Skocz do zawartości
majki84

Głośniki / kolumny / kino domowe 5.1 zamiast Logitech Z-5500 do 2-2,5 tyś zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Powoli w głowie zaczyna mi świtać chęć zmiany audio z "kultowych" Z-5500 na coś bardziej dojrzałego i bardziej nadającego się do słuchania muzyki. Z obecnych głośników jestem mega zadowolony jeśli chodzi o gry i filmy (meeega bas przy dźwięku DTS wgniata w ściany). Niestety w muzyce już trochę kuleją, brakuje środka/góry pasma i dobrej separacji instrumentów.

Kolumny/głośniki powinny być stosunkowo małe, ponieważ moje mieszkanie to kawalerka, czyli pokój połączony z kuchnią i przedpokojem, ale sam "pokój" ma wymiary ok, 4,3 m długości na 3,5 m szerokości. Kanapa idealnie na środku ściany i na wprost tv po dłuższym boku pokoju (Samsung E6500 51 cali), ale głośniki muszą stać obok tv, bo niestety z lewej strony od tv 1/3 ściany zajmuje szafa Komandora. Tylne głośniki mogą być być podwieszane lub na stojakach lub podłogowe (postawie je wtedy na jakiejś szafce).
Nie potrzebuję odtwarzacza BR (wszystko czyta mi tv lub PC). Wzmacniacz powinien mieć min. 1 wejście optyczne do podłączenia PC (koniecznie) i ze dwa wejścia HDMI (jedno do kablówki i jedno do konsoli na przyszłość).

Więcej oglądam filmów, mniej słucham muzy. Muzyka dość przekrojowo, trance, progresive, electro, pop, rock, klasyki typu pink floyd, santana, electric light orchestra itd.

Czy znajdzie się coś spełniającego oczekiwania i lepszego od Logitech Z-5500 w cenie do 2500 zł?

Znalazłem kino domowe Samsung HT-E6500

Nadałoby się? Jest możliwość podłączenia bezprzewodowo tylnych kolumn (i to by mi pasowało). Niestety wiem, że płacę w zestawie za odtwarzacz BR, który jest mi zbędny. Wielkość kolumn idealnie by mi pasowała.

Są też jakieś zestawy samsunga F5500 i 5550, ale są tanie więc pewnie nic nie warte.

Pchać się w gotowe zestawy czy jednak samemu coś wybrać, wzmak + kolumny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolumn 5.1 w niskiej cenie polecam Taga TAV-606 v.3 - fajnie grają, o wiele lepiej od wciskanych ludziom w marketach klipsh synergy (które są na dodatek znacznie droższe od tagi) czy magnatów. A jak lubisz basy, to do kompletu weź jakiś ampli od yamahy, np RX-V473.

 

To taka moja propozycja. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmak i kolumny jeśli chcesz odczuć różnicę.

Szczerze, gdybym miał do wydania 2500zł to nie wziąłbym tego kina Samsunga, a Z5500.

Mimo iż uważam je za pierdziawki komputerowe Dołączona grafika, to tak naprawdę są bezbłędne w swojej cenie.

Szukaj jakiegoś ampa+kolumny...ale wtedy budżet jest zbyt mały

Amp ~1500 

Więc za 500-1000zł zostaje ci na budżetowe zestawy

Imho dobrym wyjściem byłoby upolowanie jakiegoś starszego ampa (nawet używka)

Odpowiadając jednak na ostatnie pytanie, na pewno lepszym wyborem będzie poskładanie wszystkiego do kupy.

Musisz jednak wiedzieć że bardzo dużo zależy od upodobań...

ja polecam STX

http://www.stx.pl/category/kolumny-hi-fi-hi-end-

 

Wolałbym zacząć od ampa przyzwoitego ~1500zł do tego kupił za 1500zł 2 kolumny i masz juz stereo pełną parą.

