Skocz do zawartości
_KaszpiR_

AquaComputer D5 z USB i aquabus

Rekomendowane odpowiedzi

Krótkie info na temat produktu, myślę, że może się paru osobom przydać.

 

AquaComputer D5 with USB and aquabus to pompka D5 z dodatkowym modułem do komunikacji z komputerem i panelem Aquaero 5.

Jest to tylko pompka, trzeba do niej dokupic jeszcze top zgodny z modelami dla D5.

Strona produktu: http://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=2901

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Edit: Nie ma to jak duuuuże obrazki Dołączona grafika

 

Ogólnie to zwykła pompka D5, zasilana domyślnie na 12V, ale można ją też pchnąć na 24V.

Zasilanie: oddzielna para kabelków z wtyczką molex, kable przylutowane na stałe.

Prąd zasilania : 8 - 24V prąd stały.

Moc - do 34W, około 24W przy 12V.

Ciśnienie przy 12V - 3,4m.

Maksymalna temperatura otoczenia: 60 C.

Maksymalna temperatura cieczy: 50 C.

Zatapialna: nie, nie wolno jej zalewać, brak uszczelnienia.

Bez topu, sam silnik z wirnikiem i kabelkami.

 

Dodatkowy moduł ma kilka wejśc i wyjść:

- zlącze USB, przy czym przy zakupie pudełka dostajemy taki kabelek - jest to realnie czterożyłowy kabel z kostkami do wpięcia w płytę główną oraz pompkę (uwaga na oznaczenia kolorów).

- złącze TACHO - generowany sygnał zgodny z RPM (niestety nie odpowiada realnym obrotom pompki), mozna podlączyć pod złącze CPU na płycie głównej, dzięki czemu jak pompka nie działa/zdechnie to komputer może podjąć stosowna akcję (jeśli zdąży przed zwiechą). W pudełku jest trójżyłowy kabel (nazwa aquabus wprowadza jednak w błąd), aby mozna było podłączyc ten sygnał do panelu Aquacomputer 5 (złącze Tacho) albo złącza wentylatorowego na płycie głównej.

- złącze aquabus - czterożyłowe czyli połączenie do panelu sterowania Aquaero 5, podłączamy do portu aquabus 2 (fast/high rate/high speed). Niestety ten kabel trzeba zamówić osobno, albo zrobić osobno.

- złącze do podłączenia czujnika temperatury, czujnika nie dostajemy go w zestawie.

 

Po podłączeniu urządzenia kablem USB do komputera wykrywane jest jako urządzenie MPS, zgodne z HID.

Kontrolować je można poprzez aplikację Aquaero - pokazuje się odpowiednia zakładka na prawo, o nazwie MPS, poniżej screeny.

 

 

Dołączona grafika

 

W sekcji Configuration można zdefiniować rodzaj urządzenia - jest to ważne przy resecie ustawień, bo wtedy potrafi się zmienić na coś innego.

Mozna tam ustawić aktualną moc pompki.

 

 

Dołączona grafika

 

W sekcji Alarm można zdefiniować alarmy, przy czym można zdefiniować od obrotów oraz temperatury (jeśli mamy podłączony sensor). Ponieważ moduł MPS można uzbroić w inne czujniki, dlatego mamy tam dodatkowe opcje, ale będą one nieaktywne, albo pokazywać wartości z czapy (np pressure albo flow).

 

 

Dołączona grafika

 

W sekcji System można zresetować ustawienia urządzenia (ale wtedy trzeba przejść się po wszystkich pozycjach MPS po kolei).

Tam także można zmienić adres aquabus oraz priorytet kontroli. Jeśli ustawimy prioprytet USB, to wtedy dane ustawienia są ważniejsze (np na czas kiedy kontrolujemy pompkę przez aplikację w Windows).

Uwaga, aby nie duplikować adresów aquabus z innymi urządzeniami.

 

 

Dołączona grafika

 

Klikając w symbol zębatki można zmienić opis modułu, np ja ustawiłem D5 (przydatne jak mamy więcj takich modułów).

Proszę pamiętać, aby wciskać ikonę dyskietki do zapisywania parametrów.

