Skocz do zawartości
BialyMudzin

Radiówka i 2 PC.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam nadzieje że dobry dział i to co pisze ma jakiekolwiek sens, ale przejdę od razu do rzeczy. Mam jednego PC i internet radiowy czyli antena na dachu i kablem do komputera. Za jakiś czas kupuje drugiego PC do pokoju obok i obydwa komputery muszą mieć internet i tu potrzebna mi pomoc. Jak możliwie najlepiej i najtaniej to rozwiązać?(budżet +/- 200zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jednego PC i internet radiowy czyli antena na dachu i kablem do komputera.

Dobra, a jaki ten kabel?

Antenowy czy sieciowy?

Znaczy "okrągła wtyczka" czy konektor RJ45?

 

Trzeba się jeszcze dowiedzieć czy dostawca internetu przypadkiem nie blokuje podłączenia kolejnych urządzeń (usługa dodatkowa, płatna), i czy nie ma jakichś szczególnych wymagań odnośnie podłączonego sprzętu. W radiówkach różnie bywa, spotkałem już nawet takich hobbystów którzy analizowali logi w celu wykrycia "przestępców" (osób które "nielegalnie" podłączyły drugi komputer - wbrew pozorom po stronie operatora ZAWSZE można to wykryć przez analizę pakietów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma wiatrak do piekarnika? Wifi zabezpiecz wpa2 hasłem. Po drugie mam kablówkę i operator nie blokuje drugiego komputera, do sieci jest przypisany jeden ip albo mac. Radiówka ma wolniejszy transfer i podłącz rj-45 a w routerze przypisujesz ip lub mac clone do portu wan reszta pójdzie automatycznie masz ip lokalny do każdego komputera w twojej sieci.

 

( Wysłane z dotyku Samsung P-6200 za pomocą Tapatalk 2 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma piernik do wiatraka, że jeśli nie znasz się, to lepiej nic nie pisz.


Na początku powiedz, czy kabel sieciowy który podpinasz to rj-45, Potem sprawdź, czy provider pozwala na dzielenie łącza w obrębie lokalu.

Kupujesz jakiś tani router wifi (ten dlink z linku wyżej to niepotrzebna przesada do domowych zastosowań), jakiś podstawowy tplink za 50-60zł w zupełności starczy. I drugi komputer podłączasz albo kablem, albo dokupujesz kartę sieciową wifi na pci. Koszt całości ~100-120zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy twoją anteną a komputerem w takim wypadku powinien występować modem.
Jeśli go nie posiadasz, będziesz musiał takowy zakupić.
Dopiero po podłączeniu anteny do modemu, modem podłączysz do odpowiedniego routerka, czy też accespoint'a.

 

Dowiedz się czy dostawca pozwala na podłączenie więcej niż jednego urządzenia. Teoretycznie nielegalnym jest pobieranie dodatkowej opłaty za to jednak wiesz jak jest... Nasz polski meksyk :)

 

Jeśli powie Ci że nie ma takiej możliwości, będzie trzeba zakupić routerek z odpowiednią funkcją zmiany pola TTL.
Pozwoli to na nieodpłatne podłączenie dodatkowych urządzeń.

Co do kart PCI o której ktoś pisał wyżej. Nie wiesz czy komputer będzie komputerem stacjonarnym czy też laptopem który ma wbudowaną kartę.

 

Jeśli będzie to komputer stacjonarny, warto zastanowić się czy nie lepiej użyć zwykłego kabla...
Transfery zawsze będą wyższe a i połączenie też stabilniejsze.

Pozdrawiam :)!

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer będzie stacjonarny i rozumiem że lepiej połączyć to kablem bo stabilniejsze (dla mnie nie ma to żadnego znaczenia). A ile mnie to dokładnie wyniesie?

Na wstępie tniesz koszty ponieważ można sobie odpuścić kartę pci.

 

Jedyny koszt to odpowiednie urządzenie, jednak tak jak mówiłem...

Jeśli nie chcesz mieć później problemów dowiedz się czy dostawca pozwala na podłączenie więcej niż jednego urządzenia. 

 

Pozdrawiam :)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem już że mogę dzielić łącze Dołączona grafika płyta w drugim kompie będzie MSI b75-G43 wiec ma zintegrowaną kartę sieciową. Czyli zostaje mi wybór routera a że jestem zielony znów zwracam się o pomoc do was. Jak jest w moim przypadku najlepszy najtańszy router tak do dwóch stów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy twoją anteną a komputerem w takim wypadku powinien występować modem.

