Skocz do zawartości
Gość

Backplate pod 775 i rozgałęźnik Molex -> 4x3 pin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

I rzecz:

 

Po latach czas wymienić pastę między Q9400 i Arctic Cooling Freezer 7 PRO rev. 1. Już w chwili obecnej cooler nie ma właściwego docisku. Wiem, że słabe, plastikowe kołki (takie jak w chłodzeniu boxowym intela) nie wytrzymają kolejnego montażu. Co robić?

 

Sprzęt:

CPU: Q9400

Chłodzenie: Arctic Cooling Freezer 7 PRO rev. 1

Obudowa: Vobis

Płyta: Asus P5E-VM DO

 

Opcja 1:

Backplate. Jakie polecacie? Nie chcę aby całość przewodziła prąd.

 

Nigdy nie miałem z tym do czynienia. Na prawej ściance obudowy nie ma otworu ani nic podobnego. Musiałbym odpiąć wszystkie kable i wyjąć płytę główną. Nigdy tego nie robiłem i z tego powodu nie uśmiecha mi się ta opcja.

 

Opcja 2

Prowizorka. Wymiana tych plastikowych kołków na... (?)

 

Z tego co wiem da się wyjąć te plastikowe kołki. Na co można by je wymienić? Zwykłe śruby nie złapią się niczego pod płytą główną. Czytałem, że można użyć śrub M14, ale nie wiem co w nich wyjątkowego.

 

Co zrobić zakładając, że wolałbym nie wyjmować płyty głównej?

 

II rzecz:

 

Wentylator w Arctic Cooling Freezer 7 PRO rev. 1 jest znośny jedynie na niskich obrotach. 4 pinowe gniazdo zasilania wentylatora jest zajęte przez programowo sterowane wentylatory. Planuję kupić rozgałęźnik Molex -> 4x3 pin i puścić na wentylator CPU stałe napięcie 5V.

 

Wiadomo, że wentylator CPU ma 4 piny. Kable czarny i czerwony to dwa pierwsze od lewej strony. Czy nie będzie problemu je podłączyć?

 

Który rozgałęźnik wybrać i dlaczego?

AAB Cooling C12:http://allegro.pl/brak-zlacz-3-pin-szybkie-rozwiazanie-aab-c12-i3411352516.html

czy

SilentiumPC MultiConnector 4pin na 4x3pinhttp://allegro.pl/silentiumpc-multiconnector-4pin-na-4x3pin-12-i-5v-i3426037152.htmlA może zaproponujecie inny?

 

Chciałbym, aby obydwa rozwiązania były "na długie lata".

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat w docisku fryzjera 7 kołki mają najmniejsze znaczenie - one albo trzymają albo nie.

problemem jest ciach!iana blaszka która dociska chłodzenie - podoginaj - powsadzaj coś pomiędzy i bedzie ok ;p

 

backplate stosuje się tylko w celu zabezpieczenia płyty przed nadmiernym wygięciem wywołanym dociskiem chłodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

II rzecz:

(...)Planuję kupić rozgałęźnik Molex -> 4x3 pin i puścić na wentylator CPU stałe napięcie 5V.

 

Wiadomo, że wentylator CPU ma 4 piny. Kable czarny i czerwony to dwa pierwsze od lewej strony. Czy nie będzie problemu je podłączyć?

 

Przy takim napięciu usmażysz cepa przy obciążeniu. Lepiej będzie jak kupisz najtańszy regulator AAB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD 1.

Żeby zrobić dobre montowanie na śruby musisz odkręcić płytę główną od ścianki obudowy - innej opcji nie ma.

Pod śruby M3 albo M4 daje się izolacyjne podkładki równe/większe niż metalowe podkładki. Do tego  nakrętki najlepiej takie do skręcania palcami + sprężyny i gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemik16@: Połamałem połowę jak nie 3/4 tych kołków, więc trzymają się na pojedyńczych (każdy kołek ma 2).

Mógłbym dokupić kilka kołków, tylko po co skoro znowu je połamie :P

 

Wiem, że to chłodzenie jest lekkie i blackplate do niego to przyrost formy nad treścią. Ale jednocześnie chcę aby trzymało się dobrze przez następne parę lat. W razie potrzeby za lat 5 nie będzie problemu z demontażem i czyszczeniem chłodzenia.

