Skocz do zawartości
krzcie

KOMPUTER DLA ARCHITEKTA (autocad, archicad, artlantis, 3dsmax?, ps)

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku zaznaczę, że jestem laikiem i nie mam za dużego pojęcia o składaniu komputerów, jedyne informacje jakie mam to te które w ostatnich dniach dało mi czytanie różnych forów. Biorę pod uwagę dwie opcje złożenie komputera od podstaw, albo kupienie używanej stacji roboczej takiej jak w linku poniżej. Co możecie mi powiedzieć w tym temacie, jakieś konkretne propozycje, albo coś co pomoże mi przy wyborze?
Opcja 1: http://allegro.pl/niesamowity-hp-z800-2xquad-16gb-300gb-fx5800-4gb-i3486929769.html ?

Opcja 2  (zlozenie wlasneog zestawu) na pocz cos takiego :
1.http://www.amazon.com/Intel-X5550-Processor-Socket-LGA1366/dp/B001QCGOQ0 x2 ten sam procesor co w wyzej wymienionej stacji roboczej
2.http://www.amazon.com/EVGA-270-WS-W555-A2-Classified-LGA1366-Motherboard/dp/B004663Z60/ref=pd_sim_e_1

3.http://www.morele.net/dysk-ssd-ocz-vertex4-256gb-sata3-2-5-mlc-vtx4-25sat3-256g-465657/

4.http://www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-r4-titanium-grey-usb-3-0-fd-ca-def-r4-ti-511678/ 

5.http://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-2x8gb-2133mhz-ddr3-non-ecc-cl11-dimm-xmp-predator-series-khx21c11t2k2-16x-511082/   

6.http://www.senetic.pl/product/C2J93AA? ewentualnie firepro

Moge dodać, że jestem studentem 5 roku architektury, a jedynym celem posiadania komputera jest praca polegająca na robieniu projektów w 2d i 3d. Z góry dzięki za pomoc Dołączona grafika

Edytowane przez krzcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wykorzystam, nawet jeśli nie to komputer na dłuższą chwile wiec nie chcę kupować czegoś żeby tylko mieć. Ma mi służyć tez po zakończeniu studiów i nie chce mieć z nim żadnych problemow (tak jak z obecnym). Chciałem tez żeby był jak najlepszy na jaki mogę sobie w danej chwili pozwolić, żeby wizualizacje robiły się szybko i nie tracił czasu na czekanie kiedy coś renderuje , bo na moim teraźniejszym komputerze nie mogę nic zrobić jak mam włączoną jakąś scenę. 
Budżet... myślałem o ok 7000zł dokładnie jeszcze nie wiem ale powiedzmy ze tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli pod uwagę bralibyśmy procesory z serii Xeon, nie będzie to lepsze rozwiązanie dla tego typu zastosowania komputera? Jaka jest różnica między intel i7 a intel xeon? Co możecie powiedzieć o mobo evga, moze kosztem drogiego procka kupić płyte obsługującą dwa i wrzucić dwa tańsze np xeon e3 przykladowo:
http://www.saturion.pl/product/118337/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Intel_Xeon_E3_1230_3_30_GHz_8_MB_Cache_V2.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy wykorzysta ten sprzęt - LGA2011 to fajna sprawa , procki z 6-rdzeniami i obsługa 64GB ram na desktopie .Z drugiej strony platforma kosztuje - płyta+procek+chłodzenie to koszt 3k zł , za tyle można złożyć normalnego kompa opartego np. o I7 4770 czy Xeona E3 1230V2 + ww. Quadro . Podany Xeon E3 nie jest w stanie pracować w konfiguracji 2CPU . Ew. jak faktycznie w przyszłości będzie zapotrzebowanie na moc to można sobie odpuścić kupno tego I7 a zamiast niego brać jakiegoś Xeona E5 z 8 rdzeniami i HT np. E5 2650 2 Ghz , jest 1 sztuka na allegro za 1 300 zł .Ew. poczekać do września na Ivy Bridge E .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka będzie cena tego IB-E? Poczekać jeszcze trochę mogę, tym bardziej jeśli ma się to opłacić i odbić na jakości złożonego sprzętu. 
Ten E5 ok, tylko ze używany, i jest tylko jeden, więc nie ma możliwośći połączenia dwóch. w tej cenie w sumie niedużo drożej by wyszły (2xE5) niż ten i7-3930k.

