 7 i Ubuntu, zainstalowane z ciekawości.

 

Więc Windows wywala bluescreeny, a ubuntu kernel panici.

 

Teraz się jednak włączył, chyba jako wyjątek potwierdzający regułę, więc z niego piszę.

 

Jeśli są problemy i z windowsem i z linuxem, to chyba kwestia sprzętowa, prawda? Jak to zdiagnozować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy przy starcie to najczęściej dysk i pamięci, czasem zasilanie.

Dysk - MHDD, na początek zobacz czy nie ma niczego mocno niepokojącego w SMART (ale to by już BIOS sygnalizował), a potem skanowanie.

Pamięci - Memtest 86+ (albo dowolne tego typu narzędzie, instalki Linuksa zawsze coś takiego mają). Błędów ma być zero po minimum dwóch pełnych przebiegach testu.

Zasilanie - podłączyć inny (sprawny) zasilacz.

Edytowane przez IchBinIdiot
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memtest - było ponad 200 errors po pierwszym przejechaniu, ponad 500 errors po drugim.

 

MHDD zdobędę dzisiaj wieczorem. Jestem teraz w kafejce, internet mi już na tym komputerze mi nie działa.

 

Zasilacz - czy można podłączyć dowolny zasilacz, czy trzeba kupić koniecznie taki sam jak ten dołączony fabrycznie do sprzętu?

 

Czy te dane wystarczą, żeby wysyłać komputer? Kupiłem go ledwie 9 miesięcy temu... Mam co prawda gwarancję nieograniczonej beztroski (czy jakoś tam), ale nie chciałem wysyłać komputera, który czasem się włącza, czasem nie, a internet czasem działa, czasem nie, i dziwne błędy czasem wyskakują, czasem nie. Wolałem im czarno na białym móc pokazać, "proszę bardzo to a to nie działa" żeby się nie mogli wykręcić. Wysyłać im to już teraz?

 

Dzięki wielkie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memtest - było ponad 200 errors po pierwszym przejechaniu, ponad 500 errors po drugim.

 

Wysyłać im to już teraz?

Wysyłać. Najpierw zrób jednak ten test MHDD.

 

Zrób dokładny opis problemu. Nie za długi, bo technikom nie płacą za czytanie (dlatego wielu w ogóle nie czyta dołączonych do sprzętu kartek, bo przecież są rozliczani na podstawie "zgłoszenia" czyli Karty Naprawy).

Spisz wszystkie widoczne i niewidoczne numery seryjne. Dysk i napęd DVD mają numery, płyta główna ma numer, pamięci mają, karta sieciowa ma (seryjny i MAC) - można je sprawdzić softem). Sporo tych magicznych numerków (serial, nie model) pokaże program CPU-Z. Albo SIW -> http://www.dobreprogramy.pl/System-Info-for-Windows-SIW,Program,Windows,13062.html

Zrób zdjęcia WSZYSTKIEGO, w takiej rozdzielczości żeby była widoczna każda plamka na obudowie / śrubka / złączka (ma być widać np. brak śladów połamania portów USB i zasilania, a szczególnie brak śladów wyłamania zawiasów pokrywy), Upewnij się że masz ustawioną datę w aparacie którym robisz zdjęcia, niektórzy dla pewności używają jako tła pierwszej strony gazety z widoczną datą).

Archiwizuj na zewnętrzne nośniki wszelkie pliki które mają dla ciebie jakąkolwiek wartość - naprawę często zaczyna się od usunięcia zawartości dysku.

Ja nie żartuję. Może będziesz miał fart, i wszystko pójdzie dobrze. Ale co drugi klient ma pecha, i dobrze jest mieć argumenty w dyskusji na temat "kto połamał obudowę", albo "czemu płacę za wymianę płyty głównej która nie została wymieniona" albo "kto zajumał mój napęd DVD" ewentualnie "dlaczego dostałem kartę WiFi B/G skro miałem b/g/n" oraz "dlaczego mam teraz matrycę XYZ która świeci na różowo, a miałem Samsunga wyświetlającego normalnie". Sorry, takie klimaty to norma w wielu serwisach gwarancyjnych.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź! I sorry że ja piszę z 3-dniowym poślizgiem, ale dopiero dzisiaj udało mi się zdobyć MHDD.