 

Doszedłem do wniosku, że jak mam coś zepsuć na czymś "przećwiczyć" to wolę to zrobić właśnie na starszym sprzęcie. Później w razie potrzeby montażu blackplate na nowszym sprzęcie już będę wiedział co i jak.

 

Orgiusz@: Arctic Cooling Freezer 7 rev.1  jest po lappingu, Q9400 nie. Obecnie proc ma chłodzenie pasywne (ale mam 3 wentylatory wyciągające ciepłe powietrze). W idle temperatura proca wynosi 37-43 stopnie. Zaraz po 2 sekundach po uruchomieniu jakiejkolwiek nawet chwilowo obciążającej proca aplikacji są już 52 stopnie. Podczas gry w Tomb Raider temperatura nie przekroczyła 63 stopni. Dodatkowo stara pasta Noctua NT-H1 ma >3 lata. Co prawda wentylator w Arctic Cooling Freezer 7 rev.1 jest kiepski, ale nawet na 5V coś przedmucha.

 

Ok, kupie najtańszy regulator AAB.

 

_KaszpiR_@: Ok, to czeka mnie rzeźba z odłączaniem kabli itd. No trudno, ale mam nadzieję, że jakoś dam radę. Śruby M3/M4 na pewno mam w domu. Podkładki kupi się za grosze.

 

Rozumiem, że zakup backplate mogę sobie odpuścić? Ale dalej nie kumam po co śruby i co po kolei idzie między śrubą, płytą główną a chłodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Miałem F7Pro na E4300 które wymagało czegoś więcej przy 3.2GHz@1.45v

2. 'Pasywności' nie skomentuje

3. Tomb Raider ( który ) jest słabym wyznacznikiem. Jakbyś odpalił coś co siedzi w CPU zobaczyłbyś co oznacza temperatura.

4. Śruby i nakrętki po to aby z czasem plastik nie popłynął w otworach w okół socketu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. podkładka izolacyjna jest po to, aby nie zrobić spięcia oraz równomiernie rozłożyć obciążenie na nierówne elementy płyty głównej.

Podkładki metalowe (jak orgiusz napisal) są po to, aby nie rozwalić płyty głównej dookoła otworu, po prostu większe pole nacisku.

 

 

Idze to  tak

1. kladziesz plyte do gory nogami

2. kladziesz podkladki izolujace, a na nie kladziesz podkladki metalowe

3. wsuwasz srube

4.obracamy plyte glowna na bok, aby sie sruby nie wyslizgnely

5. nasuwamy podkladki izolujace od drugiej storny, na nie kladziemy podkladki metalowe

6. opcjonalnie nakrecamy nakretki, najlepiej jakies bardzo plaskie (tyle ze pewnie nie bedziesz mial u siebie na to miejsca)

7. nakladamy radiator

8. na kazda srube nakladamy sprezyne szlifowana z obu stron

9. przykrecamy srube, ktora mozna dokrecac palcami (ew dajemy jeszcze podkladke miedzy sruba a sprezyna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kombinacje .. za 15zł nasz w morelach chłodzenie na s775 z backlpate pod M3 - do tego 4 śrubki i gotowe;p

Z resztą samo backplate z allegro też mieści się w kosztach przesyłki, pomijam że można o wiele fajniejsze chłodzenie wyrwać - ostatnio cała platforma s775 straciła ostro na wartości, pewnie przez wakacyjną wymianę sprzętu.

nie wyobrażam sobie jak można popsuć kołki intelowskie Dołączona grafika chyba ciągle je wkładzasz i wyciągasz i to to jeszcze bez odblokowywania ...

 

A płyty przy wkładaniu wyciąganiu nie uszkodzisz - nie jest taka delikatna. Tylko sprawdzać czy jakaś śrubka nie wpadła pod spód przed włączeniem.