Ta płytka jest pod lga2011 http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=150-SE-E789-KR&family=Motherboard%20Family&series=&sw=5&uc=EUR tylko ze na jeden procek, wiec to by już była tylko walka miedzy i7 a jednym xeonem. 
Z karta tez chyba nie ma co przesadzać, ta nie powinna być zła. można wziąć coś innego pod uwagę ewentualnie, ale w podobnej cenie.  

Edytowane przez krzcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jaka będzie cena IBE , choć patrząc na cenę obecnych procków na LGA 2011 to raczej cudów się nie spodziewaj .

 

Normalna cena tego Xeona E5 to jakieś 4+ k zł u nas .

 

Na ebay.com można dostać te procki już za 300$ , za 2 sztuki wyjdzie jakieś 2k zł , taniej niż za tego I7 i sporo wydajniej , do tego jakaś płyta z 2 gniazdami i ram .

 

Co do wojny Xeon vs. I7 , wszystko zależy od softu - z jednej strony mamy 8C/16T ale niskie takty a z drugiej tylko 6C/12T i sporo wyższe taktowanie .

 

Różnica jakieś 1,2 Ghz , taktowanie może się zrównać te procki w kwestii wydajności .

 

Tego Xeona posadzisz na jakieś serwerowej płytce ( nawet w opcji 1P ) i zyskasz obsługę większej ilości ramu niż 64GB .

 

W teorii do 750 GB ramu ( tyle procek obsłuży ) , w praktyce sporo zależy od płyty i od tego ile chcesz wydać .

 

Płyta albo z obsługą klasycznego ramu DDR3 ECC/ECC-R albo z obsługą ramów LR-DIMM .

 

Druga opcja jest fajna bo masz wtedy pojemne kości - nawet 32GB / kość ale niestety to kosztuje - ~600 $ / 2 000 zł za kość 32GB .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś konkretne aukcje na ebay z tymi procesorami i z możliwością przesyłki do Polski bo czasem z tym jest problem, bo nie wszyscy chcą wysyłać. Jakie mobo mogę wtedy brać pod uwagę? Z czego wynika aż tak duża różnica w cenie za ten procesor w PL i USA? Myślałem nawet o szukaniu wszystkich części za granicą bo czasami cena jest bardzo atrakcyjna. Problemem może być też gwarancja jeśli zajdzie taka potrzeba, z takimi sytuacjami miałem już okazje spotkać się w Polsce a w przypadku USA gwarancja raczej nie wchodzi w grę chyba, że jest międzynarodowa.
Jeśli mówimy o ramie to nie wiem nawet z czym się je to o czym napisałeś :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem? Rozpoczynasz studia na architekturze i chcesz kupić kompa, na którym po skończeniu studiów będziesz mógł pracować?

Przecież za 3 lata to najtańsze cywilne i5 (czy jak tam będzie się to nazywać i kosztować 700zł) będzie wydajniejsze od supermaszyny na IB-E czy dwóch Xeonach.

Poskładaj normalnego kompa na i5 czy i7 + GTX760 + 256GB SSD + 16GB ramu. Wystarczy ci swobodnie a i pograsz sobie dla rozrywki.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem Klaus , jak procki Intela i wzrost wydajności cpu przy zmianie architektury będzie wyglądać tak jak z IB > Hass to IB-E / 2xXeon E5 2650 może być nadal mocne po 3 latach .Pytanie ile na desktopie będzie dostępne rdzeni - Hass i jego LGA1150 to 2 platforma która nie ma procków z 6 czy 8 rdzeniami .Jak będzie wyglądać to tak jak teraz to wydajność 1 rdzenia musiała by nieźle wzrosnąć aby Quad przeskoczył wydajnością 16 fizycznych rdzeni wspomaganych HT .Z IB-E to może wyjść .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W październiku zaczynam 5 rok :) Więc mogę spokojnie powiedzieć, że moje projekty są dość wymagające i chce coś dobrego do ich realizacji w rzeczywistości 3D, nie wspominając już o rysunkach w cadzie. Zwykłego kompa już miałem i mam przynajmniej dwu godzinnego czekania na prosty render. Modele zaczynają się robić coraz bardziej skomplikowane i nawet przy ustawianiu sceny zaczyna się wszystko wieszać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xeon E5 2650 może być nadal mocne po 3 latach . 