 

 

EDIT!

Wróć. MHDD widzi dysk twardy, odkąd zmieniłem w BIOSIE AHCI na IDE.

Właśnie robię skan, niedługo wsadzę wyniki.

 

Druga rzecz: Skąd mam wziąć te numery seryjne? Udało mi się co prawda ponownie uruchomić tego laptopa pod Windowsem, nawet połączenie z Internetem działało... Zainstalowałem SIWa, ale niestety tutaj klapa. SIW podał numer seryjny tylko płyty głównej, ale bardzo podejrzanie on wyglądał... 12345678901234567 (sic). Według SIWa numer seryjny DVD jest <nieznane>, natomiast do pamięci, dysku, karty sieciowej w ogóle nie było takiego pola jak "numer seryjny", "serial number" czy "s/n". Karta sieciowa natomiast miała aż 4 adresy MAC, niestety nie zdążyłem ich spisać w związku z pojawieniem się BSODa. Teraz laptop znów nie chce się uruchomić, ani pod Windowsem, ani pod Linuxem. Nie rozumiem też jak to możliwe, że laptop jako całość ma 2 różne numery seryjne, jeden na pudle i obudowie, a drugi na karcie gwarancyjnej? Na szczęscie na pudle jest nalepka ze specyfikacją sprzętu, obfotografuję ją - mam nadzieję, że to wystarczy.

 

Piszesz, żeby dokładnie ale krótko opisać problem. Nie za bardzo wiem, jak - "czasem się włącza, a czasem nie, a nawet jak się włączy, to wyskakują dziwne błędy i nie wszystko zawsze działa"? Jedyny konkret jaki widzę to wyniki memtestu.

 

Dzięki jeszcze raz!

Edytowane przez kmph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki z MHDD:

 

SMART: (val/worst/raw)

#1   Read error rate           117 99  126979892#3   Spin up time              98  98  0#4   Number of spin-up times   100 100 636#5   Reallocated secrots count 100 100 0#7   Seek error rate           76  60  45429322#9   Power-on time             97  97  2807#10  Spin-up retries           100 100 0#12  Start/stop count          100 100 631#184 Unknown                   100 100 0#187 Unknown                   100 100 0#188 Unknown                   100 97  14#189 Unknown                   100 100 0#190 Unknown                   72  58  471531548#191 Unknown                   100 100 26#192 Power-off retract count   100 100 1#193 Load/unload cycle count   87  87  27049#194 NBA Temperature           28  42  28#195 Hardware BCC recovered    53  47  126979892#197 Current pending sectors   100 100 0#198 Offline scan UNC sectors  100 100 0#199 Ultra ATA CRC Error Rate  200 200 0#254 Unknown                   100 100 0

Wyniki scanu:

 

AVG [ 65009 kb/s ]

ACT [ 43953 kb/s ]

 

<3 ms 3498847

<10 ms 327602

<50 ms   4019

<150 ms 13

<500 ms 3

Pozostałe pola (>500 ms, TIME, UNC, ABRT, IDNF, ANNF, T0NF, BBK) puste,

ale na dole było napisane:

Warning: 765

Warning: 524427645

Warning: 944921115

 

Znośna ta wyplujka MHDD? Problem z pamięcią i z dyskiem czy tylko z pamięcią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk też nie jest w dobrym stanie, może powodować niektóre z opisanych objawów (ale nie wszystkie).

Nie wiem czy już jest w stanie "do wymiany", użyj narzędzia producenta dysku -> pełna diagnostyka (ale bez usuwania danych). Jeśli program pokaże błąd (z numerkiem) po zakończeniu testów, to wiadomo - powinni wymienić. Dopisz do zgłoszenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SeaTools for DOS nie wykazał żadnych błędów, ani przy Short Test, ani przy Long Test.

