Skocz do zawartości
krzcie

KOMPUTER DLA ARCHITEKTA (autocad, archicad, artlantis, 3dsmax?, ps)

Rekomendowane odpowiedzi

@krzcie
Stacje robocze mają oczywiście ogromne plusy.Tylko to raczej produkty dla dużych firm/pracowni o dużych obrotach kasy i kreatywnej księgowości. Ewentualnie wróć do takich pomysłów za kilka lat. Skoro jakimś cudem trafiłeś na PurePC to znaczy, że nie jesteś aż taki zwykły Kowalski;) Filozofię stacji roboczej można w pewnych aspektach powielić składając zestaw 'samemu'.

Widziałbym to +/- tak, do dalszych analiz :

1. i7 4770K + automatyczne OC na 4.2ghz.  == ok 1250pln
Podstawa to szybki pojedyńczy rdzeń wbudowany w procesor. Duża ilość rdzeni, a tym bardziej konfigi 2 procki x 4 rdzenie nie są ci aż tak potrzebne. Podkręcając dostaniesz kolejną dawkę wydajności.

2. Chłodzenie procesora Termalright Macho 120 == 180pln   + np pasta Arctic Silver MX-2

3. Płyta głowna na chipsecie Z87 za ok 400-450 załatwia sprawę.

4. Ram : 2x8GB 1600 lub 1866 lub 2133 MHZ = 480-550

Przy 4x8 powyższą kwotę podwoić == 1000pln.  Chociaż 16GB powinno ci wystarczyć bez problemu.

5. Koniecznie kupuj SSD pod system.
Zalecam dwa zestawy RAID 1 :
--systemowy RAID 1 z 2x SSD 128 lub 2x 256GB, na system + programy + bieżąco używane pliki.
np. 2xPlextor M5S 128GB == 2x 380pln == 760pln
lub 2x Plextor M5S 256GB == 2x 702 == 1404pln
--dodatkowy RAID 1 z 2x HDD 1TB, jako magazyn danych wszelakich.
np. 2x WD Red == 2x 280 == 560
albo 2x WD Blue == 2x 240 == 480

6. Obudowa może być i za 200pln, a może być i ten Fractal R4 co wybrałeś za 420pln

7. Zasilacz  == 300-400pln.   Można kupić tzw. modularny z odpinanymi kablami, choć nie jest to konieczne.

Co daje nam jak narazie w droższych opcjach ok  5750pln

8. Skoro chcesz profi kartę to Quadro K4000 == 2850pln
lub np GTX660 na której K4000 bazuje == 750pln
====================================================================
tak więc wychodzi max 8600 lub max 6500 Dołączona grafika

 

 

// później pewnie jeszcze coś dopiszę jak zapoznasz się z powyższym i pobawisz się w krzyżowe kalkulacje

Edytowane przez sorest
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 4. ) 

 

1 600 mhz to max. co bym dawał m, wyżej to tylko nie potrzebne wydawanie kasy a wydajność nie rośnie .

 

Ad 8 ) . Tyle że Quadro to nie tylko baza , to także dodatkowe instrukcje i funkcje przydatne w tego typu pracach , GTX może się nie sprawdzić albo pracować gorzej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) 1 600 mhz to max. co bym dawał m, wyżej to tylko nie potrzebne wydawanie kasy a wydajność nie rośnie .

 

2) . Tyle że Quadro to nie tylko baza , to także dodatkowe instrukcje i funkcje przydatne w tego typu pracach , GTX może się nie sprawdzić albo pracować gorzej .

 

Ad 1 : Ram podałem 1600-1866-2133 ponieważ różnice są czasem pomijalne w cenie. Wydajność z definicji cośtam rośnie, tylko akurat niedużo i dlatego mało kto chce dokładać kupując PC budżetowy.

Ad 2 : Toż oczywiscie Quadro w profi zastosowaniach jest z kilku powodów lepsze. Z podobnych jak dedykowane producenckie stacje robocze od HP czy Della. Ale wg mnie to nie moment i nie ten budżet na takie wybory.

 

W mojej opinii, choć przyznam z Quadro nie miałem osobiście styku, z jego perspektywy zysk z róznicy miedzy Quadro a GTX jest raczej pomijalny, a napewno mało opłacalny w relacji do potrzebnych pieniędzy. Wrzuciłem akurat takie karty dla kontrastu.

 

Raczej wolałbym wydać symetrycznie duże pieniądze na platformę socket 2011 + podkręcalne 6rdzeni, niż na Quadro. 

Osobiście w mojej filozofii PC na ten moment wyciąłem karte graficzną całkowicie. Do 2D i prostego 3d integra wystarcza bez problemu.