Zgadzam się. Jednak budżet 7k pozwoli może na jednego takiego. Jeden zaś ma 8c/16t ale niskie taktowanie względem takiego i7 po niewysilonym OC do 4GHz.

Jaki jest ten zwykły komp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-procesory-rozpiska-osiagow.4344.0.html

 

Zaznacz sobie i7 4770k, i7-720QM, E5-2680 i porównaj. 4770k ma olbrzymią przewagę nad 720QM. Xeon ma przewagę nad i7, tyle że jak wyglądają ceny? i7 z płytą 2tyś zł, Xeon 8c/16t wyjdzie 6-8k (w zależności od tego, którego Xeona wybierzesz) z płytą. Przyrost ceny ma się nijak do przyrostu wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale ten i7 to znowu inny socket niż ten który był wcześniej proponowany lga2011, skąd taka zmiana, i jak się ma i7 4770k do 3930k, bo tego już się tam nie da sprawdzić? Różnica w cenie spora bo ok 1k za to mozna cos innego wrzucić, a jak to sie przekłada na walory użytkowe. Wymuszona została zmiana płyty to też będzie miało jakiś wpływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta do OC I7 4770K to koszt 400+ zł ( np. MSI Z87-G43 ) . Branie 3930K ma sens tylko wtedy jak w przyszłości będziesz mocno zajmował się grafiką , do prostego tworzenia grafik wystarczy 4770K .

 

Co do cen Xeonów E5 8C/16T to nie kosztują one 6+ k zł , tylko sporo mniej , model 2650 można dostać za ~~4200 zł .

 

Na ebay,com jeszcze taniej - 300-500 $ . 

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta do OC I7 4770K to koszt 400+ zł ( np. MSI Z87-G43 ) . Branie 3930K ma sens tylko wtedy jak w przyszłości będziesz mocno zajmował się grafiką 

Wywalanie kupy kasy w kompa "na przyszłośc" jest mało przyszłościowe. Jak już to ma zarabiać i to od razu. 

 

Co do cen Xeonów E5 8C/16T to nie kosztują one 6+ k zł , tylko sporo mniej , model 2650 można dostać za ~~4200 zł .

 

Xeon 8c/16t wyjdzie 6-8k (w zależności od tego, którego Xeona wybierzesz) z płytą. Przyrost ceny ma się nijak do przyrostu wydajności.

Fakt, przy cenie 4200zł w PL można się z płytą zmieścić w 5 tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az tak drogiego procka nie bede bral, byloby to tylko uzasadnione jesli bym kupil uzywany. W takim raziebjesli jedyny sluszny xeon przez Was plecany jestbw tej cenie to daruje sobie ten procesor. Zostanmy przy i7. Jesli miedzy 3930k a 4770k nie ma tez az takiej duzej roznicy wydajnosci to moge zostac przy tym tanszym. Mozna przez to ramu np albo pokombinowac z wiekszym ssd lub inna grafika. Czy tego tez nie zmieniac?

Retden co rozumiesz przez "mocne zajmowanie sie grafika" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można czekać i zobaczyć, co przyniesie IB-E i w jakich cenach.

Na dzień dzisiejszy procesorem wychodząc powyżej i7 4770 dużo się nie ugra, chyba że uda się się kupić Xeona 8c/16t w dobrej cenie. Warto skupić się na grafice i dowiedzieć się jakie korzyści Quadro czy często poruszany GTX580 (jeśli jesteś otwarty na używki). Kolejna sprawa dyski, na pewno duży ssd + bezpieczeństwo danych, może raid 1 na hdd?

 

na moim teraźniejszym komputerze nie mogę nic zrobić jak mam włączoną jakąś scenę. 

Jeśli jakieś zadanie jest w stanie zamulić 4c/t, zamuli też 6c/12t. W laptopie najłatwiej jest przytkać hdd. Dlatego warto iść w duży SSD, co się da przerzucić na grafikę.

