Skocz do zawartości
bazoox

Komputer do 1200 zł na mini-ITX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuje w najbliższym czasie zmienić mojego złoma nieradzącego sobie już nawet z komfortowym przeglądaniem stron internetowych.

Nie chcę standardowej budy, bo miejsca za wiele w mieszkaniu nie mam, więc wymyśliłem zestaw oparty na mobo i obudowie mini-itx.

Główne zastosowania komputera to:

- przeglądanie neta

- multimedia (głównie filmy, zero gier)

- od czasu do czasu praca biurowa (arkusz kalk. itp.)

- zero OC, rozbudowa raczej też mało prawdopodobna

 

Posiłkując się poradnikami na PurePC i opiniami na innych forach obmyśliłem sobie taki zestawik do 1200 zł:

 

- PROCESOR: Intel Pentium G2020, Dual Core, 2.90GHz, 3MB, LGA1155 (LINK)
- PŁYTA GŁÓWNA: Sapphire 52037-00-40G (m-itx) (LINK)
- RAM: Kingston HyperX 4GB 1600MHz DDR3 (LINK)
- HDD: Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM (LINK)
- ZASILACZ: be quiet! TFX Power 300W (LINK)
- OBUDOWA: EuroCase WT-02 (Mini ITX) (LINK)

 

Napęd DVD mam świeży, więc nie muszę kupować.

Jestem otwarty na propozycję innych obudów, ale muszą mieścić zwykły napęd DVD 5.25 cala (sporo jest tylko na slimy).

 

Powiedzcie czy będzie to wszystko ze sobą śmigało? (martwi mnie m. in. czy boxowe chłodzenie procka się zmieści)

 

Czy taka konfiguracja pozwoli na komfortowe używanie przy ww. zastosowaniach?

 

Czytając różne fora spotkałem się z opiniami użytkowników tego Pentiuma G2020, że nie radzi on sobie ze wszystkimi filmami 1080p (sporadyczne przycinki obrazu). Trochę mnie to zdziwiło, bo chociaż mam świadomość, że nie jest to demon szybkości, to myślałem, że obecnie nawet procesory z niższej półki łykają 1080p bez zająknięcia. Jak to jest naprawdę?

Edytowane przez bazoox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na dobrą sprawę nawet duzo słabszy procesor e350 od amd radzi sobie z lekkoscia z filmami 1080p. Obudowe zmieniłbym na chiefteca fi-01W, 300 w to za duzo do takiego zestawu, chyba z myslisz jakaś karte grafiki do tego dołożyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierz w te pogloski ze nie ciagnie 1080p, mój 5letni e4400 nie miał z nimi problemu. Takie opinie są od osób które nie oszczedzaja zasobów systemowych w żaden sposób. Te pamięci zostały z tego co ja wiem wybrane ze wzgledu na cenę, bo g2020 i tak nie obsługuje ddr3 1600mhz wiec ja bym wziął dobre goodramy 1333.

 

@up

Nie ma markowych zasilaczy poniżej 300w (jak są to z zupełnie bez sensowną cena).

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na dobrą sprawę nawet duzo słabszy procesor e350 od amd radzi sobie z lekkoscia z filmami 1080p. Obudowe zmieniłbym na chiefteca fi-01W, 300 w to za duzo do takiego zestawu, chyba z myslisz jakaś karte grafiki do tego dołożyć.

Z tego co widzę to do tej obudowy pasuje napęd dvd w wersji slim, a ja mam standardowy "gruby" 5.25 cala.

 

Zestawu nie będę rozbudowywał o żadną zewnętrzną kartę graficzną, jedynie może kiedyś dołoże jakiś SSD. Wiem, że 300W to aż nadto jak na taki zestaw, ale zależy mi na dobrym, markowym zasilaczu, nie chcę pakować tam żadnego bubla. Wiele razy czytałem, żeby na tym raczej nie oszczędzać.

Edytowane przez bazoox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze jedną rzecz dodać bo celuje w zestaw w podobnym przedziale cenowym i oto na co wpadłem przed chwilą.

 

Wszędzie trąbią że jak PC do gier do minimum i3 bo poniżej to już badziewność i zupełnie się nie opłaca. Otóż tak się przedstawiąją fakty..