A sam piszesz do słuchania muzyki....więc zacząłbym od stereo, przyzwoitego a reszte dokupił albo gorszej jakości albo z biegiem czasu;)
No chyba że musza wszystkie być identyczne:) (wizualnie)

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiedzmy, że dokładam jeszcze tysiaka i mam do dyspozycji do 3500 zł (sprzedam głośniki i monitor). Coś już złożę? Generalnie głośniki nie muszę być identyczne. Ważne żeby całość dobrze grała. Wzmak może być używany bo chyba lepiej mieć wzmak używany niż kolumny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fronty - Pylon Pearl 20 (~1000zł) - minimum do rozsądnej muzy, ale niestety nie schodzą nisko, więc progressive może nie wypadać do końca zadowalająco bez suba.

Center - do kina domowego rzecz imho najważniejsza. W tej cenie chyba też brałbym Pylon Pearl Center. Poprawny center w znośnej cenie, do tego będzie pasował do frontów.

 

Satelity - dla mnie ważniejsze jest to, czy masz je jak poprawnie rozstawić, niż ich jakość. Zagra praktycznie co kolwiek, byle poprawnie rozstawione. To ma robić tło i tyle. U Ciebie niestety kanapa pod ścianą, więc nie da się umieścić satelit lekko za nią - idealnie jest, jeżeli jest to kąt około 110*.

 Ja mam kupione za allegro za 20zł sztuka głośniki pozostałe z produkcji jakichś dużych TV plazmowych. Jest to coś takiego:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1086622.html

Nie wiem, czy jeszcze można to kupić. Łatwo można zrobić obudowę z cienkiej sklejki, choć ja przyczepiłem je na przegubach do standów i tak stoją - jakoś nie mogę się do tego zabrać.

 

Zostaje ~2K na amplituner i suba. Jeżeli chodzi o amplitunery, jestem totalnie nie na bieżąco, więc nie pomogę.

Jeżeli chodzi o suba, prawdopodobnie zdecydowałbym się na DIY lub DIY robiony na zamówienie - czasem na allegro zdarzają się ciekawe konstukcje, na elektrodzie znadziesz kilka fajnych schematów. Jeżeli nie chcesz się w to bawić, to szukałbym magnat sub 300A (używka, bo model jest bodajże end of life); jeżeli nie, 301A. Choć może do małego pokoju koda 1000v2 będzie lepsza - słabsza, ale bas lepszy.

Jakkolwiek jeżeli chodzi o suba, ważne jest jego umieszczenie w pomieszczeniu, to, czy masz dywan/wykładzine, parkiet czy panele. To, czy postawisz go na środku ściany, czy w rogu, czy na środku pokoju. Nawet najlepszy sub zagra jak kupa postawiony w złym miejscu, dlatego ostatnio coraz bardziej popularne są suby wifi, dające większą dowolność w ustawieniu.

Myślę, że za pozostałe1300zł kupisz ampli jakościowo odpowiedni do reszty, jeżeli będzie to 1-2 letnia używka. Pewnie nawet jeszcze na gwarancji będzie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to powiedzmy, że dokładam jeszcze tysiaka i mam do dyspozycji do 3500 zł (sprzedam głośniki i monitor). Coś już złożę? Generalnie głośniki nie muszę być identyczne. Ważne żeby całość dobrze grała. Wzmak może być używany bo chyba lepiej mieć wzmak używany niż kolumny?

To tak jak pisał przedmówca.

Mając 3500zł

Kupiłbym (ale tylko dlatego że zarówno wzmaka znam jak i te głośniki STX)

http://allegro.pl/denon-avr-2308-w-idealnym-stanie-i3436003867.html

(nowsze wersjie Denonów w cenie 1500zł są strasznie okrojone)

2x http://www.stx.pl/stx-fs-250-n-kolor-czarny.html

1x http://www.stx.pl/c-200-calvados-centralny.html

2x http://www.stx.pl/e-250-kolor-czarny-efektowy.html

1x http://www.stx.pl/stx-s-250-n-kolor-wenge.html

 

NAJWAŻNIEJSZE, postaraj się odsłuchać głośniki przed zakupem...STX jest stosunkowo popularny (tak jak tonsil/koda) imho lepiej głośników w CIEMNO nie kupować.