 

Filmik poniżej oglądałem przed zakupem swojej obecnej platformy. ( i5 3570K@4.2, MSI Z77A-GD55, 2x4GB Viper3 2133, RAID1 2x Plextor M5S 128)

Pokazuje ładnie po pierwsze start acad13 na SSD, po drugie pokazuje krótką analizę pracy na procesorze i5 3570K po OC na 4.2ghz używając auto opcji asusa, i używając zintegrowanej w proc karty graf czyli HD4000 :

 

Plus jeszcze jeden filmik o SSD:

http://www.youtube.com/watch?v=WKKf9hxSNRY

 

Na pewno bym jako pewnik brał zestawy RAID 1. Wg mnie nawet do amatorskich zastosowań ma to sens.

Dla zastosowań profesjonalnych czy też zawodowych - podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komputer ma być zoptymalizowany pod konkretne zadanie ponowie moje pytanie co do używanej stacji hpz800,

Jakich aplikacji używasz? Bo jeśli ta aplikacja co tak długo czekasz na render, nie wykorzysta kilkunastu wątków, tylko np. max 4, to ww. stacja nie będzie optymalnym wyborem.

ps. jakie masz szczytowe użycie pamięci RAM, przy długiej (wielogodzinnej) intensywnej (render w tle + dłubanie czegoś) pracy? Bo też nie wiem czy już 16 GB RAM będzie zupełnie OK, czy wręcz 32 GB będzie mało. ... bo dokupowanie RAM serwerowego tanie nie jest.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze stacji już zrezygnowałem po kilku mailach z gościem, który sprzedaje je na allegro olaniu tematu kompletnie i nie udzieleniu odpowiedzi na nurtujace mnie pytania. Co do OC na pewno nie będę tego robił nie potrafię, nie chce czegoś przez przypadek rozwalić, poza tym jeśli komputer ma pracować długimi godzinami to nie wiem czy jest to dobre wyjście, dla utrzymania procka na dłuższy czas, boje się, że może się spalić. Aplikacje, już pisałem autocad archicad 3dsmax sketchup artlantis ps w sumie chyba nic więcej. A jeśli chodzi o quadro i gtx'a to ta pierwsza wydaje mis się lepszym wyborem chociaż, nigdy nie korzystałem, to jest to karta specjalnie pod tego typu zadania,a gtx to chyba pod gry bardziej, chociaż nie wykluczam tego, że gtx mógłby być złym wyborem bo nie wiem co akurat będę miał do roboty i jak bardzo będę w stanie to wykorzystać. Wydaje mi się jednak, że lepszy jest zapas, niż kompbinowanie później co zrobić z gtx'em i kupowanie quadro, bo nie zrobilem tego od razu. 
Na moim aktualnym kompie podczas robieniu renderu nawet nie jestem w stanie sprawdzić ile zużywam pamieci ram, wszystko zaczyna tak mulic, ze do kompa mogę się dotknąć dopiero po skończeniu renderingu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że powinieneś szukać porady na forach poświęconych tematyce CAD. Wtedy ktoś mógłby ci powiedzieć jak jak w określonych programach spisuje się GTX a jak Quadro. Trzeba oczywiście uważać na wszelkiej maści marketingowców a słuchać użytkowników. Tutaj CAD'owcy przychodzą tylko gdy są w potrzebie, potem znikają. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do swojego kolegi, który już bardziej profesjonalnie zajmuje się robieniem wizualizacji i animacji i on ma 2x geforce 690, więc chyba coś w nich jest. 

 

 http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-680-4gb-ddr5-256-bit-hdmi-dvi-dp-box-gv-n680oc-4gd-524276/ troche drozszy i 4gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD Firepro nie bierzesz w ogóle pod uwagę?

 

 

Prawda jest taka, że powinieneś szukać porady na forach poświęconych tematyce CAD. Wtedy ktoś mógłby ci powiedzieć jak jak w określonych programach spisuje się GTX a jak Quadro. Trzeba oczywiście uważać na wszelkiej maści marketingowców a słuchać użytkowników. Tutaj CAD'owcy przychodzą tylko gdy są w potrzebie, potem znikają.

Klaus dobrze prawi(za to plusik), najlepiej wysłuchać opinii użytkowników tych kart (zarówno GTX/Quadro) pracujących w aplikacjach z twojej listy.
 

 

róznia się ilościa rdzeni cuda [gtx 770 - 1536 a quadro k2000 - 384] i jesli soft nie wykorzystuje innych technologi z quadro to gtx powinien go nieźle wyprzedzić

Prawda jest taka, że największa zaletą kart profesjonalnych są ich sterowniki tunowane pod aplikacje CAD/CAM i to one dają największego kopa.

