Skocz do zawartości
Majster'

Nowy RAM i problem z biosem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Mam ostatnio dość głupi problem. Byłem przez ponad rok szczęśliwym posiadaczem pamięci firmy Patriot Viper II Sector 5, serii LLK na taktach 1333 i CL7 na stocku (2x2GB). Ostatnio dostałem dobrą cenę za komplet 8GB niemal tych samych pamięci jednak na serii ELK - opóźnienia na CL9. Dostałem je w 2 ratach, na początku mając pół kompletu czyt. 2 kości po 2GB dołożyłem je do swoich wcześniejszych jednocześnie zmieniając opóźnienia na CL9 tak, aby tych nowych nie męczyć. Tu zaczął się dziwny problem.

Wygląda to mniej więcej tak:
1. Uruchamiam komputer, Windows włącza się, programy crashują, system wysypuje się (BSOD, restart)
2. Wchodzę do biosa, ustawiam domyślny config, OD RAZU ładuje zapisany profil z ustawieniami na których wcześniej wysypywał
3. Włączam komputer - wszystko działa.

Na początku pomyślałem, że to trefne pamięci - niestety/stety - okazały się w pełni sprawne. Potem stwierdziłem, że może w magiczny sposób gryzą się z moimi dotychczasowymi pamięciami - teraz mam pełen komplet tych nowych ELK i jest to samo. Trochę nie rozumiem, jak "przeładowanie" ustawień biosu może pomóc.

Config oczywiście kręcony ale to nie w tym siedzi problem, skoro po ponownym ustawieniu tych samych parametrów po O/C działa bezproblemowo.

Ktoś ma koncepcję co może być nie tak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jednej kości jest to samo ?

podwyższałeś volty na ramie ?

obniż OC, jest tak samo ?

 

u mnie też czasami (płyta gigabyte) nie przyjmuje ustawień OC i przywraca nominalne, obniżyłem minimalnie oc i podbiłem troszke volty na płycie i pomogło, chociaż aczasami jeszcze grymasi jak to bywa z gigabyte ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na początku pomyślałem, że to trefne pamięci - niestety/stety - okazały się w pełni sprawne.

Uruchomiłeś na każdej z nich system, czy testowałeś memtestem86+?

Pamiętam, że czasem kości jednostronne kłócą się z dwustronnymi, napisz jakie one są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kości dwustronne. Na jednej to samo. Podbijałem wolty do testu na 1,74 - to samo. Obniżyłem opóźnienia do 11 - to samo. Testowałem memtestem i systemem. Zasada jest prosta - Memtesta przechodzi ZAWSZE, system wstaje i działa poprawnie tylko po resecie biosu i powrocie do ustawień. Wszystkie kości są identyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło że problem nie koniecznie wynika z OC kości, przeciez podkręcasz też magistralę i procka, mi to wygląda na problem własnie z płytą a nie pamięciami, tak własnie nie raz reaguje gigabyte, obniż OC i szukaj stabilnych ustawień (również i biosu] równiez aktualizacja)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nieaktualny podpis. Od dawna mam inny sprzęt, zmontowany na ASUS'ie M4A79XTD. Pamięci nie są kręcone. FSB owszem ale mnożnik obniżyłem i chodzą na stockowych 1333MHz. I to nie jest kwestia O/C skoro przywracam bios do podkręconych ustawień, identycznych jak te, na których wcześniej sypało. Nie wiem czy do końca się dobrze zrozumieliśmy Dołączona grafika

 

Nie traktuj mnie jak zielonego. Bios aktualny od dnia w którym płytę kupiłem.

Edytowane przez Majster'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tragiczny tracer highlander coś tam 450W, podobno. Zasilacz wyrabia i nie przegrzewa się, napięcia ma stabilne, sprawdzałem Cały zestaw zużywa w maksymalnym obciążeniu do 330W, testowałem profesjonalnym miernikiem. W pracy mam OCZ'a 500W jak nie zapomnę to go wezmę i podepnę tak na wszelki wypadek. Kira - jesteś pewien, że te pamięci polecą na niższych opóźnieniach przy podniesieniu napięcia tylko o 0,05V? :) Przypominam, że domyślnie mają 9-9-9-24. 

 

Co do konfiguracji typu "dram power phace control" - nigdy nie miałem takich opcji :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Features:

  • Extreme Performance PC3-10666 (1333MHz)
  • Low Latency (7-7-7-20)
  • XMP Ready
  • Equipped with advance aluminum heat-dispersing shields
  • 100% Tested and Verified
  • Lifetime Warranty
  • RoHS Compliant
  • Tested on Intel®55 chipset

czasami skok o 0.02V cos daje u mnie tak jest z hyper X predator. Niby z tego co pisza to tak maja dzialac to low latency ram jest sprobowac mozesz najwyzej BSOD bedzie sorka ze nie odpisywalem na urlopie bylem daj znac czy poszly ??

Edytowane przez Kira_sep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS ma spie*** bios-y pamiętam miałem podobny problem na pierwszym M2 Crosshair, bez "przypomnienia" ostawień po każdym uruchomieniu bios szalał i to właśnie w kwestii ustawień CPU, RAM, a support w tej kwestii nie pomaga bo to wg. nich zawsze kwestia OC, a z tym sobie radźcie sami.Dołączona grafika

Zmieniałeś jakieś napięcia NB i HT link? są na sztywno czy na auto?
U mnie docelowo dawało się działać jak wszystko było na auto po za CPU Voltage i DDR Voltage.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...