Nie chodzi przecież o to, by scena robiła się 40 minut zamiast 50. Chodzi o to, by na kompie dało się swobodnie pracować, gdy ten sobie coś mieli w tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o używki to sprawa wygląda tak, pewnie, że wole nowe, ale jeśli coś ma mi przynieść więcej korzyści po cenie w której jestem w stanie kupić coś gorszego to czemu nie. Jeśli wszystko będzie dobrze działać i robić to do czego zostało stworzone, to będzie to opłacalny zakup. Wcześniej wymienionego E5 znalazłem na ebay, problem polega na tym ze sam procesor kosztuje 300$ ok nie dużo, za to transport trochę ponad 170$ to już zaczyna być nieopłacalne, na allegro był jeden za 1300 wiec wychodzi taniej.
Chodzi Ci o tego gtx'a, jeśli tak, to jego cena jest taka sama jak tego Quadro, więc nie musi być używany. Jedyne "ale" to jak on się sprawdza w programach w porównaniu do Quadro?
Jaki to jest dysk raid 1 (chodzi mi o konkretny model)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem na tyle "bystry", żeby samemu wejść na wiki, ale jak to się ma do rzeczywistości. Ja odbieram to jako kopie zapasową, ale w jaki sposób połączyć tak dyski to już nie wiem. Rozumiem, że wystarczy kupić dwa takie same dyski i w pewien sposób je połączyć. Nadal stanowią one tylko jedną część komputera. Trwa dyskusja nad pozostałymi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku RAID to masz albo kopię zapasową ( jak to jest RAID 1 ) albo wzrost prędkości zapisu/odczytu ( RAID 0 ) kosztem bezpieczeństwa .

 

RAID 1 stosuje się tam gdzie ważne jest bezpieczeństwo danych , choć to i tak półśrodek , często jest wspomagany kopiami zapasowymi robionymi np. za pomocą streamerów .

 

RAID 0 to znowu wzrost prędkości zapisu/odczytu , choć SSD to rozwiązanie nie przeskoczy , napewno nie 2 normalne dyski 7200 RPM + kontroler wbudowany w płytę . 

 

Ciężko porównać Quadro do normalnych kart - obie są przeznaczone do czego innego i pod takie zadania optymalizowane .

 

Do tego dochodzi pobór mocy - K2000 bierze jakieś 50W mocy , GTX580 potrafi brać 5x tyle ( furmark czy gry w rodzaju Metro 2033 ) . 

 

K2000 ma mniej rdzeni CUDA ( aka SP - odpowiednio 384 SP vs. 512SP w GTX ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach nie będę go sprawdzał, bo juz od kilku lat w nic nie gram, chyba, żę w sudoku na telefonie. I właśnie z racji tego, że komputer ma być zoptymalizowany pod konkretne zadanie ponowie moje pytanie co do używanej stacji hpz800, którą można kupić na allegro 
http://allegro.pl/niesamowity-hp-z800-2xquad-16gb-300gb-fx5800-4gb-i3486929769.htm   

może i posiada części starszego typu, ale po tej rozmowie nie jestem pewien czy komputer złożony z nowych części będzie równie wydajny, może się mylę. Pomimo możliwości późniejszej rozbudowy nowo złożonego komputera zastanawia mnie fakt, że znając życie powiedzmy po 3 latach jeśli zdecydowałbym się na złożenie ulepszenie posiadanego sprzętu pewnie kupił bym nowy. Technologia tak szybko idzie do przodu, że ulepszenie może być albo niemożliwe z powodu chociażby innych wejść albo nieopłacalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach nie będę go sprawdzał, bo juz od kilku lat w nic nie gram, chyba, żę w sudoku na telefonie. I właśnie z racji tego, że komputer ma być zoptymalizowany pod konkretne zadanie ponowie moje pytanie co do używanej stacji hpz800, którą można kupić na allegro 

http://allegro.pl/niesamowity-hp-z800-2xquad-16gb-300gb-fx5800-4gb-i3486929769.htm   

może i posiada części starszego typu, ale po tej rozmowie nie jestem pewien czy komputer złożony z nowych części będzie równie wydajny, może się mylę. Pomimo możliwości późniejszej rozbudowy nowo złożonego komputera zastanawia mnie fakt, że znając życie powiedzmy po 3 latach jeśli zdecydowałbym się na złożenie ulepszenie posiadanego sprzętu pewnie kupił bym nowy. Technologia tak szybko idzie do przodu, że ulepszenie może być albo niemożliwe z powodu chociażby innych wejść albo nieopłacalne. 

