Skocz do zawartości
rydzykje

Komputer do gier, wirtualizacji - 7-8k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym prosić o pomoc nieco bardziej doświadczonych, zorientowanych w sprzęcie ludzi w dobraniu dla mnie odpowiednich podzespołów dla komputera. Komputer ma służyć do gier i zabaw z środowiskami wirtualnymi (vmware) - powiedzmy budżet to 7-8k, aczkolwiek chciałbym wydać jak najmniej przy jak najlepszej wydajności/jakości sprzętu. Czasem lubię bawić się w podkręcanie - czysta ciekawość Dołączona grafika

Po złożeniu chciałbym nie upgrade'ować sprzętu przez jakieś 3-5 lat.

 

MB: ASUS Maximus VI Hero czy ASUS Z87 SaberTooth - tutaj mam dylemat, jeżeli polecacie jakieś inne to walcie śmiało Dołączona grafika

CPU: Intel i7-4770K - to mój typ (czekam na inne propozycje, potwierdzenie)

 

GPU: Gigabyte GeForce GTX780 WF - czytając artykuły z testami chyba wypadła najlepiej w porównaniu z innymi 780,770 w stosunku do Titana (nie wspominając o AMD)

 

RAM: 2x8GB - tutaj mam problem, jeżeli Kingston to z HyperX, jeżeli Corsair to z XMP - tylko co to tak naprawdę jest?

 

HDD: 1TB Seagate 7200 rpm, 64MB

 

SSD: Corsair, Plextor, Samsung 128GB 

 

Zasilacz: ?

 

Obudowa: szału być nie musi

 

Chłodzenie procka: ?

 

Z góry dzięki za wszystkie propozycje.

 

Pozdrawiam,

Mat

Edytowane przez rydzykje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta  - spokojnie starczą sporo tańsze płyty na Z87 np. Astrock Z87 Extreme 4 kosztujący połowę ceny podanych płyt Asus . 

 

Procek i ram może być - choć w jakim stopniu będą to gry a w jakim stopniu zabawa z wirtualizacją ?

 

Jak gry to będzie większość czasu to I5 4670K + 8GB wystarczy spokojnie . 

 

SSD - przy tym budżecie brał być coś z wyższej półki i większego np. Plextor M5P czy Samsung 840 Pro - oba w wersji 256GB .

 

Karta może być .

 

Zasilacz - jakaś modularna konstrukcja dużej mocy z certyfikatem 80+ Silver / Gold ( choć sam certyfikat to nie koniecznie , równie dobrze może być to 80+ Bronze ) np. Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W za 345 zł ( 80+ B ) , XFX XXX 650W - 364 zł ( 80+ B ) , Be Quiet! STRAIGHT POWER CM BQT E9-CM-580W - 440 zł ( 80+ G ) , Corsair HX 650W - 474 zł ( 80+ G )  , OCZ ZT 650W  - 338 zł ( 80+ B ) .

 

Buda - też warto brać coś lepszego np. Fractal Design Core 3000 , SPC Regnum L50 czy Gladius X80 , Corsair serii Carbide , jakieś lepsze CM np. HAF . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta  - spokojnie starczą sporo tańsze płyty na Z87 np. Astrock Z87 Extreme 4 kosztujący połowę ceny podanych płyt Asus . 

 

Procek i ram może być - choć w jakim stopniu będą to gry a w jakim stopniu zabawa z wirtualizacją ?

 

Jak gry to będzie większość czasu to I5 4670K + 8GB wystarczy spokojnie . 

 

SSD - przy tym budżecie brał być coś z wyższej półki i większego np. Plextor M5P czy Samsung 840 Pro - oba w wersji 256GB .

 

Karta może być .

 

Zasilacz - jakaś modularna konstrukcja dużej mocy z certyfikatem 80+ Silver / Gold ( choć sam certyfikat to nie koniecznie , równie dobrze może być to 80+ Bronze ) np. Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W za 345 zł ( 80+ B ) , XFX XXX 650W - 364 zł ( 80+ B ) , Be Quiet! STRAIGHT POWER CM BQT E9-CM-580W - 440 zł ( 80+ G ) , Corsair HX 650W - 474 zł ( 80+ G )  , OCZ ZT 650W  - 338 zł ( 80+ B ) .