 

 

Jeśli podłączymy pompkę kablem do panelu Aquaero na porcie aquabus 2, to wtedy dostajemy dodatkowe opcje w sekcji Aquaero > Outputs - na samym dole mamy mps D5 oraz możemy zdefiniować jego nazwę, moc minimalną oraz maksymalną.

 

Dołączona grafika

 

Następnie można przejść do sekcji Aquaero > Controller i stworzyć nowy element sterujący wyjściem pompki. Tej opcji nie ma, jeśli pompka jest podłączona wyłącznie po USB.

Dla przykładu ustawiłem, że jeśli wartość mojego wirtualnego sensoru przekorczy 70C to zaczyna się zmiana wyjścia mps d5 czyli pompka przechodzi na wyższe obroty.

 

Dołączona grafika

 

 

Kilka pytan i odpowiedzi:

- Czy da sie wyłączyć pompkę?

Nie, pompa mimo zjechania ze wszystkimi suwakami na zero broni się przed kompletnym zatrzymaniem i kręci się na minimalnych obrotach.

 

- Czy pompa pamięta prędkość ustawioną po USB?

Tak, pod warunkiem, że nie dostaje rozkazów po aquabus/USB aby zmienić obroty.

Dodatkowo ta wartość jest pamiętana po wyłączeniu zasilania.

 

- Co się stanie jak pompka świruje?

Odpalamy program aquaero, podłączamy pompkę po USB i wciskamy w ustawieniach MPS reset ustawień, po chwili musimy jeszcze raz ustawić wszystkie parametry.

 

- Czy TACHO pokazuje prawdziwe obroty pompki?

Nie, to jest generowany sztuczny sygnał - albo jest to około 2700 RPM, albo nie ma sygnału.

Zamiast sygnału o obrotach można go zmienić też na tzw Switched signal, np do wysyłania sygnału do zapalania diody - niestety tego nie testowałem.

Edytowane przez _KaszpiR_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_KaszpiR_ mam do Ciebie wielką prośbę.

Możesz mi zmierzyć średnice w dwóch punktach pompy D5? W tych co na zdjęciu.

1. Na stalowym korpusie.

2. Już na obudowie pompy pod stalowym korpusem.

Miałem już zabierać się za wykonanie TOPu do mojego Lainga S1-15/700b, a dziś dopiero po twoim pierwszym poście kapnąłem się, że robią też TOPy do pomp D5, czyli też do Lainga D5. A D5 i moja na pierwszy rzut oka mają podbne górne części, tam gdzie jest wirnik.

Tylko, że nigdzie w niecie nie ma tych wymiarów.

Dziękuję Ci za pomoc.

 

post-153-0-83811600-1377378147_thumb.jpg

Edytowane przez narciarz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie będę rozkręcał układu.

Ale znalazłem coś, co może Ci pomóc http://www.overclock.net/t/1417611/d5-pumps-size-need-hel

 

Myślałem, że się pompką bawisz gdzieś na stole Dołączona grafika

Natomiast za link do wymiarów dziękuję Ci z całego serca dobry człowieku Dołączona grafika  Właśnie o to mi chodziło.

Wymiary D5 i mojej pomy są takie same, więc kupię sobie TOP jakiejś firmy, co robi takie rzeczy.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ciekawości podłaczyłem pompkę pod taki konwerter http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=36906, 24v na wyjsciu sprawdzałem miernikiem a pompa nadal działa jak by była zasilana z 12V. Czy jakas blokada jest na pompie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn ten konwerter daje 24V - to sprawdzales?

A ze dziala jakby dostawala 12V? Sprawdzasz po obrotach z panelu, czy po flow w ukladzie? Ew mozna sprawdzic jeszcze po prostu na ucho - na wyzszym napieciu powinna wydawac wyzszy ton wirnika.

 

Moze miec regulator napiecia np do 12V,

Moze tez ograniczac moc generowana - np kreci sie juz tak mocno i daje takiego kopa, ze elektronika ogranicza pompe aby sie nie spalila.

 

 

Chyba najlepiej napisac do producenta. Przewaznie odpowiadaja w ciagu 24h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...