 

Czy używany wzmak czy kolumny bez znaczania...to zawsze ryzyko. Imho ważniejsze są kolumny bo tam problem jest z naprawą, dość ciężko np wymienić przetwornik sam, a jak już to przydałoby się to robić parami, by nie było cyrku z różnicą w brzmieniu. A regenerowanie głośników to zawsze loteria.

Ja brałbym używany amp,

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HeatheN, mam tego centera STX i niestety jest to straszna kupa, zakładam, że satelity byłyby tak samo kupiaste, bo pewnie mają te same przetworniki. 

Cały czas przymierzam się do wymiany go, ale moja ładniejsza połowa mi nie pozwala, argumentując że i tak mało filmów oglądamy.

STX ma dobre produkty, ale te do nich nie należą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HeatheN, mam tego centera STX i niestety jest to straszna kupa, zakładam, że satelity byłyby tak samo kupiaste, bo pewnie mają te same przetworniki. 

Cały czas przymierzam się do wymiany go, ale moja ładniejsza połowa mi nie pozwala, argumentując że i tak mało filmów oglądamy.

STX ma dobre produkty, ale te do nich nie należą. 

Wiem że brzmi qpowato,  i faktycznie przesadziłem z bo w tym budzecie centrala mozna dorwac lepszego.

Gdy zaczynalem z 5.1 nie mialem suba, a stereo rozciagalem tak ze bez centrala dalo rade..

dla mnie jednak tak samo qpowato brzmia kody, tonsile i inne chinskie dziadostwo w tej cenie (ale to fakt załuga DIY) 

Te perle które linkowałeś chyba są na stx/tonsil więc to ta sama klasa

 

A ja nie polecam Denona, dałem do domu rodziców avr-1911 i byłem dość niemiło zaskoczony, jak to brzmi, a jego interfejs jest niesamowicie nieintuicyjny.

 

Zbytnio uogólniasz.

Denon ma dobre modele, ale te starsze. 2308 którego linkowałem wsysa 1911 która jest kupą!

Tak naprawdę od mojego modelu, denon zaczął kastrować serię 19xxx którą radzę omijać szerokim łukiem

No ale aktualna seria 23xx jest zbyt droga, stąd moja propozycja

Poniżej porównanie tyłów w 1911 i 1908...strach się bać co będzie w 1915...pirdylion opcji z mocą 5x20W i poborem z gniazdka 300W...smutne. 

Ale aktualnie denon zaczyna się od serii 23xx poniżej qpa i metr mułu;)

post-119177-0-83754300-1375378778_thumb.jpg

post-119177-0-09033100-1375378783_thumb.jpg

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie jednak tak samo qpowato brzmia kody, tonsile i inne chinskie dziadostwo w tej cenie (ale to fakt załuga DIY) 

Te perle które linkowałeś chyba są na stx/tonsil więc to ta sama klasa

 

Pylony mają te same przetworniki, co tonsile fiesta/siesta, które są tańsze o około 100zł i mają podwójne głośniki (ale dalej są dwudrożne), jakkolwiek pylony mają lepiej dostrojone zwrotnice i zamkniętą obudowę, co lepiej im służy, ale rms mniejsze. W/g mnie jedne i drugie są o klasę lepsze, niż STX.

STX ma fajny produkt - FX-300, chyba jedne z lepszych kolumn w swojej cenie, a straszliwie niedoceniane. Niedrogie, ale to nie ta półka cenowa - chyba że rozmawialibyśmy o zestawie 2.0

 

 

UPDATE:

Przepraszam, najpierw kliknąłem linka do centera, później do satelitek a linka do frontów już nie kliknąłem, zakładając, że są to kolumny z tej samej linii. Linkowanych FS-250 nie słyszałem, ale mają szansę być przyzwoite. Ale zdajesz sobie sprawę, że 780zł to cena za jedną sztukę? 1500 to dużo przy tym budżecie. 