Dla porównania pod tym linkiem jest porównanie karty graficznej ze śreniego segmentu do CAD/CAM AMD Firepro W5000 z (wtedy) topowym modelem dla desktopów HD7970:
http://www.legitreviews.com/amd-firepro-w5000-professional-graphics-card-review_2070/3

HD7970 z 2048 procesorami jest wolniejszy w profesjonalnych aplikacjach od tego "biednego" firepro, który ma mniej procesorów niż desktopowy low end HD7790 (dokładnie 768). Pokazuje to jak duze przyśpieszenie mogą dać sterowniki napisane pod konkretne zastosowanie.

 

Natomiast jeżeli pójdziesz kilka stron dalej i zobaczysz test Luxmark to będzie widać czystą wydajność GPU i ogromną przewagę HD7970 - taki efekt widziałbys w programach dla zwykłego Kowalskiego. Sprawa nie jest więc oczywista i w tym wypadku nie można się sugerować tylko specyfikacją GPU.
Aha wiem też, że na kartach AMD jest możliwy soft mod (poprzez modowane sterowniki) na Firepro. Szwagier sprawdzał i to działa, z HD7970 otrzymał Firepro W9000. Czy coś takiego jest na Nvidii tego nie wiem. Oto link do tych informacji:
http://www.overclock.net/t/1403233/amd-firepro-modded-drivers-12-104-2-whql-for-radeon-cards
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kart profesjonalnych zastanawia mnie fakt, że koleś w sklepie w, którym byłem powiedział, że musi to być karta firmy PNY bo inna może... i tu mi się urywają jego słowa. W każdym bądź razie czemu niby karta tej konkretnej firmy skoro hp/samsung są 200zł tańsze? 
Mam jeszcze jedna pytanie odnośnie w miarę taniego i dobrego monitora z matryca IPS, macie coś godnego polecenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kart profesjonalnych zastanawia mnie fakt, że koleś w sklepie w, którym byłem powiedział, że musi to być karta firmy PNY bo inna może... i tu mi się urywają jego słowa. W każdym bądź razie czemu niby karta tej konkretnej firmy skoro hp/samsung są 200zł tańsze? 

Mam jeszcze jedna pytanie odnośnie w miarę taniego i dobrego monitora z matryca IPS, macie coś godnego polecenia?

 

He he he nie wierzyłbym w to. (:

 

99% (1% zostawiam na ewentualny wyjątek od reguły) kart profesjonalnych to konstrukcje referencyjne, różniace się wyłącznie opakowaniem, dołaczonymi w pudełku bajerami i ewentualnie naklejką na chłodzeniu.

 

Ile pieniędzy możesz wydać na monitor?

Edytowane przez udam_u
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby ok ale wole na początku kupić lepsza płytę główną bo później już jej nie wymienię a ramu zawsze mogę dokupić tak samo jak z dyskiem ssd, którego tak szybko nie zapełnię samymi programami, nie będzie ich aż tak dużo. Więc według mnie nie ma co obcinać budżetu, tylko po to żeby doładować ram i większy ssd jak poczuje, że mam za mało jednego albo drugiego to postaram się wygospodarować na to pieniądze o co będzie łatwiej niż kupienie nowej mobo. Zmiana stacji cd ok na tym akurat mi nie zależy, ze swojej w aktualnym kompie przez 3 lata korzystałem tylko kilka razy. Programy mam z internetu więc instaluje je bezpośrednio z dysku,a wszystkie dane mam na dyskach zew. wszelakiej maści, z pominięciem płyt. Nad zmianą obudowy też się zastanawiałem, ale ta mi się podoba, i o ile nie będę musiał ciąć kosztów, nie będę jej zmieniał. Co do samego producenta dysków ssd po prostu nie wiem który jest lepszy (producent jak i sam dysk z pominięciem ilości miejsca), a samsungowi jak na razie ufam.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na monitor chciałem przeznaczyć mniej więcej 1000zł.

Za taką kwotę możesz kupić monitor do gier. Jednakże jeżeli chciałbyś mieć dobre odwzorowanie tego co masz na ekranie do tego co będziesz np. drukował, to warto może dozbierać do monitora z wyższej półki (ok 3tys zł) EIZO lub NEC. Z w miare dobrych "low - endów" moge polecić Nec P221W, jego test był kiedyś opublikowany na PPC:

http://www.purepc.pl/monitory/nec_p221w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor nie jest dla mnie aż tak ważny żeby wydawać na niego 3tys przynajmniej w tej chwili, pieniądze wole przeznaczyć na lepsza bude. Chyba zdecyduje się na ten http://www.morele.net/monitor-led-dell-u2312hm-23-ips-fhd-4xusb-90-rot-displayport-dvi-d-3yppg-414946/ myślę, że nie będzie zły jak dla mnie. 
Macie jakieś informacje nt 4940k, chodzi mi o to gdzie i kiedy będzie można kupić i jaka jest cena na komputroniku niby już "jest", tyle ze brak w magazynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...