Skocz do zawartości
modlin

2500k vs. 3570k

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

potrzebuje dysku o pojemności 500GB. Doszedłem do wniosku że może dobrym pomysłem było by zmontowane RAIDa z dwóch 250GB. Dysk będzie używany do przechowywania filmów oraz instalacji gier. Plusem dla mnie jest prędkość zapisu. Możliwość utraty danych nie stanowi dla mnie problemu. Czy to rozwiązanie ma sens? Jakie dyski kupić żeby zamknąć się w 250pln. Czy kupić oddzielny kontroler (mam 2500k na z77).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma to sensu. Aktualne dyski 1TB sa na tyle szybkie, ze raid z dwoch wolniejszych nie jest zbyt oplscalny. Kupowanie kontrolera przy takiej kwocie tym bardziej nie ma sensu.Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozbieraj kasę i skoro zależy Ci na tak szybkim kopiowaniu danych to dozbieraj do dwóch porządnych dysków 500gb np WD Blue 500gb, inaczej moim zdaniem nie warto się w to pakować to już lepiej tak jak Kaszpir powiedział kupić jeden dysk 1TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czili naprawde istenieje taka wielka różnica wydajności starczych dysków do tych nowszych bardziej pojemnych?
Przecież RAID daje około 1,5x do 2x większą wydajność.

 

Korzystając z Raid0 możesz usyskać odczuwalny wzrost wydajności ale nigdy nie będzie to 2x. Wzrost wydajnośći w jednych zastosowaniach będzie bardziej odczuwalny a w innych dużo mniej - zależy jak macierz zostanie dostrojona (rozmiar paska danych- ang. stripe). Jest też możliwe tak nieumiejętne skonfigurowanie RAID0, że wydajność wręcz spadnie.

W starym komputerze mam 2xSeagate Cheetach 15000obr 300GB w RAID0  i pamiętam, że podczas eksperymentów przy niektorych konfiguracjach (bardzo mały pasek) wydajność z RAID0 w teście transferu była niższa niż dla pojedynczego dysku. (:

 

Największa zaleta RAID0, to możliwość wykonywania większej ilości operacji I/O na raz. Tłumaczy to też skąd przywędrowała ta technologia do desktopów - serwery, dla których ilość operacji I/O to wartość krytyczna.

 

W magnetycznych dyskach twardych są trzy główne czynniki mające wpływ na wydajność - ilość obrotów na min., gęstość zapisu oraz czas dostępu (zależny od ilości obr./min i szybkości pozycjonowania głowicy).

Czas dostępu ma duży wpływ na wydajność przy operacjach na małych plikach rozmieszczonych w losowych miejscach na talerzu. 

Podczas operacji na większych "ciągłych" porcjach danych kluczowa jest ilość obrotów oraz gęstość zapisu. Przy większej gęstości zapisu przy jednym obrocie talerza odczytywanych jest więcej danych, stąd pojedynczy dysk o większej pojemności może być szybszy od dwóch starszych dysków o mniejszej pojemności pracujących w RAID0 (zakładając tą samą liczbę obr./min) .

 

Przechodząc do meritum, koledzy dobrze radzą. O wiele łatwiej uzyskać wyższą wydajność kupując jeden nowszy dysk o większej pojemności niż dwa wolniejsze i kombinować z RAID0. Jednakże gdybyś mimo wszystko zdecydował się na RAID0, to polecam najpierw zapoznać się z poradnikiem RAID, który kiedyś był umieszczony na PPC.

 

Edytowane przez udam_u
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam zamiar kupić segate 1tb. Nie pamietam oznaczenia ale jest chyba najszybszym z dysków na rynku (normalnych). Mam w komputerze 64GB SSD. Zastanawiam sie nad dwoma opcjami.

 

1) system na SSD + gry na HDD

2) Wszyskto na HDD, a SSD jako cache

 

Dodam ze komputer używany jest przez mojego brata - 15lat - gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250k vs. 3570k
w
Co kupić? Planuje podkręcić procesor do 4500GHz. Nie będę szukał wyższych taktowań, bo w tym szaleństwie stabilność tez jest istotna. Najchętniej nie wydawał bym miliona na chłodzenie. Komputer pod BF4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MINI REGULAMIN DZIAŁU - PROSZĘ KONIECZNIE PRZECZYTAĆ !

 

 

Podkręcanie mniej więcej takie samo. Na 2500k niższe temp, na 3570k wyższa wydajność przy tym samym zegarze. Na jedno wychodzi. Brać, co taniej da się wyrwać.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...