Rozumiem twój dylemat, szczerze to sam też bym miał wątpliwości na twoim miejscu. I nowy komputer na zwykłych częściach i ta stacja mają swoje mocne i słabe strony.

 

Odnośnie tej stacji, to największą zaletą takich firmowych komputerków jest ich żywotność, stabilność oraz jakość wykonania. Tutaj masz wszystko uszyte na miare. To znaczy, że wszystko w obudowie jest ładnie spasowane pod zastosowane podzespoły i przemyslane - np. chłodzenie, gdzie są specjalne kanały powietrzne  zapewniające optymalną cyrkulacje powietrza. Poza  tym dobór komponentów oraz wiele drobnych smaczków, które wzbudzają podziw jak się z bliska przygląda takiemu komputerowi.

.

W "składaku", że tak napiszę takiego efektu nie uzyskasz, ponieważ podzespoły są uniwersalne i muszą umożliwiać współprace z częściami pochodzącymi od różnych producentów.

Z drugiej strony są i ciemne strony posiadania takiej stacji. Czasami płyty główne mają jakieś autorskie wtyczki tak, że zwykłego zasilacza nie podepniesz więc w przypadku awarii musisz polować na taki sam. Druga sprawa to np. rozszerzanie pamięci. Takie płyty często potrafią wykryć, że dodasz RAM brandowany przez innego producenta i będzie cie o tym informowała przy każdym uruchomieniu komputera (wnerwiające) - mam tak na przykład w Primergy TX200.

Z wad dochodzi jeszcze kwestia energooszczędności. Kupując takie (mam nadzieje, że nikogo nie urażę) "stare jaja" musisz się liczyć z dużym zapotrzebowaniem na prąd. W nowym komputerze będziesz mógł mieć taką wydajność przy niższych rachunkach za prąd.

Dysproporcja ta będzie się zwiększała, ponieważ producenci softu będą coraz częściej wykorzystywać nowe rozszerzenia procesorów jak np AVX.

 

Jeżeli jesteś w stanie się zgodzić na niższą wydajność, większe zapotrzebowanie na prąd, nie grasz w gry i ma to być komputer do pracy, to moim zdaniem taka stacja może być dla ciebie dobrym wyborem. Jeżeli nie, to z tego co proponował tesel będziesz bardziej zadowolony.

Edytowane przez udam_u
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale nie miałem dostępu do komputera od piątku wieczór.

Jeśli spojrzę na to z tej strony to chyba skłaniał bym się do składaka pomimo plusów stacji roboczej, faktycznie w razie jej awarii może być duży problem z częściami zamiennymi albo z ich ceną. O ile sama stacja nie jest jeszcze taka droga, to jej awaria, może mną troszkę szarpnąć.

Jak da rade to bym chciał żeby dysk ssd był większy 256gb, i spróbował również wpakować więcej ramu, może 32gb. W kwestii składaka zastanawia mnie jeszcze użycie xeona (szt. 1) teoretycznie o mniejszej wydajności, ale bardziej dostosowanego do specyfiki pracy. Może w tym wypadku udało by się dorzucić ramu i dać większy ssd, ewentualnie inna płytę główną też lga2011. Co Wy na to?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego 3930K z allegro jest wart rozważenia , zawsze to 600 zł na inne rzeczy np. SSD o pojemności większej niż 256GB , niestety te kosztują i to sporo - 1 200+ zł .

 

Co do 4930K - to jasne od początku było że wzrost wydajności będzie nie wielki , to w końcu Ivy Bridge , a te w wersji dla normalnego zjadacza chleba miały nie wielki wzrost wydajności , to po prostu była zmiana procesu technologicznego .

 

Plusem IB-E jest mniejszy pobór prądu i nadal lutowany IHS - temperatury powinny byś sensowne . 

 

Dopiero Haswell-E ma przynieść wzrost wydajności i 8 rdzeni w ludzkiej cenie a nie za 4-5 k zł . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...