A problem jest tego typu, że STX praktycznie nie ma dystrybucji poza netem - praktycznie nie da się go posłuchać. A pylony są w lepszych sklepach. Zgodzimy się, że kupowanie kolumn w ciemno to głupota :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że za sztukę, stąd sugestia by kupić używanego ampa...tylko tak w tym budżecie będzie można w stereo w muzyce osiągnąć przyzwoity rezultat:)

Z dystrybucją STX masz rację, pisząc by odsłuchać przed zakupem miałem na myśli użytkowników.
Na 2-3 dużych forach tematycznych, wrzucić info, pewne znajdzie się ktoś w okolicy kogo będzie można odwiedzić na odsłuch;)

 

A ja poczytałem o tych pylonach, też nie głupia oferta się wydaje.  Mi osobiście jednak konstrukcje zamkniete nie odpowiadają (tu znowu kłania się odsłuch:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego idź od razu w stereo nie baw się w 5.1. Weź sobie wzmacniacz jakąś yamahę, harmana, denona czy marantza.

Ja miałem Z-5500 potem 5.1 z kodą i rxv-650 było nieźle ale nie to, potem miałem komplet heco i kode jako 7.1 dalej było tylko fajnie w filmach. Dopiero jak się przesiadłem na stereo zagrało :E głośniki które miałem sprzedać dalej stoją i grają bo grać zaczeły i wymieniłbym je w sumie na AE Aelite 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam DIY jak w opisie, w stereo  (podłączone w bi-ampie) i do muzy jest git. Dodatkowo mam wolną furtkę bo mogę do tego Avr1908 dokupić dobry wzmak i podpiąć go w pre-ampie, dzięki czemu stereo już całkowicie rozwinie skrzydła. Jednak miałem denon pma 520 i sprzedałem, bo amplituner w zupełności wystarczy.

Nie wyobrażam sobie jednak braku 5.1 w filmach, w grach.....stąd satelity i centrala dokupiłem Heco Victa:)

Twoja propozycja jest idealna, gdy autor świadomie zrezygnuje z 5.1

 

Muza stereo, ale 5.1 być musi ]:-> 

Kupić amplituner z pre-ampem to podstawa, dalej można wszystko rozbudowywać wg własnego widzimisię;) 

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5.1 być musi bo w grach to niezbędna opcja, w filmach jeszcze przeżyję stereo. Weźcie pod uwagę że kolumny będą dość wąsko rozstawione (po bokach tv 51 cali) a oglądam tv z odległości ok 3,5 m. Jak gram to jeszcze bliżej. Może na początek da się zmontować coś tak żeby stereo było na fajnych kolumnach i do tego podczas grania czy seansu filmowego mógłbym dopiąć komputerowe satelity (mam jeszcze wolne satelity od cambridge audio 510D, bo koleś nie może mi subwoofera od nich naprawić i tak sobie zestaw leży parę lat, dlatego wjechały logi z-5500).

Edytowane przez majki84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde...nie doczytałem o tym rozstawieniu.

W takim wypadku zostałbym przy Z5500:) I mówię tu śmiertelnie poważnie, bo jak zaczniesz kombinować z małymi, ustawnymi przetwornikami to budżet będziesz musiał zwiększyć z 3 razy:D

 Np na Bose Lifestyle by różnica była zauważalna, ale pewnie nie warta dopłaty.

 

Zostań z z5500, zmoduj je by wyglądały bardziej "rasowo" 

http://metku.net/index.html?path=mods/logiwood/index_eng

 

W z5500 siedzą przetworniki tang band są naprawdę bardzo przyzwoite, ciężko będzie przeskoczyć ci o klase wyżej w tym budżecie dla małych "pierdziawek"

Edytowane przez HeatheN
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5.1 być musi bo w grach to niezbędna opcja, w filmach jeszcze przeżyję stereo. Weźcie pod uwagę że kolumny będą dość wąsko rozstawione (po bokach tv 51 cali) a oglądam tv z odległości ok 3,5 m. Jak gram to jeszcze bliżej. Może na początek da się zmontować coś tak żeby stereo było na fajnych kolumnach i do tego podczas grania czy seansu filmowego mógłbym dopiąć komputerowe satelity (mam jeszcze wolne satelity od cambridge audio 510D, bo koleś nie może mi subwoofera od nich naprawić i tak sobie zestaw leży parę lat, dlatego wjechały logi z-5500).

