Skocz do zawartości
Eladril

Ilość RAMu a prędkość komputera

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, pytanie może dość banalne, ale czy większa ilość ramu wpływa w jakiś sposób na predkość komputera gdy dostępna jej ilość nie jest przekroczona, tj. utrzymywana powiedzmy poniżej 70% zapełnienia. Czy druga kość ramu ( 4->8 ) przyspieszy mi system na win7, nawet jeśli z racji niewielkiej ilości naraz włączonych procesów takiej potrzeby właściwie nie mam. Pytam o same działanie systemu i aplikacji bo dla gier powiedzmy ewentualnie już zaczyna być potrzebna większa ilość, ale powoli.

 

Wiem że to nie jest coś nie do znalezienia w google, ale chciałem otworzyć topic i usłyszeć pare opinii. Dzięki.

Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma paru opinii bo może być tylko jedna. Ilość ramu nie wpływa na szybkość pod warunkiem że masz jej niezbędne minimum wymagane przez odpalone aplikacje.

Czyli tak jak sam napisałeś w pierwszej części pytania.

 

Na szybkość systemu i aplikacji ma wpływ procesor i dysk twardy. Bardzo, bardzo minimalnie szybkość pamięci ram.

Chcesz przyspieszenia zakup dysk SSD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafa ma racje.

Przeskok z 4 na 8 GB będzie zauważalny, jak odpalisz kilka aplikacji na raz. Powyżej już jest to mniej zauważalne, dopiero jak odpalisz aplikacje kochające RAM, to jest to wyraźnie widoczne - np aplikacje graficzne.

 

Jednakże, jeśli nie masz jeszcze dysku SSD to najpierw kup dysk SSD, a dopiero potem zwiększ RAM - przejście z dysków talerzowych na SSD jest o wiele bardziej zauważalne, niz samo dorzucenie ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aplikacje graficzne, rendering, WinRar pakowanie i rozpakowywanie...w SuperPi pamieć ma znaczenie, ale jest to tylko smark więc nie wiem czy to też bierzesz pod uwagę.Obecnie rozsądnie jest mieć 8GB i to starczy do wszystkich podstawowych rzeczy jak granie, przeglądanie neta z 20 zakładkami + itd. Jak miałem w Chrome 50 zakładek to miałem zapchane 6.5GB RAM :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma paru opinii bo może być tylko jedna. Ilość ramu nie wpływa na szybkość pod warunkiem że masz jej niezbędne minimum wymagane przez odpalone aplikacje.

Czyli tak jak sam napisałeś w pierwszej części pytania.

 

Na szybkość systemu i aplikacji ma wpływ procesor i dysk twardy. Bardzo, bardzo minimalnie szybkość pamięci ram.

Chcesz przyspieszenia zakup dysk SSD. 

Przerzuć się z 1600cl9 na 2200cl9 lub 2400cl9 wyostrz alphy to dostaniesz olśnienia , różnica jest duża w pracy systemu , nie mówiąc o wydajności.

 

Wyostrzanie alph daje więcej niż pamięć taktowana wyżej o 200mhz , do tego po wyostrzeniu wydajność w grach dobrze skaluje się mhz na pamięciach . Bez wyostrzenia alph i lużnych podstawowych timingach jest kiszka i nawet furmanka mhz nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerzuć się z 1600cl9 na 2200cl9 lub 2400cl9 wyostrz alphy to dostaniesz olśnienia , różnica jest duża w pracy systemu , nie mówiąc o wydajności.

 

Wyostrzanie alph daje więcej niż pamięć taktowana wyżej o 200mhz , do tego po wyostrzeniu wydajność w grach dobrze skaluje się mhz na pamięciach . Bez wyostrzenia alph i lużnych podstawowych timingach jest kiszka i nawet furmanka mhz nie pomoże.

 

 

Wpierw musi tyle płyta obsłużyć i muszą być dobre pamięci ;) Różnica będzie, ale myślę że nie aż taka żeby to się opłacało...np. dopłacić 200zł do lepszych pamięci i do tego jeszcze lepsza płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że czytałem opinie osób które twierdzą że po wyjęciu drugiej kości 4gb (z dwóch) czują spowolnienie w działaniu systemu, otwieraniu aplikacji itd. Rozumiem że to możliwe tylko jak ktoś ma pamięc pełną i system nie domaga wtedy tak ;>

 

Przeskok z 4 na 8 GB będzie zauważalny, jak odpalisz kilka aplikacji na raz
 
No odpalam całkiem pare rzeczy, wiadomo co tam chodzi, przeglądarka, winamp, idm, av, jakieś boostery i inne rzeczy, ale i tak więcej niż 2gb to nie pochłania choćby nie wiem co.
 
Jeszcze dwa krótkie pytania, czy moge podkręcić g2020 na płycie B75 choćby o 100mhz, i czy ma sens kręcenie ramów może z cl9 na cl8 gdyby się dało? Dzięki wszystkim za wypowiedzi.
Edytowane przez Eladril

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwórz Facebook'a 20x + youtube 10x i wtedy zobacz :)

 

O jakie pamięci konkretnie chodzi? G2020 tylko BLCK jak dobrze kojarzę.CL możesz ustawić na 8.Jak nie będzie działać to trzeba podbić ciut napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...