Jump to content
Michał 32

i5 4670 + Gigabyte GTX 760 a sprawa zasilania (pytanie do znawców)

Recommended Posts

Witam!

Zamierzam kupić następujący zestaw do gier (w szczególności pod Battlefielda 4):

Procesor Intel CORE I5-4670 3.4GHz 
Płyta główna MSI Z87-G43 
Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 760 OC
Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) 
Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM 
Dysk SSD Plextor 2,5' 128GB, SATA III
LG DVD 
Karta dźwiękowa Asus Xonar DX/XD PCI-E 7.1 24 bity
Obudowa Cooler Master CM 690 II Advance

Myszkę, klawiaturę i monitor mam. Nie będzie oc procesora ani lepszego chłodzenia. Komputer ma być cichy.

Purepc zaleca do takiego zestawu zasilacz o mocy 600 watów.

Z testów wynika, że procesor i karta graficzna w grze potrzebują 130 i 350 watów (razem 480W):

Zostaje 120 watów na resztę. Czy nie za mało?

Z tego co zdążyłem wyczytać to pozostałe komponenty potrzebują:
- płyta główna - ok. 50-60W
- pamięć RAM - 10W
- dysk twardy - 30W
- dysk SSD - ? (pewnie ok. 25W)
- napęd DVD - 30W
- karta dźwiękowa - ? (pewnie ok. 25W)

Z ostrożnych wyliczeń wynika, że na resztę podzespołów potrzeba jeszcze 170W (cały zestaw łącznie pobierałby w grze co najmniej 650W), co wiązałoby się z koniecznością zakupu zasilacza o mocy 700W (np. Zasilacz Be Quiet! STRAIGHT POWER BQT E9-700W, 80PLUS Gold).

Czy moje wyliczenia są dobre? Proszę o opinię znawców tematu zasilania.

Czy ktoś mógłby polecić tańszą obudowę do ww. zestawu? (priorytet - ciche działanie).

kto kozysta z kalkulatorow... dysk napewno nie wezmie 30W tylko moze z 5 w porywach. To samo naped optyczny. Plyta glowna i memki biora papu z lini 3,3V oraz 5V  a grafika i procek z 12V wiec jest to niezalezne od siebie. Jesli masz ze w tescie gtx760 bierze 380W to razem z tym procem po oc reszta bebechow i jeszcze zawyzone jest to o sprawnosc zasilacza. Z 80W mozesz odliczyc od proca, z 60 od mobo i z 30W jako sprawnosvc zasilacza czyli wychofdzi ze twoj zestaw wezmie pod obciazeniem ze 200W z lini 12V. Jesli chodzi o moc wystarczy nawet HEXA 400 czy corsair 450W za 150 zl. Reszte kasy doplacasz jak chcesz do ladnego wygladu, oplotu na kablach i ewentualnie do ciszy chociaz do juz dosyc indywidualna kwestia. Hexa za 150 zl moze byc cichsza niz BQ za 300 w zaleznosci od tego na jaka sztuke trafisz i jak dbasz o kurz w kompie.

Dziękuję wszystkim za szybką odpowiedź. Tak przypuszczałem, że coś źle liczę, dlatego chciałem się upewnić, bo ostatnio koledze w zestawie uszkodzeniu uległ zasilacz OCZ + Radeon 6950 + 1 kość RAMu.

I faktycznie w teście jak wół w pierwszym zdaniu jest napisane, że pomiar dotyczy platformy bez monitora. Nie wiem, dlaczego tego nie zauważyłem. Chyba za późno w nocy to czytałem. Składam samokrytykę :).

Teraz odpowiedno dopasuję zasilacz i zaoszczędzę trochę kasy.

Dzięki i pozdrawiam