 

G2120 w tym momencie (najniższa cena) jest 15zł droższy od g2020, zyskujemy 200mhz oraz obługe pamięci ddr3 1600.

Co natomiast zyskamy za i3 3220 który jest niemalże 2x (!!) (200zł) droższy?

 

HT (ok przydatne fakt) oraz.. integre bogatszą w parę funkcji (ciężko wywnioskować jak duży ma to wpływ, naturalnie zerowy jeśli masz zewnętrzną kartę) i takie coś jak np anti theft technology :F 200mhz więcej (w stosunku do g2120) i.. TYLE! To wszystko. Nie ma więcej różnic. Oficjalne info ze strony Intela każdy może sprawdzić.. czułem potrzebe to napisać bo jak popatrzy sie na forach typu tomshardware to każdy tyko nie bierz celeronów/pentiumów bo zbyt słabe etc a rzeczywistość przedstawia się inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stwierdzenie "bierz i3" wzięło się głównie z wymagań multiplayer BF3 - i3 oraz Athlon x4 631 to były najtańsze procesory na jakich się dało w miare pograć w tą badziewną - ale i jakże popularną grę.

Pozatym używane i3 SB stoją <300zł na allegro ;p czasem warto rozważyć ich zakup :)

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu na tym forum panuje przekonanie że zakup i3 jest nie opłacalny i nie rózni się on niczym od Pentiuma, czas obalić parę mitów. Sam miałem G860 i wymieniłem na i3 3220 kupionego za 300zł. Wszystkie testy w FHD na maks ustawieniach:

1. FC3: na G860 średnio 25-30 fps, min 20, ogólnie niegrywalnie, na i3 średnio prawie 40, min powyżej 30fps i 100%płynnie.

2. Tomb Raider: średnio powyżej 50fps, min 20 a nawet kilkanaście, niby płynnie ale bardzo uciązliwe szarpania, na i3 średnio powyżej 50, min 30+ i bardzo płynnie.

3. SC Conviction: z AAx8 na G860 30fps i spadki na 20, praktycznie niegrywalnie, na i3 40 fps i spadki na 30-35 i znów płynnie.

 

Jeśli dalej mi nie wierzycie to zapraszam tutaj: http://www.purepc.pl/procesory/test_amd_fx6350_vs_intel_core_i3_porownanie_procesorow?page=0,12

 

Nie wiem jak ktoś może komuś polecić zestaw z G860 i hd7850, dla mnie to beznadzieja, sam wiem bo miałem i nigdy więcej, Po przejściu z 7770 na 7850 nie odczułem prawie żadnego wzrostu wydajności bo ten procesor nie nadaje się do tak mocnej karty. Po przejściu z g860 na i3 bardzo duży wzrost wydajności, gry które klatkowały stały się płynne. Róznica między tymi procesorami to nie jak się mówi na tym forum 10%, a 30, a w niektórych grach nawet 50% co wynika z testu powyżej. W rzeczywistości i3 jest bliżej wydajnością w grach od i5 niż do Pentiuma, co też wynika z testu powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, fajnie Panowie, że sobie pogadaliście o i3 i wydajności w grach, ale przypominam, że nie o tym jest dyskusja!

 

Wezmę jednak G2120 skoro jest tylko parę złotych droższy, bo nie wiedziałem, że G2020 nie obsługuje ddr3 1600 mhz.

 

Jeszcze jakieś propozycje co do obudowy mini-itx ze standardowym slotem 5,25" na napęd dvd?

 

BTW. Mam jeszcze takie pytanie niespecjalnie związane z działem, ale nie opłaca się chyba zakładać osobnego tematu, a co forum, to inna opinia.

Na zaproponowanej przeze mnie konfiguracji instalować win 7 32bit czy 64bit? Wyczytałem gdzieś, że przy 4 gb RAMu 64bit system nie za bardzo się sprawdza, system i tak nie widzi pełnych 4 gb i różne tam inne cuda się dzieją, prawda to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, tam pasuje napęd typu slim.

ja bym proponował wersję 64 bit jesli pamięci operacyjnej bedzie wiecej niz 3 gb. odnosnie tych opowiesci dziwnej tresci to pomyliles chyba wersje - na 32 bit nie widzi pelnych 4 gb a jedynie 3,25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...