 

Inna rzecz, że jak ostatni idiota... pomyliłem zasilacze... wskutek czego jeden z zasilaczy był podłączony do prądu, nie do komputera... a komputer szedł na baterii... i wyłączył się podczas Long Testu. Mam nadzieję, że nie będzie to miało jakiś dalekosiężnych reperkusji.

 

Tak czy siak - dzisiaj już za późno, w poniedziałek wysyłam. Dzięki za Twoje posty, myślę że sporo się nauczyłem.

 

PS. Interesuje mnie jeszcze tylko jedna kwestia. Czy to prawdopodobne, żeby ta awaria była rezultatem rozregulowanego zasilacza, który uszkodził pamięć (i dysk?) Żeby nie było tak, że w serwisie wymienią mi pamięć, ale z powodu złego zasilacza zaraz problemy się powtórzą...

Edytowane przez kmph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. Interesuje mnie jeszcze tylko jedna kwestia. Czy to prawdopodobne, żeby ta awaria była rezultatem rozregulowanego zasilacza, który uszkodził pamięć (i dysk?) Żeby nie było tak, że w serwisie wymienią mi pamięć, ale z powodu złego zasilacza zaraz problemy się powtórzą...

Możliwe, ale mało prawdopodobne. Zarówno dysk jak i pamięć nie są zasilane bezpośrednio napięciem z zasilacza, pomiędzy jest sporo układów zasilająco-stabilizujących. Zasilacz MOŻE spowodować uszkodzenia laptopa, ale bez przesady - sprzęt jest nowy (powiedzmy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i genialnie. W serwisie wymienili pamięć i dysk, na szczęście jedno i drugie działało jak należy, sprawdziłem memtestem i MHDD zaraz po otrzymaniu. (pokazałem komuś wyplujkę MHDD, i powiedział, że wszysko OK)
 
Komputer znów out of order...
 
Linux Mint na razie działa (niemal) normalnie, niestety Win7 uruchamia się jedynie w trybie awaryjnym. Nie pomogło przywracanie systemu.
Konkretne objawy, Win się zawiesza zaraz po zalogowaniu, i to zawiesza dokumentnie, tak, że trzeba trzymać ileś tam sekund wyłącznik. Próba wejścia w Recovery Environment skutkuje resetem komputera. Dziwi mnie to niezmiernie, gdyż jeśli się nie mylę, Recovery Environment i "normalny" system znajdują się na osobnych partycjach??
 
Czyli co, reinstalka systemu? Pewnie do tego dojdzie... ale chciałbym mieć pewność, że to nie jest (znowu...) nic sprzętowego. Memtest nie wykazuje co prawda żadnych błędów...
 
...ale co do dysku twardego, nie byłbym taki pewien. Korzystając z tego, że Linux działał, zainstalowałem GSmartControl. Pokolorował mi na czerwono 64 Current Pending Sector oraz 13382 ATA Error Count. Oto cała wyplujka (pastebin).

 

Oczywiście, mam zamiar przejechać to jeszcze MHDD... ale mam pytanie...

 

Chodzi o to, że w manualu MHDD znalazłem alarmujący wpis:

 

WARNING: Do not run MHDD from the hard drive which is on the same physical IDE channel (cable) which you are going to use to diagnose drives! MSDOS (SMARTDRV.EXE, for example) may decide to access any drive at the same moment when MHDD is using it, you will have some data loss on both devices on that channel! There is no way to block or trace MSDOS' or BIOS' read/write attempts. That is why, by default, MHDD does not work with Primary IDE as it usually used to boot MSDOS, to run MHDD, etc. To unblock Primary IDE please run MHDD once, then exit, and then modify MHDD.CFG or use /ENABLEPRIMARY switch.

 

Odpalałem MHDD z płyty CD. Czy na pewno napęd DVD i dysk twardy są ułożone w taki sposób, że nie będzie opisanych w manualu konfliktów? Oba są wypisane przez MHDD jako PCI controllers, dysk jest pod numerem 6, natomiast napęd płyt - pod nrem 8. Napiszcie, że jest OK, a zrobię skan MHDD.

 

No i oczywiście pytanie, czy ten dysk kwalifikuje się do serwisu?

 

Z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...