Skocz do zawartości
8tumult6

FX 6300 + M5A78L-M - samoistne przetaktowanie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o pomoc!

Specjalista w tych sprawach nie jestem, więc się nie śmiejcie Dołączona grafika

Sprawiłem sobie nowy procesor AMD i mam z nim kłopot. Wcześniej miałem Athlon II 255 3,1 i było ok. 

Postanowiłem go jednak wymienić na lepszy. I okazało się, że mógł być to błąd. Sprawdzałem kompatybilność i miało to wszystko ze sobą odpowiednio współgrać. Tak niestety nie jest.

Otóż, każdy rdzeń chodzi na 3,8 zamiast 3,5 GHZ... nie wiem co robić.

MOBO: ASUS 5A78L-M LX
RAM: Kingston DDR3 4GB 1600 mhz CL9 (99U5403-065.A00LF)
Zasilacz: 550 Huntkey.

Program AIDA wykazuje niewielkie, ale wyraźnie zwiększone napięcie. RAM taktowany jest na 667, akurat MOBA. wymaga ustawień OC, by wymusić takt 800, czego wcale nie zamierzałem czynić, bo obawiam się, że co za tym idzie procek dopiero dostanie kopa. 

Wolę by wszystko działało na ustawieniach fabrycznych dłużej niż rok i stabilnie, a poza tym nie mam w tej dziedzinie doświadczenia.

Po wymienie procka, win 7 64 zrobił co trzeba, podmienił stery z netu, z wyjątkiem jednego - ATK0110 - który znalazłem gdzieś na oficjalnej stronie asusa i zainstalowałem.

Zerknąłem w bios, jednak wolę tam nie przestawiać nic na chybił-trafił, choć szczątkowe pojęcie mam. I dalej to samo. Zwróciłem uwagę na temp procka (w AMD OverDrive) wynoszącą 40 stopni, więc chyba powinno działać bez problemu, ale zdarzyło mi się zwiech, gdy otwierałem nieco więcej stron w przeglądarce FireFox.

Wgrałem nowy BIOS, z 908iles na ostatnia wersje 1502 i nic. 
Ustawiałem w nim opcje na Auto i dalej lipa.

Co czynić? Za odpowiedzi z góry dziękuję!

post-202671-0-10278900-1373391463_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest czasem efekt trybu Turbo? A konkretnie jednego ze stanów Boosted P states:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FX-Series%20FX-6300.html

 

 

Pojęcia nie mam...  co mam przez to rozumieć? Ale chyba to jest włączone, bo wszystkie rdzenie działają. Zwiech już żadnych nie uświadczam. Chodzi dobrze, ale może wskazuje błędnie?

--

Kupić nową baterie? Ta ma ze dwa lata, ale czas wskazywała zawsze poprawnie.

Dołączam dane w raporcie z AIDY.

Czyżby coś z HyperTransport?

Report.txt

Edytowane przez 8tumult6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz dostaniesz bana.

Nie będę przedzierał się przez raport z aidy. Nie ma tam też info o zasilaczu. Napisz normalnie co masz w kompie.

Nic nie pisałem o baterii. Zrób clear cmos, jak to zrobić, czytaj w manualu płyty głównej.

 

Turbo podnosi taktowanie procesora przy obciążaniu ponad nominalne.

Najpierw zrób clear cmos.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Dołączona grafika w poradniku dotyczącym clear cmos radzili od razu wymienić baterię na nową. Się robi. Wracam za 15min.

Zasilacz: Huntkey Green Power 550W
Karta GR: Gainward GeForce GT 630 1GB DDR5 128-bit

Clear Cmos - OK.
Wchodzę, dalej to samo 3,8, ledwie odpaliłem Chrome, bluescreen i reset.

W biosie wyłączyłem turbo i na razie pokazuje 3,5 Dołączona grafika Chyba po sprawie, dzięki Dołączona grafika

Edytowane przez 8tumult6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...