Skocz do zawartości
ArmenVanLasso

Bios ma problemy z wykrywaniem dysków i napędów ATA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam coraz większy problem z moim komputerem.
Pierwsze objawy miałem jakiś rok temu, ale zdarzyło się to tylko raz, więc je zignorowałem. Ostatnio jednak od jakiś dwóch miesięcy bios coraz częściej przestaje wykrywać wszelkie urządzenia ATA. 
Próbowałem zmiany zworek, podłączania bez zworek, przekładania taśm (mam nowe), podłączania dysku i napędu po jedną taśmę zarówno w jedno jak i w drugie wejście na płycie, podłączania wszystkich dostępnych kabli zasilania dysków do napędu i dysku (napęd widać, że pracuje a dysk słychać, że chodzi na każdym kablu zasilania). Próbowałem także działać w biosie - wpisywać ręcznie pojemność dysku, zmieniać na LBA itp.
Dokładnie wyczyściłem komputer z kurzu. Sprawdzałem również kondensatory na płycie i w zasilaczu. Nie widzę niczego podejrzanego.
Jak podłączam bez zworek do osobnych taśm to czasami wykrywa tylko napęd DVD, czasami tylko dysk. Zdarza się też, że dysk zostaje wykryty niepoprawnie (dziś był widoczny jako 120gb i z dziwną nazwą) lub napęd (który jednak wtedy działa, lecz w biosie widnieje pod dziwną nazwą).

Specyfikacje komputera:
Płyta główna: Gigabate GA-8SIMLFS
BIOS: VERSION; F1, DATE;08/16/2002, PART NUMBER; 6A6IXGOR
Procesor: Intel Celeron 2Ghz
RAM: 512mb+256mb
Grafika: Nvidia GeForce 4 Mx440 with agp 8x
Zasilacz: Emko 300Watt
HDD: WD800 80GB
DVD: LG GSA-H12L
Do płyty podłączone mam jeszcze:
Wifi Atheros AR5007G Wireless Network Adapter
4+1 portowy USB pod PCI (do tego wpięty moduł bluetooth)

 

Obecnie komputer się włączył i działa normalnie, ale nie na długo. Post napisałem właśnie z niego.

Proszę o pomoc, gdyż nie mogę go wyłączyć. Jak to zrobię to znów bios nie będzie widział dysku ani napędu.

Edytowane przez ArmenVanLasso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź może zasilacz i moleksy do zasilana, zresetuj cmos biosu zworką, lub wyjmiji baterię na całe 12 godzin, zaktualizuj (wgraj) bios z dyskietki fdd. Płyta jest chyba robiona przez gigabyte dla fujitsu (FSC),bios-http://download.ts.fujitsu.com/Download/ShowDescription.asp?SoftwareGUID=50EFA7E9-BC12-4F3F-B618-A5D0516CC781

Uruchom samą płytę tylko z pamięcią ram, procesorem, kartą gaficzną i dyskiem, bez wifi, kart usb itp. Wyjmij płytę główną i sprawdź czy nie ma uszkodzonych elementów typu spuchnięte kondensatory, nadpalenia, zwarcia (zwarcia na reset, power)  itp. No, ale może być też przyczyna w mostku południowym. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...