 

PS: dawno, dawno temu (no nie az tak ;p), gdy najtańszy backplate pod s775 to był wydatek ~50zł, używałem raczej M5 - Dołączona grafika

 

pasują w sam raz pod otwór i nie ma problemu z ich zdobyciem w sensownych długościach + nakrętki + nakrętki motylkowe i podkładki - ~1,5zł w castoramie Dołączona grafika

Edytowane przez Chemik16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orgiusz@: Nic nie podkręcam. Cały czas monitoruje temperatury najważniejszych podzespłów PCta w Speedfan, GPU-Z i CoreTemp. 62 Podczas gry w najnowszego TR to najwyższa osiągnięta temperatura CPU jaką udało mi się uzyskać, a grałem w wiele gier. Wiem co chcesz powiedzieć, ale praktycznie nie używam PCta do renderowania. Furmarka i innych tego typu aplikacji też nie uznaję. Są dobre do testu coolerów, ale nie mają odzwierciedlenia w realnych zastosowaniach. Dlatego uważam, że po wymianie pasty, założeniu backplate i podłączeniu wentylatora CPU na 5V będzie ok.

 

_KaszpiR_@: Fajnie rozpisałeś, dzięki. A te sprężyny to rozumiem, że między śrubę a podkładki?

 

Chemik16@: Nie udało mi się znaleźć żadnego back plate na allegro, coś krzywo szukam...

Nie mam potrzeby kupowania lepszego chłodzenia. OC nie będzie, cokolwiek nie gorsze niż box styknie. Nawet zakładając że znajdę jakiś cooler do 30zł to koszt wysyłki + backplate = gra nie warta świeczki.

Te kołki intelowskie to takie "dwurazówki" (włóż i wyciągnij). Dołączona grafika

Byłem w castoramie, co prawda za czym innym, ale nie znalazłem tam gumowych podkładek.

 

To co, da ktoś link do jakiegoś backplate do którego bez problemu dobiorę śruby i podkładki? Dołączona grafika

 

Znalazłem tylko:

http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-BP775-Back-Plate-Silver/1135

ale szczerze mówiąc to jakoś licho wyglądają te miejsca na śruby, śruby trzeba osobno kupić (wolałbym dać solidne) + przewodzi prąd

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: lepsze rozwiązanie.

 

http://www.cooling.pl/ek-water-blocks-backplate-cpu-universal,produkt,552041.html?from_category=28_54 - ja miałem z tym do czynienia.

Ogólnie chyba to najlepsza opcja. Otwory nie są gwintowane.

 

Do tego dokupić to: http://www.cooling.pl/phobya-zestaw-montazowy-m4-black,produkt,552633.html?from_category=28_54 - i powinno pasować - podejrzewam, że właściwie tylko to by Ci wystarczyło.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-spire-sp530s0-cb-rd530s0-285621/

juz mowilem ze lepiej to wziąć - ma w zestawie backplate pod s775

 

a na allegro :

http://allegro.pl/02-mocowanie-chlodzenia-pod-intela-socket-775-i3416268942.html (taki sam jak przy tym chłodzeniu z morele)

http://allegro.pl/aab-cooling-podstawa-pod-procesor-lga775-i3430092598.html

pełno tego wszędzie

 

 

co do samego sposobu na śruby - na co podkładki gumowe ? równie dobrze mogą być wycięte z filcu, plastiku, tektury czy czegokolwiek co ochroni lakier przed zarysowaniem ... Jednak nie polecam ci tego sposobu, można uszkodzić płytę jak za mocno dociśniesz chłodzenie, lepiej z backplate

Edytowane przez Chemik16
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, kupiłem to: http://allegro.pl/02-mocowanie-chlodzenia-pod-intela-socket-775-i3416268942.html jak poradził Chemik16.

 

Rozumiem, że pod spód płyty już nic nie daje? Oczywiście oprócz śruby i backplate.

A z drugiej strony podkładka metalowa, gumowa, radiator, sprężyna szlifowana i nakrętka. Jest ok?

 

Gumowe podkładki to sam wytnę z gumy, w sklepach w rozsądnej cenie nie dostałem. A sprężyny szlifowane gdzieś kupię, w domu mam, ale raczej przerdzewiałe, a nie chcę żeby się rozsypały.

