Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ja rówież mam problem. Postaram sie w miare dobrze opisac problem. Sprawa zaczęła sie dwa dni temu kiedy to kolega przyniósł mi laptopa Lenovo G560 do wyczyszczenia. Z pozoru łatwa sprawa niestety chyba gdzies popelnilem bład. Po wyczyszczeniu i nałozeniu nowych past komputer strasznie sie grzeje - dokładnie karta graficzna. Przypomnialo mi sie ze na grafice mogło nie bylo pasty tylko thermopad (wiem tu popelnilem blad ale on byl wyschniety i przypominał paste). Kupilem wiec thermopad w pobliskim sklepie (5zl) nie wiem ile mm mial stary wiec włozylem 1,5. Niestety karta dalej sie grzeje okolo 65 stopni w spoczynku a wentylator szaleje. Sróbki wszystkie dokrecone. I teraz pytanie do was - Czy to mozliwe ze thermopad który kupilem jest za gruby lub słabej jakosci i to przez to grafika sie grzeje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzeje sie obudowa czy grzeje sie sam chip graficzny?

 

Jesli to pierwsze, to znaczy ze termopad troche za gruby i elementy chłodzenia dotykają innych części.

Jesli to drugie to coś nie kontaktuje kompletnie, ale wtedy musiałbys mieć jakiś termopad z jakiegos totalnego badziewia Dołączona grafika

 

Sprawdzales czy na pewno wentylator sie kreci, sprawdzcie jak sie grzeje sprzet stojac na czystym stole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazda tasma ma jakąś przewodność cieplną, każda pasta również. Jeśli uzywasz pasty lub tasmy o niskiej przewodności cieplnej, to nie dziw się że tak sie dzieje.

Inna sprawa to taka, że mozliwe jest zle docisniecie elemetu chlodzącego do chłodzonego - poprawdzaj wszystko na stole jak kolega radził, napisz tez czego uzywałes do przesmarowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wszystko już. Grzeje się sama grafika (znaczy radiator tez jest ciepły ale nie az tak fest). Problem jest na pewno z odprowadzaniem ciepła z grafiki ponieważ gdy temperatura wskakuje wentylator wchodzi na wyższe obroty ale leci z niego takie lekko cieple powietrze a powinno być raczej gorące skoro grafika ma 90 stopni. Może mi ktoś sprawić w jaki sposób jest odprowadzane ciepło z grafiki z Lenovo g560. Chodzi mi o to czy tam na pewno jest thermopad a jeżeli tak to jaka grubość. A jesli chodzi o temperatury to przy pulpicie 55 a w steresie kolo 90.

 

PS. Sprzet podczas testów stał na czystym stole w wentylowanym pomieszczeniu.

 

PS2. Pasty jakiej uzylem na procesor to https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRuVll6S_8x7Y1OVGN5ffwdcc7Z5T2v3JMxW6TSTHWHujD_SRRoEQ

ale on sie nie grzeje wiec nie wiem czemu o to pytasz.

 

PS3. A taki thermopad włozyłem http://fotoo.pl//out.php?i=576642_2013-07-17-19.22.34.jpg&id=e29875f1b6d8a5d5303831393234

Edytowane przez Slavormir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i masz winowajcę, przy takiej temperaturze nie dałoby się dotknąć radiatora. Chłodzenie nie odbiera praktycznie ciepła - sprawdź docisk - skręć radiator na sucho i (jeśli jest możliwość) sprawdź czy można wsunąć coś cienkiego (płaski kawałek plastiku) między radiator a rdzeń grafiki.

PS Nie widać tego termopada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pozostała jeszcze kwestia kupienia odpowiedniego termopada. Mógłby mi ktoś polecić jakiegoś do lenovo g560 niestety nie wiem nawet jaka tam ma byc grubość.

PS. Taki thermopad teraz mam: https://www.cooling.pl/3m-thermopad-15x-15x-15mm,produkt,550824.html

Edytowane przez Slavormir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Cię kolega za tą przysługę bardzo polubi Dołączona grafika Co do grubości, prawdopodobnie będziesz musiał sam sobie z tym poradzić. Ale spoko - to nic trudnego:

- rozkręć układ chłodzenia grafiki

- wyczyść resztki elementów chłodzenia

- skręć "na sucho" bez żadnych termoprzewodników - oczywiście najlepiej poza obudową

- użyj szczelinomierza aby określić potrzebny rozmiar thermopada (pamiętaj, że to nie taki rozmiar Cię interesuje - rozmiar szczeliny ma odpowiadać spłaszczonemu już thermopadowi! Czyli musisz uwzględnić jego ściśliwość podaną we właściwościach produktu).

- jeżeli nie masz szczelinomierza możesz użyć pociętych w paski kart kredytowych, przy czym najpierw musisz je zmierzyć suwmiarką (najlepsza była by elektroniczna)

 

PS. sam użył bym Thermopadu Phobya - wyższa efektywność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobry, ale ja bym go kupił w angeli - za 2zł więcej masz najlepszego pada od phobyi:

http://angela.pl/p7889,phobya-thermalpad-xt-120x20x1-5mm.html

 

Moim zdaniem na padach nie należy oszczędzać tych pojedynczych złotówek, gdyż, w porównaniu do past, mają tak słabą wydajność, że każdy W/m2 jest na wagę złota. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z termopadów Phobya i uważam je za dobrze wykonane. Nie rozlatują się i w miarę dobrze przewodzą. Najlepiej wziąć 1mm i 2mm. Te chyba są najczęściej używane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...