 

 

To naprawdę nie wiem czy jest sens kombinować w grach i filmach zetki są dobre możesz co najwyżęj kupić na front

Heco Victa 301 odpiaszczy ci się dźwięk i wyklaruje a zawsze będziesz mógł je potem wykorzysatać jako kolumny efektowe jak pójdziesz w pełne 5.1 na kolumnach.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z Heco 201 i 301 i mogę powiedzieć, że żadne komputerowe zestawy, nawet zetki, im nie dorównają. Jednak by uzyskać na nich dobre niskie tony, trzeba je zamontować tak z 0,5m powyżej poziomu uszu. 301 będą za duże jako efektowe, lepiej do tego sprawdzą się 201 (mam 200 i pracują w komplecie z paradigm monitor 11 v.7). Ale nadal obstaję przy polecaniu Tagi 606, jest to komplet, o którym dobrze wypowiada się sporo ludzi w branży audio, takie też poleciłem bratu i jest z nich zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PANOWIE autor nie ma miejsca by je sensownie rozstawić wiec pchanie się w nie mija się z celem.

Widziałem na audiostereo nawet takie wynalazki jak podłogówki stojące na regale obok tv...Dołączona grafika

51" TV to raptem metr z hakiem...  to nie wiem jak tu sensownie rozstawić stereo+ central (nie ma problemu z satelitami z tego wynika)

Ja robiłem spore roszady w pokoju, i dopiero w granicach 3,8m fronty stworzyły piękną scenę w stereo.

Nie pomogło nic, żadna automatyczna korekcja.

Dlatego zostałbym przy Z5500 to można chociaż sensownie porozstawiać ( z racji gabarytów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Później może zrobię zdjęcie pokoju i może coś razem wymyślimy może z innym rozstawieniem kolumn? Jakby np. podwiesić kolumny przednie w rogach pokoju pod sufitem? Myślałem wcześniej żeby te kolumienki od z-5500 tak podwiesić bo dźwięk jest o wiele lepszy jak tak szeroko stoi. Wtedy już będzie ok. 3,5 m szerokości rozstawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O akustyce pomieszczenia powiesz najwięcej ty sam.

Sądzę jednak że sam widzisz iż pchanie się w duże zestawy nie ma sensu, bo jeśli przy z5500 czujesz że im brakuje sceny i przestrzeni, to przy porządnym 5.1 to "zdławisz zestaw"

Pomieszczenie duże być nie musi, słyszałem konfiguracje gdzie grały zestawy 5.1 super w 12m^2, oraz kiepskie realizacje na 30m^2

Wrzuć fotki, się pomysli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam zdjęcia pokoju z widoku z kanapy na tv i odwrotnie. Może by coś pokombinować żeby kolumna stała po lewej na "wyspie" kuchennej a prawy głośnik stałby na parapecie? Albo coś z podwieszaniem? Ps. Mieszkanie świeżo po remoncie dlatego jeszcze kable nie pochowane itd :)

 

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
 

Edytowane przez majki84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie nie ma zupełnie miejsca nawet na regałówki (sądziłem, że szafa jest otwarta i można coś na półce postawić). Teoretycznie mógłbyś coś małego walnąć nad drzwiami obok tej szafy, tylko wtedy będzie problem z drugą kolumną (kolizja przy otwieraniu okna, no chyba, że wymyślisz system szybkiego demontażu uchwytu ze ściany). Na "wyspie" w kuchni bym nie stawiał, namęczysz się z prowadzeniem kabla do kolumny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka stojąca przed szafą wchodzi w grę?

Jeśli nie, to Z5500 rozstaw sensownie (tam gdzie wentylator z prawej strony, przykręć do ściany), i na wolnym kawałku gzymsu z lewej strony szafy tez przykrec. Uzyskasz sensowna odległość ~4m 

Zagrają od razu inaczej

Edytowane przez HeatheN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka raczej odpada bo się ciasno zrobi. A jakaś mała dobra kolumna podwieszana w lewym górnym rogu i po prawej przy oknie? Tylko że ten uchwyt ma regulację w pionie tylko 7 stopni a myślę że bardziej musi w dół grać żeby mi w uszy grało a nie nad głową, ale myślę że są inne uchwyty i można to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...