Jeśli go nie posiadasz, będziesz musiał takowy zakupić.

Dopiero po podłączeniu anteny do modemu, modem podłączysz do odpowiedniego routerka, czy też accespoint'a.

 

Z przykrością stwierdzam że poziom wypowiedzi na tym forum zdąża do zera.

Nie ma "modemu" do sieci WiFi. Nie ma i nie było. Są routery i AP, oraz karty sieciowe (ale nie jako samodzielne urządzenia).

 

Możesz to zrobić na jednym urządzeniu kupując Airlive G.DUO lub dwa urządzenia (WISP i AP)

G.Duo jest taki sobie, co prawda soft już trochę połatali ale wydajnością nadal nie zachwyca.

 

Wracając do tematu.

 

Kolejne trudne pytania:

Jakim złączem zakończony jest kabel antenowy?

 

W sprzęcie domowym ostatnio występuje wyłącznie RP-SMA, ale w starszych instalacjach można jeszcze spotkać złącza TNC i N (obecnie stosowane tylko w stacjach bazowych).

RP-SMA to to co ma każda nowa karta WiFi z odkręcaną antenką, w uproszczeniu. Użyj Google.

 

Dostawca internetu ma sieć na 2,4 GHz? i taką kartę masz w kompie? (może podaj model, będzie łatwiej)

 

Najtańsze i stosunkowo najlepsze są routery TP-Link, w cenie do 200 PLN jest kilka odpowiednich dla ciebie modeli.

Edytowane przez IchBinIdiot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złącze to chyba RP-SMA wygląda tak:

http://nokautimg2.pl/p-58-15-58154716f2d32320591045a7bd9eefe7500x500/kabel-antenowy-rf5-nm-wtyk-rp-sma-2m.jpg

O karcie w EVEREST' wyskakuje mi tyle.(Ralink Turbo Wireless LAN Card)

A wygląda tak:

http://cdn.clasipar.com/pictures/photos/001/796/091/vga_DSCN3894.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gniazda RP-SMA używane są w wielu routerach jako gniazda antenowe. Jeśli chcesz podzielić radiówkę to musisz użyć routera z trybem WISP.Router z RP-SMA1. WISP - Wireless Internet Service Provider - dostawca internetu dostarczający go drogą radiową. W przypadku routerów oznacza to posiadanie funkcji AP Client i możliwosć współdzielenia (NAT) takiego połączenia.2. DHCP Client oznacza, że urządzenie ma wbudowanego klienta DHCP (Dynami Host Control Protocol) czyli, że potrafi automatycznie pobrać sobie adres IP pod którym ma zaistnieć w sieci oraz inne adresy potrzebne do ustanowienia połączenia sieciowego.3. Funkcja AP Client oznacza, że AP może 'udawać' kartę sieciową i podłączączyć się do innego AP tak jak ona.jeśli chcesz współdzielić połączenie radiowe to AP bez NATu Ci nie pomoże. AP (w trybie klienckim) może być wykorzystany do podłączenia dwóch komputerów do internetu jeśli WISP obu przydzieli adresy IP. Wystarczy poczytać sobie i znajdziesz odp. http://forum.pcformat.pl/Jakim-routerem-moge-rozdzielic-internet-radiowy-na-komputer-i-laptop-tPotrzebujesz więc dwóch urządzeń - jednego które połączy się z providerem, drugiego które stworzy 'domową' sieć radiową.Urządzenie łączące się z providerem musi mieć tryb kliencki ('udawać' kartę bezprzewodową) a urządzenie odpowiedzialne za sieć 'domową' tryb AP.W praktyce (jedna z możliwości): np. router TP-Link TL-WR543G pracujący w trybie WISP do połączenia z ISP oraz routowania pakietów i AP TL-WA501G jako access point tworzący sieć 'domową'.Połączenie będzie wyglądać tak:Antena <-kabel antenowy-> TL-WR543G <-kabel UTP-> TL-WA501G i dalej radiowo. Jeśli do podłączenia są jeszcze inne komputery kablem to podłączasz je bezpośrednio kablem UTP do 543-kiKoszt: poniżej 250plnOczywiście można się oprzeć na innych urządzeniach ale trzeba pamiętać, że router musi mieć tryb WISP a nie jest on wbrew pozorom obecny w dowolnym routerze radiowym.