 

Ok dzięki za pomoc. Jak coś to jeszcze będę Was męczył Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciąłem z gumy 8 podkładek. Znalazłem jakieś stare i pasujące sprężyny. Mam już wszystko oprócz śrub. Do tego backplate pasują M3. Szkoda, że nie M5 - byłoby łatwiej z podkładkami, sprężynami i średnica nakrętek byłaby większa od mocowań w chłodzeniu. Mógłbym rozwiercić to backplate ale szkoda zachodu i trochę mijałoby się to z celem zakupu. W castroramie itp. sklepach nie dostanę odpowiednio długich M3 więc jutro pojadę do specjalistycznego sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie moglbys rozwiercic backplate Dołączona grafika straciłbyś gwint.

 

śruby ofc przykręcasz od strony chłodzenia, castoramowe (na plaski srubokręt) spokojnie ci starczą. 

Do mocowania frezzera nie potrzebujesz żadnych sprężyn - blacha którą mocujesz jest sprężysta,

Odpadają też wszelkie inne podkładki, backplate jest przylepiany do mobo, od góry nic nie dotyka do płyty. Potrzebne tylko śruby (na styk po dogięciu blach, jak beda za długie to nie dokręcisz, 2,5cm to będzie aż nadto) i ew podkładki jak otwory w mocowaniu są za duże.

 

bo coś mam wrażenie że ty je chcesz wkręcić w backplate od spodu i przełożyć przez mobo - i mocować na nakrętki xD to nie kontener na ciekły azot ^^

Edytowane przez Chemik16
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam M3 o długości 2,5 cm na płaski śrubokręt. Podkładki gumowe mam większe niż średnica M5, więc je dam. Inaczej mocowanie coolera przeleciałoby przez śruby.

 

bo coś mam wrażenie że ty je chcesz wkręcić w backplate od spodu i przełożyć przez mobo - i mocować na nakrętki xD to nie kontener na ciekły azot ^^

Widzę, że ktoś czyta w moich myślach. Dokładnie tak chciałem zrobić. Dołączona grafika Wtedy nie byłoby problemu z długością śruby - nie przeszkadzałaby w dokręceniu płyty do obudowy, nie mogłaby wypaść i mógłbym czyścić chłodzenie bez rozbierania całego kompa. Ale co, kiepski pomysł?

 

Wiem, że masz rację, ale czy jak dam tak jak piszesz czyli główka śruby od góry, podkładka, mobo, backplate, końcówka śruby, to czy ta śruba z czasem sama się nie odkręci i czy nie powstaną luzy? Mogę dać jeszcze nakrętkę, ale nie wiem czy nie będzie przeszkadzać w przykręceniu płyty do obudowy.

 

Ok obejrzę na yt jak to się robi.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam M3 o długości 2,5 cm na płaski śrubokręt. Podkładki gumowe mam większe niż średnica M5, więc je dam. Inaczej mocowanie coolera przeleciałoby przez śruby.

 

Widzę, że ktoś czyta w moich myślach. Dokładnie tak chciałem zrobić. Dołączona grafika Wtedy nie byłoby problemu z długością śruby - nie przeszkadzałaby w dokręceniu płyty do obudowy, nie mogłaby wypaść i mógłbym czyścić chłodzenie bez rozbierania całego kompa. Ale co, kiepski pomysł?

 

Wiem, że masz rację, ale czy jak dam tak jak piszesz czyli główka śruby od góry, podkładka, mobo, backplate, końcówka śruby, to czy ta śruba z czasem sama się nie odkręci i czy nie powstaną luzy? Mogę dać jeszcze nakrętkę, ale nie wiem czy nie będzie przeszkadzać w przykręceniu płyty do obudowy.

 

Ok obejrzę na yt jak to się robi.

 

chyba łatwiej zdemontować jak przykręcisz je od góry ?

 

ofc możesz też od dołu - o ile łebki śrub zmieszczą ci się pomiędzy mobo a blachą obudowy, jednak wtedy należałoby też dać podkładki i nakrętki od góry i całość skręcić przed założeniem chłodzenia - inaczej śruby będą ci się wykręcać z backplate podczas nakręcania nakrętek ;)

no i nie jest to standardowe wykorzystanie tego backplate ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...