 

Buda - też warto brać coś lepszego np. Fractal Design Core 3000 , SPC Regnum L50 czy Gladius X80 , Corsair serii Carbide , jakieś lepsze CM np. HAF . 

 

 

Procek i ram - przede wszystkim gry. Wirtualizacja to dodatek, czasem trenuje/sprawdzam rzeczy potrzebne do pracy :)

 

MOBO - czy ten Asrock w solidności/wydajności jest porównywalny do płyt które wymieniłem?

 

Co z chłodzeniem procka?

 

Chodzi mi o to żeby żaden z podzespołów nie był wąskim gardłem dla innego. 

 

za 3 lata to juz będą inne procki Dołączona grafika

procki z K nie wspieraja czegoś od wirualizacji sprawdź na stronie intela bo nie pamiętam

 

Wiem, że będą :) Z tym, że chyba nie będzie aż tak dużej różnicy w wydajności - prędzej w poborze prądu ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia wydajności płyt - dziś to w zasadzie drobne ułamki procent jeżeli chodzi o poszczególne modele płyt oparte o ten sam chipset czy nawet grupę chipsetów pod dany sprzęt ( np. B85 i Z87 w przypadku Haswella czy B75/Z77 dla IB ) .

 

To już nie te czasy że firmy robiły płyty na tandetnych chipsetach np. od SiS czy stare chipsety NV .

 

Kwestia jakości i solidności - też się dużo zmieniło , Asus spadł z jakością swoich wyrobów a nadal się ceni  a Asrock znowu mocno zyskał jeżeli chodzi o jakość swoich płyt - w niższych segmentach cenowych to Asrock kosił konkurencję równo i dokładnie .

 

Co prawda podany model jest nie wiele czasu na rynku ale ogólnie seria Extreme od Asrocka to dość dobre płyty , także niektóre z serii Pro ( np. legendarna już P67 Pro3 ) . 

 

Możesz spokojnie brać podanego Asrocka .

 

Procek i ram - skoro zdecydowanie przez większość czasu grać to bierz I5 i 8GB ramu , co do wirtualizacji - to procki z literą K mają VT-X , brak im za to VT-D .

 

A co do wydajności nowych procków Intela w przyszłości to zobaczymy - na razie to Intel dał ciała specjalnie w kwestii wydajności i skupił się na czym innym .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz i ram za drogie , zasilacz spokojnie starczy wspomniany wcześniej BQ Strait Power 580W a ponad 150 zł tańszy .

 

Ram odpada - za prawie 200 zł taniej można mieć nasze Goodramy 2x8 GB DDR3 1 333 mhz CL9 .

 

Różnica w wydajności bardzo nie wielka a ram sporo tańszy . 

 

Zresztą wcześniej ci napisałem - jak 90% czasu będziesz grał to bierz I5 + 8GB ramu .

 

Sporo zaoszczędzisz a wydajność taka sama w stosunku do I7 + 16GB ramu . 

 

Płyta też droga - spokojnie starczy model Extreme 4 . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę zamień na extreme 3 lub 4, no chyba, że koniecznie potrzebujesz takiej ilości gniazd sata. Dysk koniecznie zamień na 256GB, zmieścisz na nim wszystkie gry i programy, a pamięci na te: http://www.morele.net/pamiec-corsair-cmz16gx3m2a1600c9g-530595/ (szkoda kasy na droższe, jeśli nie chcesz pobijać rekordów w benchmarkach). Na obudowę weź lepiej Fractal Define R4 lub Bitfenix Ghost - o wiele lepsze i dobrze wyciszone budy. No i zamień tego zalmana na HR-02 Macho - CNPS14 nie spotkał się raczej z pozytywnymi recenzjami.

 

EDIT:

Reyden - między 1333 a 1600 potrafi być jeszcze pewna różnica i do tego warto jeszcze dopłacić.

Edytowane przez Dammeron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zastanawia mnie grafika.

Czytałem artykuły z testami, opinie na kilu forach i zastanawia mnie teraz sens wydawania 2500 zł za bardzo niewielki skok wydajności pomiędzy GTX770 a GTX780.

Co o tym sądzicie? Zotac GeForce GTX770 całkiem dobrze prezentował się w testach na PurePC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...