Edytowane przez darkowal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z początku myślałem że starczy router i kablami do dwóch kompów...

Znajdę te routery i wrócę zapytać czy dobre.

Bo wystarczy, kolega powyżej pisze nie na temat.

 

Złącze to chyba RP-SMA wygląda tak:

http://nokautimg2.pl/p-58-15-58154716f2d32320591045a7bd9eefe7500x500/kabel-antenowy-rf5-nm-wtyk-rp-sma-2m.jpg

O karcie w EVEREST' wyskakuje mi tyle.(Ralink Turbo Wireless LAN Card)

A wygląda tak:

http://cdn.clasipar.com/pictures/photos/001/796/091/vga_DSCN3894.JPG

Na pierwszej fotce są dwie różne wtyczki.

Druga fotka nie działa.

 

Jeśli nie masz aparatu cyfrowego, i/lub jesteś osobą niepełnosprawną - proś o pomoc kogoś kto potrafi otworzyć obudowę komputera i będzie w stanie odczytać literki/cyferki nadrukowane na karcie WIFI którą masz w kompie..

Edytowane przez IchBinIdiot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.techniclan.com/WIPR-3012_11B_G_54Mbps_WirelessLAN_PCI_,p,92.html

Dobrze, zwykła złączka RP-SMA.

 

Jeśli dobrze zrozumiałem - pasuje ci każdy router który rozdzieli sygnał otrzymywany drogą radiową na dwa komputery po kablu LAN?

 

Ma być nowy na gwarancji, czy wystarczy używany?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale podłączone do routera nie komp do kompa, innymi słowy internet musi być na komputerach niezależnie czy ten jeden jest włączony (jak mi niektórzy pisali). Wole żeby był nowy bo nigdy nie wiadomo czy gdzieś coś nie pieprznie i nie popali. Czyli wcale nie muszę wywalać 200zł na router tylko około 100zł tak?

Edytowane przez BialyMudzin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale podłączone do routera nie komp do kompa, innymi słowy internet musi być na komputerach niezależnie czy ten jeden jest włączony (jak mi niektórzy pisali).

Spoko, po prostu router musi mieć switcha (4 porty LAN).

 

Wole żeby był nowy bo nigdy nie wiadomo czy gdzieś coś nie pieprznie i nie popali. Czyli wcale nie muszę wywalać 200zł na router tylko około 100zł tak?

Jakoś tak.

W zasadzie "nada się" każdy router obsługujący tryb AP-Client i mający odkręcaną antenkę.

Na przykład:

 

http://www.skapiec.pl/site/cat/45/comp/1511717

http://www.skapiec.pl/site/cat/45/comp/1769782

http://www.skapiec.pl/site/cat/45/comp/1769784

...eee ... no dobra, JEDNA antena wystarczy! dwie też mogą być, ale nie muszą (w trybie WDS by się przydały, AP-Client nie potrzebuje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jak wyżej podałeś jednym z nich jest punkt dostępowy AP-client na jednej antenie to się przydaje zawsze bo jak radiówka padnie i zepsuje to najwyżej ma inną drogę podłączyć do punktu dostępowego nawet ze smartfona 3g albo z tableta albo skorzysta z modemu usb 3g w sieci komórkowej :-) na PC :-)

 

( Wysłane z dotyku Samsung 3G GTP-6200 za pomocą Tapatalk 2 )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam że jeżeli byś chciał od razu odbierać sygnał WiFi oraz jednocześnie go nadawać, to nie potrzebujesz 2 niezależnych urządzeń. Można to rozwiązać 1 routerem z 2 niezależnymi radiami, takim urządzeniem jest np. Ovislink G.DUO, tylko że cena takiego urządzenia przekracza budżet. Tak to wówczas działa:
Dołączona grafika
Oczywiście zgodnie z tym co piszesz wystarczy Ci jeden router z obsługą AP clienta, oraz musi ten router wspierać częstotliwość 2.4 Ghz. 
Jeżeli będziesz chciał w przyszłości rozsyłać sygnał bezprzewodowo w domu, to dokupujesz wówczas access pointa... W sumie to 2 urządzenia wychodzą taniej niż 1 działające jako 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...